Важливо
Новини

Кросовери для дітей і мамині маєтки: як живуть родичі “звичайних” волинських СБУ-шників

FacebookTwitterTelegram

Це звучить доволі іронічно, але кожен бажаючий в Україні може отримати доступ до електронних декларацій Президента, Прем’єра, міністрів і нардепів, але при цьому не може ознайомитися з майновим станом рядових працівників Служби безпеки України. Декларації СБУшників, за винятком керівництва, закриті від сторонніх очей. Пояснення цьому доволі просте – люди працюють “в полях” у воюючій країні, тож зайвий раз розкривати інформацію про себе може бути небезпечним. З цією тезою важко не погодитися, але традиційно є й інша сторона проблеми. “Службісти” зі скромними зарплатами обростають люксовими авто і дорогими маєтками, не забиваючи собі голови поясненнями походження майна. Обростають вони масово і абсолютно безконтрольно.

Ми промоніторили майновий стан звичайних працівників регіонального Управління СБУ у Волинській області і зупинилися на двох з них. Адже виявили до болю знайомий “стандартний набір”: просто дорогі і дуже дорогі активи, записані на мам, тещу і доньку.  

І оскільки електронні декларації вас познайомити з цими історіями не можуть, то знайомити доведеться нам.

Ігор Мовшук працює в Управлінні СБУ у Волинській області вже 23 роки, впродовж останніх двох працював на посаді заступника начальника управління, відповідального за боротьбу з корупцією та організованою злочинністю. 

Знайти інформацію про Мовшука чи його родину дуже складно. Єдина зачіпка – електронна декларація 5-річної давнини його дружини Оксани. Тоді жінка працювала економістом у департаменті фінансів Волинської облдержадміністрації. Тож, станом на 2016-й у родини було авто, гараж, три земельні ділянки в області, недобуд на одній з них, дві квартири у Луцьку. 

Згодом дружина Мовшука проміняла держслужбу на підприємницьку діяльність, а інші члени родини службовця стали власниками нового і дорогого майна.

Так, наприклад, 25-річна донька СБУшника Марія нині навчається у бізнес-школі Королівського коледжу у Лондоні, де вивчає публічну політику та управління. Але стиль її життя ніяк не ототожнюється зі студентством. 

Дівчина зараз є власницею одразу двох дорогих автомобілів – BMW X1 та Audi Q5. Обидві автівки 2015 року випуску, на ринку вартість таких стартує з півмільйона гривень за кожну.

І ні, це не перші автомобілі дівчини. Відповідно до інформації з реєстру – на ній ще значиться Lexus RX 350. Втім, деякі онлайн сервіси показують, що нині авто з таким номером значиться в угоні.

Все непогано у Марії Мовшук і з квадратними метрами. Дівчина значиться власницею двокімнатної квартири в Києві, у Тверському тупику. Це центр міста і попри те, що сам будинок не новий, така квартира нині вартує щонайменше два мільйони гривень. 

Не кожен український студент може похвалитися такими активами. Тож ми вирішили розпитати саму дівчину про походження коштів на придбання авто і квартири. Марія прочитала наші повідомлення, але не відповіла. 

Дорогий актив ми знайшли і у матері працівника СБУ – 71-річної Валентини Мовшук. На жінку нині записано маєток в селі Новостав, що за 11 кілометрів від Луцька. Це двоповерхова споруда з господарською будівлею та високим парканом по периметру. Жінка за документами володіє і самим будинком, і ділянкою в 15 соток під ним. 

Нам не вдалося знайти інформацію про бізнес чи будь-яку іншу підприємницьку діяльність батьків службовця. Тож попросили пояснити походження коштів у самої Валентини Мовшук. Почувши запитання про маєток, жінка кинула слухавку і більше на дзвінки не відповідала. 

Цікаво, що в цьому ж Новоставі ми знайшли маєток і в матері колеги Мовшука – Олександра Лисенка. Чоловік працює “на оперативних посадах” в місцевому управлінні СБУ впродовж 18 років. 

Будинок на майже 368 квадратів і 22 сотки під ним на 69-річну матір службовця Оксану оформили ще у 2016-му –  як спадщину. Вже у 2019-му жінка придбала ще 26 соток поруч. І 6 соток отримала від органу місцевого самоврядування.

Через паркан від матері Лисенка ми знайшли ще дві ділянки, оформлені на його тещу Світлану Бомазюк. На кожній з них – по маєтку (друга ділянка ділянка, щоправда, значиться за Бомазюк на державній кадастровій карті, але в Реєстрі нерухомості інформації по цій ділянці і другому маєтку немає, відтак зараз відсутня інформація про їхню приналежністіь до Бомазюк).

У власності Бомазюк також 90-метрова квартира в одній з новобудов Луцька, а також вона – вже разом з чоловіком – володіє ще 6,5 гектарами землі в області. Бізнесу у Світлани Бомазюк нам знайти не вдалося. А тесть Лисенка раніше був власником адвокатської фірми “Богор”, нині ж чоловік значиться серед співзасновників підприємства зі співзвучною назвою “Богор-плюс”, яке займається здачею в оренду нерухомості. 

Маєток у Новоставі як виявилося є і самого службовця. Лисенко з дружиною, оформленою як приватна підприємиця, є власниками 21 сотки землі, на якій вже височіє будинок. Тут бачимо кілька поверхів, велика площа, кам’яний паркан.

Нині на сайтах оголошень за сотку землі у Новоставі просять близько 30 тисяч гривень. Це означає, що ділянка тільки самого лише Лисенка з дружиною нині коштує понад 600 тисяч гривень. 

Дуже сумно, що корупційні і майнові скандали вже давно перестали шокувати пересічних громадян. З моменту відкриття профільних державних реєстрів і запуску електронного декларування ми всі чули вже сотні історій про дорогі активи, які складно чимось пояснити. І паралельно – нічого не чули про реальні покарання для службовців, які в ці скандали і потрапляли. Ну а непокаране зло, як відомо, має тенденцію до зростання. Що, власне, і відбувається. 

Мар’яна Сич

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   “Для окупантів ми були не людьми, а цілями”: місяць окупації на Чернігівщині

   У 2017-му році країна дізналась про Припутні. Невеличке село у Прилуцькому районі Чернігівської області стало антуражем, а заодно й одним з героїв трагікомедії Аркадія Непиталюка “Припутні”. Минуло п’ять років і про село заговорили знову. Але на цей раз історія трагічна.

   Новини

   “I Was Dreaming of Finding a Jar, Breaking It To Cut My Veins”. The Story of a Man Who Survived Torture in the Kharkiv Region

   In September, the Armed Forces of Ukraine began the liberation of the Russian-occupied territories of the Kharkiv Region. In a successful counteroffensive, the Armed Forces liberated parts of the region. After the general joy of liberation, all the horrors of the occupied territories were revealed: mass graves in Izium and torture chambers in Kupiansk and Kozacha Lopan. Towns and villages destroyed, hundreds killed, thousands injured – each is a testimony to the Russian war crimes committed on Ukrainian territory.