Важливо
Новини

1,2 мільярди від ЄС: що насправді передбачає угода – фактчек Кузьміна

723197982874354919245337979440731775041536o.jpg
FacebookTwitterTelegram

Народний депутат від “Опозиційної платформи – За життя” Ренат Кузьмін запевняє, що після отримання Україною позики від Європейського Союзу, чи не всі українські органи влади відійдуть під контроль іноземців. Однак ця інформація не відповідає дійсності. 

Цитата: “Под шум волны они проголосовали за ратификацию этого соглашения. Его если прочитать, то все становится понятно, его же мало кто читает. Так в нем написано, что Украина получает миллиард 200 миллионов евро, двумя траншами по 600 миллионов. Взамен Украина обязуется передать под контроль иностранцев всю судебную систему, всю правоохранительную систему, таможню, налоговую службу, все государственные прибыльные предприятия, а также под контроль иностранцев нужно отдать приобретение Украиной медикаментов и оборудования для оказания медицинской помощи. А кроме того, под контроль иностранцев нужно отдать антикоррупционную систему Украины. Фактически за миллиард 200 миллионов евро наши слуги народа продали страну с потрохами” (Ренат Кузьмін, народний депутат Україні, в ефірі телеканалу 112-Україна, 25.08.2020) 

Мова йде про Меморандум і Кредитну угоду щодо отримання Україною макрофінансової допомоги від Європейського Союзу в сумі 1,2 млрд євро. Верховна Рада ратифікувала їх 25 серпня 2020 р. 

Згідно з Угодою Україна бере на себе зобов’язання провести повне перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС). Це орган, якиій відповідає за кваліфікаційні оцінювання суддів. Відбір членів ВККС має проводитися спеціально створеною конкурсною комісією із міжнародною участю. У судовій системі також має бути створена Комісія з питань доброчесності та етики, завданням якої є перезавантаження Вищої ради правосуддя (ВРП). Це орган, що погоджує призначення, відсторонення, затримання та звільнення суддів. У складі комісії “з перезавантаження ВРП” також мають бути міжнародники.

Тобто міжнародні представники входитимуть лише до комісій, які проводитимуть відбір до двох органів, що відповідають за призначення та звільнення суддів: ВККС та ВРП. При цьому оцінювання та призначення самих суддів здійснюватиметься вже цими органами самостійно.

Таким чином, іноземці не збираються і не зможуть взяти українські суди під контроль. Вони лише наглядатимуть за перезавантаженням органів, які наразі фігурують у гучних скандалах. І ВККС, і особливо ВРП згадуються на т.зв. “плівках Вовка”, як органи, на які здійснював незаконний вплив голова Окружного адміністративного суду Києва Павло Вовк. Саме ВРП відмовилася відсторонити суддів цього суду навіть попри те, що вони мають підозри в кримінальному провадженні.

Окрім цього, Україна має завершити атестацію прокурорів на регіональному рівні та розпочати процес атестації на місцевому рівні, а також завершити та запустити в роботу автономний реєстр справ, які розслідуються НАБУ/САП. До складу комісій входять працівники Офісу Генерального прокурора, міжнародних неурядових організацій, проектів міжнародної технічної допомоги та дипломатичних місій. Тобто міжнародні представники знов виконують лише функцію атестації місцевих прокурорів, без подальшого контролю за ними.

Щодо податкової служби та митниці. Там має відбутися повноцінний конкурсний відбір керівників, а також структурні зміни у цих службах, включаючи вдосконалення системи моніторингу ПДВ, впровадження електронних касових реєстраторів тощо. Про міжнародну участь у цьому в Угоді взагалі не згадується.

Також Кабмін має ухвалити рішення про ліквідацію податкової міліції. А парламент ухвалити закон про створення нового політично незалежного агентства для розслідування серйозних економічних та фінансових злочинів із чітким розмежуванням його компетенції з СБУ та національною поліцією – Бюро економічної безпеки. Власне, 3 вересня Рада проголосувала за його створення у першому читанні.  

Відповідно до меморандуму, МОЗ має передати усі централізовані закупівлі лікарських засобів, медичних виробів та індивідуальних засобів захисту в українське державне підприємство “Медичні закупівлі України”. Це державне підприємство, створене МОЗ у 2018 році. Воно перебрало на себе від МОЗ функції централізованих закупівель ліків та медвиробів для стратегічних програм і закуповує їх через відкриті торги в системі ProZorro. Наглядову раду ДП сформовано з представників центральних органів виконавчої влади, міжнародних та громадських організацій. Тобто мова також іде лише про функцію нагляду за роботою ДП, міжнародники не здійснюють самі закупівлі.

Також Кабмін має продовжувати реформувати систему корпоративного управління держпідприємств відповідно до принципів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Зокрема мають бути створені наглядові ради на професійних засадах та призначене за конкурсом вище керівництво 10 найбільших державних підприємств

Наразі нові наглядові ради, в складі яких працюють іноземці, є у державних банках, а також у низці державних компаній: “Нафтогазі”, “Магістральних трубопроводах України”, “Укрзалізниці”, “Укренерго”, “Укрпошті”, “Укргідроенерго”, “Адміністрації морських портів України” та “Міжнародному аеропорту “Бориспіль”. Але це не означає, що держкомпанії контролюються іноземцями. Їхнє завдання – зробити процес управління державними підприємствами прозорим і професійним, відповідно до міжнародних стандартів.

Нагадаємо, нардеп Ренат Кузьмін вже не вперше маніпулює фактами чи взагалі повідомляє неправду. Раніше він запевняв, що експрезидент України Віктор Янукович з моменту своєї втечі не отримав ані підозри, ані вироку. Насправді ж 28 листопада 2016 р. тодішній генпрокурор України Юрій Луценко у Святошинському райсуді Києва зачитав Віктору Януковичу повідомлення про підозру у вчиненні державної зради, пособництві представникам влади РФ, в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений

      КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.