Важливо
Новини

Генпрокурор Рябошапка перебільшує унікальність реформи прокуратури

Мокрик.jpg
FacebookTwitterTelegram

Намагаючись рекламувати реформу, керівництво Офісу Генерального прокурора передчасно заявляє про безпрецедентність таких трансформацій і їхньої прозорості.


Цитата:
“Ніхто за багато років такого в Україні нічого подібного не проводив. Ніколи ще жодна інституція не проходила через такий етап трансформації, який би включав в себе оцінку кожного із прокурорів через кілька етапів — знання законодавства, загальні здібності, перевірка на доброчесність, а також трансформації, до якої були залучені зовнішні спостерігачі для того, щоб цей процес був чесним, справедливим і прозорим.
(З брифінгу Генпрокурора Руслана Рябошапки на брифінгу 26 грудня 2019 року, Офіс Генерального прокурора).

На момент брифінгу Генпрокурора Рябошапки, 26 грудня 2019 року, реформа прокуратури торкнулася лише перетворення Генеральної прокуратури на Офіс Генерального прокурора. В рамках атестації було відсіяно 729 прокурорів із 1339-ти.

Тобто наразі Генпрокуратура “почищена” на 54%, і це справді найвищий відсоток звільнень в окремо взятому підрозділі. Однак, остаточний висновок про результативність трансформацій в органах прокуратури можна буде зробити лише після завершення переатестації в цілому по країні (додано редакцією).

Лише у 2020 році атестацію повинні пройти працівники місцевих прокуратур різних рівнів. Йдеться про близько 7,5 тис. прокурорів, за даними Рябошапки.

Для порівняння, перетворення міліції в Національну поліцію, розпочате у 2015 році, було набагато масштабнішим і амбіційнішим проєктом. Було ліквідовано міліцію і створено новий орган – Національну поліцію, було створено Патрульну поліцію, і усі працівники цих правоохоронних органів пройшли атестацію.

7 листопада 2015 року набув чинності Закон про Національну поліцію. Разом з тим міліція в Україні остаточно припинила своє існування. Розпочався масштабний процес атестації поліцейських усіх рівнів. Вони також проходили спеціалізовані тести, тести на загальні навички та співбесіди за участю представників громадськості. 

У жовтні 2016 року Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що за результатами атестації було звільнено 26% керівного складу. Тоді очільник МВС навів такі цифри: “5257 осіб не пройшли атестацію і були звільнені, 4766 – рекомендовані до пониження в посаді, 4479 – рекомендовані комісіями до підвищення на посаді”.

Загалом атестацію пройшло близько 68 тис. працівників міліції/поліції усіх рівнів. До новоствореної Патрульної поліції тим часом було набрано близько 12 тис. нових працівників по всій Україні.

Складність цього порівняння полягає в тому, що значна кількість працівників міліції/поліції, звільнених внаслідок атестації, згодом поновилася на посадах через суди. Однак на сьогодні низка прокурорів, звільнених в рамках реформи прокуратури, також вже подали відповідні позови до суду або заявили про намір такі позови подати.

Посилання Генерального прокурора Руслана Рябошапки на прозорість атестації прокурорів також видається сумнівним. 

Співбесіди з прокурорами не транслювалися в онлайн-режимі (як це відбувалося, наприклад, на конкурсах з відбору працівників до ДБР у 2017-2019 рр.); відеозаписи також не були опубліковані пізніше.

Також кадрові комісії не оприлюднювали підсумкових висновків за кожним із кандидатів після співбесід (індивідуальні рішення про проходження атестації – ред.). Надати такі документи та записи в Офісі Генерального прокурора відмовляються навіть у відповідь на запити на доступ до публічної інформації.

Натомість органи Національної поліції на аналогічні запити надають повні копії атестаційних протоколів, в яких зафіксовані бали, набрані поліцейським на двох тестах, поставлені йому під час співбесіди запитання тощо. Системний запис співбесід на атестації поліцейських не проводився.

Що стосується участі в кадрових комісіях “зовнішніх спостерігачів”, згаданої Русланом Рябошапкою, то, згідно з текстами наказів, в кожній комісії 3 члени (половина від складу) дійсно “делеговані міжнародними неурядовими організаціями, проектами міжнародно-технічної допомоги та дипломатичними місіями”. Однак в жодному із цих випадків не вказується, яка саме організація, місія або проект делегували від себе того чи іншого члена комісії.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.

      Новини

      В очільника “Київського метрополітену” знайшлася незадекларована “колишня” дружина зі статками на мільйон доларів

      Журналісти Bihus.Info з’ясували, що офіційно колишня дружина директора КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського, не маючи співмірних доходів, стала власницею активів вартістю в мільйон доларів, а сам Брагінський декларує дивні грошові подарунки від рідні. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.