Важливо
Новини

Ірина Геращенко 4 рази за двохвилинний виступ дезінформувала щодо законопроєкту про ринок землі

ivanova.jpg
FacebookTwitterTelegram

6 січня під час виступу у Верховній Раді народна депутатка від Блоку “Європейська солідарність”  Ірина Геращенко під час обговорення законопроєкту про зміни до Земельного кодексу повідомляла неповну, маніпулятивну або неправдиву інформацію.

Цитата 1: “Шановні колеги! Наша політична сила подала не менше 100 поправок до законопроекту про ринок землі, які ми очікували, що будуть прийняті профільним комітетом для того, щоб закон який називається “Про ринок землі” був про ринок землі, а не про розбазарювання, розпродаж і, насправді, базар, який намагаються влаштувати в цьому залі. Жодна з цих поправок не була прийнята тільки тому, що її автори це – Порошенко, Геращенко, Герасимов, Забродський, тому що це – представники опозиційної політичної сили.  Серед тих поправок не були прийняті, в тому числі і заборона продажу землі членам держави країни-агресора Російської Федерації.”  (Ірина Геращенко, народна депутатка України, у Верховній Раді 06.02.2020) 

Ці слова Ірини Геращенко містять неповну інформацію, а отже можуть сприйматися так, наче в законопроєкті взагалі немає заборони на продаж землі росіянам.

Насправді, хоча поправки “ЄС” не прийняли, у законопроєкті  № 2178-10  “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення”, до розгляду якого і приступила Верховна Рада 6-го січня, є заборона продажу землі представникам держави-агресора, тобто РФ.

Ця норма проєкту  закону звучить так: “За будь-яких умов, у тому числі у випадку схвалення на референдумі рішення, визначеного в абзаці восьмому частини першої цієї статті, забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: […] 

2) юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є громадяни держави, визнаної Україною державою-агресором або державою-окупантом;”

Депутати партії “Європейська солідарність” подали з десяток правок, які стосувались цього аспекту і містили ширший перелік заборон для громадян країни-агресора, зокрема, пряму заборону купувати землю за гроші російського походження. 

Цитата 2:  “В цьому законопроєкті, який намагаються протягти зараз в сесійній залі, немає жодного запобіжника відносно продажу землі біля кордонів України, і не дивуйтеся потім, коли біля кордонів з’являться “зеленые человечки”.

Ця теза Ірини Геращенко – не відповідає дійсності.  Насправді, у Земельному кодексі України, зміни до якого нині і розглядає Верховна Рада, чітко зазначено, що землі прикордонної смуги можуть бути тільки у державній власності (ст. 77), а новий проєкт закону забороняє іноземцям купувати землі за 50 кілометрів від кордону України. 

Норма проєкту закону:  “забороняється набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення: […..] юридичними особами, учасниками (акціонерами, членами) або кінцевими бенефіціарами яких є особи, які не є громадянами України, – на земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, земельні ділянки сільськогосподарського призначення, виділені в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), і які розташовані ближче 50 кілометрів від державного кордону України (крім державного кордону України, який проходить по морю). 

Цитата 3:  “Найжахливіше, що там так само немає жодного запобіжника відносно нецільового не екологічного використання землі”.

Це твердження Ірини Геращенко також не відповідає дійсності. По-перше, такі запобіжники є в чинному законодавстві, по-друге, законопроєктом передбачений додатковий.

В основних положеннях Земельного кодексу України є норма, що використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.  А також у статті 141 того ж кодексу підставою для припинення права користування земельною ділянкою є використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам. Окрім того, нині Земельним кодексом заборонено змінювати цільове призначення сільськогосподарських земель.

Проєкт закону № 2178-10 не скасовує цю норму, а також містить заборону зміни цільового призначення сільськогосподарських земель на окупованих територіях. 

Норма проекту закону: “забороняється відчуження земельних часток (паїв), земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної і комунальної власності, відчуження та зміна цільового призначення земельних ділянок сільськогосподарського призначення приватної власності, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину. Угоди (у тому числі довіреності), укладені під час дії заборони на купівлю-продаж або відчуження в інший спосіб земельних ділянок та земельних часток (паїв), визначених цим пунктом, в частині їх купівлі-продажу, та іншим способом відчуження, а так само в частині передачі прав на відчуження цих земельних ділянок та земельних часток (паїв) на майбутнє, є недійсними з моменту їх укладення (посвідчення)».

Цитата 4: “Ви знаєте, Україна сьогодні стає провінцією в темі екології, навіть на Давоському форумі, де виступав Президент Зеленський, і де ключовою була тема екології і боротьба зі змінами клімату, Президент не сказав про це жодного слова, тому що це для вас не є важливими речами”.

Це твердження Ірини Геращенко також некоректне. Під час виступу на Давоському форумі Володимир Зеленський згадував про екологічні проблеми у світі. “Ми ризикуємо, що наступні покоління, страждаючи від кліматичних змін, перманентних конфліктів, бідності, обмеженого доступу до їжі, дорікатимуть кожному світовому лідерові за те, що вони мали дійсний шанс домовитись, але так і не скористалися цим шансом,” – сказав Володимир Зеленський 22 січня у Давосі.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.