
Ідея проєкту FactЧек – перевірка заяв політиків і чиновників на відповідність фактам. Формат – текстовий аналіз висловлювань, дописів чи заяв посадовців, а також короткі відео, в яких ми викриваємо маніпуляції “героїв” – надаємо їм реальні факти і пропонуємо пояснити власні слова.
Проєкт реалізується у партнерстві з міжнародною організацією OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project).
Методологія проєкту FactЧек
Критерії обрання тези для перевірки:
– Твердження стосується “гарячої теми”, що наразі обговорюється в Україні або рішення щодо якої готується прийняти влада. Наприклад, запуск ринку сільгоспземлі, продаж держпідприємств, реформи правоохоронних органів та судів, коронавірус тощо;
– Твердження належить особі, яка є відомою, вважається лідером думок, має вплив на велику аудиторію та/або була процитована на популярному (их) медіа-майданчику(ах). Наприклад, високопосадовець, народний депутат, відомий лікар, телеведучий тощо;
– Містить інформацію, у достовірності якої виникають обгрунтовані сумніви.
Теза має відповідати трьом критеріям.
Градація оцінки тверджень:
- Перебільшення – твердження містить категоричність, яка не підтверджується практикою, – щодо унікальності якогось явища чи абсолютної відповідальності когось за проблему в умовах, коли відомо інше. Ознаки: емоційність, наявність висловлювань на кшталт “ніхто не”, “найперший”, “найкращий”, “найгірший”, у твердженні подана не повна картина, перебільшені показники досягнень/звложивань. Фактчек повинен містити посилання на документи та опис подій, які автор твердження не врахував.
- Маніпуляція – а) використання точної інформації для неправильних висновків, налаштування на неправильний напрям думки або б) ігнорування фактів, які спростовують твердження, інформація спотворена, базується на застарілих даних, після яких тренд змінився.
- Дезінформація – суміш тверджень, яка включає неточний чи неправдивий зміст, підміну понять.
- Помилка – неправдива інформація, оприлюднена без наміру дезінформувати, тобто, ненавмисно, після уточнення автор твердження визнає, що помилився. Наприклад, ненавмисна помилка в даті чи послідовності при описі подій “по пам’яті”.
- Брехня – у твердженні простежується намір ввести в оману, посилити головний меседж неправдивими/вигаданими даними, поширити інформацію, що є абсолютно помилковою. Ознаки: відсутність посилання на джерело даних або відсутність таких даних у джерелі, на яке посилаються, оприлюднені дані спростовуються фактами, системність/неодноразовість висловлювання із неправдивим змістом, небажання визнати, що озвучені дані не відповідають дійсності.
- Правда – теза повністю відповідає дійсності, обирається для фактчеку лише в разі, якщо щодо її правдивості виникали сумніви у медіаполі – в коментарях, блогах, замітках тощо.