Важливо
Новини

1,2 мільярди від ЄС: що насправді передбачає угода – фактчек Кузьміна

723197982874354919245337979440731775041536o.jpg
FacebookTwitterTelegram

Народний депутат від “Опозиційної платформи – За життя” Ренат Кузьмін запевняє, що після отримання Україною позики від Європейського Союзу, чи не всі українські органи влади відійдуть під контроль іноземців. Однак ця інформація не відповідає дійсності. 

Цитата: “Под шум волны они проголосовали за ратификацию этого соглашения. Его если прочитать, то все становится понятно, его же мало кто читает. Так в нем написано, что Украина получает миллиард 200 миллионов евро, двумя траншами по 600 миллионов. Взамен Украина обязуется передать под контроль иностранцев всю судебную систему, всю правоохранительную систему, таможню, налоговую службу, все государственные прибыльные предприятия, а также под контроль иностранцев нужно отдать приобретение Украиной медикаментов и оборудования для оказания медицинской помощи. А кроме того, под контроль иностранцев нужно отдать антикоррупционную систему Украины. Фактически за миллиард 200 миллионов евро наши слуги народа продали страну с потрохами” (Ренат Кузьмін, народний депутат Україні, в ефірі телеканалу 112-Україна, 25.08.2020) 

Мова йде про Меморандум і Кредитну угоду щодо отримання Україною макрофінансової допомоги від Європейського Союзу в сумі 1,2 млрд євро. Верховна Рада ратифікувала їх 25 серпня 2020 р. 

Згідно з Угодою Україна бере на себе зобов’язання провести повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС). Це орган, якиій відповідає за кваліфікаційні оцінювання суддів. Відбір членів ВККС має проводитися спеціально створеною конкурсною комісією із міжнародною участю. У судовій системі також має бути створена Комісія з питань доброчесності та етики, завданням якої є перезавантаження Вищої ради правосуддя (ВРП). Це орган, що погоджує призначення, відсторонення, затримання та звільнення суддів. У складі комісії “з перезавантаження ВРП” також мають бути міжнародники.

Тобто міжнародні представники входитимуть лише до комісій, які проводитимуть відбір до двох органів, що відповідають за призначення та звільнення суддів: ВККС та ВРП. При цьому оцінювання та призначення самих суддів здійснюватиметься вже цими органами самостійно.

Таким чином, іноземці не збираються і не зможуть взяти українські суди під контроль. Вони лише наглядатимуть за перезавантаженням органів, які наразі фігурують у гучних скандалах. І ВККС, і особливо ВРП згадуються на т.зв. “плівках Вовка”, як органи, на які здійснював незаконний вплив голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк. Саме ВРП відмовилася відсторонити суддів цього суду навіть попри те, що вони мають підозри в кримінальному провадженні.

Окрім цього, Україна має завершити атестацію прокурорів на регіональному рівні та розпочати процес атестації на місцевому рівні, а також завершити та запустити в роботу автономний реєстр справ, які розслідуються НАБУ/САП. До складу комісій входять працівники Офісу Генерального прокурора, міжнародних неурядових організацій, проектів міжнародної технічної допомоги та дипломатичних місій. Тобто міжнародні представники знов виконують лише функцію атестації місцевих прокурорів, без подальшого контролю за ними.

Щодо податкової служби та митниці. Там має відбутися повноцінний конкурсний відбір керівників, а також структурні зміни у цих службах, включаючи вдосконалення системи моніторингу ПДВ, впровадження електронних касових реєстраторів тощо. Про міжнародну участь у цьому в Угоді взагалі не згадується.

Також Кабмін має ухвалити рішення про ліквідацію податкової міліції. А парламент ухвалити закон про створення нового політично незалежного агентства для розслідування серйозних економічних та фінансових злочинів із чітким розмежуванням його компетенції з СБУ та національною поліцією – Бюро економічної безпеки. Власне, 3 вересня Рада проголосувала за його створення у першому читанні.  

Відповідно до меморандуму, МОЗ має передати усі централізовані закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та індивідуальних засобів захисту в українське державне підприємство “Медичні закупівлі України”. Це державне підприємство, створене МОЗ у 2018 році. Воно перебрало на себе від МОЗ функції централізованих закупівель ліків та медвиробів для стратегічних програм і закуповує їх через відкриті торги в системі ProZorro. Наглядову раду ДП сформовано з представників центральних органів виконавчої влади, міжнародних та громадських організацій. Тобто мова також іде лише про функцію нагляду за роботою ДП, міжнародники не здійснюють самі закупівлі.

Також Кабмін має продовжувати реформувати систему корпоративного управління держпідприємств відповідно до принципів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Зокрема мають бути створені наглядові ради на професійних засадах та призначене за конкурсом вище керівництво 10 найбільших державних підприємств

Наразі нові наглядові ради, в складі яких працюють іноземці, є у державних банках, а також у низці державних компаній: “Нафтогазі”, “Магістральних трубопроводах України”, “Укрзалізниці”, “Укренерго”, “Укрпошті”, “Укргідроенерго”, “Адміністрації морських портів України” та “Міжнародному аеропорту “Бориспіль”. Але це не означає, що держкомпанії контролюються іноземцями. Їхнє завдання – зробити процес управління державними підприємствами прозорим і професійним, відповідно до міжнародних стандартів.

Нагадаємо, нардеп Ренат Кузьмін вже не вперше маніпулює фактами чи взагалі повідомляє неправду. Раніше він запевняв, що експрезидент України Віктор Янукович з моменту своєї втечі не отримав ані підозри, ані вироку. Насправді ж 28 листопада 2016 р. тодішній генпрокурор України Юрій Луценко у Святошинському райсуді Києва зачитав Віктору Януковичу повідомлення про підозру у вчиненні державної зради, пособництві представникам влади РФ, в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.