Важливо
Новини

Гроші від бізнесу та кандидатів або хто донатив “Довіряй ділам” 

FacebookTwitterTelegram

“Комуністична партія трудящих”, “Селянська Україна”, а з 2014 року “Довіряй ділам” – партія, яку сформували в основному колишні члени «Партії регіонів» за підтримки міського голови Одеси Геннадія Труханова. Журналісти проаналізували, хто фінансував партію з 2016-го року та на виборах 2020-го, а також дізнались як “Довіряй ділам” витрачала гроші.

Отже, з 2016 року і до першого кварталу 2019 року на рахунку партії було лише 140 гривень. А вже в другому кварталі 2019-го на рахунок партії надійшло 458,7 тис. грн. З них 293,7 перерахували семеро людей, а 165 тис. грн – Одеська місцева та обласна організації партії. При цьому у своїх звітах осередки не розкривають походження коштів.

Що стосується фізичних осіб, то шестеро закинули однакову суму – по 42 тис. грн, одина людина 41,7 тис. грн. Платежи було проведені за три дні – 31 травня та 3 і 4 червня.  

У той період партію фінансово підтримали київський бізнесмен Олександр Співаковський, керівниця благодійного фонду колишнього регіонівця Барвіненко Людмила Шамрай, колишній помічник Труханова Віталій Журба, одна з засновників ПАТ “Південенегробуд”, що входить до групи родини колишнього нардепа Геннадія Чекити, Наталя Лаврова, керівник фірми з офшорним корінням Андрій Герман та ін.

Наступні внески почали активно надходити до центрального офісу партії напередодні виборів – у 3-му кварталі 2020-го. І якщо у 2019 “Довіряй ділам” отримала трохи більше 450 тис. грн, то з липня по вересень 2020 року – 38 донорів-фізосіб дали партії 4,8 млн гривень. Ще 1,5 млн партія отримала від юридичних осіб. Загалом сума внесків сягнула 6,1 млн грн.

Зауважимо, що багато нарахувань відбулися в один день. Наприклад, 31 липня на центральний рахунок надійшло дев’ять внесків на суму 1,4 млн гривень, а 14 вересня було ще дев’ять транзакцій на суму 470 тис. гривень. 

Дві компанії із групи “Ростдорстрой” – ТОВ “Дорікум” і ТОВ “ІВК “Автомагістраль” – дали партії по 750 тис. грн. Співвласники групи “Ростдорстрой” — Юрій Шумахер та Євген Коновалов – наближені до Геннадія Труханова підприємці. Шумахер є депутатом Одеської міської ради від “Довіряй ділам”, а Коновалов у 2015 році балотувався, але не пройшов. 

Так як ТОВ “Дорікум” за останні чотири роки перемогла у чотирьох закупівлях від комунальних підприємств Одеси на суму 1,09 млн гривень, то внесок від неї партія повернула у повному обсязі, адже законодавство забороняє фінансувати партії фізичним та юридичним особам, з якими укладено договори на постачання товарів, робіт та послуг на суму від 50 розмірів прожиткового мінімуму (105 тис. гривень). Тоді як компанія перерахувала партії всемеро більшу суму.

Однак невдовзі Юрій Шумахер особисто перерахував до виборчого фонду партії 724 тис. гривень.

Прихильники партії перераховували на її рахунок по 50, 100, 150 та 200 тис. грн. Шестеро з них дали навіть більш ніж по 200 тис. Більшість із них не публічні особи і зареєстровані підприємцями. Були, звісно, й перерахування по 10-20 тис. грн,  але то радше як виняток.

Депутат Одеської міської ради, за сумісництвом розпорядник коштів виборчого фонду партії  “Довіряй ділам” Олег Етнарович профінансував виборчий фонд міської організації на півмільйона гривень. Його дружина Світлана профінансувала політсилу ще на 256 тис. грн, мати віддала – 280 тис. грн. А брат  Олег Етнарович, який тривалий час працював у Одеській прокуратурі, дав партії 150 тис. грн. Дружина брата теж 150 тис. Тобто одна родина віддала “Довіряй ділам” понад 1 млн гривень.

На 210 тис. грн профінансував партію Володимир Женський, а Олександр Шевченко – на 380 тис. грн. Чоловіки пов’язані між собою фірмою  “Метрумплюс”, серед засновників якої вже згаданий Олег Етнарович.

Власник компанії “Вітол Логістікс” Дмитро Гуревич перерахував партії 210 тис. грн. Доречі, до 2016 року бенефіціаром цієї компанії також був Етнарович і він же заснував компанію ТОВ “Метр-Плюс”, нинішній власник якої Олександр Радаєв профінансував “Довіряй ділам” ще на 200 тис. Тож Етнарович залучив до партії ще й гроші колишніх бізнес-партнерів, а не лише родини.

Таким чином, Етнаровичі та пов’язані з ними особи перерахували на партійні рахунки 2,3 млн грн – майже третину від загального обсягу надходжень. 

До виборчого фонду партії протягом жовтня 2020 року надійшло 4,5 млн гривень: 2,1 млн — власні кошти місцевої організації, 1,9 млн — внески кандидатів, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, решта — внески від фізосіб.

Серед кандидатів найбільше заплатили вже згадані Юрій Шумахер та Олег Етнарович – 724 тис. грн  та 500 тис. грн відповідно. Кандидат Сергій Страшний перерахував 208 тис. грн, а Андрій Кісловський віддав на партію 163 тис. грн.

Щодо витрат, то гроші, які партія отримала у 2019 році, пішли на оплату праці – 14,4 тис. грн та на введення діяльності – 275,1 тис. грн. З них 83,4 тис. грн партія сплатила у якості застави за кандидата у народні депутати Дмитра Шария, 46,1 тис. грн – за охороні послуги ТОВ “Охоронне агентство “Спрут”. Ще 21,1 тис. грн – за трансляцію з’їзду партії на харківському регіональному телемовнику “Тоніс-Центр”, однією із засновниць якої є дружина Михайла Добкіна.

Протягом 3-го кварталу 2020 року із поточного рахунку “Довіряй ділам” перерахували 2,06 млн Одеському регіональному осередку партії та 2 млн – міській організації. Ще 18,9 тис. грн пішло на заробітну плату та 246,5 тис. грн – на пропаганду. 

На зовнішню рекламу партія  витратили 1,5 млн грн, 178 тис. грн – на друк поліграфії, 34,7 тис. грн – на зарплати двох працівників. Майже 1,7 млн грн спрямували на оплату застав за виборчі списки та кандидатів у міські голови від партії по всій Одеській області.

Місцева організація під час виборчої кампанії витратила 2,5 млн гривень партія витратила на зовнішню рекламу, 1,1 млн –  на друковані матеріали, стільки ж – на телерекламу, 225 тис. –  на організацію агітаційних заходів, 217 тис. – на рекламу в інтернеті.

Під час виборчої кампанії “Довіряй ділам” задекларувала 6,4 млн витрат. Це кошти місцевої та регіональної організацій. Однак остаточний звіт обласної організації партії не опублікований, так як зараз партії, відповідно до законодавства,  можуть не звітувати про фінансові надходження чи витрати, тому, ймовірно, що загальна сума була більшою. 

Як бачимо, перші три роки з 2016 по 2019, партія взагалі не переймалась висвітленням своїх спонсорів. Показали їх лише перед місцевими виборами. 

Чи будуть партії (не тільки “Довіряй ділам”, а й інші) чесно та прозоро звітувати про своїх донорів потім – питання. Наприклад, в лютому 2021 року НАЗК знайшло ряд порушень у порядку подання фінансового звіту “Довіряй ділам” за 3 квартал 2020 року. Для притягнення керівника політичної партії Олега Бриндака до відповідальності, протокол про адмінпорушення був переданий в суд. 

Сім разів суддя переносив розгляд провадження по справі “за клопотанням особи, відносно якої складено протокол з поважних причин”. А на восьмий раз суд прийняв рішення… провадження у справі закрити “у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення”.

Тож треба не лише знаходити й показувати порушення у фінансових звітах партій, а й мати механізм та важели для притягнення до відповідальності.

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Олеся Ланцман

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.

   Ми вплинули

   Лебедина пісня: перед ліквідацією ОАСК “роздав” мільйони суддям, люстрованим та екс-заступнику Генпрокурора

   За час воєнного стану Окружний адміністративний суд м. Києва прийняв низку рішень про багатомільйонні виплати посадовцям, поновлення люстрованих та майже мільйонну виплату “судді Майдану”, а також скасував санкції щодо підприємства з “російським слідом”. Про це йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для Bihus.Info.