Юрій Бойко маніпулює щодо заборони викладати російською мовою в освітніх закладах

Попри заяву народного депутата та співголови політичної партії “ОПЗЖ” Юрія Бойка, підтриманий більшістю Верховної Ради проєкт Закону “Про повну загальну середню освіту” не забороняє викладати російською мовою та навчатися нею в освітніх закладах, а лише визначає її відсоткове співвідношення до викладання та навчання українською.
Цитата:
«Сьогодні дійшли до освіти – хочуть заборонити викладання російською мовою. Це абсолютно очевидно – це пряма дискримінація, тому що мовами Європейського союзу в школах можна вчитися, а російською ні”. (Юрій Бойко, народний депутат “Опозиційна платформа – За життя”, сайт ОПЗЖ, 27.01.2019)
Ця заява Юрія Бойка є маніпулятивною щодо прийнятого 16-го січня Верховною радою Закону “Про загальну повну середню освіту” і не відповідає дійсності.
Питання мови освітнього процесу, яке викликає обурення представника ОПЗЖ, деталізовано у 10-ти пунктах статті 5 проєкту Закону. Так, мова освітнього процесу має бути державна, тобто українська, але для реалізації конституційних прав та свобод представників корінних народів та національних меншин на навчання та вивчення рідної мови, в Законі “Про повну загальну середню освіту” передбачено різні мовні моделі освітнього процесу:
– для представників корінних народів, дозволяється навчатися рідною мовою паралельно з вивченням української з першого до останнього року в школі;
– для представників національних меншин, мови яких є офіційними мовами Європейського Союзу, з 5-го класу передбачено навчання державною мовою в обсязі не менше 20% річного обсягу, із щорічним збільшенням такого обсягу – мінімум до 40% відсотків у 9 класі. У старшій школі цей відсоток має зрости мінімум до 60.
– для представників решти національних меншин, навчання українською паралельно з їхньою мовою з 5-го класу має бути в обсязі не менше 80% річного обсягу навчального часу.
Російська мова належить до третьої групи, де в початковій школі взагалі не обмежується її використання. Та навіть після початкової школи викладання російською також не заборонене, як заявляє Юрій Бойко, а може здійснюватися в обмеженому обсязі – 20% від загальної навчальної програми.
Більше того, цей же Закон надає право приватним навчальним закладам вільно вибирати мови освітнього процесу, зокрема, це може бути і російська мова.
Варто відзначити, що “мовна стаття” у проголосованому депутатами проєкті Закону – детаталізує вже існуючі положення, встановлені у Законі “Про освіту”.
Зокрема, там також визначено, що кожному громадянинові України гарантоване право на здобуття освіти на всіх рівнях державною, тобто українською мовою. Що ж стосується осіб, які належать до корінних народів, то поруч з державною, їм гарантується право на здобуття дошкільної і загальної середньої освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідного корінного народу. Особам, які належать до національних меншин – право на здобуття дошкільної та початкової освіти, поряд із державною мовою, мовою відповідної національної меншини. Проте жодного відсоткового критерію щодо мов освітнього процесу у діючому законодавстві не визначено.
Цікава деталь: заяви про дискримінацію та антиконституційність Закону “Про повну загальну середню освіту” підхопили російські ЗМІ. З подібними закидами вийшла заява Міністерства закордонних справ Російської федерації (сайт МЗС Росії, 18.01.2019).
Більше того, представники ОПЗЖ намагалися скасувати рішення про прийняття Верховною радою проєкту Закону “Про повну загальну середню освіту”. Але відповідна постанова не набрала необхідної кількості голосів. Тепер, щоб проєкт набрав чинності, його мають підписати голова ВР та Президент.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.