Важливо
Новини

Фінансові справи Партії угорців України

FacebookTwitterTelegram

На понад 2,6 мільйони гривень Партію Угорців України та її осередок профінансувала громадська організація екс-нардепа та керівника політсили Василя Брензовича. А офіс партійці орендують у громадської організації, яка фінансується урядом Угорщини. 

“КМКС” Партія угорців України – політична сила, яка позиціонує себе як така, що відстоює інтереси угорської нацменшини. Вона має лише один обласний осередок – Закарпатський.

За результатами місцевих виборів у 2020 році партійці отримали 8 мандатів у Закарпатській обласній раді. Найбільше представників політсили пройшло у Берегівську районну (15 осіб) та міську (13 осіб) ради. Ймовірно, це можна пояснити тим, що у цьому районі живе багато представників угорської нацменшини. 

Тож журналісти вирішили проаналізувати останні доступні фінансові звіти партії.

Спонсори партії та осередку

На рахунок Партії угорців України “КМКС” у 2020 році надійшло 12 400 гривень. З них 4 800 гривень – гроші Закарпатського осередку. Ще 2 900 перерахувала підприємиця Оксана Крайниковець. 

Два платежі разом на 4 700 гривень зробив екс-заступник міського голови Чопа – Оскар Балог. Ще на 12 800 разом чоловік профінансував партію та осередок у 2019 році. 

За сім місяців до місцевих виборів Балог подав у відставку з посади заступника міського голови Чопа. Як писали у медіа, начебто після того, як у нього виявили угорський паспорт. Але це не завадило у жовтні 2020-го Оскару Балогу стати депутатом Чопської міської ради від Партії угорців. Більше того, дружина чоловіка Лівія пройшла у Закарпатську обласну раду від тієї ж політсили. 

У 2020 році Балог не лише донатив, але й заробляв гроші на осередку партії. Йому як ФОПу перерахували 100 000 гривень за надання консультаційних та бухгалтерських послуг. 

Телефоном Оскар Балог підтвердив, що фінансував політсилу, бо є її членом. Надання консультаційних та бухгалтерських послуг чоловік пояснив так: “Під час виборів реєстрував партійні списки у комісіях і кандидатів. Звіти треба було подавати за всіх, хто представляв партію, оплачував застави”. На запитання чи має чоловік угорський паспорт, Балог не захотів відповідати і додав, що це не має ніякого значення. 

Куди більші суми крутилися на рахунку Закарпатського обласного осередку. У ІІІ та ІV кварталах – понад 2,5 мільйони гривень задонатила громадська організація “Товариство угорської культури Закарпаття”.

У 2021 році партія та осередок подали лише фінзвіти за І і ІІ квартали. Впродовж цього часу Закарпатський осередок взагалі ніхто не фінансував. 

Каса партії поповнилася на 5 356 гривень від осередку і на 120 356 гривень від тієї ж самої громадської організації. 

Керівником громадської організації “Товариство угорської культури Закарпаття” є екс-нардеп, а нині обранець Закарпатської обласної ради від Партії угорців – Василь Брензович. Брензович один із підозрюваних у підтримці державних органів сусідньої країни, у веденні підривної діяльності, яка може завдати шкоди Україні  і, зокрема, у вчиненні дій із ознаками державної зради. Наприкінці грудня 2020 року суд наклав арешт на майно чоловіка. А сам Брензович, за інформацією ЗМІ, виїхав за кордон.

Для чого політсили використовують громадські організації? Ймовірно тому, що на відміну від політичних сил, ГО не зобов’язані публічно звітувати і мають більше розв’язані руки. Ба більше у медіа писали, що “Товариство угорської культури Закарпаття” напряму фінансується урядом Угорщини. І тут є пересторога, що партію можуть фінансують іноземні громадяни, компанії чи фонди, що українським законодавством заборонено. 

Фейковий договір? 

З січня 2019 року у користуванні “КМКС” Партії угорців України та Закарпатського обласного осередку 8 квадратних метрів в Ужгороді на Православній набережній, 5. Спершу, термін оренди був укладений на рік з правом пролонгації. У 2021 році користуватися майном продовжили, підписавши новий договір. 

За користування приміщенням у 2020 році  партійці загалом заплатили 7 800 гривень (4800 – партія, 3000 – осередок). Аналогічна сума оренди була і в 2019-тому. Власником майна є та ж сама громадська організація “Товариство угорської культури Закарпаття”. 

Під час перевірки фінзвітів за перші два квартали 2021 року, Національне агентство із запобігання корупції виявило, що Брензович не міг підписувати документи від імені партії та ГО, оскільки фізично перебував за кордоном. Інформацію про це кримінальне правопорушення НАЗК передало до правоохоронних органів. 

Ми намагалися поспілкуватися щодо ймовірно фейкового договору із Василем Брензовичем, але його номер телефону вимкнений. Очільник Закарпатського обласного осередку, депутат обласної ради від Партії угорців Йосип Борто розповів, що всі документи вони везуть в Угорщину, де перебуває Брензович. Там він їх підписує і документи везуть назад в Україну. 

Мар’яна Сич

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Нацгвардія заплатила 54 млн компанії нардепа від колишньої ОПЗЖ – за квартири для військових

   У липні-вересні 2022 року Національна гвардія України купила житло для військовослужбовців у структури, бенефеціаром якої є народний депутат від вже забороненої партії “Опозиційна платформа за життя” Дмитро Ісаєнко. Усього за 26 квартир заплатити 54 мільйони гривень.

   Новини

   “Екоцид від окупантів”: як через російську агресію у Чорному морі гинуть тисячі дельфінів

   За останні півроку у Чорному морі загинули тисячі дельфінів, ймовірно — одна п’ята від їхньої загальної кількості. Мертві тіла знаходять поблизу Одещини та окупованого Криму, а також на узбережжях сусідніх країн. Головною причиною експерти називають гідролокатори на російських кораблях, які дезорієнтують тварин. Внаслідок цього вони не можуть знайти їжу та гинуть від голоду або викидаються на узбережжя. Українські експерти вже обмірковують план з відновлення їхньої популяції після завершення війни, а правоохоронці займаються кримінальним провадженням, що стосується екоциду.