Новини

Чи є прибуткові держпідприємства в Україні – фактчек нардепки Верещук

723197982874354919245337979440731775041536o.jpg
FacebookTwitterTelegram

Народна депутатка зі “Слуги народу” Ірина Верещук заявила, що в Україні немає державних підприємств, які б заробляли в бюджет. Насправді ж в Україні є десятки підприємств державного сектору, які працюють з прибутком та сплачують в бюджет дивіденди і податки. 

Цитата: “У нас немає жодного державного підприємства, які є, наприклад, в тій же Німеччині чи Польщі, яке може заробляти на український бюджет” (народна депутатка від фракції “Слуга народу” в ефірі ток-шоу “Український формат” на телеканалі NEWSONE від 20.05.20)

Таке твердження народної обраниці не відповідає дійсності.

У першому кварталі 2019-го в топ-10 компаній державного сектору за показником чистого прибутку потрапили Нафтогаз, Укренерго, Укргідроенерго, Енергоатом, Укрзалізниця, Адміністрація морських портів, аеропорт Бориспіль, Укрпошта, Укрінтеренерго і Антонов. 

Кожне підприємство з першої п’ятірки за півроку отримало чистий прибуток у понад мільярд грн.

Підприємство державного сектору Прибуток у І півріччі 2019 р., грн  Засновник/акціонер
АТ “НАК “Нафтогаз України” 24,26 млрд Кабінет міністрів
ПАТ “Національна енергетична компанія “Укренерго” 1,76 млрд Міністерство фінансів
ПАТ “Укргідроенерго” 1,19 млрд Міністерство енергетики та вугільної промисловості
ДП “НАЕК “Енергоатом” 1,11 млрд Міністерство енергетики та захисту довкілля
АТ “Укрзалізниця” 1,07 млрд Кабінет міністрів
ДП “Адміністрація морських портів України” 853,6 млн Міністерство інфраструктури
ДП “Міжнародний аеропорт Бориспіль” 792,5 млн Міністерство інфраструктури
АТ “Укрпошта” 475 млн Міністерство інфраструктури
ДП “Укрінтеренерго” 370,6 млн Міністерство енергетики та вугільної промисловості
ДП “Антонов” 369,9 млн Державний концерн “Укроборонпром”

Дані: Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, ЄДР юридичних осіб, smida

Нижче Bihus.Info на прикладі першої п’ятірки найприбутковіших підприємств держсектору (за підсумками І півріччя 2019 р.) демонструє, який обсяг податку на прибуток та дивідендів вони сплатили до держбюджету за весь 2019 рік. 

“Нафтогаз України” у 2019 році сплатила до державного бюджету майже 21 млрд грн дивідендів і понад 22 млрд грн податку на прибуток. А загалом, з урахуванням ПДВ, ренти та інших податків і зборів до державного і місцевого бюджетів – 120 млрд грн податкових і дивідендних платежів за рік.

НАЕК “Енергоатом” у 2019-му перерахувала в бюджет 2,3 млрд грн податку на прибуток та майже 5 млрд грн дивідендів. А загальна сума нарахованих компанією податків, зборів та платежів у держбюджет за 2019 рік перевищила 15 млрд грн.

“Укрзалізниця” у 2019 році поповнила держбюджет на майже 2 млрд грн у вигляді податку на прибуток та 118 млн грн дивідендів. А загалом, з урахуванням ПДВ, військового збору та інших платежів, тільки до державного бюджету відрахувала майже 12 млрд грн за рік.

ПАТ “Укргідроенерго” сплатило понад 1 млрд грн податку на прибуток та 1,1 млрд грн дивідендів. Загалом у 2019 році товариство сплатило до бюджетів усіх рівнів понад 3 млрд грн.

НЕК “Укренерго” сплатила державі майже 985 млн грн податку на прибуток та 498 млн грн дивідендів. Загалом у 2019 році компанія перерахувала до держбюджету разом з ПДВ, військовим збором, платою за землю й іншими податками і зборами – 3,4 млрд грн.

Підприємство державного сектору Податок на прибуток, 2019 р., грн Дивіденди, 2019 р., грн 
АТ “НАК “Нафтогаз України” 22,3 млрд 20,8 млрд
ДП “НАЕК “Енергоатом” 2,3 млрд  4,9 млрд
АТ “Укрзалізниця” 1,8 млрд 118 млн
ПАТ “Укргідроенерго” 1 млрд  1,1 млрд
ПАТ “Національна енергетична компанія “Укренерго”  985 млн 498 млн

Варто зазначити, що в травні 2020 року Кабінет міністрів зменшив розмір відрахувань прибутку держпідприємств. Таким чином за результатами фінансово-господарської діяльності, починаючи з 1 січня 2020 року, державні підприємства відраховуватимуть до держбюджету 80% чистого прибутку замість 90% як було раніше. 

В той же час для ДП НАЕК “Енергоатом”, ДП “Міжнародний аеропорт “Львів” та ДП “Міжнародний аеропорт “Бориспіль” відрахування частини чистого прибутку встановлено на рівні  30%. Завдяки цьому рішенню, суб’єкти господарювання державного сектору економіки отримають більше фінансових ресурсів для спрямування їх на розвиток виробництва.

Нагадаємо, раніше лідерка фракції “Батьківщина” Юлія Тимошенко повідомляла неправдиву інформацію щодо продажу державної власності росіянам. Під час обговорення правил приватизації вона запевнила, що українські підприємства можна продавати країні-агресору. Однак закон про приватизацію містить заборону на покупців, пов’язаних із Росією.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

      Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

      Новини

      Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

      Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.