Новини

Ексгенпрокурор Луценко переплутав компетенції НАБУ

723197982874354919245337979440731775041536o.jpg
FacebookTwitterTelegram

Колишній генеральний прокурор Юрій Луценко запевняє, що саджання суддів є виключною компетенцією Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Насправді НАБУ не має права саджати будь-кого – таке рішення може прийняти лише суд. Зоною відповідальності НАБУ є оперативно-розшукова діяльність і досудове розслідування корупційних правопорушень.

Цитата: Саджати чи не саджати суддів – це виключна компетенція НАБУ. А НАБУ, як відомо, в нашій країні лише інколи арештовує за окремі взятки, які їм носять. Більше нічим не займається” (Юрій Луценко, генеральний прокурор у 2016-2019 рр., в інтерв’ю інтернет-виданню “Букви”, 13.07.2020) 

Така заява ексгенпрокурора суперечить законодавству, зокрема Кримінальному процесуальному кодексу.

В обов’язки НАБУ, яке є державним правоохоронним органом, входить оперативно-розшукова діяльність і проведення досудового розслідування кримінальних правопорушень, зокрема вчинених суддями.

Досудове розслідування – це лише одна зі стадій кримінального провадження, яка зазвичай закінчується направленням до суду обвинувального акта (якщо не було підстав для закриття провадження чи клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності).

Відповідно до Кримінального процесуального кодексу (КПК), правосуддя у кримінальному провадженні здійснюється лише судом.

Після спрямування НАБУ до суду обвинувального акту, справа розглядається в суді за участю державного обвинувачення (прокурора). І лише суддя виносить вирок обвинуваченому, зокрема, обвинуваченому судді. Вирок може бути як обвинувальний, так і виправдувальний. Під час судового розгляду оцінюється належність та допустимість зібраних НАБУ доказів.

Тобто посадки суддів не є виключною компетенцією НАБУ. Обов’язки НАБУ у кримінальному провадженні (зокрема щодо суддів) обмежуються досудовим розслідуванням. Якість зібраних детективами доказів впливає на вирок суду, однак сам вирок виносить не НАБУ, а це означає, що посадки залежать і від інших факторів.

Наприклад, у березні 2016 р. НАБУ затримали суддю Малиновського райсуду Одеси Олексія Бурана на хабарі в півмільйона гривень (“суддя-стрілок” який відкрив вогонь по правоохоронцях). І вже в липні 2016 р. прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури направили до суду обвинувальний акт у цій справі. Суддя обвинувачується в одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, а також у погрозі вбивства співробітників НАБУ під час виконання ними службових обов’язків. Однак справа досі перебуває в судах. Вона тягнеться вже п’ятий рік.

Крім того, не всі злочини суддів потрапляють в підслідність Національного антикорбюро.

НАБУ “займається” суддями, якщо вони вчинили кримінальне правопорушення, передбачене такими статтями Кримінального кодексу:

 • 366-1 (Декларування недостовірної інформації),
 • 368 (Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою),
 • 368-5 (Незаконне збагачення),
 • 369 (Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі),
 • 369-2 (Зловживання впливом),
 • 364 (Зловживання владою або службовим становищем),
 • 191 (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем),
 • 206-2 (Протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації),
 • 209 (Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом),
 • 210 (Нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням),
 • 211 (Видання нормативно-правових актів, що зменшують надходження бюджету або збільшують витрати бюджету всупереч закону).

 

За досудове розслідування інших злочинів судді (наприклад, вбивство) відповідає Державне бюро розслідувань.

Згідно з обов’язковими звітами від НАБУ, детективи регулярно викривають та затримують недоброчесних суддів. Так 17 липня детективи бюро повідомили про підозру голові Окружного адміністративного суду міста Києва (ОАСК) Павлу Вовку, його заступнику та ще п’ятьом суддям ОАСКу, а також голові Державної судової адміністрації України. Триває процес вручення підозр ще чотирьом особам. Як з’ясувало слідство, на чолі з Павлом Вовком діяла злочинна організація, яка мала на меті захоплення державної влади шляхом встановлення контролю над Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Вищою радою правосуддя та створення штучних перешкод у їхній роботі.

Варто зазначити, що троє фігурантів цієї справи, серед яких голова ОАСК суддя Вовк та його заступник Євген Аблов, вже отримували підозри від НАБУ в серпні минулого року. Тоді їм інкримінували організацію постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, перешкоджання діяльності Вищої ради правосуддя , Вищої кваліфікаційної комісії суддів та пособництво у перешкоджанні діяльності ВРП і ВККС.

Однак цю справу, з подачі тодішнього генпрокурора Юрія Луценка, було направлено розслідувати  управлінню Служби безпеки України в Чернігівській області. 

Нагадаємо, раніше колишній заступник голови АП Януковича Андрій Портнов стверджував, що НАБУ може проводити прослуховування та слідкування за громадянами без рішення суду. Однак, це неправда, адже законних підстав для прослуховування будь-яким органом без рішення суду не існує.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

Хочеш закинути нам тему? Закинь!

Новини

Фігуранти розслідування про оборонку визнали провину у відмиванні і пообіцяли здати спільників

Солом’янський суд Києва затвердив угоди про визнання винуватості двох ексдиректорів і засновників ТОВ «Оптимумспецдеталь» Володимира Волохача і Романа Чуби. Cаме ця фірма була центральною в оборонних схемах Гладковського, Жукова і Рогози, про які в лютому-березні 2019 розповідали журналісти Bihus.Info.

Новини

Під приводом пандемії: що можна купувати без тендеру і яке покарання за зловживання замовників

Від березня 2020 року задля боротьби з COVID-19, замовники можуть купувати необхідні ліки та обладнання у постачальників за спрощеною процедурою. Що це означає та на які товари розповсюджується? Яка відповідальність передбачена для замовників, що зловживають цим правом - пояснює адвокат платформи “Свої Люди” (Bihus.Info) Віталій Гусак.

Новини

НАБУ перевірить ймовірну розтрату 78 млн грн при будівництві сміттєсортувальної станції – “Свої Люди”

Юристи проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) спільно з активістами ГО «Ініціативний рух «Громадський патруль» добились відкриття провадження НАБУ щодо можливої розтрати 78,5 млн грн на будівництві сміттєзвалища на Донеччині.