Атака на Одесу: обстріл нафтобази посеред житлового кварталу

3 квітня російські окупанти вчергове здійснили обстріл Одеси. За інформацією оперативного командування “Південь” та Одеської обласної військової адміністрації, напад стався між 6 та 7 годинами ранку. Російська армія завдала декілька ударів по місту крилатими ракетами морського базування. Частину з них вдалося збити системою протиповітряної оборони, решта влучила в інфраструктурні об’єкти.
Було атаковано територію нафтопереробного заводу та декількох нафтосховищ. Внаслідок обстрілу знищено резервуари з пальним, пошкоджено господарські будинки та газові комунікації.
Одеса — не перше місто, де російські військові атакували нафтосховища. Аналогічні обстріли сталися у Запоріжжі, Дніпрі, Дубно, у Рівненському районі та на Київщині. У Генеральному штабі ЗСУ ракетно-бомбові удари пов’язували з бажанням росії ускладнити логістичне забезпечення в країні та створити гуманітарну кризу. А в уряді додали, що це ще й намір зірвати посівну кампанію у регіонах.
Майже кожен такий обстріл супроводжувався масштабною пожежею, шкодою для екології та руйнуванням цивільних об’єктів. На Рівненщині, після обстрілу двох нафтобаз, правоохоронці відкрили кримінальне провадження не тільки за статтею щодо порушення законів та звичаїв війни, а ще й інкримінували екоцид — масове знищення рослинного або тваринного світу, отруєння атмосфери або водних ресурсів (плюс інші дії, які можуть призвести до екологічної катастрофи).
Внаслідок ракетного обстрілу нафтосховища та заводу в Одесі постраждала одна людина. За інформацією Bihus.Info, це співробітник заводу, якого після події госпіталізували. Через незначні ушкодження чоловіка виписали з медзакладу вже наступного дня.
Новий удар по цивільних об’єктах
Пошкоджень зазнали й цивільні будівлі. Фасадна частина житлового будинку, який розташований поруч із заводом, частково залишився без скла та віконних рам. Їх уламки, а також частини снарядів, під час вибухів залітали до квартир. На щастя, ніхто не постраждав, оскільки наразі у будинку проживає лише 13 людей. Решта, за поясненням однієї з мешканок, після повномасштабного російського вторгнення, виїхали.
За словами жінки, у завод влучило щонайменше п’ять ракет. Від вибухової хвилі металопластикові рами її вікон повилітали. А у квартиру закинуло безліч невеликих залишків снарядів.
“Перший удар я не почула. Чоловік поспіхом розбудив, ми з дитиною встигли вибігти у коридор. Там почули другий вибух. Я швидко зібрала сина, прямо на футболку одягнула куртку, вибігали у кроксах, майже босоніж. Пролунав третій вибух. Від ударної хвилі у нас відкрилися вхідні двері, розвернуло холодильник. Далі був четвертий. Під п’ятий ми вже стояли на дитячому майданчику, поблизу будинку, бо бомбосховища поряд немає. Було страшно. Це було пекло. Не можу передати, як плакала моя дитина”, — розповіла жінка.
Вибите скло у будинках, що розташовані і далі від заводу. В одному з таких проживає Ганна, яка також стала свідком ракетного обстрілу заводу. Жінка нарахувала більше шести снарядів, які пролетіли повз її будинок. Ще частину збила система ППО.
“Коли почули з чоловіком перший вибух, підірвалися з ліжка. Було дуже гучно, будинок немов підстрибнув. На вулицю вибігли просто у халатах. Далі було тихо, десь хвилин п’ять. Ми вже стояли між будинками та бачили перший дим. Згодом почули свист, пішла друга ракета та почало бахкати. За нею третя. Було дуже страшно. Вогонь я бачила з дев’ятиповерхівку”, — розповіла Ганна.
Інформацію про постраждалі цивільні об’єкти, зокрема приватні будинки та квартири, в етері всеукраїнського марафону вже підтвердив і мер Одеси Геннадій Труханов.
«Ми надаємо усю необхідну допомогу тим, чиє житло постраждало: це квартири, приватні будинки — їм позносило та попробивало уламками дахи, розбита черепиця. Комунальники вже надають допомогу мешканцям», — додав Труханов.
В Офісі Генерального прокурора після події відкрили кримінальне провадження за статтею про воєнні злочини — ч. 1 ст. 438 Кримінального кодексу (порушення законів та звичаїв війни). В Одеській обласній прокуратурі додали, що будь-які військові об’єкти на території заводу та сховищ відсутні.
За словами аналітика проєкту “ІнформНапалм” Антона Павлушка, 3 квітня Одесу ймовірно обстріляли ракетами “Калібр”, оскільки на одному з залишків снарядів є маркування “БВПР4СМ”. Тендер на закупівлю таких деталей, за словами аналітика, оголошував російський завод “ОДК-Сатурн” в Ярославській області, у місті Рибінськ. Саме там виробляють двигуни для ракет “Калібр”.
“Ракетний комплекс “Калібр” — розробка часів пізнього СРСР, яку доробили вже у Росії. Ці крилаті ракети ставлять на сучасні російські військові кораблі та підводні човни. Є декілька їх версій, дальність дії яких варіюється від 300 до 2000+ км, але точно перевірити навіть цю інформацію важко. Тому по Одесі з кораблів можна стріляти навіть з акваторії Севастополя, не виходячи з порту”, — розповів аналітик.
Скільки приблизно таких ракет наразі у РФ фахівці не знають, бо крім України, російські військові також їх застосовували у Сирії та на навчаннях, плюс — дещо йшло на експорт. У довоєнні часи, пояснює Антон Павлушко, РФ виготовляла їх приблизно по 200 одиниць на рік. Ціна — до одного мільйона доларів за ракету. Росіяни збирають їх самі, й наразі, навіть попри санкції, виробництво може не спинятися.
“Росіяни готувались до війни, тому потрібні закордонні деталі закупили наперед — це було б дуже логічно, адже напад на Україну не був спонтанним рішенням. Але рано чи пізно проблеми все одно почнуться. Якусь частину куплять через підставні фірми чи допоможуть китайські партнери. Так, це буде дорожче і можливо менш якісно, але поки що по нас будуть стріляти з запасів. Зараз війна, тому будуть намагатись також наростити виробництво. Непрямі докази цього вже можна знайти в російській регіональній пресі. Так, той таки “ОДК-Сатурн” шукає 500 нових працівників, бо розширює виробництво”, — пояснює Павлушко.
Екоцид
Крім шкоди для цивільного населення та цивільних об’єктів, російські військові також завдали шкоду й екології, бо територія нафтопереробного заводу та нафтобаз горіла протягом двох днів. Поряд з заводом, майже з усіх сторін, розташовані житлові будинки.
За словами координатора екологічних проєктів ОБСЄ в Україні Дмитра Аверіна, наразі українські фахівці разом с представниками швейцарської громадської організації Zoi Environment Network вже почали фіксувати наслідки пошкодження об’єктів критичної інфраструктури, які вплинули або могли вплинути на природне середовище в Україні. Збір таких даних триватиме до кінця цього року та включатиме усі регіони. Кінцева мета — оцінити наслідки та шкоду не тільки для екології, а й для населення та економіки. У майбутньому зібрані матеріали можуть стати єдиним кейсом екозлочинів, які вчинила росія на території України, у міжнародних судах.
“Пошкодження критичної інфраструктури, зокрема нафтобаз, — велика загроза і для населення, і для навколишнього середовища. Бо без очищення у повітря попадає велика кількість шкідливих речовин. Потім усі ці продукти згоряння осаджуються на грунтах, у підземних або поверхневих водах. Це загроза не тільки для людини, але й для рослин та тварин. Також великою екологічною проблемою у майбутньому буде утилізація цих залишків, оскільки використовувати повторно їх вже неможливо”, — зазначив Аверін.
Ольга Івлєва
Russian war crimes in Ukraine: shelling of an oil depot amidst a residential neighborhood
On April 3, Russian invaders shelled Odesa yet again. According to information from the “South” Operational Command and the Odesa Oblast Military Administration, the attack took place between 6 a.m. and 7 a.m. The Russian army carried out several strikes against the city with sea-launched cruise missiles. Some of them were shot down by the air defense system, while the rest hit infrastructure facilities.
The territory of an oil refinery and several oil storage tanks were attacked. As a result of the attack, fuel tanks were destroyed, utility buildings and gas communications were damaged.
Odesa is not the first city where the Russian military attacked oil storage tanks. Similar attacks occurred in Zaporizhzhia, Dnipro, Dubno, the Rivne Oblast, and the Kyiv Oblast. The General Staff of the Ukrainian Armed Froces attributed the missile and bomb attacks to Russia’s desire to complicate logistical support in the country and create a humanitarian crisis. The government added that it was also the intention to disrupt the sowing campaign in the regions.
Almost every such shelling was accompanied by a large-scale fire, environmental damage, and destruction of civilian facilities. In the Rivne Oblast, after the shelling of two oil depots, law enforcers opened criminal proceedings not only under the article on violation of laws and customs of war, but also ecocide – mass destruction of flora and fauna, poisoning of atmosphere or water resources (plus other actions that can lead to an ecological disaster)
One person was injured as a result of the missile attacks on the oil storage tank and plant in Odesa. According to Bihus.Info, it was a plant employee who was hospitalized after the incident. Due to minor injuries, the man was discharged from the medical facility the very next day.
A new strike on civilian targets
Civilian buildings were also damaged. The facade of a residential building next to the factory was partially destroyed, including the glass and window frames. Their wreckage and parts of shells flew into the apartments as a result of the explosions. Fortunately, no one was injured, as only 13 people currently live in the house. The rest, as one of the residents explained, left after the beginning of the full-scale Russian invasion.
According to the woman, at least five missiles hit the plant. The blast wave blew out the metal-plastic frames of her windows. And many small pieces of shell residue pelted the apartment.
“I did not hear the first impact. My husband woke me up in a hurry, and me and the baby had time to run out into the hallway. There, we heard the second explosion. I quickly packed up my son, put on his jacket right over his T-shirt and ran out into the hallway wearing crocs, almost barefoot. There was a third explosion. The shockwave caused the front door to open and turned the refrigerator around. Next came the fourth one. By the fifth, we were already standing on the playground, close to home, because there was no bomb shelter nearby. It was scary. It was hell. I can’t even express how my child was crying,” the woman said.
Windows were broken in houses further away from the factory. Anna, who also witnessed the shelling of the factory, lives in one of them. The woman counted more than six missiles that flew past her house. Some more were shot down by the air defense system.
“When we heard the first explosion with my husband, we jumped out of bed. It was very loud, it was like the house bounced. We ran outside in our bathrobes. It was quiet for about five minutes. We were already standing between the houses and saw the first smoke. Afterward, we heard a whistle, a second rocket went off and there were explosions. It was followed by a third. It was very scary. I saw the fire from a nine-story building,” said Anna.
The information about the affected civilian objects, including private houses and apartments, has already been confirmed by the Mayor of Odesa Hennadiy Trukhanov during the all-Ukrainian TV marathon.
“We provide all necessary assistance to those whose housing was affected: including apartments, private houses that had their roofs demolished or struck with fragments, shingles broken. Utility workers are already providing assistance to residents”, added Trukhanov.
The Prosecutor General’s Office opened criminal proceedings following the incident under the article on war crimes: Part 1 of Article 438 of the Criminal Code of Ukraine (Violation of laws and customs of war). The Odesa Oblast Prosecutor’s Office added that there were no military facilities on the territory of the plant and storage facilities.
According to Anton Pavlushko, an analyst for the InformNapalm project, on April 3, Odesa was probably shelled with Kalibr missiles, because one of the remains of the missiles has “BVPR4SM” markings on it. The tender for the purchase of such parts, according to the analyst, was announced by the Russian plant ODK-a in the Yaroslavl region, in the city of Rybinsk, where they produce engines for the Kalibr missiles.
“The Kalibr missile system is a late Soviet-era development that was already finished in Russia. These cruise missiles are put on modern Russian warships and submarines. There are several versions, with the range varying from 300 to 2000+ km, but it is difficult to check even this information accurately. That is why it is possible to shoot at Odessa from the ships even from the waters of Sevastopol, without leaving the port,” said the analyst.
Experts are not aware of the approximate number of such missiles in the Russian Federation, because apart from Ukraine, the Russian military also used them in Syria and in exercises, and some were exported. In pre-war times, explained Anton Pavlushko, Russia used to produce about 200 of them a year. The price is up to one million dollars per missile. The Russians assemble them on their own, and now, despite the sanctions, production may not stop.
“The Russians have been preparing for war, so the necessary foreign parts were purchased in advance. This would make a lot of sense, because the attack on Ukraine was not a spontaneous decision. But sooner or later, there will still be problems. Some parts will be bought through fake companies or Chinese partners will help. Yes, it will be more expensive and probably of lower quality, but for now, they will keep shooting at us with what had been stockpiled. There is a war now, so they will try to increase production. Indirect evidence of this can already be found in the Russian regional press. Yes, ODK-Saturn is looking for 500 new employees because it is expanding production,” explains Pavlushko.
Ecocide
Besides damage to civilians and civilian facilities, the Russian military also caused damage to the environment, because the territory of the oil refinery and the oil storage tanks burned for two days. There are residential buildings next to the refinery on almost all sides.
According to OSCE Environmental Project Coordinator in Ukraine Dmytro Averin, Ukrainian experts, together with representatives of the Swiss NGO Zoï Environment Network, have already begun to record the consequences of damage to critical infrastructure that has affected or could affect the natural environment in Ukraine. The collection of such data will continue until the end of this year and will include all regions of the country. The ultimate goal is to assess the consequences and damage not only to the environment, but also to the population and the economy. In the future, the collected data may become the only international court case on environmental violations committed by Russia on the territory of Ukraine.
“Damage to critical infrastructure, particularly oil depots, is a great threat to both the population and the environment. This is because large quantities of harmful substances enter the air without purification. Then, all these combustion products are deposited in soils, groundwater or surface water. This is a threat not only to humans, but also to plants and animals. Another big future environmental problem will be the disposal of this waste, because it is no longer possible to reuse it,” said Averin.
Olha Ivlieva
Російські війська неодноразово прицільно обстрілювали продовольчі склади, хлібзаводи, хлібовозки на […]
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.