Новини

Біологічні лабораторії в Україні не американські і не проводять досліди над людьми – фактчек Кузьміна

723197982874354919245337979440731775041536o.jpg
FacebookTwitterTelegram

Народний депутат від “Опозиційної платформи – За життя” Ренат Кузьмін запевняє, що в Україні діють американські біологічні лабораторії, в яких працюють військові США і проводять досліди на українцях. Про це він написав на своїй сторінці у Facebook і разом з Віктором Медведчуком  відправив відносно цих фактів запит до Організації об’єднаних націй (ООН). Чому це неправда – розібрались журналісти Bihus.Info.

Цитата: “Чем ещё, кроме предательства национальных интересов, можно объяснить сокрытие украинскими властями информации о тайных экспериментах, проводимых в Украине военными биологами США? Почему для украинского народа информация об этом должна быть тайной? Почему американские военные биологи, прикрываясь дипломатическим иммунитетом, у нас могут позволять себе то, что запрещено там у них? Почему украинские власти отказываются расследовать многочисленные факты бактериологического заражения и смерти среди украинского и населения в местах дислокации американских бактериологических лабораторий? Какая связь между распространением в Украине коронавируса и деятельностью этих баклабораторий?” (Ренат Кузьмін, народний депутат України, 26.05.2020, офіційна сторінка Facebook)

Ці закиди не знаходять фактологічного підтвердження. Натомість для боротьби з біологічним тероризмом між Україною і США діє договір про запобігання (!) поширенню технологій українських НДІ. У рамках цієї співпраці США фінансують модернізацію українських біологічних лабораторій.

У жовтні 1993 року Україна підписала рамкову угоду зі Сполученими Штатами Америки про надання допомоги в ліквідації стратегічної ядерної зброї, а також запобігання розповсюдженню зброї масового ураження. Ця угода є частиною великої програми Нанна-Лугара з реалізації договорів про скорочення ядерної, хімічної та біологічної зброї у всіх країнах колишнього СРСР після завершення холодної війни. Між іншим ця програма, щонайменше до кінця 2012 року, діяла також і в Російській Федерації.

Коли програма розширилася і включила в себе питання біологічної безпеки, Україна і США у 2005 році підписали додатковий договір – між Міністерством охорони здоров’я України та Міністерством оборони США про запобігання розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які можуть бути використані в ході розробки біологічної зброї. Нічого секретного у цій угоді немає, з нею можна ознайомитися у вільному доступі на сайті Верховної Ради України. 

Також розповсюдження чуток про так звані американські лабораторії з біологічною зброєю в Україні прокоментували в МОЗі. 

“Положеннями контракту було передбачено надання допомоги Україні в запобіганні розповсюдженню технологій, патогенів та знань, які знаходяться в НДІ епідеміології та гігієни (м. Львів), Українському науково-дослідному протичумному інституті (м. Одеса) та установах МОЗ, а також на інших об’єктах, які можуть бути використані під час розробки біологічної зброї”. Таку інформацію МОЗ надало у відповідь на запит “Українських новин”. 

При цьому у відповіді уточнюється, що до зупинки програми в 2014 році у рамках реалізації проекту технічної допомоги DTRA в Україні вже були побудовані, модернізовані і здані в експлуатацію вісім лабораторій на базі обласних лабораторних центрів у Вінницькій, Дніпропетровській, Закарпатській, Львівській, Харківській, Херсонській, Тернопільській областях, а також республіканського лабораторного центру АР Крим. Тобто фактично лабораторії є українськими, а виділені США кошти йдуть переважно на їх модернізацію.

Програма, дія якої тривала з 2005 по 2014 рік, була відновлена у 2016 році в рамках Меморандуму, підписаного між МОЗ і «Блек енд Витч Спейшл Проджектс Корп», метою якого є встановлення електронної інтегрованої системи спостереження за захворюваннями. 

Також не розповсюджувати фейки про іноземні біологічні лабораторії закликала політиків й Служба безпеки України. 

Цитата: По-перше, на території України не діють жодні іноземні біологічні лабораторії. Заяви, які останнім часом лунають від окремих політиків, не відповідають дійсності та є свідомим викривленням фактів. По-друге, співпраця між Україною та США у напрямі протидії біологічному тероризму відбувається виключно в межах українського законодавства і в інтересах України У зв’язку з цим закликаємо політиків не поширювати неправдиву інформацію про існування іноземних біологічних лабораторій на території України і дбати про інтереси країни, а не про власні рейтинги”. Йдеться в офіційній заяві на сайті СБУ. 

Не займатися дезінформацією закликали й в посольстві США в Україні. 

Цитата: Посольство США прямо заявило, що в деяких колах в Україні поширюється дезінформація, що віддзеркалює російську тезу щодо міцного американсько-українського партнерства для зменшення біологічних загроз. Програма щодо зниження біологічної загрози Міністерства оборони США працює з урядом України над консолідацією і знешкодженням патогенних мікроорганізмів і токсинів, що викликають стурбованість, на українських державних об’єктах, в той же час дозволяючи проводити мирні дослідження і розробку вакцин. Ми також працюємо з нашими українськими партнерами для забезпечення того, щоб Україна могла виявляти і повідомляти про спалахи, викликані небезпечними патогенними мікроорганізмами, перш ніж вони представлятимуть загрозу безпеці або стабільності. Наші спільні зусилля допомагають запобігти потраплянню небезпечних патогенів в чужі руки”. 

Нагадаємо, раніше ми розповідали, що нардеп від “Опозиційної платформи – За життя” Віктор Медведчук задекларував офшорну компанію Fregata Marine Ltd, якій належить одна з найдорожчих у світі яхт – Royal Romance орієнтовною вартістю $200 млн. Саму яхту нардеп не задекларував, що може бути порушенням законодавства.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Блоги

   “Знімати можна!”: законні права журналістів і як їх захистити

   Журналістів нерідко називають четвертою гілкою влади, проте які права представники медіа мають за законом? В яких випадках ці права можуть бути обмежені, і головне, що робити, якщо професійній діяльності журналістів перешкоджають, - пояснює юрист Bihus.Info Євген Воробйов. 

   Блоги

   Юристи проекту “Свої Люди” добились відкриття справи щодо ймовірної мільйонної переплати на закупівлі кисневих концентраторів

   Суд зобов'язав Нацполіцію розслідувати можливу переплату на закупівлі 200 кисневих концентраторів на суму 8,8 млн грн для Вінницького Центру профілактики та боротьби зі СНІДом. Ймовірну переплату виявили активісти ГО “Філософія серця” і разом з юристами проекту “Свої Люди” (Bihus.Info) дотисли перевірку закупівлі.

   Новини

   Лабораторія викриттів 3.0: новий набір на прокачку для регіональних розслідувачів

   Команда Bihus.Info оголошує набір на програму підтримки для розслідувачів, що викривають корупцію в регіонах. 8 журналістів-розслідувачів отримають можливість наступні 10 місяців працювати і навчатись під менторством Bihus.Info, отримувати стипендію, а також прокачати свої навички не лише в створенні матеріалів, але й в їх “упаковці” і просуванні.