Організація ГО "ТОМ 14"

Народне НАЗК

Розслідувально-аналітичний проект Bihus.Info, в рамках якого були перевірені декларації близько 1000 топ-чиновників.

“Народне НАЗК” – розслідувально-аналітичний проект Bihus.Info Одразу після оприлюднення перших електронних декларацій, команда журналістів та аналітиків перевірила декларації та статки близько 1000 топ-чиновників, з метою встановити грубі порушення та скласти загальну статистику по декларантах.

З липня 2016-го по березень 2017-го, паралельно з Національним Агентством з питань запобігання корупції, команда «Народного НАЗК» порівнювала офіційні та реальні статки посадовців, і розподіляли їх у різні категорії корупційного ризику.

За результатами аналізу, 33% перевірених декларацій містять неправдиві або неповні дані, а також дані, які не можна пояснити офіційними доходами декларанта.

Кого перевіряли?

Під прицілом «Народного НАЗК» опинились, у першу чергу, представники виконавчої  та судової гілок влади. До списку потрапили Кабінет Міністрів, ГПУ та військова прокуратура, Адміністрація Президента та Національна поліція, ДФС та Фонд держмайна, НАБУ та ЦВК, і ще ряд ключових відомств.

Також потенційно «небезпечними» були визнані керівні посади в обласних держадміністраціях і майже всі основні судові органи – від Конституційного та Верховного суду до вищих спеціалізованих, деяких і кваліфікаційної комісії із добору суддів. Члени цих інституцій і стали об’єктами ретельної перевірки «Народного НАЗК».

Як перевіряли?

«Ми аналізували декларації чиновників і порівнювали їх з реальністю. Перш за все, пробивали по офіційним реєстрам, – розповідає один з аналітиків проекту Антон Столяров. – Потім шукали додаткову інформацію, перевіряли повідомлення «добрих сусідів» і припущення інших журналістів. А ще у нагоді стали соціальні мережі, адже, якщо самі чиновники не часто показують незадеклароване майно, їх діти дуже люблять виставляти в Instagram фото дорогих авто. З підписом «від улюбленого тата».

За результатами комплексної перевірки 1000 посадовців, було сформовано маркований «каталог» порушників.

Маркування відбувалося за наступними категоріями: до червоної групи входять посадовці, наявні активи яких не збігаються із задекларованими, і ці розбіжності є документально зафіксованими; до жовтої – посадовці, у яких родичі (в тому числі непрямі) володіють активами, походження яких не можна пояснити їхньою професійною діяльністю і які можуть підозрюватися у приховуванні активів; до сірої – посадовці, які прямо або опосередковано (через родичів) володіють бізнес-активами, що може спричиняти конфлікт інтересів та/або слугувати ширмою для володіння незадекларованим майном.

За результатами аналізу з 1000 чиновників до червоної групи віднесено 190 посадовців; до жовтої – 219, до сірої – 38. Всього було зафіксовано 447 порушень.

Окремі порушення стали приводом для написання розслідувань, а також підґрунтям для створення сюжетів для телепрограм “Наші гроші з Денисом Бігусом” та “Досудились”. Також, аналітики проекту першими обробили увесь масив даних в електронних деклараціях, опубликувавши низку інфографік, стосовно загальної статистики.

По виявлених порушеннях команда bihus.info відправила понад 250 звернень до НАЗК, НАБУ та ГПУ. Наразі отримано відповіді щодо 73 заяв, з яких по 9 справах НАЗК почало повну перевірку інформації в деклараціях, по ряду заяв – відписка з обіцянкою використати нашу інформацію у разі проведення перевірки. Юридичний відділ Bihus.Info продовжує моніторинг надісланих заяв і після завершення проекту.

Проект реалізовано за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні.

Новини проекту

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Новини

Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений

КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

Ми вплинули

“Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

Ми вплинули

Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.