Друзі Коломойського, щедрі помічники і офіс Дубневичів: все про фінанси партії «За майбутнє»

“За майбутнє” як політична партія була створена лише трохи більше року тому. Контрольована близьким соратником олігарха Ігоря Коломойського Ігорем Палицею політична сила швидко набрала обертів і на місцевих виборах 2020-го отримала аж 118 мандатів в різних радах Львівщини.
Можна припустити, що однією з причин таких результатів партії була грандіозна реклама кампанія. Грандіозна – і дорога. Хто все це офіційно оплачував? Ми проаналізували фінансовий звіт Львівського обласного осередку партії “За майбутнє” аби виокремити основних спонсорів. В результаті знайшли помічників нардепа і менеджерів компаній, пов’язаних з Коломойським.
Грошові донори
У 2020-му обласний осередок від фізичних осіб отримав більше 2,3 мільйони гривень пожертв. І левову частку цієї суми – понад 1,4 мільйони гривень – політсилі “закинула” одна людина. Це – Тарас Подвірний, нині депутат обласної ради, який також значиться помічником на платній основі нардепа Тараса Батенка.
Народний обранець є керівником обласного осередку “За майбутнє”, а на місцевих виборах був першим номером у Львівську обласну раду.
І здавалося б – ну і в чому ж проблема? В тому, що задекларував у 2020-му Подвірний менші внески на рахунок партії – трохи більше мільйона. Де загубилися ще під 400 тисяч?
Є ще один цікавий момент. Відповідно до декларації Подвірного, він разом з дружиною за рік заробили трішки більше 400 тисяч гривень. Ніяких інших доходів у родини немає, зате є значні збереження – більше трьох мільйонів гривень готівкою. Варто розуміти, що родина робила партійні внески саме з цих грошей, пожертвувавши чи не половиною своїх заощаджень.
Ще один помічник Батенка на громадських засадах Михайло Катрук перерахував разом понад 255 тисяч гривень. На місцевих виборах він теж балотувався від “За майбутнє” в Львівську міську раду.
Ще 22 тисячі вніс на рахунок обласної організації помічник Тараса Батенка Станіслав Барчак. Цю суму повернули, бо, мовляв, платіж був помилковий. На місцевих виборах чоловік балотувався від партії в обласну раду і на посаду очільника Судововишнянської міської територіальної громади. Раніше Станіслав Барчак був помічником депутата Львівської міської ради від “УКРОПу” Ігоря Телішевського. На місцевих виборах Телішевський змагався за львівську ратушу від “За майбутнє”.
Ми попросили народного депутата Тараса Батенка прокоментувати ситуацію щодо фінансування його помічниками Львівського обласного осередку “За майбутнє”. Відповіді наразі не отримали.
Майже 300 тисяч не пожалів партії 23-річний Вадим Дзюнько. Судячи із сторінки у соціальній мережі хлопець є стендап-коміком. На світлинах його можна помітити із Назаром Притулою, який теж є помічником Тараса Батенка. Сам Дзюнько підтвердив, що кошти вносив саме він і пожертву пояснив так: “Серед членів партії багато моїх хороших знайомих. Я вирішив їх підтримати”.
Трохи більше 79 тисяч гривень перерахував партії бізнесмен Роман Васьків. Він балотувався від політсили в обласну раду, а раніше – на місцевих виборах 2015-го – був кандидатом в депутати все тієї ж Львівської обласної ради від “Європейської Солідарності”. І тоді зазначав, що є керівником юридичного відділу корпорації “КРТ”, яка належала відомим бізнесменам і політикам братам Дубневичам.
Понад 25 тисяч гривень віддала політсилі Олена Жуковська. Раніше жінка була депутаткою Дрогобицької міської ради від партії “УКРОП”. А вже на місцевих виборах кандидувала у цю ж раду від “За майбутнє”. Обидва рази на сайті ЦВК зазначено, що Жуковська працює заступницею генерального директора ПАТ “НПК-Галичина”. Це товариство перебуває під слідством у справі про вірогідне розкрадання 5,5 мільярдів доларів США колишніми бенефіціарними власниками “Приватбанку”. Серед бенефіціарних власників підприємства раніше був син і дружина нардепа від “За майбутнє” Ігоря Палиці, а також партнер олігарха Ігоря Коломойського Геннадій Боголюбов.
Ще один спонсор обласного осередку – заступник генерального директора ПАТ “Укртранснафта” Олександр Лазорко. Він віддав партії 20 тисяч гривень. Так, сума не дуже велика, але бекграунд у чоловіка цікавий. У травні 2015-го Лазорка відсторонили від посади в “Укртранснафті”, а потім і звільнили. Основною причиною відсторонення, як писали у медіа, були маніпуляції з викачуванням нафти і її розміщенням на зберіганні на заводах групи “Приват”. В подальшому Лазорка, якого називали дуже близьким до олігарха Ігоря Коломойський, оголосили в розшук. Сам олігарх в одному з інтерв’ю розповідав, що той переїхав у Лондон і оформив там політичний притулок. Цікаво, що ледь не одразу після обрання президентом Володимира Зеленського, Лазорка зняли з розшуку, він повернувся в Україну, поновився на посаді в “Укртранснафті” і навіть кандидував у Львівську обласну раду.
Понад 54 тисячі перерахував Юрій Чабан. Чоловік є керівником компанії “Білий дім-інвест”, де раніше директором був Юрій Раделицький, який є депутатом обласної ради від “За майбутнє”. Раделицький підтвердив, що знає чоловіка і зазначив, що гроші саме Чабана: “Та нє, то його гроші. Перед держслужбою як я пішов, я активи продав. Він в мене придбав компанію”.
Ще один спонсор львівського осередку “За майбутнє” Назар Притула. Чоловік не пожалів для партії 84 тисячі гривень. І всі ці кошти пішли на рекламу в Інтернеті. Притула теж не чужий для цієї політсили. Він теж є помічником на громадських засадах Тараса Батенка. Цікаво, що онлайн-сервіси, які дозволяють побачити як абонент підписаний у інших його контактів, бачать номер Притули підписаним як “Назар За майбутнє”, “За майбутнє офіс” чи “Преса За майбутнє”. Що зайвий раз свідчить про близькість до політсили. Плюс, дружина Нараз Притули Анастасія Пляцок є депутаткою Львівської обласної ради від цієї партії.
Решта суми від партійних донорів були значно скромніші. 11 людей разом перерахували майже 187 тисяч гривень і більшість з них були кандидатами від партії у різні ради:
Фізичні особи | Сума внеску в гривнях |
Володимир Гей | 38 470 |
Ольга Сапожник | 37 000 |
Наталія Калушка | 32 500 |
Юрій Тимчишин | 14 844 |
Іван Костюк | 10 866 |
Володимир Поставитюк | 7 750 |
Володимир Гнатишин | 6 312 |
Святослав Дроздов | 5 683 |
Неля Мартинович | 5 000 |
Володимир Мартинович | 5 000 |
Наталія Любива | 5 000 |
Юрій Бутко | 5 000 |
Агапов Александр | 4 999 |
Галина Бриндас | 4 200 |
Юрій Маланка | 4 140 |
Офісні схеми
Аналізуючи звіт політичної сили, ми, окрім інформації про донорів, помітили ще дещо цікаве. З вересня минулого року Львівська обласна організація партії користується офісом на 20 квадратів на вулиці Гуцульській – це центр Львова, неподалік Порохової вежі. Відповідно до документів, господарювати тут партійці можуть до 2023-го. Власником майна у фіндокументі вказано Юрія Ткаченка. Користування приміщенням – це нібито спонсорський внесок Ткаченка на користь партії, який в грошовому еквіваленті дорівнює 5 250 гривень на місяць. Ткаченко також є помічником на платній основі нардепа Тараса Батенка.
І все б нічого, але за реєстром нерухомості Юрій Ткаченко не має у власності на Гуцульській жодного квадратного метру. Бо нерухомість тут належить ексдружині нардепа від “За майбутнє” Ярослава Дубневича Наталії.
“Я орендував це приміщення і надавав як спонсорський внесок на користь політичної партії. В звіті партії все сказано”, – прокоментував Юрій Ткаченко. Так чи інакше – це є порушенням, бо у фінансовому звіті має вказуватися фактичний власник майна, а не його орендар – як би комусь не хотілося цього фактичного власника “не світити”.
З кінця минулого року в оренді партії є ще 60,6 квадратів у центрі Львова – на вулиці Дорошенка. Ними “За майбутнє” може користуватися два роки і вартість майна на час отримання сягала 1 400 000 гривень.
Чверть квартири належить Оресту Теодоровичу. Саме його дані і вказані у звіті. За перший місяць оренди обласна організація заплатила 22 тисячі гривень, ще частина коштів вказані у графі “Спонсорські внески на користь партії” як надання квартири під офіс. Орест Теодорович є директором і співзасновником компанії “Реформа”, а його бізнес-партнер Володимир Дорош – тесть нардепа від “Слуги народу” Ореста Саламахи. Ми запитали у чоловіка про спонсорський внесок на користь партії, Теодорович пояснив, що договірні відносини стороннім особам він не розголошує. Цікаво лише – йдеться виключно про бізнесові стосунки чи мають місце і міжпартійні?
Фінансова сторона життя партії “За майбутнє” цікава. Цікава, наприклад, тим, що ледь не зі старту передвиборчої кампанії політсила осідає в офісі дружини Ярослава Дубневича, а в цей же час у суді між Дубневичом та колишньою дружиною триває справжня війна за поділ майна. Ще цікава тим, що поповнювати партійну касу масово кинулися помічники одного окремого взятого нардепа Тараса Батенка. Чи тим, що як би у “За майбутнє” не відхрещувалися від олігархічного впливу Ігоря Коломойського, серед фінансистів політсили легко знаходяться менеджери компаній, які засвітилися у схемах з “Приватбанком” часів Коломойського.
Мар’яна Сич
Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
За останні роки інтернет і зокрема соцмережі стали для політиків та чиновників одним із основних каналів комунікації. На цих майданчиках вони розповідають про себе, про свої плани та досягнення. У 2021 році на рекламу сторінок партії “Слуга Народу” у Facebook пішло 781,6 тис. грн. З них на рекламу сторінки “Слуга Народу - Одеса” – 31,5 тис. грн. Про це свідчать дані з “Бібліотеки Facebook-реклами”.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.