Комунальні “Харківські тепломережі” віддали 150 млн оточенню свого ж директора

150 млн грн за півроку. Саме на таку суму отримала підрядів від комунального підприємства “Харківські теплові мережі” новенька фірма, яка пов’язана з керівником цього підприємства Василем Скопенко.
І це не єдиний приклад унікального фарту оточення Cкопенка на тендерах тих підприємств, які він очолював. До свого призначення у “Теплові мережі” Скопенко керував АТ“Харківобленерго” і там мала місце ще веселіша ситуація: директор віддавав підряди напряму власним фірмам.

2 лютого у міськраді повідомили, що директором КП “Харківські теплові мережі” (ХТМ) стає Василь Скопенко. Раніше він був начальником Південного районного відділення енергозбуту «Харківобленерго», директором «Харківенергозбут», комерційним директором АТ «Київобленерго» і в.о. гендиректора АТ «Харківобленерго».
Відразу після призначення Скопенка на нову посаду “Харківський антикорупційний центр” знайшов, що під час його керівництва в обленерго підряди цього підприємства отримували фірми, пов’язані з ним же.
Так, «Харківобленерго» він очолив у жовтні 2018 року. Уже через 2 місяці перший підряд від енергетиків отримало ТОВ «Інтерго». Засновником та директором цієї фірми на той момент був Владислав Синиця – але раніше, в 2012-2015 роках, основним власником був особисто Василь Скопенко. За останні роки це ТОВ «Інтерго» отримало підрядів на понад 42 млн. грн., з яких 39 – це договори саме з «Харківобленерго» і саме в часи, коли Скопенко там був керівником.
Окрім того, як тільки Скопенко став в.о. голови “Харківобленерго”, було засноване ТОВ «Монтаженерго 2018». Ця фірма також напряму отримала від обленерго два підряди загалом на 200 тис. грн. Після того, як ці тендери “засвітилися” у ЗМІ – фірму перестали використовувати, але ми все ж згадаємо про неї, і ось чому. Скопенко раніше був співвласником. Фірма отримала підряди від обленерго, коли була записана на партнера Скопенка Михайла Мажника. Це геть не чужа Скопенку людина не тільки по бізнесу. Наприклад, Скопенко декларує, що живе у будинку на 400 кв.м., оформленному на Тетяну Мажник. Найвірогідніше, це дружина Михайла Мажника. Також “Монтаженерго-2018” має у власності земельну ділянку, на якій побудували сонячну електростанцію.
А будівництвом займалося ТОВ “Укрелектроконтакт”, де зараз засновником є Мажник, а до лютого 2021 року був Василь Скопенко.
Традицію “зливати” підряди власному оточенню Скопенко не став змінювати й у комунальних “Теплових мережах”. За кілька місяців після того, як він став директором – у комунальників з’явився новий підрядник, також пов’язаний зі Скопенком.
У квітні 2021, через кілька місяців після призначення Скопенка, реєструють ТОВ “Інтех СК”. Роблять це Андрій Криштофоров і Олег Бєлєньков. Цікавий останній – тим, що свого часу він же реєстрував вже згаданий “Монтаженерго-2018” Скопенка-Мажника. Вже за кілька тижнів КП “ХТМ” укладає дві угоди з ТОВ “Інтех СК” щодо придбання двох промислових вентиляторів. Дрібнота – а вже з душком. Вентилятори були однаковісінькі – але закупку розбили на два договори, щоб уникнути торгів. Адже за кожен вентилятор заплатили 34 тис грн. Тобто придбання двох було б дорожче 50 тис. грн, а відповідно потрібно було б проводити аукціон за спрощеною процедурою. Але комунальники обрали нову фірму з нечужим для їхнього директора засновником.
У травні ТОВ “Інтех СК” вже виграє тендер на постачання розподільчих щитів на суму 943 тис. грн. Заради цих хлопців “Теплові мережі” відхиляють дві дешевші пропозиції – і то за дуже сумнівними підставами. Наприклад, першу фірму відхилили через брак папірчика, який взагалі мало хто зберігає та ніяк не впливає на постачання товару та його якість. А другу відхилили тому, що замовникам не сподобалася довідка у довільній формі, хоча якраз така й вимагалася.
Також у травні “Теплові мережі” проводять ще один тендер на придбання арматури. Договір знову укладають з ТОВ “Інтех СК”. Майже половину суми договору складали кульові фланцеві крани ДУ 150 РУ16. “Теплові мережі” купують їх по 9705 грн. без ПДВ. Такий кран на “Розетці” коштує 8620 грн. А на prom.ua для оптових заакупівельників ціна за одиницю ще нижче – 8300 грн. Подібна різниця і на решті позицій. Якщо поразхувати переплати по мінімуму на всіх позиціях – то виходить не менш ніж 100 тис. грн. А по хорошому навіть більше. Суперник на торгах пропонував дешевше, але дешевшу пропозицію на цих торгах знову відхиляють. Так от, пропозиція цієї фірми була аж на 250 тис. дешевшою – і могла б зекономити комунальникам чверть ціни контракту.
Далі ТОВ “Інтех СК” починає отримувати підряди вже на реконструкції теплових мереж, а суми зростають до десятків мільйонів. Крім того, особливих документів у підрядника КП не вимагає. Ані тобі переліку співробітників, ані найменування техніки, ані кошторисів по аналогічних договорах. Торги відбуваються майже без конкуренції, або з не чужими для міськради людьми. А кошториси потім не публікують.
Один з останніх тендерів – 45 млн грн на реконструкцію теплових мереж по вул. Валентинівській. Єдиним конкурентом ТОВ “Інтех СК” було ТОВ “Тех-інком”. Засновниками цієї фірми є Вікторія Письмак та Ігор Карпенко.
Письмак працює директором у ТОВ «А.І.Р», де серед засновників з часткою у 45% є Андрій Руденко. Власне назва фірми – це його ініціали. Якщо ви раптом не в курсі – Руденко є віце-мером Харкова з питань ЖКГ. Саме йому й підпорядковується КП “Харківські теплові мережі”. Тож виходить, що на тендері КП “конкурували” між собою фірма з оточення директора КП та фірма з оточення його шефа. Торгувалися запекло – економія за результатами торгів була менше одного відсотка.
Для повного боєкомплекту: технагляд за цим об’єктом буде виконувати Іван Ракич. Він донедавна був замголови профкому “Харківобленерго” та гаряче підтримував Скопенка на мітингах.
Але призначення Скопенка у “Теплові мережі” збіглося за часом з появою на підрядах цього підприємства не лише ТОВ “Інтех СК”.
Ми знову повертаємося до згаданого вище “реєстратора” фартових компаній Олега Бєлєнькова. Наразі на нього також записане ТОВ “Харківське спеціалізоване монтажне-експлуатаційне підприємство” (ХСМЕП). Доки Скопенко керував обленерго, ця фірма отримала договорів від енергетиків на суму понад 100 млн грн. Але цього року вони, слідом за Скопенком, переорієнтувалися. Тепер Скопенко працює у “Теплових мережах” і ХСМЕП – укладає майже 100 договорів з цими комунальниками. Поки що мова йде про невеликі суми, загальний обсяг договорів трохи більше 700 тис. грн. Але ризик таких контрактів в іншому: їх неможливо перевірити – чи робилися ті ремонти взагалі.
Таким чином, ми бачимо, що після приходу Скопенка до “Теплових мереж” люди з його оточення регулярно стали отримувати підряди з прихованими кошторисами.
І тенденція складається до того, що головне не економія коштів, а знайомий підрядник.
Павло Новик
Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проєкт реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниЕкстесть заступника керівника ОП Татарова зареєстрував ФОП за адресою благодійного фонду з орбіти Каськіва
Колишній тесть заступника керівника Офісу президента Олега Татарова Олександр Павлушин у травні 2022-го зареєстрував ФОП на Закарпатті. Юридична адреса реєстрації приватного підприємця Павлушина - недобуд у с. Пилипець. Разом з ним у цьому ж недобуді зареєстрований благодійний фонд, який веде до чиновника часів Януковича Владислава Каськіва, не покараного за крадіжки мільйонів на національних проектах.
Справу заступника керівника ОП Олега Татарова закрили на початку повномасштабної війни
Кримінальне провадження, де фігурував заступник керівника Офісу президента Олег Татаров, закрили у квітні 2022 року. Його підозрювали в причетності до дачі хабара за фальсифікацію експертизи в епізоді про заволодіння коштами Національної гвардії.
Bihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.