Важливо
Новини

“Запоріжжя ЗА Майбутнє”: обіцянки і піар ціною у 20$ тисяч

FacebookTwitterTelegram

“За майбутнє” виявилася лідером за кількістю вкладених на Facebook-рекламу у 2020-му грошей серед всіх політсил, представлених у Запоріжжі. На просування дописів у соцмережі партія витратила понад 21 тисячу доларів. Ця сума явно не фінальна, адже рекламу додатково розганяли і кандидати, і центральна сторінка партії. Левову частку цих коштів “За майбутнє” витратило під місцеві вибори. Одразу після виборчих перегонів витрати зменшилися в 16 разів.

В період виборів політики, шукаючи підтримки виборців, готові обіцяти хоч зірку з неба. Для того, щоб ці обіцянки були почуті, політики не шкодують десятків тисяч доларів. І Facebook-сторінка “Запоріжжя ЗА Майбутнє” є яскравим підтвердженням цієї тези. 

Щоб зрозуміти як піариться партія в Запоріжжі, скільки це коштувало і які осередки інших партій можуть скласти їй конкуренцію за витратами, ми проаналізували зібрані аналітиками “Чесно” та “Бібліотекою реклами” дані.

Вибори 2020

Партія “За майбутнє” у буквальному сенсі цього слова “увірвалася” в український політичний процес. Наприклад, у Запорізькій області політсила, конкуруючи з більш досвідченими партіями на рівних, взяла аж 8 мандатів депутатів Запорізької облради. Не в останню чергу так відбулося через те, що проект, який з самого початку називали олігархічним, не шкодував грошей ні на що, в тому числі – на рекламу. 

Facebook-сторінка “Запоріжжя ЗА Майбутнє” була створена у липні 2020-го і за час існування вже витратила на просування понад 21 тисячу доларів. Майже всю суму – 20 088 доларів – витратили з серпня по листопад 2020 року, в період місцевих виборів. Тоді ж, влітку, з’явилися і перші рекламні пости – з кандидатами в обласну і місцеву ради. Дописи оплачував Віталій Сиволап – запорізький кардіолог і один з кандидатів від політсили. Пости таргетовані здебільшого на жінок 55-64 років і меншою мірою на чоловіків того ж віку.

Ближче до виборів таргетування трохи змінилося і політсила почала орієнтуватися на на жінок і чоловіків у віці 35-44 років. Більшість дописів – це знайомство с кандидатами або ж позиції партії з тих чи інших питань. Найчастіше в дописах згадували кандидатку в мери Олесю Крамаренко, кандидата і ректора Запорізького вишу Миколу Фролова, кардіолога Віталія Сиволапа, Геннадія Фукса тощо. Пізніше почали з’являтися дописи про зустрічі з людьми, а час від часу публікувалися й дописи з закликом вподобати сторінку запорізького осередку і підписатися на неї. 

За декілька днів до виборів зі сторінки рекламували сюжети “Телевізійної служби новин”, у яких з’являлися вже згадані Олеся Крамаренко та Віталій Сиволап, дописи про Миколу Фролова і рейтинги, які відображали електоральну підтримку.

Платною рекламою користувалася не лише офіційна сторінка, а й, наприклад, сторінка згаданої вище Олесі Крамаренко. На дописи тут витратили понад 2,5 тисячі доларів. 

Затишшя після виборів 

Після виборів активність та зацікавленість партії у просуванні Facebook-меседжів значно зменшилися. Так, з грудня 2020 по жовтень 2021 на рекламу тут витратили всього 131 долар або ж 3 700 гривень. 

Остання реклама на сторінці публікувалася навесні. Це було кілька дописів: про виступ на телеканалі “Україна” лідера партії Ігоря Палиці, про високі тарифи і про те, що «За майбутнє» подала до Верховної Ради проєкт про зниження комунальних тарифів. 

А що ж інші? 

Звісно ж Facebook-рекламу використовували й інші політичні партії і кандидати. Ми переглянули також і їхні витрати у серпні-жовтні 2020-го, в період найактивнішої політичної боротьби. 

Запорізька ”Слуга народу” за три виборчі місяці 20-го витратили понад 18 тисяч доларів або ж майже півмільйона гривень. Про їхні “віртуальні” обіцянки ми вже детально розповідали в попередньому матеріалі

Запорізький осередок “Партії зелених” витратив на рекламу 4 484 долари або ж трохи більше 128 тисяч гривень. Сторінка була створена 9 серпня 2020 – якраз під вибори – і вже після них рекламу використовувала лише один раз – у січні 2022-го, коли партійці звітували про роботу за попередній рік. Реклама “зелених” крутиться навколо питань екології, а крім того партія не шкодувала грошей і на “чорний” піар проти “Слуг”.

Європейська Солідарність” витратила 2 064 доларів, тобто 58,9 тисяч гривень. Дописи стосувалися знайомства з кандидатами і критики тодішнього мера Володимира Буряка. 

Партія “Наш Край” напіарила своїх кандидатів на 1 557 доларів – це 44,5 тисячі гривень. Сторінку створили ще у 2016-му році, однак рекламу запускали виключно під вибори 2020-го.

“Партія Шарія” витратила 952 долари або ж 27 тисяч гривень. Тут піарили не кандидатів, а самого Анатолія Шарія. Кандидати ж обіцяли врятувати місто від корупції і здебільшого розповідали про свої подвиги. Після виборів сторінка рекламу більше не замовляла.

”Опозиційна платформа – За життя” нарекламувала своїх кандидатів на 724 долари – це 20,6 тисяч гривень. 

Піарилася й партія “Єднання” Володимира Буряка, який повторно виграв вибори у 2020-му. Лише з офіційної сторінки партії було витрачено 3 208 тисячі доларів або ж майже 92 тисячі гривень , однак це за весь час, а не досліджуваний нами період з серпня по жовтень.  

Цікаво, що ні “Батьківщина”, ні “Опозиційний блок” не витрачали на Facebook-рекламу взагалі. Принаймні, вона не розміщувалася на їхніх офіційних партійних сторінках. 

Вероніка Хорольська

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Партнер Єрмака, після його призначення в ОП, почав активно входити в бізнес Столара-Медведчука

   Бізнес-партнер очільника Офісу Президента Андрія Єрмака Артем Колюбаєв з 2019 року почав активно входити співзасновником в компанії, пов’язані з обраним від “ОПЗЖ” нардепом Вадимом Столаром і підозрюваним у державній зраді ексдепутатом Віктором Медведчуком. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.