Важливо
Новини

Непрозора FB-реклама і “добрі” суди: що не так із фінзвітами партії “Варта”

FacebookTwitterTelegram
Недостовірна інформація про власників майна і фінансування компанією, яка не могла цього робити. Саме такі порушення під час перевірки фінансових звітів політичної партії “Варта” виявило Національне агентство з питань запобігання корупції. 
Що політичній силі вдалося оскаржити у судах, чи вдалося конфіскувати на рахунок держави внесок донорів та що все ж не так з фінансуванням партії? 

Всеукраїнський альянс регіональних та територіальних активістів або ж політична партія “Варта” з’явилася влітку минулого року. Партія доволі швидко  створила три осередки у Львові, Тернополі та Івано-Франківську, її кандидати взяли участь у виборах до місцевих рад у двох областях і отримали загалом 33 депутатських мандати. 7 з яких у Львівській міській раді.

На відміну від значної кількості політичних партій, які, користуючись наданою їм парламентськими колегами преференцією у вигляді можливості не подавати фінансові звіти на час дії в країні карантину, фінзвіти “Варти” та її осередків знайти на сайті НАЗК можна. Додаткової інформації про діяльність партії теж вистачає. Тож, ми взялися за аналіз.

Фейковий договір з неіснуючим ФОПом?

Почнемо з реклами в Інтернеті. За нашими підрахунками загалом зі сторінки партії у соціальній мережі Facebook транслювалося приблизно 210 платних постів на загальну суму 7 410 доларів. Цьогоріч ми нарахували 5 дописів, на кожен з яких витрачали менше ста доларів. 

Цю ж діяльність партії вивчали і експерти НАЗК, які, перевіряючи звіт “Варти” за 1 квартал цього року, не знайшли в ньому інформації про витрати на рекламу. Але знайшли щонайменше два дописи, які в цей проміжок часу рекламувалися зі сторінки політсили у соцмережі. Це заява депутата ЛМР Тараса Ворка про те, що орендодавці мають знизити плату малим підприємцям на час локдауну і про відновлення колишнього кінотеатру «Арлекіно», ініціаторами якого були депутати від партії. 

Так, за дописи партія нібито заплатила мізер – 18 доларів або ж близько 500 гривень. Але це лише те, що помітили…

У партії тоді ситуацію пояснили так – Львівська обласна регіональна організація уклала 1 січня договір з фізичною особою-підприємцем Русланою Михайлівною Кудирко. Саме вона нібито має доступ до рекламного кабінету Facebook, щоб управляти та супроводжувати кампанію у соцмережах. Але за свою роботу ФОП отримає кошти у грудні і все це партія покаже у звіті за 4 квартал. 

Цікаво, що таке пояснення “Варти” НАЗК задовольнило. А от нас все ж змусило перевірити пояснення партії додатково. В Україні зареєстрована лише одна підприємниця з ПІП Руслана Михайлівна Кудирко.  Її основним видом діяльності дійсно є “рекламні агентства”. Але ось цікавий момент – Кудирко зареєструвалася як ФОП 13 травня 2021-го. А за повідомленням “Варти” договір з підприємницею було укладено п’ятьма місяцями раніше, коли жінка по суті не займалася підприємницькою діяльністю. 

Як так могло статися? Ми зв’язалися з Русланою Кудирко. Жінка каже – про “Варту” знає, але з партією не співпрацює і договору з нею не укладала. Більше того, за словами Кудирко вона навіть і рекламними послугами в дійсності не займається.

“Це не я займаюся. Мій син займається” – відповіла Кудирко. 

Син Руслани Кудирко також заперечує співпрацю з партією. Чоловік каже, що політсила могла просто використати персональні дані: “Договір не міг бути укладений в такий-то час. Була історія, “Рясне фест” мав бути. І хлопці мали щось знімати. Давали реквізити, але щось вони там не домовилися. От вирішили, що найближче знайшли, десь валялося в них, це і взяли”

Керівник фракції “Варта” у Львівській міській раді Юрій Мартинюк в розмові з журналістами проблему визнав. Цю ситуацію він пояснює так: “Це технічна помилка. Наш працівник просто подав в НАЗК некоректну інформацію, просто технічна помилка”

Судові справи і 50 тисяч повз бюджет 

Фінансовий звіт львівського осередку “Варти” за 2020 рік виглядає доволі солідно. Партія зібрала майже 3 мільйони гривень пожертв від фізичних та юридичних осіб. Аналізуючи внески на рахунки “Варти”, ми натрапили на два платежі, які нас зацікавили. 

Загалом 50 тисяч гривень політсилі перерахував «Дослідно-механічний завод «Карпати». Це – українське вагонобудівне підприємство, основними напрямками роботи якого є будування вантажних вагонів, ремонт рухомого складу, виготовлення контейнер-цистерн, металоконструкцій. Директором компанії є Ростислав Гапатин, який на місцевих виборах балотувався від «Варти» на посаду очільника міста Новий-Розділ, де й працює підприємство. 

Здавалося б – в чому проблема? В тому, що підприємство в той період вигравало на державних тендерах і, за нашими підрахунками, протягом року підписало угод на загальну суму близько 1 мільйона гривень. За законом юридичні особи, які отримали держзамовлення на щонайменше 100 прожиткових мінімумів, не мають права робити пожертви на рахунки політсил протягом дії договору і ще цілого року після закінчення угоди. «Карпати» отримало підряд на вчетверо більшу суму. Тож не мало права перераховувати кошти партії. 

Цей факт під час перевірки встановили експерти НАЗК. Яка відповідальність передбачена за подібне порушення? Штраф і конфіскація суми внеску до бюджету. 

Ніхто нічого не конфіскував. Ми це оскаржили у суді. Суд підтвердив, що в діях керівництва партії немає ніяких ознак адміністративного правопорушення і закрив провадження за відсутністю складу адміністративного правопорушення” – каже керівник фракції “Варти” у Львівській міській раді Юрій Мартинюк.

Подібні кейси, де виявляються порушення, але в подальшому суди справи розвертають, не є рідкістю в історіях з партійними фінансами. Відповідь Мартинюка спонукала нас проаналізувати і судову історію партії. В судовому реєстрі ми знайшли дві справи у яких йдеться про адмінпротоколи, що були складені на керівника “Варти” Сергія Рянкеля. 

Минулоріч “Варта” звітувала про безоплатне користування офісним приміщення у центрі міста – на Чайковського. Але ні відповідної інформації у графі «Спонсорські внески на користь політичної партії», ні суми спонсорського внеску на користь «Варти» у звіті партії знайти не вдалося. 

В документі лише вказали, що власником офісних квадратів є вже згаданий вище Юрій Мартинюк. Але насправді це не зовсім так. Як ФОП Мартинюк уклав договір оренди з товариством «Будівельно ремонтне підприємство «Технобуд», засновником якого є менеджер родинних компаній відомих братів Дубневичів. І вже орендоване приміщення передав партії. Це означає, що політсила не показала реального власника офісу, яким користувалася.

Також у 3 кварталі 2020-го «Варта» не подала довідку про рух коштів на рахунку, який вказаний на титульній сторінці звіту політсили, а у 4 кварталі – ще й довідки про рух коштів на рахунках, які вказані на титульній сторінці Львівського та Івано-Франківського осередків.

За кожне з цих порушень передбачений штраф – від 300 до 400 неоподатковуваних мінімумів. Але суд обидві справи закрив. Цікаво, що обидва рази адвокатом керівника «Варти» Сергія Рянкеля був той самий Юрій Мартинюк. 

А вже в цьогорічному звіті за 1 квартал розділ “майно” – порожній, офіс звідти зник.

“По Чайковського це мій офіс. Я орендую. Минулого року я безоплатно частину цього офісу, кімнату надавав. Станом на сьогоднішній день офіційно використовується фракційна. Її достатньо для роботи партії”, – каже Юрій Мартинюк.

Втім, ми вирішили перевірити чи справді колишній партійний офіс, який нині зник зі звіту “Варти”, більше не використовується партією. В одному з приміщень помічаємо таблички вже згаданого “Технобуду”, у якого Мартинюк і винаймав офіс, який в подальшому використовувався і партією. 

А поруч на поштовій скриньці і дверях бачимо наліпки “Варти”. Поруч з наліпками знаходимо оголошення – “У зв’язку з карантинними обмеженнями прийом громадян не відбувається”. 

Це може означати, що партійна діяльність тут продовжується, але вже без звітування за використання приміщення. Але сам Юрій Мартинюк це оголошення пояснює так: “В мене є багато напрямків діяльності. В тому числі громадська організація, в тому числі Асоціація, в тому числі і юридична консультація. Ця табличка стосується моєї особистої діяльності”. 

Замість підсумків

Простий аналіз звітності молодої політичної сили, яка працює по суті лише трохи більше року, в підсумку демонструє певний набір доволі стандартних проблем, звичних для більш досвідчених “колег” “Варти” – зафіксовані порушення подання фінансового звіту, суди і можливе використання персональних даних, яке в результаті пояснюють звичайною “технічною помилкою”. Непокараність за ось такі, дрібніші порушення, в результаті може призвести до створення цілих схем, які, на жаль, вже не є рідкістю серед великих парламентських партій. 

Мар’яна Сич

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

COVID-19, “добрі справи”, “Велике будівництво” і акценти на промахах опонентів. Політичні сили витрачають на піар і рекламу мільйони гривень, значна частина яких припадає на соціальні мережі. Традиційно найактивніша фаза цього процесу припадає на передвиборчий період. Але і між виборами політики охоче нахвалюють себе і “топлять” конкурентів. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.

      Новини

      В очільника “Київського метрополітену” знайшлася незадекларована “колишня” дружина зі статками на мільйон доларів

      Журналісти Bihus.Info з’ясували, що офіційно колишня дружина директора КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського, не маючи співмірних доходів, стала власницею активів вартістю в мільйон доларів, а сам Брагінський декларує дивні грошові подарунки від рідні. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.