Важливо
Новини

ВРАЖА ТЕХНІКА: як розпізнати окупантські БРОНЬОВАНІ МАШИНИ (частина 1)

FacebookTwitterTelegram

Bihus.Info запускає серію оглядів ворожої військової техніки, в якій ми будемо розповідати, як розрізнити російські танки, БТР, БМП, бронемашини та інше залізяччя.

Станом на 15 березня, за даними Генштабу, вже знищено 404 ворожі танки, 1279  бойових броньованих машин, 150 артсистем і 640 автомобілів. Окрім того, багато ворожої техніки захоплено в працездатному стані, вона може працювати на користь української армії. 

Для того щоб процес знищення та захоплення ворожої техніки йшов активніше та ефективніше, українські військові та спецслужби просять повідомляти їм інформацію про місцезнаходження та переміщення ворожої техніки та солдат. Це можна зробити різними способами:

  • Telegram-бот СБУ “STOP Russian War” @stop_russian_war_bot
  • Telegram-бот СБУ спільно з “Повернись живим” – “Я знайшов окупанта!” @pravda_of_russia_bot (також сайт www.findokupant.com)
  • Telegram-чат небайдужих активних громадян, які передають інформацію до спецслужб “Переміщення Окупантів ЧАТ” @vseodnoikhnesadyat


Для того, аби допомогти цивільним навчитися розрізняти окупантську техніку, і щоб інформація, яку українці надають нашим захисникам, була більш точною і повною, Bihus.Info публікує серію оглядів ворожої техніки.
 

Оскільки на озброєнні як України, так і Росії лишилося багато совкового спадку, то огляди будуть зосереджені на тій російській техніці, яка є суто російською, і на озброєнні у ЗСУ відсутня. Тобто: нові зразки російського військово-промислового комплексу і модернізовані радянські зразки на озброєнні армії РФ та/або Росгвардії. Розпочнемо із броньованих машин.

ГАЗ “ТИГР”

На озброєнні російської армії ще з нульових. Вперше в Україні “Тигр” помітили в 2014 при захопленні Криму. Наразі багато “Тигрів” вже було знешкоджено або захоплено, в тому числі під Харковом та на Миколаївщині – там захоплену техніку вже передали на службу поліції, також кілька таких було знищено під Маріуполем.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Є декілька модифікацій ТИГРів. Але в усіх у них однакова морда. Характерний капот, роздвоєне лобове, решітка розділена навхрест на 4 частини. Кенгурятник по ходу експлуатації може пропасти, тому лише на нього орієнтуватися не варто. 

Якщо стоятиме боком – з обох боків є бійниці.

Якщо задом – побачите подвійні двері, на праву половину яких навішена запаска. 

 

ГАЗ “ВОДНИК”

Авто транспортує людей та вантажі російської армії ще з середини 2000-х. Ці машини Рашка почала заганяти на непідконтрольні території т.з. “ЛНР” ще в 2015р. Тоді це слугувало одним із доказів присутності в зоні військових дій саме російської армії, а не просто якихось локальних сепаратистів.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Є декілька варіантів виконання, але як і в випадку з більшістю броньовиків – є характерна морда – ніби “обрубана”. 

Якщо дивитися боком –  форма кузова нагадує прямокутну трапецію.

 

БПМ “ВЫСТРЕЛ”

Авто використовують російська армія та прикордонники. З десяток таких був помічений в т.з.”ЛНР” ще в 2014 році, на т.з. “навчаннях”. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Характерна морда – видовжена, лобове – під дуже гострим кутом, мало не лежить.

Окрім класичного 4-колісного варіанту є також 6-колісний, це модифікація “Булат”. Він трохи довший і коліс більше – але морда й лобове такі ж. Кількість машин модифікації “Булат” невелика.

“РЫСЬ”

По факту “Рись” – це італійський Iveco LMV, зібраний на російських заводах. Закуповувалися до РФ у 2009-2013. За два тижні війни такі авто вже підбили і на Миколаївщині, і поблизу Маріуполя, такі ж помічені в Херсоні.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Легко ідентифікувати по решітці радіатора та емблемі з назвою на ній. Навіть якщо погано видно напис – як мінімум добре видно решітку, розділену на 4 вертикальні сектори.

Якщо машина боком – то можна опізнати по модульній конструкції корпуса:  вантажне відділення – чітко відокремлене від екіпажного. 

“СТРЕЛА”

Машину представили вперше 2 роки тому і вона ще не в серійному виробництві. Але раніше РФ уже неодноразово закидала на окуповані території новинки свого ВПК, вочевидь, для випробувань, тому варто запам’ятати й таку. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Із найпростішого – дивитися на решітку радіатора. Все решта не є ексклюзивним

З кожного боку по 2 дверей, а ззаду ще одні двері та запаска.

Є водоплаваючий варіант. Морда скошена всередину, ззаду коло бампера – водомет.

“АТЛЕТ”

Автомобілі сімейства “Атлет” – це по суті модифіковані “Тигри”. Буквально в січні, за місяць початку війни, росіяни закінчили державні випробування машини і тепер її мають запустити в серійне виробництво для російської армії. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Є декілька різновидів, але усі мають характерну морду: величезну решітку і роздвоєне лобове. Решта може відрізнятися. Дверей або 3 або 5, бойові модулі планують кріпити різні.  

Одну з модифікацій можна ще розпізнати ззаду: справа запаска, а зліва – дві  металеві бочки (вірогідно повітряні фільтри)

 

“СКОРПИОН”

На озброєнні російської армії ще із 2016 року. Буває в трьох варіантах і всі три використовуються в російській армії: або кузов накритий тентом, або кузов із цільним металевим дахом, ну і третій – з кулеметом або гранатометом на даху. Тому машина зовні може дуже по-різному виглядати. Морда не якась специфічна – тому орієнтуйтеся на вид збоку.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

З боку водія – біля дверей нічим не прикритий бак, а ще шухляди над задніми колесами.

З пасажирського боку – біля дверей запасне колесо в спеціальній для нього кишені.

 

КамАЗ “ТАЙФУН-К”

 

Один із броньовиків цілого сімейства “Тайфунів”. Прийнятий на озброєння РФ ще в 2015. Його називають найбільш сучасним і навіть найбільш захищеним “броне-Камазом”. Що не завадило захопити такий у перші ж дні війни, а нещодавно кілька таких було знищено під Маріуполем.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

“Тайфун-К” – тривісний безкапотний броневик. Це означає, що в нього 6 коліс і пласка морда. 

Якщо дивитися з боків – це довгий броньовик, у якого задня вісь віддалена від передніх двох.  

Ззаду він має величезний люк для висадки десанту.

 

Урал “ТАЙФУН-У”

Його використовують по-різному – як командно-штабну машину, як машину РЕБ чи зв’язку, санітарну чи інженерну, та й просто як вантажну. Виглядає, як звичайна вантажівка, тільки обліплена бронею. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

По ромбоподібній емблемі та написах “Урал” на капоті. В принципі це все, бо решта – класична для тривісних вантажівок компоновка: 1 пара коліс попереду, 2 пари позаду, кабіна чітко відокремлена від десантного відсіку. Передні фари бувають різні – прямокутні у серійних зразків та круглі у прототипів.

“ТАЙФУН-ВДВ”

Призначений для десантних військ, сам теж може бути десантований з літака. 

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Спереду можна відрізнити за решіткою, в якій 7 або 5 вертикальних прорізей. 

З кожного боку тільки 1 двері. З боку пасажирських – ящик для вантажів, а з боку водія – ящик та бак. 

Може бути оснащені по різному: від крупнокаліберного кулемету “Корд” – до модуля з гарматою.

“ТАЙФУН-4х4”

Використовують для охорони та супроводу колон, санітарних перевезень, як командно-штабна машина та інше. Такі українські військові вже не тільки нищать, а й успішно захоплюють, як наприклад на Чернігівщині.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Є дві генерації. Нова більш агресивна по дизайну, але принципової відмінності немає – зовнішні характеристики для їх ідентифікації однакові.

Ззаду авто має специфічну форму з заглибленням, відкидні сходи у цьому заглибленні та бензобаки, які прикривають задні колесами. 

Збоку – вашу увагу точно привернуть “склеєні” дверцята.

На базі “4х4” росіяни також зробили санітарний автомобіль “Лінза”. Практично неушкодженим таке авто вдалося захопити на Сумщині. Відрізнити його усе ще можна по агресивній морді та бакам над колесами позаду, основна різниця – замість відділення для транспортування піхоти, на “Лінзі” встановлений кунг для транспортування поранених.

 

“ПАТРУЛЬ”

Автівка російських МВС та Росгвардії. З 2016 його використовують для розвідки, патрулювання та транспортування особового складу. Днями був помічений у Мелітополі  – коли місцеві мешканці перегородили дорогу російській техніці, саме ця автівка намагалася розігнати натовп.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Збоку на всю довжину бортів розтяглися три сходинки. Також на обох боках капоту знаходяться характерні вентиляційні отвори.

Спереду решітка може бути різна – зате характерними лишаються квадратні фари, а з правого боку капоту стирчить повітряний фільтр, схожий на гриб.

Задні арки обтікають короби не надто зрозумілого призначення, зате добре видимі.

 

“ФАЛЬКАТУС”

Техніка Центру спеціального призначення ФСБ. Самі російські спецпризначенці називають це авто “Каратєль”. Кілька років тому, в 2017, їх вже бачили в окупованому Криму: машини вивантажили в Керчі, а потім демонстрували в Севастополі. 

Машина має характерну зовнішність, що вирізняє його з-поміж інших броньовиків футуристичним дизайном. 

Разом із ним може їздити рейдовий броньовик ФСБ КамАЗ “ВІКІНГ”. Побудований на базі гоночного КамАЗ Extreme, їх з “Фалькатусом”  представили одночасно і в окупованому Криму бачили їх також разом. 

Відрізнити, окрім такого ж футуристичного тюнінгу, ще можна по морді – замість звичної решітки, там стоїть нетипова конструкція з шестикутників. 

“ВПК-УРАЛ”

Пройшов випробування у Росгвардії буквально в січні цього року. Поки що помічений в складі окупантської техніки не був, але варто навчитися розрізняти і його.

ЯК РОЗРІЗНИТИ: 

Вузькі фари роблять машину схожою на кота із популярного мема. 

По боках розтягнуті дві широкі сходинки. З пасажирського – закріплена запаска.

Ззаду обабіч дверей – стирчать каністри.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.