
“Народне НАЗК” – розслідувально-аналітичний проект Bihus.Info Одразу після оприлюднення перших електронних декларацій, команда журналістів та аналітиків перевірила декларації та статки близько 1000 топ-чиновників, з метою встановити грубі порушення та скласти загальну статистику по декларантах.
З липня 2016-го по березень 2017-го, паралельно з Національним Агентством з питань запобігання корупції, команда «Народного НАЗК» порівнювала офіційні та реальні статки посадовців, і розподіляли їх у різні категорії корупційного ризику.
За результатами аналізу, 33% перевірених декларацій містять неправдиві або неповні дані, а також дані, які не можна пояснити офіційними доходами декларанта.
Кого перевіряли?
Під прицілом «Народного НАЗК» опинились, у першу чергу, представники виконавчої та судової гілок влади. До списку потрапили Кабінет Міністрів, ГПУ та військова прокуратура, Адміністрація Президента та Національна поліція, ДФС та Фонд держмайна, НАБУ та ЦВК, і ще ряд ключових відомств.
Також потенційно «небезпечними» були визнані керівні посади в обласних держадміністраціях і майже всі основні судові органи – від Конституційного та Верховного суду до вищих спеціалізованих, деяких і кваліфікаційної комісії із добору суддів. Члени цих інституцій і стали об’єктами ретельної перевірки «Народного НАЗК».
Як перевіряли?
«Ми аналізували декларації чиновників і порівнювали їх з реальністю. Перш за все, пробивали по офіційним реєстрам, – розповідає один з аналітиків проекту Антон Столяров. – Потім шукали додаткову інформацію, перевіряли повідомлення «добрих сусідів» і припущення інших журналістів. А ще у нагоді стали соціальні мережі, адже, якщо самі чиновники не часто показують незадеклароване майно, їх діти дуже люблять виставляти в Instagram фото дорогих авто. З підписом «від улюбленого тата».
За результатами комплексної перевірки 1000 посадовців, було сформовано маркований «каталог» порушників.
Маркування відбувалося за наступними категоріями: до червоної групи входять посадовці, наявні активи яких не збігаються із задекларованими, і ці розбіжності є документально зафіксованими; до жовтої – посадовці, у яких родичі (в тому числі непрямі) володіють активами, походження яких не можна пояснити їхньою професійною діяльністю і які можуть підозрюватися у приховуванні активів; до сірої – посадовці, які прямо або опосередковано (через родичів) володіють бізнес-активами, що може спричиняти конфлікт інтересів та/або слугувати ширмою для володіння незадекларованим майном.
За результатами аналізу з 1000 чиновників до червоної групи віднесено 190 посадовців; до жовтої – 219, до сірої – 38. Всього було зафіксовано 447 порушень.
Окремі порушення стали приводом для написання розслідувань, а також підґрунтям для створення сюжетів для телепрограм “Наші гроші з Денисом Бігусом” та “Досудились”. Також, аналітики проекту першими обробили увесь масив даних в електронних деклараціях, опубликувавши низку інфографік, стосовно загальної статистики.
По виявлених порушеннях команда bihus.info відправила понад 250 звернень до НАЗК, НАБУ та ГПУ. Наразі отримано відповіді щодо 73 заяв, з яких по 9 справах НАЗК почало повну перевірку інформації в деклараціях, по ряду заяв – відписка з обіцянкою використати нашу інформацію у разі проведення перевірки. Юридичний відділ Bihus.Info продовжує моніторинг надісланих заяв і після завершення проекту.
Проект реалізовано за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні.