Важливо
Новини

“Офісні питання”: як львівські осередки партій і “своїм” платять, і самі заробляють

FacebookTwitterTelegram
Політичні партії протягом останніх років ледь не остаточно “переїхали” в Інтернет. Тут активно наповнюють і розвивають сторінки в соцмережах, власні телеграм-канали – і загальнопартійні, і індивідуальні – під кожного окремого депутата, сайти і YouTube. Саме тут формують або ж намагаються формувати і власну реальність і лояльну аудиторію. Втім, реальні, фізичні партійні офіси продовжують існувати. Прогулюючись містом ви точно хоча б раз звертали увагу на брендовані партійними логотипами і фірмовими кольорами будівлі. Словосполучення “офіс партії” продовжує звучати солідно, тож самі партії продовжують витрачатися на оренду чи купівлю приміщень в різних містах країни. 

Хоча ні, твердження “продовжують витрачатися” справедливе не для всіх. Одні політичні сили платять за квадратні метри грошима платників податків, які вони отримують в якості державного фінансування, інші “осідають” в офісах близьких до себе бізнесменів, а хтось навіть примудряється навіть непогано на цьому заробити.

Ми проаналізували інформацію за останні два роки про офіси 11 політичних сил, представлених у парламенті, Львівській обласній та міській радах, дізналися про адреси, власників, вартість і…і звісно ж, про приховані інтереси.

Офісні будні

Вулиця Тершаковців у центрі Львова. Саме тут під час президентських виборів у 2019-му і відкрився перший партійний офіс Зе-команди. Це тут тоді ще майбутні “слуги” знімали свої численні відеоролики, і це саме цю адресу вони вказували на своєму сайті. Цікаво, що в той момент офіційного львівського осередку партії ще не існувало, тож офіс на Тершаковців відсутній у звітах “Слуги народу”. А це означає, що дізнатися кому він належав і скільки за нього сплачували (якщо сплачували, звісно) з документів неможливо.

Зе-команду у Львові тоді представляв нині народний депутат Ростислав Тістик. Ми запитали у представника “Слуги народу” якою саме площею тоді користувалися львівські “слуги”, на якій підставі та хто саме платив за офіс, але відповіді так і не отримали. Тістик прочитав наші повідомлення, але не відповів.

Далі – у липні минулого року – львівський обласний осередок “Слуги народу” було оформлено офіційно і політсила переїхала. З дня реєстрації “слуги” осіли на майже 100 квадратних метрах на вулиці Стефаника, що теж в центрі міста. Власником майна є Інна та Олег Аліфанови. Місяць оренди обходився партійцям у 25 тисяч гривень, а загалом же за 3 квартал 2020-го “Слуги народу” віддали ФОП Олегу Аліфанову понад 88 тисяч гривень. Чоловік нині каже – партійці пробули в його офісі недовго, виїхали одразу ж після місцевих виборів. 

Вже у лютому цього року осередок змінює юридичну адресу і тепер це вулиця Чайковського – теж центр Львова і якщо бути зовсім точними, то нинішній офіс знаходиться в кількох десятках метрів від попереднього. Єдиним власником приміщень тут є приватне підприємство “Ярда”, серед засновників якого – почесний консул Франції у Львові Данило Ярема і його родина. За цією ж адресою розташоване і саме консульство. 

Охоронець на вході каже – політсилу варто шукати на третьому поверсі. Тут же  бачимо і вивіски “Еко-Оптіма”, “Глиняни Енерджі” та “Нордік-буд”. Це родинні фірми очільника Львівщини та керівника обласного осередку “Слуг народу” Максима Козицького. Якщо вірити фінансовому звіту партії, то в другій половині 2020-го саме компанії Козицьких і були єдиними донорами місцевих “слуг”

Максим Козицький каже, що партійними справами не займається і просить всі питання скеровувати депутату обласної ради від “Слуги народу” Юрію Холоду. Останній підтверджує – новий офіс партії знаходиться на Чайковського, але ні про умови, ні про вартість не розповідає та радить звертатися із запитом. На момент публікації відповіді ми так і не отримали.

В останніх на цей момент фінансових звітах “Європейської Солідарності” йдеться про 32 квадрати у центрі міста – на проспекті Шевченка. Партія справді орендувала цей офіс, що належить “Об’єднанню профспілок Львівщини” з жовтня 2019-го по червень 2020-го, сплачуючи дуже скромні 4-7 тисяч гривень на місяць.  Ще дві кімнати осередок орендував на вулиці Лазаренка, що в районі Стрийського парку. Раніше цим майном користувався “Блок Петра Порошенка “Солідарність” і тоді приміщення належали “Агропромисловому підприємству “Львівське”, засновникам якого були відомі бізнесмени та близькі до оточення Петра Порошенка політики брати Ярослав та Богдан Дубневичі. Обидва раніше представляли БПП “Солідарність”, але вже на останніх парламентських виборах Дубневичі кандидували як самовисуванці. 

65 квадратів тут “Європейській Солідарності” обходилися у трохи більше 10 тисяч гривень на місяць.

Більше фінзвітів львівський осередок не подавав через те, що парламент дав дозвіл політсилам не звітуватися під час карантину. Але за цей час “Європейська солідарність” встигла переселилися в офіс на центральній вулиці Винниченка. На сайті політсили вказано, що шукати партійців потрібно на 3 поверсі. Тут же розміщені і приймальні нардепів Степана Кубіва та Олега Синютки. 

Синютка, який також є керівником обласного осередку, каже, що партійці дислокуються на 108.3 квадратних метрах, за які платять нібито 20 тисяч гривень на місяць. Орендодавцем є “Мистецький фонд імені Короля Данила”, якому і належить частина приміщень за цією адресою. Серед співзасновників громадської організації є вже згаданий народний депутат від “Європейської Солідарності” Степан Кубів. 

Обласний осередок “Голосу” з січня минулого року користується приміщенням на професора Буйка, це район Нового Львова. Іронічно, що найменша за кількістю нардепів парламентська партія обрала чималий офіс  – його площа 206,5 квадратів.  

Договір було підписано до листопада включно і за ним партійці сплачують 12 390 гривень на місяць. Власником приміщення є товариство “Західенергоавтоматика”, серед засновників якого – депутат Львівської міської ради від “Голосу” Андрій Дячишин, його дружина, а також представник політсили у Львівській районній раді – Святослав Демків

“Голос” як парламентська партія отримує солідне державне фінансування, тож ми поцікавилися – з яких саме коштів оплачується офіс, який належить по суті самим партійцям. Втім, конкретної відповіді ми так і не отримали. У Львівській обласній організації партії “Голос” підтвердили, що отримували кошти з державного бюджету, але при цьому тут зазначають, що гроші, отримані від центрального апарату партії ( йдеться якраз про бюджетні кошти) і пожертви від донорів змішувалися на одному рахунку, а це означає, що тут не можуть виокремити на що саме йшли кошти платників податків. 

Ще два приміщення у Львові нам вдалося відшукати у старішому фінзвіті партії за 2019 рік.  Одне із них – площею 15 квадратів – розташоване на вулиці Тобілевича. За нього заплатили майже 9,5 тисяч гривень.  Власником приміщення є товариство “Троттола”, засновницею якого є дружина нардепа від “Голосу” Ярослава Рущишина Ярина. Ще донедавна Рущишин очолював Львівську обласну організацію, але політрада партії чоловіка відсторонила.

Також політсила користувалася приміщенням на майже 94 квадрати на вулиці Костюшка у центрі міста. Орендодавцем є товариство “Елліко”, а власником – “Естейт кепітал груп”. Тоді дві фірми були прописані у Харкові. Нині засновником обох є Олег Мальський – брат ексголови Львівської облдержадміністрації Маркіяна Мальського. За місячне користування приміщенням партія заплатила 25 220 гривень.

У цьому ж будинку оселилася й Українська Галицька Партія. Вона орендує 197,5 квадратних метрів. У партії нам відповіли, що цього року на оренду витратили вже  понад 213 тисяч гривень. Минулоріч користування офісом обійшлося у понад півмільйона гривень, до цього – у понад 300 тисяч. 

Також у 2019-тому Українська Галицька Партія заплатила 76 815 гривень за майже 60 квадратів ГО “Нова хвиля” у центрі міста на Кривій Липі. Засновником організації є екс-депутат Львівської міської ради Андрій Стецьків. Ще 57 900 гривень політсила перерахувала Ірині Беркаш за 96,5 квадратів на вулиці Технічній, що біля “Львівської політехніки”. 

Про те, яким майном користувалася Львівська обласна організація партії “За майбутнє” ми писали раніше. Коротко лише нагадаємо, що це 20 квадратів на вулиці Гуцульській у центрі Львова. Місяць оренди обходиться партійцям у 5 250 гривень і це спонсорський внесок помічника нардепа Тараса Батенка Юрія Ткаченка. Ткаченко ж зазначений власником майна і у фінзвіті, але за документами квадратні метри тут належать колишній дружині вже згаданого народного депутата Ярослава Дубневича. 

Приміщенням на 60,6 квадратів осередок користується і на вулиці Дорошенка. Це центр міста. Перший місяць оренди обійшовся у 22 тисячі гривень і частково ця сума стала спонсорським внеском Ореста Теодоровича – бізнес-партнера тестя нардепа від “Слуги народу” Ореста Саламахи. 

Львівська регіональна організація “Опозиційної платформи – За життя” у звіті за 1 квартал минулого року вказувала 67 квадратів у центрі міста на вулиці Театральній. Це квартира  і вона належить Ігорю Іваночку. Чоловік надав своє житло для реєстрації місцезнаходження організації і у грошовому еквіваленті його спонсорський внесок нібито становить 750 гривень. Ігор Іваночко – чоловік Інни Іваночко, яка якраз і керувала регіональною організацією, а під час місцевих виборів була замінена на нині підсанкційного нардепа Тараса Козака.  

Заступник Тараса Козака Михайло Герман каже, що нині осередок “Опозиційної платформи – За життя” користується офісом на 45 квадратів, однак адресу чоловік вирішив не називати, аргументувавши це тим, що він є адвокатом і це його офіс. 

“Партія орендує його у мене як у фізичної особи. Сума – це є внутрішня таємниця. Я вам говорю одне, ми звітуємо, ми отримує кошти з центрального апарату і бюджету”, – зазначив Герман. 

Ця теза звучить доволі суперечливо не лише тому, що партійці по суті приховують адресу офісу своєї ж партії, а й тому, що “ОПЗЖ” також як парламентська партія отримує бюджетне фінансування і найімовірніше саме з нього і оплачує офіс Германа. 

Втім, ми знайшли адресу самостійно. Йдеться про приміщення на вулиці Зеленій, де юридично і прописаний осередок і де, власне, і зареєстрований як адвокат Михайло Герман. Ще одним підтвердженням цьому є той факт, що саме тут під час конференції мали висувати кандидатів від “ОПЗЖ” під час місцевих виборів.

Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина” єдина з парламентських політсил, яка протягом багатьох років у Львові має власне майно. Обласному осередку належить майже 210 квадратів на Франка, купівля якого обійшлися біло-сердешним у понад 233 тисячі гривень. Партія декларувала у власності і ще один офіс – площею у 32,8 квадратів неподалік центру на вулиці Чорновола. 

Львівська ж міська організація “Батьківщини” орендувала з жовтня 2018 року по жовтень 2020 року 68,5 квадратів на Костя Левицького, що недалеко від центру. Власниця квартири – Галина Поляк, а місячна оренда становила всього 3 тисячі гривень. У стільки ж обходилося користування приміщеннями і для районних у місті Львові організацій. Їх орендували у 2019-тому і виглядає так, що орендували саме під вибори.

Серед інших партій, чиї депутати представлені у місцевих радах, власне майно у центрі Львова має також і Народний Рух України. 166 квадратних метрів тут придбали у 2007 році за понад 5 мільйонів гривень.

Два приміщення у Львові мало і ВО “Свобода”. Одне з них, площею у майже 300 квадратів, на вулиці Зеленій, неподалік центру. Міська організація за нього заплатила 1 225 080 гривень. Багато років ця будівля була недобудом і раніше керівник львівського осередку, а нині депутат міської ради Руслан Кошулинський розповідав, що політсила шукає гроші на добудову. Коштів, схоже, не знайшли, бо у 2019-тому квадратні метри продали за вже вдвічі більшу суму – 2 818 600 гривень. Кошти стали добровільним внеском на розвиток ВО “Свобода”. 

На балансі львівських свободівців нині залишилося 111,6 квадратів у центрі Львова на вулиці Чайковського. Їх партійці придбали у 2008 році за 475 056 гривень.

Минулоріч сусідами свободівців у цьому будинку були представники “Варти”. Раніше ми писали, що політсила користувалася крихітним приміщення у  9,8 квадратів безкоштовно, бо це був спонсорський внесок міського обранця від політсили Юрія Мартинюка. За словами депутата нині ж партія користується лише фракційним приміщенням у міськраді. 

“Самопоміч” користується приміщенням на вулиці Сахарова. У фінзвіті об’єднання скромні 10 квадратів у Львівського обласного осередку і ще скромніші 4 метри у міського. Це майно політсила орендує у товариства “Промбудприлад”, яким керує  Тарас Вітик. Він раніше працював директором комунального підприємства міськради “Адміністративно-технічне управління”, а на місцевих виборах у 2015-му йшов від “Самопомочі” до Львівської міської ради. Ця ж фірма стала однією із спонсорів президентської кампанії Андрія Садового, пожертвувавши 3 300 000 гривень. 

Цікаво, що ще 10% акцій “Промбудприладу” належать фірмі “Південьзахіделектромережбуд”, де у свій час головою правління був і сам міський голова Львова. 

За “офісними історіями” політичних партій спостерігати цікаво. Часто ці хитросплетіння різних політсил і бізнесу на одних і тих же квадратних метрах дають суттєво більше розуміння про їхні взаємовідносини, ніж стоси фінансових звітів з купою цифр, дат і прізвищ. 

Мар’яна Сич

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Юрист проекту “Свої Люди” Борис Павленко спільно з мешканцями дачного кооперативу “Дружба” через суд добились повторного відкриття проваджень про забруднення довкілля Рижівським кар’єром. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.