Новини

“Князь Галицький”: Як родина митника Цабака “обросла” машинами і нерухомістю

FacebookTwitterTelegram

Курс на нову митницю стартував в Україні у липні 2019-того. Масштабне оновлення “понеслося” по всій країні: в регіонах створили нові митниці і призначили тимчасових керівників. Так, вже четвертий місяць працює Галицька митниця, яка об’єднує Львівську, Тернопільську та Івано-Франківську області. Але чи запрацювала обіцяна “нова митниця” без старих тіньових схем, контрабанди і кумівства?

Це – 33-річна Оксана Тхір з Франківська. Її соцмережі говорять про те, що дівчина любить салони краси, море і дорогі готелі в Карпатах. Сайти з пошуку роботи – що Оксана нині хоче стати директором з маркетингу, бо раніше працювала на схожих посадах в аптечній мережі і магазинах. А от про те, що Оксана володіє фірмою «Мотолайк», що весь 2019-й ганяла в Україну «Тесли», «Лексуси», «Нісани», «Хонди», «Джипи» і «Лейнд Ровери» – Оксана не розповідає ніде.

А дарма, бо саме ця компанія вже фігурувала і у кримінальній справі правоохоронців, і в публікаціях журналістів. Так, у жовтні 2019-того водій «Мотолайку» перевозив в імпортованих автівках одяг та харчові добавки. 270 кілограмів незадекларованого вантажу навіть не приховували у салонах. Цю контрабанду і виявили митники.

Якщо в цій ситуації митники спрацювали, то в іншій – навпаки.  Через місяць Генпрокуратура підозрює службових осіб Львівської, Франківської митниць, центрального апарату ДФС та Держмитслужби у зловживанні службовим становищем. Мовляв,  митники розмитнювали машини «Мотолайку» за заниженими цінами, через що держбюджет міг недоотримати грошей. І формували ПДВ компанії за підробленими документами.

Про історію з “Мотолайком” вже чимало розповідали журналісти, але ми коротко нагадаємо.

Схема виглядала так: зареєстровані машини певний час були на балансі «Мотолайку», щоб компанія повернула з бюджету певну суму грошей від сплаченого податку, так званий податковий кредит. Далі машини, які «Мотолайк» купляв в американської компанії «Baltic Auto Shipping» передавалися фірмі «Любе Авто». Остання таким чином зменшувала своє податкове навантаження. Тобто, сплачувала податки не у повному розмірі. Згодом «Любе Авто» продавало автівки покупцям за підробленими документами. По факту людина ставала власником машини, але на паперах автівка залишалася у власності «Мотолайку».

І якщо ви подумали, що далі буде історія, що компанію Тхір підставили, або використали її персональні дані, то ні. Так, кримінальна справа відкрита лише на митників, а «Мотолайк» дивом вона оминула. Але власниця в курсі, навіть дуже в курсі ситуації з ганянням автівок.

«Дана справа велася компанією-контрагент «Мотолайка» і співробітники вирішили собі підзаробити. Відповідно, по даній справі ми були на допиті в Генеральній прокуратурі. Все з’ясувалося. В нас не має жодного відкритого кримінального провадження», – розповідає власниця компанії Оксана Тхір.

Директор і власник компанії «Любе Авто» – Андрій Дулик. Компанія, яка позиціонує себе автодиллером, має філіали у десяти містах України. А ще Андрій Дулик – свояк головного вже ексмитника країни. Тобто, дружина Дулика і дружина Максима Нефьодова – рідні сестри.

Що скаже про підставну компанію, яка ганяє автівки для нього і продаж машин за підробленими документами свояк керівника Держмитної служби? Спершу, Андрій Дулик погодився з нами на розмову, а згодом перестав підіймати слухавку.

Чи знає Максим Нефьодов про творчу схему митників та компанії родичів дружини у Львові? Не запитати про цю історію у нього ми не могли. Бо прокурори розслідують ввезення автівок «Мотолайком» за одинадцять місяців 2019 року. Тобто, і за той період, коли Нефьодов вже очолював Держмитслужбу. Він наші повідомлення читав, але не відповідав.

За інформацією наших джерел впродовж 2019-того компанія Дулика не завезла в Україну жодної автівки. 

На youtube-каналі компанії на роликах можна помітити банер «Baltic Auto Shipping». Це та сама американська компанія, автівки якої регулярно ганяє «Мотолайк». З січня по червень «Мотолайк» імпортував 671 машину. А вже з липня по грудень – 1 342 машини. Тобто, імпорт компанії зріс у другому півріччі удвічі більше, коли митницю очолює Максим Нефьодов. А найбільший завіз рухомості (656 машин) припадає на листопад та грудень, коли в.о. Галицької митниці стає Володимир Цабак.

Автор: Львівська міська рада

Цабак – новий митник, але старий держслужбовець. На його рахунку юстиція, ДАБІ, департамент будування міськради, управління капітального будівництва в області. А тепер митниця. Можливо митниця не випадково? Бо прихильності до свого підопічного Нефьодов у ЗМІ не відкидає: «Нещодавній приклад, коли у нового керівника Львівської митниці провели 7 обшуків. А знаєте, яка підозра висувається, це те, що 19 років тому в його трудову книжку були внесені некоректні відомості.  Коли я чую про сім обшуків, ну з таким дуже суспільно резонансним злочином в лапках, для мене все ясно, все зрозуміло, що це є методи тиску, зрозуміло, що там ми робимо щось правильно».

Нечужі люди колишньому головному митнику країни подвоїли імпорт авто за сумнівною схемою з приходом на Галицьку митницю Володимира Цабака. Йому ці люди теж не надто чужі. Дружина Нефьодова, а також свояки митника Андрій Дулик і Юлія Калмикова товаришують з дружиною Цабака у соцмережах. За інформацією з медіа Юлія Калмикова навчалася з Володимиром Цабаком на одному факультеті Франкового вишу. А в одному з мобільних додатків номер Дулика підписаний, як «Андрій від Цабака». 

Можливо це просто збіг? Участь в подібних схемах приносить гроші. Посадовці звикли їх вкладати у що? В авто і нерухомість. Тож, ми вирішили глянути на стиль життя найближчих родичів Цабака. І таки виявили, що він не надто корелюється з його офіційними статками. 

За декларацією Цабака – він і його дружина володіють маєтком на 300 квадратів, землею, двома квартирами і недобудованим будинком у Винниках. А ще вантажною автівкою. Але світлини з соцмереж дружини вказують на те, що родина користується не лише бусом. Точніше – зовсім не ним. У квітні 2017-того Уляна Цабака вирушає у подорож ось у цій машині.

На кепці дружини – логотип «Porsсhe». Салон автівки схожий на салон «Porsche Cayman». А на світлинах з 2017-того та 2019-того Уляна кермує на автівці, яка нагадує «Audi Q7».

Ті ні першої, ні другої автівок у деклараціях Цабака ніколи не було. Щоправда, в родині Цабаків є «Audi Q7» 2015-того року випуску. Вона зареєстрована на маму Уляни. Придбала її Оксана Пришлях чотири роки тому. Чоловік пані Оксани – Володимир Пришляк два роки тому став власником трикімнатної квартири в елітній новобудові. Ціна за квадратний метр – 32 тисячі гривень. Тобто, лише помешкання на 180 квадратів  без паркомісця тестю обійшлося у понад п’ять з половиною мільйонів гривень.

Але паркомісце таки теж є. І що на нього ставити – питання. Бо вибір у чоловіка чималий: «Audi Q7» дружини, власний мопед, «Hоnda HR-V» 2016-того року випуску пригнана з Литви. Хоча ні, цю машину мінусуємо, бо нею користується молодша донька Пришляка. І паркує вона її не тут. Але ж є ще «Opel Vеctra» 1992 року випуску, «Peugot 408» 2013 року випуску чи «Land Rover Freelander» 2001 року випуску. Останній завезений з Польщі за 50 тисяч гривень. Усі ці автівки чоловік з жінкою скуповували впродовж останніх років.

І на «Land Rover» тестя ми зупинимося детальніше. За інформацією наших джерел саме цю автівку імпортувала компанія «Мотолайк». Брокером на митниці був Віталій Перець. Це саме його номер телефону вказаний у реєстрі, як контакти «Мотолайку». І саме цей номер є на будівлі салону «Любе Авто».

Раніше Перець з Дуликом разом працювали у ДФС, яка об’єднувала і податкову, і митницю. Далі Перець став агентом з митного оформлення компанії «Мотолайк». Якщо вірити останній декларації Віталія Перця, яка подана майже рік тому, то підзаробив він разом на «Мотолайку» та «Любе Авто» аж трохи більше п’яти тисяч гривень.

Так, Пришляк отримав автівку ще до того, як його зять став в.о. на регіональній митниці. Але це саме той період часу, який зазначений в кримінальній справі, коли митники розмитнювали машини за заниженими цінами. А з приходом Цабака на Галицьку митницю імпорт «Мотолайку» зростає.

Як заробити на елітну нерухомість і рухомість, ми хотіли почути від тестя митника особисто. Ми шукали чоловіка за домашніми адресами і залишали свої контакти його молодшій доньці. Але Володимир Пришляк нам так і не перетелефонував.

Не відстають від тещі з тестем і батьки нинішнього Галицького митника. У 2017-тому Ярослава Цабак приганяє з Литви «Audi A6» 2014 року випуску за майже 200 тисяч гривень. Ще майже у стільки ж наступного року обійшлася жінці «Audi A4» 2017 року випуску. Також завезена з Литви. У 2018-тому чоловік пенсіонерки витратив майже 110 тисяч гривень на «Volkswagen Jetta» 2016 року випуску. Його також пригнали закордону. Але як рухомість на пів мільйона пенсіонери купили, так і продали.  Бо нині на Ярославу Цабак зареєстровані лише два причіпи і два тягачі.

«Чоловік робив майстром на залізній дорозі, а вона робила медсестрою в Нижанковичах. А потім вийшла на пенсію і тут живе», – розповідає сусід Цабаків.

Тут – це у селі Ралівка Самбірського району. У власності Ярослави Цабак двоповерховий будинок на понад двісті квадратів, обладнаний відеоспостереженням. Поруч – триста квадратів митника.

Але якщо мама з татом живуть у Ралівці, то навіщо пенсіонерці за 80 кілометрів ще й двокімнатна квартира у Львові  і…. куплений дачний будинок на 400 квадратів у Брюховичах?

Не на камеру сусіди розповідають – живе тут не пенсіонерка. Майном користується митник. Але в декларації Володимира Цабака ніколи цього будинку не було. Напевно, вічному держслужбовцю важко було б пояснити витрати на таку нерухомість.  

З мамою ж все простіше. Бо нині вона оформлена як підприємниця. Жінка нібито надає транспортні послуги. На це все можна було б і списати. І ми б дуже хотіли повірити, що жінка сама заробила на все елітне майно. Але на одному з транспортно-інформаційних сайтів номери телефонів ФОП Ярослави Цабака – це контакти її невістки Уляни Цабак і того ж таки Андрія Дулика.

Звідки у батьків та тещі з тестем гроші на майно, які хоч і є підприємцями, але схоже, ніколи бізнесом не займалися? Що з реформою митниці і схемою з авто? Ми намагалися запитати про все це у Володимира Цабака. Ми шукали митника на роботі, подавали  прохання про коментар, телефонували і навідувалися додому. За однією з домашніх адрес нам вдалося застати дружину, але Уляна Цабак не захотіла спілкуватися.

Майже місяць в Галицькій митниці думали, що робити з нашим запитом. Через карантинні заходи коментар перенесли.

Ну а замість висновку – короткий постскриптум. Поки ми готували цей матеріал, спершу слідчі ДБР затримали на хабарі одну з підопічних Цабака. За інформацією з релізу правоохоронців – інспекторка брала гроші за безперешкодне розмитнення авто. З однієї машини – 1000 гривень. В день через митний пост проїжджає більше сотні автівок. 

А 24 квітня на позачерговому засіданні Кабінету Міністрів очільника Держмитслужби Максима Нефьодова звільнили з посади.

Матеріал створено у співпраці з Bihus.Info в рамках проекту “Лабораторія викриттів 2.0″ . 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Партнер Єрмака, після його призначення в ОП, почав активно входити в бізнес Столара-Медведчука

   Бізнес-партнер очільника Офісу Президента Андрія Єрмака Артем Колюбаєв з 2019 року почав активно входити співзасновником в компанії, пов’язані з обраним від “ОПЗЖ” нардепом Вадимом Столаром і підозрюваним у державній зраді ексдепутатом Віктором Медведчуком. Про це йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

   Новини

   Юридична допомога для журналістів: куди і як повідомляти про воєнні злочини окупантів та порушення чиновників

   Юридичний проект “Свої Люди” від Bihus.Info відновлює роботу. Журналісти та громадські активісти зі всіх регіонів України можуть звернутися по допомогу з написанням заяв та скарг, допублікаційною експертизою та правовими консультаціями, а також за супроводом у судових справах.

   Новини

   Касація скасувала рішення судів, які змушували журналістів спростовувати розслідування про Семочка

   14 грудня 2022 року Верховний суд (Касаційний цивільний суд) скасував усі рішення попередніх інстанцій по справі “Семочко проти журналістів”, якими телевізійне розслідування про Сергія Семочка було визнане недостовірним та підлягало спростуванню, і скерував справу на повторний розгляд в першу інстанцію, тобто “з нуля”.