Новини

НАБУ не зможе використовувати обладнання для “прослушки” без дозволу суду – фактчек Портнова

Наташа.jpg
FacebookTwitterTelegram

Попри твердження Андрія Портнова, законні прослуховування та слідкування за громадянами і далі можливі лише з дозволу суду. 

Цитата: “Друзі, інформую, що в підписаному нашою владою меморандумі з МВФ є пункт, що зобов’язує забезпечити НАБУ апаратурою для зняття інформації з каналів зв’язку до кінця вересня 2020 року. Раніше це відбувалося за санкцією суду через технічні можливості СБУ. Це означає значне розширення зовнішнього управління Україною, а обладнання, з урахуванням абсолютної підпорядкованості директора НАБУ іноземним державам, зможе забезпечити позасудовий аудіо- та відеоконтроль за будь-яким громадянином”.

(Андрій Портнов, колишній заступник голови Адміністрації Президента Віктора Януковича, 28.05.2020, Telegram)

Ці слова Андрія Портнова є маніпулятивними – законних підстав для прослуховування будь-яким органом без рішення суду не існує.

Міжнародний валютний фонд оприлюднив Меморандум про економічну та фінансову політику за новою Програмою Stand-by на 5 млрд доларів кредиту для України. У тексті Меморандуму серед іншого Україна закріпила посилення слідчих повноважень Антикорупційного бюро: “…шляхом використання широкого діапазону прийомів та технік проведення розслідувань, в тому числі здійснення операцій під прикриттям, зняття інформації з каналів спілкування, доступу до комп’ютерних систем та систем контрольованої доставки, без необхідності використання інфраструктури інших агенцій, що відповідає міжнародним стандартам боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму. З цією метою ми внесли зміни до законодавства (Закон № 2019/187-ІХ), які дозволять НАБУ самостійно знімати інформацію з каналів комунікації. До кінця липня 2020 року ми приймемо всі необхідні нормативно-правові акти та забезпечимо належними ресурсами та обладнанням НАБУ, які дозволять йому ефективно та незалежно здійснювати перехоплення комунікацій для стаціонарних ліній до кінця вересня 2020 року.

Це означає, що НАБУ, яке і до Меморандуму з МВФ та Закону № 2019/187-ІХ, могло здійснювати прослуховування спілкування із дозволу суду – через звернення до СБУ, тепер зможе здійснювати прослуховування стаціонарних телефонів за допомогою власного обладнання. Але так само – після санкції суду, в межах розслідування конкретних кримінальних проваджень.

Нагадаємо, восени депутати внесли НАБУ та ДБР до переліку органів, які мають право на зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж (прослуховування). Для реалізації цього права НАБУ потрібне відповідне обладнання. 

Після отримання ресурсів НАБУ зможе саме слухати телефонні розмови за однаковою для всіх правоохоронних органів процедурою. Передусім, за наявності ухвали слідчого судді та за вагомих підстав для розслідування (ч.1 ст. 263 КПК). Адже негласні слідчі (розшукові) дії, такі як стеження чи прослуховування, і надалі можуть проводитися слідчими лише у разі отримання на це дозволу суду.

А прослуховування без ухвали слідчого судді підпадає під ч. 2 статті 163 Кримінального кодексу та карається позбавленням волі від трьох до семи років.

Лише у виняткових невідкладних випадках, пов’язаних із врятуванням життя людей та запобіганням вчиненню тяжкого або особливо тяжкого злочину правоохоронці можуть розпочати негласну слідчу (розшукову) дію до постановлення ухвали. Однак у такому випадку прокурор зобов’язаний невідкладно після початку такої дії звернутися з відповідним клопотанням до слідчого судді. Будь-які дії з проведення НСРД повинні негайно припинятися, якщо суддя відмовить в наданні на них дозволу. А отримана внаслідок цього інформація має бути знищена (ст. 250 КПК).

Отже, приватне життя громадян і далі захищене Конституцією, а законне втручання у нього можливе лише за рішенням суду. Єдина зміна в тому, що тепер під час розслідувань НАБУ зможе здійснювати погоджене судом прослуховування не через інфраструктуру СБУ, а самостійно.

Конституція України гарантує українцям недоторканість житла, таємниці листування та телефонних розмов, невтручання в особисте життя. Водночас, Основний закон вказує, що винятки може встановлювати лише суд. 

Колишній заступник глави Адміністрації Президента часів Віктора Януковича, Андрій Портнов, дезінформує аудиторію твердженням, що українська влада передала “Укрзалізницю” в управління німецькій компанії. Насправді в “УЗ” планували закупити послуги з консультування, але наразі тендер скасовано.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

      Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

      Новини

      Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

      Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.