Важливо
Новини

Кар’єр «для своїх»: що не так із видобутком руди в центрі Кривого Рогу?

FacebookTwitterTelegram
Кар’єр «Північний», розташований неподалік від центру Кривого Рогу, дістався промисловій компанії, яка видобуває залізну руду відкритим способом – вибухами. Це сталося без аукціону і конкуренції. Чому?

Кар’єр «Північний» у Кривому Розі називають територією «марсіанських» пейзажів. З цього місця майже 150 років тому розпочався промисловий видобуток залізної руди на Криворіжжі. Сьогодні він розташований неподалік від центру міста.

Менш ніж за два кілометри від кар’єру – відома частина Кривого рогу – «95 квартал». Трішечки далі – центральні вулиці, парки та проспекти, з іншого боку – спальні райони та приватні сектори міста.

Попередні два роки на кар’єрі не вели промислових робіт. У липні 2019-го закінчився дозвіл на видобування корисних копалин, виданий структурному підрозділу холдингу «Метінвест» Ріната Ахметова, – і він припинив роботи. 

А в березні 2021 землі кар’єру взяла в оренду нова компанія – ТОВ «Українська гірничодобувна компанія». Фірма також отримала спецдозвіл  на розробку родовища. І повідомила, що для видобутку руди планує «експлуатацію родовища відкритим способом із застосуванням буро-вибухових робіт».

Влітку компанія розпочала вибухові роботи, які викликали чималий резонанс у містян.

Фото Сергія Ляшенка

Чим цікава компанія

ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» створена всього два роки тому – у 2019-му. Попри те, що її засновницею фігурує інша особа, аналіз зв’язків молодої промислової компанії приводить до відомого місцевого бізнесмена Костянтина Караманіца.

Річ у тім, що директор свіжоствореної видобувної компанії Сергій Генкуленко, за даними медіа, працює також головним інженером в іншому промисловому ТОВ – «Рудомайн». І от ця фірма є одним з найбільших підприємств в області з виробництва залізорудної сировини. «Рудомайн» проводить промислову діяльність у сусідньому від «Північного» кар’єра – кар’єрі «Південному». Зрештою, обидві фірми – «Українська гірничодобувна компанія» та «Рудомайн» – зареєстровані в одному бізнес-центрі в сусідніх офісах.

Фото Сергія Ляшенка. Кар’єр “Південний”

До середини 2020 року засновником «Рудомайну», за даними системи Youcontrol, був місцевий бізнесмен Костянтин Караманіц. Окрім іншого, він володіє місцевим футбольним клубом.

Про Караманіца у Кривому Розі почали говорити після того, як влітку 2020-го президент Володимир Зеленський публічно пообіцяв відродити у місті легендарний футбольний клуб «Кривбас».

Тоді «ФК «Гірник» Караманіца перейменували у «ФК «Кривбас». Президентом футбольного клубу лишився Караманіц, але в той же час він зник з засновників «Рудомайну». Віцепрезидент клубу та кварталівець Артем Гагарін розповів, що «Рудомайн» є генеральним партнером ФК «Кривбас». Лого Рудомайну розміщують на формі ФК.

Також для «Кривбасу» в Кривому Розі в рамках програми «Велике будівництво» проходить реконструкція стадіону «Металург» за майже 740 бюджетних млн грн. 

За мовчазною згодою

Діяльність із розробки надр передбачає отримання спецдозволу Держслужбою геології та надр, як правило, на конкурсних засадах. Такий дозвіл ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» дістала в неоднозначний спосіб – без аукціону і через суд.

Процес відбувався в скандальному Окружному адмінсуді Києва. У позовній заяві ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» зазначала, що подала пакет документів із заявою на отримання необхідного дозволу у серпні 2019 року. Причому претендувала на родовище без аукціону – на підставі пункту про нібито здійснення за свій кошт геологічного вивчення ділянки (родовища, на якому вже велася розробка!). А Держгеонадра ніяк не відреагували на подані документи – не відмовили і не затвердили заяву. Тож ТОВка в суді звинуватила Державну службу у бездіяльності і вимагала надати дозвіл на розробку надр за принципом «мовчазної згоди» – якщо не відповіли на звернення, значить, погоджуються. 

Подібна ситуація відбувалася і з Дніпропетровською обласною радою. Облрада, як орган місцевого самоврядування, повинна була погодити або відмовити у видачі цього дозволу, але цього не зробила. Зокрема, восени 2019 року комісія обласної ради з питань використання природних ресурсів не винесла це питання на розгляд депутатами у зв’язку із завершенням терміну розгляду питання. ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» пред’явила це в суді і заявила: якщо немає жодної відповіді, то це – «мовчазна згода». 

У підсумку ОАСК став на сторону позивача та зобов’язав видати дозвіл. Держгеонадра подали апеляцію, де вказали, що суд не має повноважень зобов’язати видати дозвіл. Але суд другої інстанції повторно ухвалив рішення видати ТОВці дозвіл «за мовчазною згодою всіх сторін».

І влітку 2020 року «Українська гірничодобувна компанія» таки отримала дозвіл на розробку родовища – без конкуренції і підвищення ціни. 

Попри те, що Держгеонадра в цій історії просто проігнорували звернення ТОВки, а рішення зобов’язати видати дозвіл прийняли суди, правоохоронці розглядають й іншу версію. Державне бюро розслідувань відкрило провадження через можливе незаконне сприяння чиновниками Міндовкілля та Держгеонадр у наданні спецдозволів низці юросіб. Серед них – «Українська гірничодобувна компанія».

На стінах приватного будинку сліди рудого пилу. Вулиця Фучика, розташована за 1,5 км від кар’єр’у “Північний”

Що не так з оцінкою впливу на довкілля

Перелік документів, який необхідно подати Держгеонадрам для отримання спецдозволу, чітко визначений Кабінетом Міністрів України. Серед них – висновок з оцінки впливу на довкілля, який видає Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. Але станом на момент подачі заяви на дозвіл в Держгеонадра процес отримання цього висновку ТОВка тільки розпочала, а отримала висновок лише у жовтні 2020 року, тобто через кілька місяців після видачі дозволу.

За словами екоактивіста Антона Петрухіна, така ситуація є дивною. Адже ані суд, ані Держгеонадра просто «не помітили» неповний пакет документів. «Висновок з оцінки впливу на довкілля є обов’язковим для отримання дозволу на видобування корисних копалин», – акцентує Петрухін. 

Оцінка впливу на довкілля (ОВД) – один із основних інструментів державного регулювання впливу на навколишнє середовище в Україні. У цьому документі компанія вказує свою планову діяльність та інформує, як ця діяльність впливатиме на навколишнє середовище. Висновок ОВД, який дає старт діяльності промислової компанії, затверджує Міндовкілля.

Коли ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» розпочала процедуру з отримання цього висновку, коаліція громадських організацій «Досить труїти Кривий Ріг» наголошувала на тому, що в принципі не можна розпочинати діяльність підприємства серед міста. Екоактивісти також звертали увагу на неякісному Звіті ОВД, який склало підприємство, та надали компанії свої зауваження.

«У звіті чомусь описувалися позитивні моменти для тваринного та рослинного світу від видобування будівельних матеріалів. Хоча із кар’єрів збираються отримувати залізні руди. Тваринний та рослинний світ описаний для лісостепової та лісової зони, хоча Кривий Ріг розташований не в них. Кар’єри знаходяться у зоні центрального Правобережного степу», – говорить юристка коаліції «Досить труїти Кривий Ріг» Олена Шафранова.

За словами екологів, підприємство у звіті з ОВД також надало недостовірну інформацію про те, що найближче домоволодіння розташоване на відстані 625 метрів.

Зі звіту ОВД

«У звіті зазначено, що найближче домоволодіння знаходиться на відстані 625 метрів від кордону кар’єру, що на вулиці Волгоградській. А інших вулиць, які розташовані ближче до кар’єру, Гетьманську та Технічну, вони не помітили. На вулиці Технічній, 1 відстань від кордону ліцензійної площі родовища до двоповерхового багатоквартирного будинку близько 300 метрів, – вважає екоактивіст Антон Петрухін. 

Гугл мапс визначає 330 метрів від вулиці Технічна, 1

Будинок, який розташовується на вулиці Технічна, 1

Окрім того, у Звіті зазначається, що відстань до річки Саксагань – 2 км. При цьому ігнорується русло річки з іншого боку кар’єру, де відстань – близько кілометра. 

Зі звіту ОВД

Гугл мепс визначає 2 км від річки Саксагань з одного боку кар’єру і 1 км від іншого боку кар’єру

Авторка петиції з вимогою припинити незаконну роботу кар’єрів «Північний» та «Південний» Діана Чередніченко розповідає, що вона мешкає на вулиці Упіта, яка розташована поруч з кар’єром «Південний», де наразі проводить діяльність ТОВ «Рудомайн». 

«Вдень гучний гуркіт від підприємств не дає відпочивати, а вночі – заснути. Криворіжці, що проживають в цих місцях вже багато десятиліть, не пам’ятають ще такої катастрофічної ситуації. Ми живемо безпосередньо в санітарно-захисній зоні кар’єру. Перша вулиця Севастопольська розташована в 270 метрів від кар’єру. Ми трошки вище – вона 400-500 метрів. Це та відстань, де не мають розташовуватися будинки», – розповідає Чередніченко. 

Вулиця Ольги Кобилянської, на відстані менше двох кілометрів від кар’єру “Північний”

У свою чергу, ТОВ «Рудомайн» заявляє про тиск на промислову компанію. У жовтні представники фірми виходили на мітинг та вимагали захистити їх підприємство від необгрунтованих нападок, безпрецедентного тиску і загрози неправомірного закриття. Від «Рудомайну» також зареєстрована петиція на сайті Криворізької мерії з вимогою «припинити інформаційні атаки» на компанію.

На паркані сліди рудого пилу. Вулиця Технічна, розташована на відстані близько 300 метрів від кар’єр’у “Північний”. 

«Якщо уважно слідкувати за інформаційним середовищем, то очевидно, що зараз багато балачок та брехні про те, що саме наше підприємство завдає невиправну шкоду екології нашого міста», – говорить у прес-релізі головний інженер компанії «Рудомайн» та директор ТОВ  «Українська гірничодобувна компанія» Сергій Генкуленко.  

Авторка намагалася поспілкуватися із представниками ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» і ТОВ «Рудомайн» – на телефонні дзвінки там не відповіли. Також не вдалося потрапити в офіси, де зареєстровані фірми. За словами охоронця, через умови карантину в будівлю пропускають тільки працівників. Редакція відправила офіційний запит на коментар та готова додати позицію компаній в разі отримання.

Перевірка Державної екологічної інспекції 

На численні скарги мешканців відреагувала Держекоінспекція – на початку жовтня прийшла з позаплановою перевіркою на обидва кар’єри. «Підставою для перевірки дійсно стали численні скарги містян. До нас надходили заяви мешканців, на які ми відреагували», – прокоментував голова Держекоінспекції Андрій Мальований.  

Перевірка тривала 10 днів. На підприємстві ТОВ «Українська гірничодобувна компанія» Держекоінспекція знайшла 11 порушень, більшість з яких стосувалися саме невиконання умов Оцінки впливу на довкілля. Наприклад, компанія вказала не всі забруднюючі речовини, які викидаються у повітря під час вибухів. Також компанія не моніторить швидкість та направленість вітру під час вибухових робіт. 

З’ясувалося, що кар’єр «Північний» вдвічі перевищив максимальні потужності видобутку в кар’єрі і працює за санітарно-епідеміологічною експертизою, яка належить «Рудомайну» і сусідньому кар’єру. 

У свою чергу, річна потужність «Південного» взагалі збільшена у 6,4 рази. «Рудомайн» у документах зазначав про виробництво 250 тис.т на рік, на що й отримував відповідні документи. Натомість нова виробнича потужність склала вже 1,6 млн.т на рік.

«Порушення є. Але значного такого впливу на довкілля, як інші гірничо-збагачувальні комбінати, ці підприємства не мають. Акцент був зроблений на захист атмосферного повітря – яким чином проводяться вибухові роботи та яким чином організовано на підприємствах пилопригашення. До кінця січня 2022 року обидві компанії зобов’язані усунути порушення. Якщо цього не буде зроблено, тоді будемо застосовувати санкції», – пояснив Мальований. 

Фото прес-служби “Рудомайн”

У підсумку. Компанія отримала дозвіл на видобуток руди без аукціону та конкуренції. Вона видобуває руду за допомогою вибухових робіт неподалік від центру міста, до екологічних наслідків – безліч питань, однак Держекоінспекція вважає порушення незначними. Чи не пов’язані ці факти із тим, що фірма – з орбіти криворізького бізнесмена, який відроджує футбольний клуб «Кривбас», як хотів президент Зеленський?

Дар’я Твердохліб

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проект реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.  

Журналісти Bihus.Info проаналізували як відбуваються конкурси на топові посади в державі і виявили, що в багатьох випадках Кабмін ігнорує рішення конкурсних комісій або ж сама конкурсна комісія усуває кандидатів, які з різних причин не є вигідними для Офісу Президента. Подібне вже відбувалося під час конкурсів на обрання керівників Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та Бюро економічної безпеки, а також членів НКРЕКП. Про це йдеться в сюжеті Анни Калюжної для Bihus.Info.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.