Важливо
Новини

ВРАЖА ТЕХНІКА #4: як розпізнати окупантські реактивні системи залпового вогню

FacebookTwitterTelegram

Bihus.Info продовжує серію оглядів ворожої військової техніки, в якій розповідаємо, як розрізнити російські танки, БТР, БМП, бронемашини та інше залізяччя. В новому випуску – про реактивні системи залпового вогню окупантів.

Станом на 25 березня, за даними Генштабу, вже знищено 18 300  ворожого особового складу,  647 танків,  1 844 бойових броньованих машин, 330 артсистем і 107 РСЗВ, 147 літаків і 134 гелікоптери, 1 273 автомобілів. Окрім того, багато ворожої техніки захоплено в працездатному стані, вона може працювати на користь української армії. 

Для того щоб процес знищення та захоплення техніки окупантів йшов активніше та ефективніше, українські військові та спецслужби просять повідомляти їм інформацію про місцезнаходження та переміщення ворожої техніки. Це можна зробити різними способами:

 • Telegram-бот СБУ “STOP Russian War” @stop_russian_war_bot
 • Telegram-бот СБУ спільно з “Повернись живим” – “Я знайшов окупанта!” @pravda_of_russia_bot (також сайт www.findokupant.com)
 • Telegram-чат небайдужих активних громадян, які передають інформацію військовим і спецслужбам “Переміщення Окупантів ЧАТ” @vseodnoikhnesadyat

 

Для того, аби допомогти цивільним навчитися розрізняти окупантську техніку, і щоб інформація, яку українці надають нашим захисникам, була більш точною і повною, Bihus.Info публікує серію оглядів ворожої техніки. 

Оскільки на озброєнні як України, так і Росії лишилося багато совкового спадку, то огляди будуть зосереджені на тій російській техніці, яка є суто російською, і на озброєнні у ЗСУ відсутня. Тобто: нові зразки російського військово-промислового комплексу і модернізовані радянські зразки на озброєнні армії РФ та/або Росгвардії. 

У попередніх оглядах ми вже розповіли, як розрізнити броньовані машини, БТРи та БМП.

Цього разу розповімо про рашистські РСЗВ – реактивні системи залпового вогню.

Цю техніку ворога наразі дуже важливо знайти і знешкодити. Адже це зброя, робота якої завдає масової шкоди і коштує багатьох життів. Її руйнівну силу важко і, мабуть навіть, зовсім некоректно з чимось порівнювати, скажімо так: той, хто вижив після залпу “Сонцепьока” в Маріуполі й не підірвався на міні “Зємлєдєлія” на Харківщині – вважай, народився у сорочці.

РСЗВ як окремий клас техніки – порівняно легко відрізнити з-поміж інших. Зазвичай це щось колісне, чи гусеничне, на якому стоїть блок з купою труб. З іншого боку – зовсім не легко буває відрізнити свої системи від чужих. Наприклад, найвідоміший та найпоширеніший “Град” на жаль (з точки зору ідентифікації на жаль) є на озброєнні і у нас, і у русні у великій кількості. Розрізняти їх доведеться в основному по Z і  V . Але є такі варіанти техніки, яких в ЗСУ взагалі немає, бо вона суто москальська. От про неї і поговоримо. Все не так погано. Навіть “Гради” є шанс розрізнити. 

ТОС-1 “Буратино” і ТОС-1А “Солнцепек”

ТОС – це “тяжелая огнеметная система”. Спектр застосування: ліквідація броньованої техніки, руйнування будівель та споруд, знищення живої сили супротивника на відкритій місцевості. Наслідки роботи ТОС –  масштабніші, аніж від арти чи навіть реактивних ракет. Суть у тому, що ТОС випускає т.з. термобаричні снаряди. Принцип роботи – висока температура і потужна ударна хвиля. Заряди розприскують, наче аерозоль, хмару вибухової речовини, а потім її підпалюють. Тому сховатися від ТОС у звичайних підвалах чи паркінгах не вийде – тільки в приміщеннях, які здатні витримати ударну хвилю і не пропустити вибухову суміш

Це зброя, яку застосовувати проти цивільного населення і цивільних об’єктів заборонено. Заборонено навіть проти військових, якщо можуть постраждати цивільні. Але російська армія послідовно порушує всі міжнародні конвенції. Російська пропаганда сама клепає відеоролики, де хвалиться смертоносною зброєю і тим як вона перетворює цивільний завод “Азовсталь” в Маріуполі – на труну-саркофаг. Вони самі зняли й розігнали мережею відео – як бомблять із “Сонцепьока” Харківщину. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Є дві версії ТОС-1. Перший – т.з. “Буратіно” – розроблявся ще в 80-х і був застосований в Афганістані. В нульових його проапгрейдили і так народився “Сонцепьок”. Візуально апгрейд не сильно глобальний.

По суті це танкове шасі від Т-72, якому замість башти з гарматою прикрутили реактивну систему залпового вогню. Старий від нового відрізняється кількістю пострілів. У “Буратіно” їх 30, тому блок такий ніби звужений згори. А в “Солнцепьока” 24, тому виглядає як просто прямокутна коробка. 

Збоку пострілів не видно – орієнтуйтеся на танк з коробкою на даху.

Ще варто запам’ятати як виглядає  транспортно-заряджаюча машина. Інколи їх знаходять окремо.

ТОС-2 “Тосочка”

Новий варіант важкої вогнеметної системи. У нас цього ще не фіксували, але є висока вірогідність, що побачити їх доведеться. Бо в 20у році русня ще тільки козиряла десятком одиниць ТОС-2 на параді як перспективною розробкою. А вже восени 21го Міноборони Росії заявило, що розмістить їх на кордоні з Україною та в окупованому Криму. Принцип дії ракет ТОС-2 – такий же, як у “Буратіно” і “Сонцепьока”. А заявлена потужність – повний залп системи може випалить намертво 40 тисяч квадратних метрів території. Це 6 футбольних полів. Або пів Маріїнського парку.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Вогнеметну систему переставили з танкової на колісну основу. Броньована вантажівка “Урал”, або т.з. Торнадо-У.

Пускову установку зменшили до 18 пострілів, побачите прямокутний контейнер в 3 ряди по 6 пострілів. 

В складеному вигляді це компактна прямокутна коробка. В робочому – коробка нахиляється і крутиться. Короче як Град.

Бойову машину доповнили краном для перевантаження ракет.Таким чином спростивши логістику, бо Тосочка сама себе заряджає і за основною установкою більше не має їздити заряджаюча машина.

 Ураган-1М

Ураган – це стара радянська розробка, поставлена на озброєння ще в 70-х. Тому радянських ураганів достобіса лишилося у багатьох країнах, які мали нещастя входити до складу совка. Зокрема в армії РФ досі на озброєнні близько 200 таких систем.  

Однак у нас на озброєнні теж стоять старі радянські системи, тому відрізняти чужий антикваріат від свого – хіба по путінських наколках. Разом з тим, і в РФ , і в нас, і в Білорусі є свої модифікації радянського спадку. І новий москальський Ураган-1м відрізнити дуже просто.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

По-перше бойовий модуль. Два блоки по 6 вистрілів у кожному. Стріляти може снарядами як для Урагана, так і Смерча.

Для порівняння – у радянського Урагана був 1 пучок на 16 снарядів.  

По-друге база – це білоруський МЗКТ 79-ї серії. Білоруський колісний тягач по-людськи. Впізнати можна по трьом майже квадратним лобовухам і загальній квадратності кабіни. Обриси машини настільки рубані, ніби її зібрали з дитячого конструктора Lego.

Для порівняння – старий ураган, який є і нас, мав бодай якісь форми.

 БМ-21 “Град”

З “Градів” за півтора місяці війни вже обстріляли всі регіони де тривають бойові дії. Цілком очікувано – адже “Градів” різних модифікацій у РФ – як грязі – понад 500, і це тільки офіційно. 

У випадку коли йдеться про радянський спадок – “Гради” ворога важко відрізнити від “Градів” наших. Але є сучасні російські модифікації, які точно стоять на озброєнні тільки в москальської армії. Навіть звичайний БМ-21 “Град” сучасного російського виробництва – відрізняється від радянського.  

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

У совєцьких “Уралів” під “Град” капот робили порівняно короткий, а на правому боці він мав маленький повітряний фільтр, що нагадує гриб. 

Після розвалу совка, в 90-х, в “Урали” уже російського виробництва почали ставити інакші двигуни і через це морда змінилася. По правій стороні капоту стоїть тепер величезний повітряний фільтр, що виглядає, наче бочка для пива з грибком нагорі. 

Окрім того з середини нульових усі військові “Урали” почали випускатися з довгими капотами. 

“Град 2Б26”

Русня обстрілює українців із цих машин щонайменше з 2015 – тоді їх вперше помітили на Донбасі. Незадовго до повномасштабного вторгненням їх почали сунути далі, аніж дозволяли лінії розмежування.  

І таки присунули. За даними військової розвідки щонайменше 17 таких установок є на озброєнні “заблукалих” на нашій землі кадирівців.

ЯК РОЗРІЗНИТИ:

Звичайний вам “Град”, але на шасі автомобіля КамАЗ. Тому в деяких джерелах його називають “Град-К”. Відрізнити від поширених у нас “Градів” на базі Уралів можна легко: Урали мають капот, а КамАЗи – ні. Пласкоморді. В принципі це все.

Торнадо-Г

Насправді це теж “Град”. Ззовні так точно. “Торнадо” – це просто загальна назва сімейства проапгрейджених РСЗВ. Так, “Граду” модифікували начинку, поміняли снаряди і ще купа всього – але ми говоримо про те, як розрізнити москальку техніку візуально, тому – це просто ще один “Град”.  Тільки, на жаль, не один – у русні систем цієї модифікації коло 200, а це ще +200 убивчих машин – до тих 500 звичайних. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ:

Морду нового “Урала” – з великим бочко-фільтром по правому борту.

Між пусковою установкою та кабіною – по правому борту додатковий металевий ящик. 

Під установкою – така собі коробка для обладнання.

А ще наприкінці блоку пускових іноді можна побачити кожух, якого на наших “Градах” не буває.

“Торнадо-С”

Як і у випадку з “Торнадо-Г” – Град, “Торнадо-С” – це просто модернізований “Смерч”. Скільки в армії РФ таких машин – достеменно невідомо, офіційно лише 20, але у війні проти України їх застосовують на повну, при чому раз у раз – проти цивільного населення. У Покровську Донецької області із нього обстріляли звичайні житлові будинки. Так само в Авдіївці , жертви й поранені серед цивільних. Так само торнадівська касета засіяла бомбами приватний сектор у Красногорівці.

Взагалі “Смерч” – це радянська система залпового вогню. Тому старих екземплярів лишилося немало і в багатьох країнах. В армії РФ офіційно – 120. Але оскільки і в нас теж таке є, розрізнити ці старі машини можна хіба по путінській розмітці Z і V. Однак та ж проблема – і з модернізованими, суто російськими “Торнадо-С”. Що б там не поміняли в начинці, візуально вони нічим на відрізняються від совєцьких “Смерчів”. 

Тому поки можемо запропонувати такий варіант: запам’ятайте загальні риси, а в польових умовах орієнтуйтеся на путінські свастики Z і V. В будь-якому випадку пам’ятайте : головне завдання цивільного – не бігти палити все без оглядки, а повідомити про техніку військових, які уже розберуться – своя вона чи чужа.

ЯК РОЗРІЗНИТИ:

Кабіна асиметрична, зміщена на лівий борт. З правого борту – просто нічого, дірка, так ніби по ньому вже прилетіло.

Між кабіною і снарядами – рубка управління – ще один бокс типу кабіни, але вже нікуди не зміщений.

Пучок із 12 пострілів, нагалує букву П в розрізі. Самі пускові ракет не прикриті захисним кожухом. Останнє наголошуємо для того, щоб ви не дай боже не поплутали – з нашою “Вільхою”. Це українська модернізація “Смерча”. Бачите “Смерч”, у якого ракети покриті захисним кожухом – не займайте, то скоріш за все наше. 

(3 фото – Смерч з 3 ракурсів)

Система дистанційного мінування “Земледелие”

“Земледелие” – це система дистанційного мінування. Розповідаємо про неї в випуску про РСЗВ, бо працює вона за тим же принципом. Тільки у ракетах замість звичної бойової частини міститься відділення, фаршироване мінами, протипіхотними чи  протитанковими. Ці міни не розриваються одразу, а розкидаються по поверхні, що дає можливість за дуже короткий термін замінувати значні площі. 

Взагалі-то використання систем дистанційного мінування обмежене міжнародним законодавством. Дистанційне мінування дозволене тільки за умови, що об’єкт чи район мінування – військовий, і вжито всіх заходів аби убезпечити від нього цивільне населення. Але, як ми пам’ятаємо, русні чхати на Конвенції. Тому на Харківщині “Зємлєдєліє” розкидало міни хаотично, незалежно від місця бойових дій. Більше того окупанти ще й самі зняли на відео роботу установки.

Скільки у русні цих машин – невідомо, адже це розробка буквально останніх кількох років. На відео з їхніх польових випробувань – можна нарахувати більше дюжини. Але це тільки на одному відео.

ЯК РОЗРІЗНИТИ:

Основне: це 2 відкриті контейнери, в кожному – по 25 пострілів. 

Стоїть це все – на 4-вісному КАМАЗівському шасі. Згадуємо конструктор Lego. Також майте на увазі –  кабіна броньована. 

Між кабіною і ракетами – метеостанція для коригування стрільби по погоді.

Окрім того радимо уважно роздивитися й запам’ятати власне міни, які може розкидати “Зємлєдєліє”.

По-перше, тому що 4 з них протипіхотні – бо Росія, на відміну від України, так і не підписала Оттавську конвенцію про заборону протипіхотних мін та про їх знищення. Русні подобається відривати людям ноги.

По-друге, з огляду на те, на скільки конвенцій РФ вже цинічно наплювала за півтора місяці війни – у нас є великі сумніви, що російська армія буде дотримуватися Конвенції про заборону або обмеження застосування конкретних видів зброї, яка вимагає, щоб міни мали механізм самоліквідації. Відтак скільки насправді лежатимуть ці подарунки – невідомо. Тому будьте уважні.

Міна ще радянська, тому, мабуть, найвідоміша. Може бути зелена або коричнева. Помітити складно через малий розмір. Спрацьовує від того, що на неї наступають. Зазвичай не вбиває, а калічить. Розмінувати неможливо. 

Протипіхотна осколкова. Також порівняно невелика, діаметр всього 8см. При встановленні відстрілює вісім ниток-датчиків на 6м довкола. Спрацьовує від контакту з ними

Також протипіхотна осколкова і також відстрілює нитки-датчики і спрацьовує при контакті з ними. Тільки ниточок 4 і розкидає вона їх на 10м. Радіус ураження – до 16м. Хоч по розміру й більша за попередні – помітити все ще складно. 

Т.з. “розумна” міна нового покоління. Датчик спрацьовує на кроки людей поблизу. При цьому налаштований він саме на вагу й крок людини. При спрацьовуванні Медальйон підстрибує на метр-1,5 і тільки тоді вибухає, розкидаючи гострі осколки навкруги. Той хто його ставив – може дистанційно відключити й передислокувати міну, а от хто знайшов чужу – знешкодити її не зможе. В складеному вигляді – отакий циліндр. Днями ці міни знайшли на Харківщині. Так, саме там, де працювало “Зємлєдєліє”.

ФОТО _ ПТМ-1 (2 фото)

Радянська протитанкова міна. Пластиковий циліндр десь 35 см довжиною, з рідкою вибухівкою. Призначена для виведення з ладу гусеничної та колісної техніки. Встановлюється тільки на грунт. Спрацьовує при наїзді. 

Вглядає схоже, тільки цього разу корпус в металі. Активується не тільки при наїзді – може вражати дно машини над собою. Дезактивувати неможливо.

Російська касетна протитанкова міна, творена в нульових. У складеному стані – човник. У бойовому – човник з вітрилом на каркасі з проволоки (це стабілізатор). Вражає те, що наїхало на неї і проїхало над нею. Розмінувати неможливо – при найменшому поруху міна вибухає. Розкидають такі ще з літаків та вертушок, можуть встановлювати й вручну.

ВАЖЛИВО!!! Не грайтеся в саперів. Якщо помітили якусь із цих мін, так само як і в випадку з нерозірваними снарядами – не наближайтеся. Дзвоніть 101, чекайте спеціалістів.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Партнер Єрмака, після його призначення в ОП, почав активно входити в бізнес Столара-Медведчука

   Бізнес-партнер очільника Офісу Президента Андрія Єрмака Артем Колюбаєв з 2019 року почав активно входити співзасновником в компанії, пов’язані з обраним від “ОПЗЖ” нардепом Вадимом Столаром і підозрюваним у державній зраді ексдепутатом Віктором Медведчуком. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.