Важливо
Новини

ВРАЖА ТЕХНІКА #5: як розпізнати окупантські ТАНКИ

FacebookTwitterTelegram

Bihus.Info продовжує серію оглядів ворожої військової техніки, в якій розповідаємо, як розрізнити російські танки, БТР, БМП, бронемашини та інше залізяччя. В новому випуску – про танки, які стоять на озброєнні армії РФ.

Станом на 14 квітня, за даними Генштабу, вже знищено 20 000 ворожого особового складу, 756 танків,  1 976 бойових броньованих машин, 366 артсистем і 122 РСЗВ, 163 літаків і 144 гелікоптери, 1 443 автомобіля. Окрім того, багато ворожої техніки захоплено в працездатному стані, вона може працювати на користь української армії. 

Для того щоб процес знищення та захоплення техніки окупантів йшов активніше та ефективніше, українські військові та спецслужби просять повідомляти їм інформацію про місцезнаходження та переміщення ворожої техніки. Це можна зробити різними способами:

 • Telegram-бот СБУ “STOP Russian War” @stop_russian_war_bot (без авторизації)
 • Telegram-бот Мінцифри єВорог https://t.me/evorog_bot (авторизація через Дію)
 • Telegram-чат небайдужих активних громадян, які передають інформацію до спецслужб “Переміщення Окупантів ЧАТ” @vseodnoikhnesadyat (без авторизації)

 

Для того, аби допомогти цивільним навчитися розрізняти окупантську техніку, і щоб інформація, яку українці надають нашим захисникам, була більш точною і повною, Bihus.Info публікує серію оглядів ворожої техніки. 

Оскільки на озброєнні як України, так і Росії лишилося багато совкового спадку, то огляди будуть зосереджені на тій російській техніці, яка є суто російською, і на озброєнні у ЗСУ відсутня. Тобто: нові зразки російського військово-промислового комплексу і модернізовані радянські зразки на озброєнні армії РФ та/або Росгвардії. 

У попередніх оглядах ми вже розповіли, як розрізнити РСЗО, броньовані машини, БТРи та БМП.

Цього разу розповімо про танки.

Російську армію називають “найбільшою танковою армією” у світі. Адже на зберіганні РФ налічується понад 12 тис танків. З одного боку є хороші новини. Як виявилося, дякуючи процвітаюцій в РФ корупції, не всі 12 тисяч насправді перебувають у боєздатному стані. Після того як РФ зазнала великих втрат техніки в Україні, там почали розконсервовувати танки, які стояли на зберіганні – і виявили, що багато з них взагалі не на ходу, адже розкрадені коплектуючі – від електроніки до двигунів. За даними ГУР МОУ  командир одного з танкових полків застрелився – у нього 9 з 10 розконсервованих танків виявилися не на ходу. А ще, дякуючи санкціям і загальному падінню російської економіки, під великим питаняням тепер вірогідність оперативного поповнення технопарку новими розробками російського ВПК на кшталт “Армати”.

З іншого боку, ці поодинокі хороші новини – не привід недооцінювати танковий потенціал армії ворога загалом, бо як показали ці два місяці – у війну з Україніою РФ кидає буквально все. Поки ми готували цей огляд, то зрозуміли, що майже ВСІ види російських танків, які стоять на озброєнні РФ, уже засвітилися на полі бою. Наші захисники вже поховали понад 700 залізяк і ще понад сотню змогли захопити. Однак скільки насправді лишилося і скільки з них лишилося в боєздатному стані – здається навіть путін з шойгу точно не знають. Тому сподіваємося на краще – але готуємося до гіршого.

Найпростішим способом розрізнити ворожу техніку досі лишаються путінські наколки Z і V. Також суттєво спрощує ідентифікацію конкретно танків окупанта – т.з “мангали” (або їх ще називають “курниками”) – металеві решіткі, які російські танкісти почали встановлювати на башти своїх машин, вочевидь з надією захиститися від ПТРК типу Javelin, які можуть пробивати башту за рахунок траєкторії “впасти згори” (спойлер – не захищають). 

Втім наколки не завжди видно, а модернізація у вигляді “курника”, на жаль, не поголівна, тому ми й підготували для вас черговий огляд техніки. Для початку кілька базових речей. які треба розуміти:

Перше. В України на озброєнні є танки сімейств Т-64, Т-72, Т-80. На росії – Т-72, Т-80, Т-90. Тобто перетинаємося ми лише на 2 пунктах. Якшо геть дотошно, то Т-64 у росіян теж був, але вже не на озброєнні, а на зберіганні. На Донбас вони його ще закидали, але загалом парк цих машин, як свідчать відкриті джерела – невеликий. 

Тому далі будемо розповідати про суто російський зразок Т-90 і суто російські модифікації Т-72 і Т-80. Це важливо – якщо зараз ви про якийсь танк не почуєте – це не значить, що його нема або ми про нього забули. Ми розповідаємо про суто москальську техніку, яку легко відрізнити від нашої по тій простій причини, що в нас такої історично на озброєнні немає (якщо не рахувати затрофеєної в останні два місяці, звісно).

Друге. Базові моделі можна відрізнити по катках. 

 • Т-64, основна наша бойова одиниця, має пласкі “випуклі”. 
 • Сімейства Т-72, Т-80 та Т-90 мають широкі та “впуклі” катки більшого діаметра. 
 • У Т-72 та Т-90 вони мають малюнок “квітку”. А в Т-80 вони гладкі.

Тобто якщо ви роздивилися катки – ви вже половину роботи, вважай, зробили. Звісно тільки половину – інакше цього огляду не було б.

Також не завадить навчитися розрізняти гусеничні гумово-металеві шарніри, тобто “структуру” гусениці. Це легше, їх всього два варіанти: послідовний і паралельний.

Т-72Б і Б1 зразка 1989 року

Танки зразка 1989-го року, тобто радянські, але до нас не постачалися. До сьогоднішнього дня, коли москалі вирішили налагодити їх постачання нам на брухт.

Як розпізнати: 

Катки – широкі та “впуклі”, мають малюнок “квітку”. 

На башті є клиноподібні блоки динамічного захисту – по 4 зубчики з кожного боку гармати. 

Праворуч від гармати стоїть інфрачервоний прожектор. Ліворуч – така собі дірка без захисту. Обидві точки – автоматично вважаються вразливими.

По лівий бік – 8 гармат для відстрілу димових гранат.

Гусениці на цій моделі – з послідовними гумово-металевими шарнірами. 

Є ще модифікація Б1. Не виділяємо її окремо, бо відрізняється тільки нічним прицілом. На звичайній Б-шці стоїть 1К13 (добре видно привід, яким відчиняється захисна кришка) На Б1 – ТПН-3-49 (виглядає яй просто коробочка).

Т-72БА

Ця модель в лінійці “патєряшек” вже теж представлена, тому є сенс вивчити. Тим більше, що азом з попереднім типом – цих танків в росіян тільки на активному озброєнні понад 600.

Як розпізнати: 

Загалом дуже схожа на попередню, окрім 2 нюансів.

По1 – позаду є датчик вітру для більш точної стрільби.

По2 – гусениці тепер з паралельним шарніром.

Вразливі місця попередніх зразків збереглися: праворуч від гармати, де прожектор, і ліворуч де просто дірка – досі не прикрита ДЗ.

Т-72Б3 зразка 2013

Основна робоча конячка окупантів – а відтак і частий непроханий гість у наших широтах. Маємо вже багато таких розбитих і затрофеєних у різних куточках фронту – на них орки наступали і на Київ, і на Херсон, і на Запоріжжя. Загалом, якщо вірити відкритим джерелам, у орків може бути таких десь 850 штук (без урахування зберігання).

Як розпізнати: 

Праворуч від гармати прибрали прожектор і поставили  блок динамічного захисту. Тепер їх тут 5.

Ліворуч нічого не змінилося Тому тут 4 зубчики і дірка. Дірка, нагадаємо, це вразливе місце.

Приціл замінили на “Сосна-У”. Виглядає, наче коробка з люком

Т-72Б3 зразка 2016 (Б3М)

Модифікація Б3, вперше представлена на параді на Красній площаді в 2017. Здавалося б недавно, але буквально за 5 років їх розплодили до понад 500 одиниць. І це тільки офіційно, те що знаємо з відкритих списків. 

Як розпізнати: 

На бортах з’явилися блоки динамічного захисту “Релікт” – це такі пласкі накладки. Під ними також добре видно спідничку з гумових елементів, яка прикриває катки.

Ззаду, по периметру моторного відділення, протикумулятивні захисні решітки.

А і ще. На 100500у колі модифікацій москалі почали здогадуватися, що дірки варто закривати. І тому по лівий бік гармати додали ще … половинку (!) повноцінного блоку динамічного захисту. 

Зараз ми би мали перейти до Т-80, але поки пропустимо і поговоримо про Т-90. Бо де-факто, Т-90 – це глибока модифікація 72Б. Тому накраще вчитися його відрізняти саме в порівнянні із предком.

Т-90 “Владимир”

Названий не на честь хуйла, а на честь свого конструктора. В нульових т-90 вважався найбільш продаваним танком у світі. Цих коробок наклепали більше 8 тис – але в основному на експорт. А от скільки точно таких танків налічує армія самого окупанта – сказати важко. Офіційно на озброєнні близько 400 одиниць Т-90 і його модифікацій, але ще десь 200 є на зберіганні.   

Орієнтовна ціна нового екземпляра стартує від 2,5 млн дол. Дуже хочеться побачити вираз обличчя Шойгу, коли цей мільярд по балансу стане в мінус. Аби наблизити танковий дефолт русні – вчимося розрізняти вражу залізяку й оперативно повідомляємо про її місцезнаходження військовим.

Як розпізнати: 

Як уже звучало – Т-90 це нащадок Т-72. Візувально башта стала ширша і на ній понавішувано більше цікавих плюшок. Найкраще це видно згори.

Катки Т-90 має широкі та “впуклі” із малюнком “квітка”. Шарніри в гусениць – паралельні.  

Зенітно-кулеметна установка закрита. Це означає, що для того аби керувати кулеметом не треба як ото на параді висовуватися в люк. А можна стріляти сидячи всередині танку. Відрізнити можна по візору під кулеметом – якшо він є, то скоріш це Т-90. 

Шипаста коробка з круглою кришкою, дві штуки обабіч башти – це “Штора”, прожектори комплексу оптико-електронного заглушення (збиває з пантелику ПТРК).

По обидва боки башти танк відстрілює димові гранати – грона по 6 шт з кожного боку.

Дві коробочки одразу над стволом – індикатори лазерного опромінення (фіксують, що у танк світять лазером)

Також можете помітити уже знайомий датчик вітру.

У ракурсі “згори” добре видно під віконечком водія – характерна трапецієподібна виїмку.

Т-90А зразка 2004

Вперше ці танки притягли в Україну в 2014 – від початку війни їх закидали на Донбас. Тому вони уже знайомі тим, хто працював на тому напрямку.

Як розпізнати: 

У танка змінилася башта – замість литої (котра більш закруглена) стала зварною (відтак має більш рубані форми). Завдяки цьому клиноподібні блоки динамічного захисту тепер стоять щільно одне до одного і більше не нагадують криві зуби.

Ще попереду з’явився платик – кріплення для навісного обладнання. Виглядає наче прямокутна товста пластина на шести болтах. На неї можуть чіпляти наприклад ковш для снігу.

Т-90М

Модернізована версія була представлена в 2018р. і велику партію одразу замовили для російської армії. Зараз на озброєнні орків офіційно обліковується 65 таких машин – але насправді їх може бути втричі більше. Бо ота “велика партія” то був контракт на 160 штук. Якого вони зараз ступеню готовності – невідомо, і саме тому варто приготуватися до більшої кількості, аніж показує Вікіпедія.

Як розпізнати: 

Башта стала більш монолітна: замість звичних “зубчиків” – динамічний захист “Релікт”, який виглядає цілісно.

Ще вона тепер виглядає пустуватою, адже величезні прожектори “Штора” зникли. Натомість з’явилася противокумулятивна сітка, що захищає погон башти. 

Окрім того башта стала довша. Це добре видно в ракурсі збоку. 

Також з’явилися протикумулятивні решітки на башті та бортах моторно-трансмісійного відділу.

Ще позаду може стирчати дуже висока труба з лінзами – це станція оптичної розвідки.

Т-80У

Одна із совєцьких модифікацій 80ки, якої при совку нам не дісталося, зате дісталося тепер – коли українські захисники почали відбивати у ворога техіку. Загалом на озброєнні орківської армії – від 300 до 450 одиниць різних модифікацій “вісімдесятки”. Але ще є близько 3 000 на зберіганні. Скільки з них у боєздатному стані, традиційно, невідомо. Але вірогідно – немало.

Як розпізнати: 

Для початку нагадаємо, що відрізнити 80ки від інших совєцьких танків можна по каткам. Їх по шість з кожного боку, вони впуклі і гладкі. Далі – конкретно про 80У.

Башта округла, динамічний захист на ній має гумові накладки, т.з. “лопухи”. 

Обабіч гармати – установки для відстрілу димових гранат, по 4 з кожного боку. 

А по праву руку ще 1 круглий прожектор.

З цього ж боку мають стояти ящики для інструментів і коробки для патронів.

Позаду за баштою закріплена товста труба – це для подолання водних перешкод. 

Суцільна кришка і решітка майже під баштою, так що її майже не видно. 

Вихлоп – маленька відцентрована решітка. 

В оригіналі майже на краю – мають стояти дві бочки для запасу палива. Але як ви розумієте в польових умовах їх може швидко не стати.

З чим не поплутати: 

Чому ми так дотошно описуємо дупу танка Т-80У? Щоб ви не сплутали його з танком Т-80УД. Була колись така модифікація Т-80. На росії їх іще в 90-х з експлуатації у військах зняли: щось на відправили зберігання, щось на утилізацію, щось самі розтрощили на навчаннях у якості мішеней. Коротше попрощалися. 

А ми ні. Ми його модернізували в Т-84. Точніше так – ми напередодні повномасштабного вторгнення якраз були десь посеред процесу модернізації сотні таких танків, на якому саме етапі – невідомо. Тому скільки наших танків було доведено до кондиції Т-84, скільки ні, а скільки можливо частково – неясно. Але ясно те, що саме й відрізняє їх від москальський Т-80У.  

На У стояв газотурбінний двигун. На УД – дизельний. І саме тому вони ззаду такі різні. 

Труба в УД вужча, а під нею прикріплені запасні траки гусениць. Вихлоп широкиий і змішений вправо.

Ящики, які в У стояли рівниим рядочком – тут хаотично наліплені.

Решітки – на кришці й теж змішені вправо. Бочки з паливом теж розташовані інакше, але їх так само може не бути.

І цікава деталь. Буває, що техніка стоїть далеко, її погано видно і тільки чути як гуде. Так от, оскільки У та УД мають різні двигуни – вони ще й по різному звучать. Газотурбінна установка Ушки – нагадує високий свист. Дизельний УД – видає звук низький і ревучий

Т-80УК

Командирський різновид Ушки. Таких танків у російської армії мало, але кілька вже було захоплено за ці два місяці війни.

Як розпізнати: 

Від звичайної Ушки відрізняє три риси:

уже знайома вам “Штора” по боках башти

індикаторами лазерного опромінення над гарматою, такі ви вже бачили на  Т-90

і гармати для відстрілу димовух – вишикувані по 6 в ряд з кожного боку.

Т-80УМ2

Можливо, ви пам’ятаєте новини про те, що вдалося знищити рідкісний руснявий танк “Чорний орел”. Насправді це був Т-80УМ2. Не такий рідкісний – але не менш цікавий екземпляр. Вчимо і більше не плутаємо.

Як розпізнати: 

Загалом це типовий Т-80У – на який встановили комплекс активного захисту “Дрозд”. На фото бачите червоні кружечки. Кружечки це просто ковпачки, без них будуть відкриті дула.

Також відрізняється розташування димовушок – по 4 в ряд. 

А ззаду зліва на башті стирчить величезний апаратний модуль. 

Т-80УЕ-1

Чудовисько Франкенштейна у виконанні російського танкомпрому. Пам’ятаєте ми говорили про “списані” в 90х УДшки? У них вичерпали ресурс двигуни, але лишалися цілком придатний башти. А ще в РФ була купа старіших Т-80 у версії БВ з цілком ще придатними шасі. От їх і схрестили. За ці кілька місяців орки втратили щонайменше три таких танки в Україні, при чому два з них самі лишили нам цілими у Тростянці на Сумщині.

Як розпізнати: 

Шасі від БВ + башта від УД. Але якщо зовсім просто, то від класичної Ушки його можна відрізнити по 2 рисах:

праворуч від гармати немає інфрачервоного прожектора

заслонка тепловізора має дуже добре помітний механізм відкриття.

Т-80БВМ

Т-80БВМ. Танк, який став знаменитим. Не тому що він унікальний, а тому що наші віджали у русні вже як мінімум 14 таких. При чому 6 з них – одним махом під Харковом у перший же тиждень боїв. Це його українці завели “по гуглу”. 

Як розпізнати: 

На танку встановлено динамічний захист “Релікт”: завдяки цьому дуже щільно й рівно сидять блоки-зубчики на башті і захист на морді. На морді так щільно, що вона взагалі виглядає литою.

Захист на бортах – такий як і у Т-72Б3 зразка 2016-го року – борти прикриває два ряди пласких блоків, катки – спідничка з гумових елементів, а дупу – протикумулятивна решітка. 

Ще цікава деталь – втоплені димовушки. Ви їх заледве бачите, але вони є, по 4 з кожного боку.

Т-14 “Армата”

Найновіший танк російської армії, яким вони страшенно пишаються. Хоч поки “Армата” не в серійному виробництві і  їздить тільки по парадах. Хоч глохне прямо посеред репетиції того параду – сьогодні це найбільша гордість москальського танкопрому.

Бо вони вважають “Армату” найбільш захищеним танком. Екіпаж сидить в ізольованій бронекапсулі, сам танк вкритий бронею “Малахіт”, яку нібито не прошибе ніякий з існуючих ПТРК. 

Наскільки це правда – поки невідомо, бо в нас Армату ще не фіксували. Але за ці два місяці ми вже мали нещастя познайомитися із багатьма новими виродками російського ВПК  – тому затегайте у себе в голові і таке одоробло.

Як розпізнати: 

По-перше футуристична башта. На відміну від решти танків це не ялинка обвішана цяцьками – камери, датчики, приціли, афганіт – все втоплене в головешці. Єдине, що сильно вибивається із загальної конструкції – панорамний приціл, схожий на відро.

По-друге блоки динамічного захисту. На відміну від старих танків, які з більшим чи меншим ступенем корявості обліплюють коробочками, “Армата” щільно і рівно вкрита захистом, так що виглядає майже монолітною.

Для любителів подлубатися в деталях – 7 катків замість звичних 6. Але то вже хіба підете розбирати на запчастини.

БМПТ “Термінатор” та БМПТ “Термінатор-2”

Це не танк, але це бойова машина підтримки танків і стоїть вона на танковому шасі, тому розповідаємо про неї в блоці про танки. У війська РФ постачати “Термінатори” почали в 2020 році, як мінімум відомо про партію в 8шт, але це те що відомо публічно. Є два види цієї машини, але для опізнання москальського БМПТ різниця між ними не важлива.

Якщо зовсім примітивно – то це танк  Т-72, у якого відкрутили башту з гарматою і прикрутили бойовий модуль, як до БТР/БМП.

Конкретно – встановлено дві гармати та по дві пари ПТРК Атака, по боках від гармат.

ПТРК можуть бути голі або прикриті кожухом.

Борти можуть бути обшиті захистом в два або три ряди.

Катки, нагадаємо, широкі, впуклі, з малюнком “квіточка”

З чим не поплутати: 

Із нашим БМПТ “СТРАЖ”. У якого 

– прожектор між гарматами

– маленькі блоки по боках

– і катки як у т-64, тобто пласкі “випуклі”

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Гостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер

   Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції. 

   Новини

   У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

   За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

   Ми вплинули

   Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

   У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.