Важливо
Блоги

ВРАЖА ТЕХНІКА #2: як розпізнати окупантські БТР

FacebookTwitterTelegram

Bihus.Info продовжує серію оглядів ворожої військової техніки, в якій розповідаємо, як розрізнити російські танки, БТР, БМП, бронемашини та інше залізяччя. В новому випуску – про БТРи окупантів.

 

Станом на 19 березня, за даними Генштабу, вже знищено 466 ворожих танків, 1470   бойових броньованих машин, 213 артсистем і 914 автомобілів. Окрім того, багато ворожої техніки захоплено в працездатному стані, вона може працювати на користь української армії. 

Для того щоб процес знищення та захоплення ворожої техніки йшов активніше та ефективніше, українські військові та спецслужби просять повідомляти їм інформацію про місцезнаходження та переміщення ворожої техніки та солдат. Це можна зробити різними способами:

 • Telegram-бот СБУ “STOP Russian War” @stop_russian_war_bot
 • Telegram-бот СБУ спільно з “Повернись живим” – “Я знайшов окупанта!” @pravda_of_russia_bot (також сайт www.findokupant.com)
 • Telegram-чат небайдужих активних громадян, які передають інформацію до спецслужб “Переміщення Окупантів ЧАТ” @vseodnoikhnesadyat

 

Для того, аби допомогти цивільним навчитися розрізняти окупантську техніку, і щоб інформація, яку українці надають нашим захисникам, була більш точною і повною, Bihus.Info публікує серію оглядів ворожої техніки. 

Оскільки на озброєнні як України, так і Росії лишилося багато совкового спадку, то огляди будуть зосереджені на тій російській техніці, яка є суто російською, і на озброєнні у ЗСУ відсутня. Тобто: нові зразки російського військово-промислового комплексу і модернізовані радянські зразки на озброєнні армії РФ та/або Росгвардії. 

Попередній огляд про броньовані машини – читайте тут.

У цьому огляді – розбираємося із БТРами.

Почнемо з того, що при “совку” було створено три основні моделі бронетранспортерів, які досі залишаються на озброєнні і в нас, і у ворога – БТР-60, БТР-70 і БТР-80. Але як і нас, так і у РФ – вони лягли в основу уже пост-совкових модифікацій, суто українських і суто російських. Ми розповімо про суто російські бляшанки. 

Вам легше буде їх розрізняти, якщо ви знатимете самі базові радянські зразки, на основі яких їх зробили. Усі вони 4-вісні, тобто мають по 8 коліс. Але відрізнити їх доволі легко за 2 критеріями – форма задньої частини і тип люка для висадки солдатів.

Базовий БТР-60 – короткий. Має похилу форму задньої частини. Люки – у верхній частині корпусу, або на даху.

Базовий  БТР-70 – став довшим, а люки для висадки піхоти змістилися в нижню частину корпусу.

Базовий  БТР-80. Зад перестав бути похилом. А бічні люки розрослися і вже складалися з двох створок. А тепер подивимося на російські модифікації.

БТР-60ПБМ

Створений на базі совкового бтр-60. Нагадаємо – це короткий корпус, похила задня частина, а люки або на бортах (як на фото), або на даху.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Відрізняється чисто москальська модифікація – баштою. Це БППУ-1, “башенная пушечно-пулеметная установка”, і вона теж суто москальська. Тому запам’ятайте її – за цією баштою зможете відрізнити не один  БТР.  

Виглядає так. Подіум, попереду бронелист у формі півкола. З подіума стирчить похила башта, а з неї – ствол гармати. По обидва боки від нього – по три маленькі пускові установки, це для для відстрілу димових гранат. Ще збоку може бути кулемет, або АГС, або нічого. Тому орієнтуйтеся таки на основний ствол і три дзеркальні малечі.

БТР-70М

Буквально за кілька днів до масштабного вторгнення російська пропаганда намагалася просунути в новини фейк, нібито українські диверсанти на українських БТРах хотіли прорвати російський кордон. На БТРі й прокололися – показали суто російську модифікацію БТР-70М, якої в нашої армії не було і немає.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Москальський БТР-70М в цілому схожий на базовий радянський 70й. Він довгий і має люк збоку знизу. Люк навіть на фото часто не видно, бо корпус зігнутий всередину. Тому простіше навіть сказати так: не можете зрозуміти де люк – скоріш за все це 70ка.

Відрізняється від базового радянського і від наших українських також задньою частиною – замість скошеної тут вона стала прямокутною. 

В української армії є свої модифікації БТР-70ки. Але завдяки люкам і задній частині їх можна відрізнити від окупантських: люки у нас подвійні (як у 80го БТРа), а задня частина видовжена. Дійсно існує однойменна модифікація – БТР-70М, у неї з-поміж іншого – відсутні ззаду труби, український вихлоп виглядає як прямокутна дірка.

БТР-70 БППУ

Виглядає воно як попередній БТР-70М – але ще додалася та сама, суто москальська, башта БППУ-1. Така сама, як на оновленій 60ці. Від неї й назва. Нагадаємо: похила башта, довгий ствол гармати, а по боках – три маленькі пускові установки для відстрілу димових гранат.

БТР-80

Найбільше різних російських модифікацій у БТР-80. Деякі з них не отримують нових назв як окрема машина, адже різниця з базовими мінімальна. Але вона все ж дає можливість відрізнити, що цей БТР-80 саме москальський.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Наприклад (але не виключно) це може бути приціл ТКН-4ГА-01. Це суто російська приблуда. Знаходиться ліворуч від головного свола. В закритому вигляді – як коробочка. У бойовому положенні захисна кришка чудернацько висить набік. 

Ще одна можлива відмінність (але не виключно) – прямокутний прожектор ПЛ-1, замість круглого радянського “Луна”. У нас таких немає.

Раніше такі модифікації уже помічали на окупованих територіях Донеччини. І на навчаннях, і на урочистих парадах 9 травня, де на ньому катався “Моторолли”.

 БТР-80А 

Прийнятий на озброєння в РФ ще в 90х. Від базового радянського БТР-80 взяв дві основні характеристики – прямокутну задню частину і подвійні люки для висадки солдат.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Окрім сраки і люків – сучасну москальську модифікацію відрізняє все та ж башта БППУ-1. За третім разом ви вже точно маєте її запам’ятати. Але про всяк випадок – довгий ствол гармати, по боках – три маленькі пускові установки для відстрілу димових гранат. 

БТР-82

БТР-82 стали на озброєння російської армії майже 10 років тому. Майже одразу після чого машину помітили на непідконтрольних територіях т.з. ЛНР. Але саме за останні три тижні українці вивчили її до гайки: на Київщині майже цілим БТР-82 затрофеїли селяни, в Херсон колоною таких в’їхали окупанти, під Маріуполем такі розтрощили вкупі з великою кількістю іншої техніки, знищивши цілу окрему бригаду спецпризначення, а на Сумщині такий загнали в пастку залізничники.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

По суті БТР-82 це ще одна модифікація радянського 80го. Відрізняє від бази – башта, дуже схожа на БППУ-1, яку ми уже тричі згадували вище. Тільки передній бронелист у неї не круглої, а прямокутної форми. А так, вважайте, те саме.

Ще кілька характерних деталей: повітряні трубки ззаду і квадратний прожектор на башті.

Головне – не сплутати з нашим українським БТР-3. Одразу дивіться на бойовий модуль. Москальський ствол – голий, український – в металевому каркасі. 

БТР “Бумеранг”

Бумеранг – це найсучасніший БТР російської армії. Вперше його представили ще в 2013р., а в 2019 році машина пройшла попередні випробування для армії. Взагалі “Бумеранг” розробляли не як окремий БТР – а як уніфіковану бойову платформу. Тобто базу, на якій потім можна робити БТР, БМП, возити на ньому ЗРК, задіювати в ремонти і навіть в медицину. Тому платформу цю варто запам’ятати саме як базу. Начинку на ній ми з часом можемо побачити абсолютно різну.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Ідентифікувати Бумеранг можна навіть при поганій видимості й великій відстані. По-1 він високий, понад 3 м. А це на півметра більше, ніж радянські та пострадянські модифікації. По-друге борти – вони чітко перпендикулярні землі. 

Окрім того, росіянам набридло лазити через маленькі люки. З “Бумеранга” екіпаж уже  виходить ззаду через нормальні великі відкидні двері. 

Ще з деталей – впізнати “Бумеранг” можна по двом водометам у задній частині корпусу. 

 

 

Bihus.Info запускає серію оглядів ворожої військової техніки, в якій ми будемо розповідати, як розрізнити російські танки, БТР, БМП, бронемашини та інше залізяччя. У першій частині – бронемашини ворога.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Партнер Єрмака, після його призначення в ОП, почав активно входити в бізнес Столара-Медведчука

   Бізнес-партнер очільника Офісу Президента Андрія Єрмака Артем Колюбаєв з 2019 року почав активно входити співзасновником в компанії, пов’язані з обраним від “ОПЗЖ” нардепом Вадимом Столаром і підозрюваним у державній зраді ексдепутатом Віктором Медведчуком. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.