Новини

Чи їхати до лікаря? Тимошенко переплутала алгоритм дій при симптомах COVID-19

Наташа.jpg
FacebookTwitterTelegram

Попри заяву Юлії Тимошенко, Мінохорони здоров’я навпаки просить залишатися вдома та при виникненні ознак ГРВІ телефонувати сімейному лікарю, а не відвідувати його. Як підписати декларацію з сімейним лікарем, читайте нижче.

Цитата: “У нас є інструкція МОЗ, яка знаходиться на сайті, прямо прописує, що хвора людина мусить їхати до сімейного лікаря, а сімейний лікар після цього буде визначатися”. 

(Юлія Тимошенко, народна депутатка України, 27.03.2020, ефір на телеканалі “Україна”).

Ці слова лідерки фракції “Батьківщина” Юлії Тимошенко не відповідають дійсності.

Говорячи про тестування для виявлення коронавірусу, Юлія Тимошенко запевнила: МОЗ рекомендує людям із відповідними симптомами їхати до сімейного лікаря. Про це вона сказала двічі в ефірі “Свободи слова Савіка Шустера”. Однак матеріали на сайті та соцмережах Міністерства рекомендують залишатися вдома, консультуватися з лікарем телефоном, а у разі погіршення стану викликати швидку.  

Наприкінці січня Міністерство охорони здоров’я закріпило на своєму сайті “Рекомендації для громадян щодо коронавірусу 2019-nCoV”, у яких радило при появі симптомів звертатися до сімейного лікаря (без уточнення яким чином). А у лютому МОЗ оприлюднило інформаційні матеріали, у яких наголошувало: при поганому самопочутті важливо залишатися вдома та телефонувати лікарю. 

Міністерство оновлює перелік довідок для всіх верств населення щодо запобігання поширення коронавірусної інфекції. Серед них – бюлетень “Що робити, якщо у вас симптоми ГРВІ? Алгоритм дій для пацієнтів”. Він визначає такі основні кроки:

 • При ознаках ГРВІ залишайтеся вдома
 • Зателефонуйте сімейному лікарю
 • Повідомте йому, якщо:
 • – Ви були протягом останніх 14 днів в країні із зафіксованим COVID-19;
  – Ви контактували з людиною, інфікованою коронавірусом.
 • Сімейний лікар проводить опитування 
 • Лікар приймає рішення, чи потрібна ізоляція та госпіталізація
 • Якщо у вас температура вище 38, кашель і утруднене дихання, одразу дзвоніть 103
 • Диспетчер визначить стан та за потреби направить бригаду екстреної медичної допомоги
 • Бригада проведе діагностику та за необхідності доправить до визначенної лікарні.

МОЗ також оновлює стандарти надання медичної допомоги інфікованим COVID-19. Вони не містять інформації, що хворий мусить їхати до сімейного лікаря, і дають таку інструкцію медичним працівникам у разі появи симптомів у контактної особи:
1. Слід повідомити заклад охорони здоров’я, що контактна особа з симптомами COVID-19 направлена до їх закладу.

 1. Під час транспортування пацієнт має перебувати у медичній масці, якщо відсутні протипокази до її носіння.
 1. Необхідно уникати громадського транспорту при переміщенні до закладу охорони здоров’я: викликати карету швидкої медичної допомоги або транспортувати особу на приватному транспортному засобі, якщо це можливо, відкрити вікна транспортного засобу.
 1. Пацієнту слід порадити, якщо дозволяє його/її стан, дотримуватись респіраторної гігієни і етикету кашлю, гігієни рук; стояти або сидіти від інших на відстані один метр або більше.
 1. Належної гігієни рук мають дотримуватися пацієнт, контактні особи і особи, які проводять догляд.
 1. Будь-які поверхні, які під час транспортування видимо або потенційно забруднені біологічними виділеннями або рідинами пацієнта, повинні бути очищені і дезінфіковані.

Також Мінохорони здоров’я рекомендує лікувати людей з легкою формою захворювання в домашніх умовах. Лікарі повинні забезпечувати постійний контроль стану здоров’я пацієнта та його контактних осіб за телефоном. А за потреби медпрацівники можуть здійснювати виїзні консультації. 

МОЗ також інформує українців про коронавірус за допомогою СМС-повідомлень. У цих повідомленнях є такий пункт: “Контролюйте стан свого здоров’я та при появі будь-який ознак ГРВІ телефонуйте сімейному лікарю”.

Окрім цього, Міністерство охорони здоров’я регулярно зазначає у новинах на сайті: 

МОЗ закликає: при перших симптомах респіраторних захворювань обов’язково зателефонуйте своєму сімейному лікарю. Залишайтеся вдома! Самоізоляція – найдієвіший спосіб убезпечити себе від інфікування”. 

“Пацієнти, які відчувають симптоми COVID-19, не можуть звертатися самостійно до цих закладів охорони здоров’я. Це може загрожувати їхньому здоров’ю. При виявленні симптомів COVID-19 пацієнтам потрібно зателефонувати своєму сімейному лікарю. А при наявності важких симптомів – температура вище 38, яка не збивається, та утруднене дихання – дзвонити до 103”

Тобто, Міністерство просить громадян саме телефонувати сімейним лікарям, а не їхати до них. 

Як підписати декларацію із сімейним лікарем, якщо ви ще її не маєте? Необхідно звернутися до реєстратури медзакладу, де працює терапевт, педіатр чи сімейний лікар, щоб дізнатися список “вільних” лікарів (при обранні лікаря через електронні сервіси все одно доведеться підписати декларацію особисто). При собі потрібно мати паспорт, ідентифікаційний номер та мобільний телефон (для дитини – свідоцтво про народження). Уповноважена особа внесе дані в систему та роздрукує декларацію. Лікар може відмовити у підписанні декларації, якщо він уже набрав оптимальну кількість пацієнтів, однак вам можуть порадити іншого лікаря.

Покрокову інструкцію МОЗ “Як підписати декларацію з лікарем” читайте тут.

Кінцевого терміну підписання декларації із сімейним лікарем не існує. Сімейного лікаря також можна змінити у будь-який момент. Для цього не потрібно скасовувати попередню декларацію – достатньо просто укласти нову. 

Нагадаємо, нещодавно Міністерство запровадило єдиний державний протокол лікування хворих на COVID-19. Він, зокрема, надає алгоритм призначення та застосування лікарських засобів для лікування груп пацієнтів з підтвердженою коронавірусною хворобою при середньотяжкому, тяжкому та критичному її перебігу. Там також відсутня інформація, озвучена Юлією Тимошенко.

Відеорекомендації МОЗ  “Як діяти, якщо відчуваєте в себе симптоми ГРВІ або ж маєте підозру, що захворіли на коронавірус”.


Нагадаємо, раніше лідерка ВО “Батьківщина” Юлія Тимошенко дезінформувала щодо кількості іноземців у наглядових радах державних підприємств. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   “Місто під час окупації повернулося у середньовіччя”: історія працівниці онкодиспансеру, яка п’ять місяців прожила у захопленому Херсоні

   Черги за продуктами та готівкою, “віджим” бізнесу, схиляння до “співпраці” і постійний пошук проукраїнсько налаштованих громадян. Все це — “атрибути” восьми місяців окупації Херсону — першого і єдиного з 24 лютого обласного центру, який вдалося захопити росіянам. Олені Грушці, працівниці місцевого онкодиспансеру, вдалося протриматися в окупованому місті майже п’ять місяців. Нині жінка мешкає в Одесі, каже, що “клімат тут схожий на херсонський, та й близько до дому”, і чекає на можливість повернутися у вже звільнене Збройними силами, але ще дуже вразливе місто.

   Новини

   Відповідь Bihus.Info Офісу Президента: запит стосується всіх “друзів” Єрмака у важливих держструктурах

   Друзі, вперше за час нашої роботи представники влади публікують запит замість відповіді на запит. З маніпулятивними звинуваченнями і вигаданою темою майбутнього сюжету. І оскільки це роблять представники Офісу Президента, схоже, потрібно дещо прояснити.

   Новини

   Bihus.Info виграли суд у забороненої “Партії Шарія”, яка вимагала спростування сюжету про чорну касу політсили

   Голосіївський районний суд залишив без розгляду позов “Партії Шарія” до редакції Bihus.Info, оскільки шаріївці вирішили “зекономити” і не сплатили судовий збір. Йдеться про позов за минулорічним розслідуванням про тіньове фінансування “Партії Шарія”.