Справжній результат е-декларування зможемо побачити через 5 років, — Д. Бігус

За даними декларацій за 5 років можна буде вибудувати портрет людини. Відтак, ми зможемо відслідковувати випадки раптового збагачення, — каже журналіст-розслідувач програми «Наші гроші» Денис Бігус.
Говоримо із Денисом Бігусом про електронні декларації державних посадовців та про реакцію суспільства на них.
Дмитро Тузов: Денисе, чи можна говорити про якісь тенденції після того, що відкрилося нам під час процесу електронного декларування?
Денис Бігус: Зараз всі говорять про якісь окремі речі, про 700 млн готівки, про 130 млн, а я б сказав, що, по-перше, сам процес електронного декларування — це взагалі неосяжне диво. Після стількох спроб провалити е-декларування, урізати його можливості, ніхто і не вірив, що державні посадовці зрештою підуть і почнуть декларувати майно.
Дмитро Тузов: Маємо нарікання на роботу системи. Є труднощі із завантаженням декларацій.
Денис Бігус: Так. Після того, як підтримка системи перейшла до держави, вона не працювала взагалі тижні два. Нині система працює погано.
Сергій Стуканов: Чи починається відтепер якийсь новий відлік, коли суспільство вимагатиме від держпосадовців не приховувати те, що вони отримують.
Денис Бігус: Тут є два моменти. По-перше, припускаю, що більшість декларантів ці декларації використовують як ту нульову декларацію, про яку колись говорили. Тому що перевірити походження усіх цих грошей, враховуючи те, що для багатьох це взагалі перша декларація, буде надзвичайно важко.
Дмитро Тузов: Чи будуть якісь перевірки?
Денис Бігус: Припущу, що якась кількість перевірок почнеться. Але, думаю, що якісь пояснення, звідки вони взяли мільйон, вже підготовлені. Інакше той мільйон не декларували б.
Проблема в тому, що дуже важко відрізнити спосіб життя людини, в якої є мільйон доларів, від способу життя людини, в якої п’ять мільйонів. Припускаю, що задекларувавши мільйон, чиновник може нарощувати свої прибутки до п’яти. І на питання, звідки в того новий автомобіль, він казатиме, що ось — у нього є задекларований мільйон.
Декларування — це довга гра. Думаю, що і наступного року буде не гірше — декларації будуть подані і достатньо повні. Справжній результат ми зможемо побачити через 5 років, коли за даними декларацій за 5 років можна буде вибудувати портрет людини. Відтак, ми зможемо відслідковувати випадки раптового збагачення — особливо, в розрізі появи нерухомості.
Сергій Стуканов: Є низка популістів, які люблять говорити про підвищення цін умовно на буряк та картоплю. При тому їх статки сягають мільйонів. Якою буде на це реакція суспільства: нищівною чи знову все це «проковтнемо»?
Денис Бігус: Проковтнемо. Маємо гарну аналогію з відкриттям реєстрів — зокрема, реєстрів нерухомості. Було згенеровано велику кількість новин стосовно того, хто де живе. Коли реєстр відкривали, було багато думок, що ось зараз люди побачать, які будинки орендують ті, хто говорять про вила і бурячки, і це якось вплине на їх політичну долю. Вплинуло? Ні. Я серйозно не думаю, що це матиме безпосередній політичний ефект.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.