Важливо
Новини

“Аферисти”, офіс, поліклініка і лист до Зеленського: що ж будують під стінами Кадетського корпусу в центрі Полтави

FacebookTwitterTelegram
За три роки скандального будівництва біля історичної будівлі в центрі Полтави – активісти дійшли зі скаргами до президента. А місцева влада – досі не знає, чому замість запланованого офісу з паркінгом, забудовник продає квартири. Хто відповідальний за аферу, і що все таки будують – досліджувала інтернка проєкту “Лабораторія викриттів 2.0”

«Напевно, це якась афера. У Полтаві уже були випадки, коли продавали повітря замість квартир. У мене є усі дозвільні документи саме на одноповерхову споруду, де буде офіс», – говорив два роки тому Сергій Морозов, співзасновник фірми «Мальва».

Саме ця компанія виступає замовником будівництва, що ведеться у дворі Кадетського корпусу в самісінькому центрі Полтави. Тоді ж з’явилися і перші оголошення про продаж квартир в майбутньому будинку, які Морозов і назвав фейком.

Суцільні скандали, інтриги і розслідування – так можна описати останні три роки цього будівництва на Соборності,40, що ведеться впритул до історичної, але аварійної будівлі. Сьогодні будівництво стало вже настільки проблемним, що про нього вже знає навіть президент Володимир Зеленський.

Але, схоже, навіть президент не знає що ж саме будують тут.

Як все починалося

Про намір «Мальви» збудувати житлову п’ятиповерхівку у дворі пам’ятки архітектури стало відомо ще на початку 2017-го. Це привернуло увагу ЗМІ й активістів, тож відповідне питання з розгляду сесії міської ради зняли. Вже за два місяці, у серпні, забудовник і міська влада дійшли компромісу – стару майстерню, що стояла на ділянці, можна реконструювати, перетворивши в одноповерховий офіс з підземним паркінгом. 

Ще за рік в мережі почали з’являтися оголошення про продаж квартир в майбутньому, зовсім не одноповерховому будинку, що нібито мав з’явитися на цьому місці.

У травні 18-го місцеві активісти, заявивши, що котлован свідчить радше не про реконструкцію, а про будівництво багатоповерхівки, знесли тут будівельний паркан. Саме після цього інциденту Сергій Морозов показав журналістам низку дозвільних документів та вперше назвав «аферистами» тих, хто рекламує і начебто продає квартири у його новобудові.

Знову згадали про це будівництво ще за рік – у вересні 2019 року:

Шамота дав дозвіл побудувати чотирьохповерхівку у дворі Кадетського (Соборності, 40)” – написав тоді голова СПУ Сергій Чередніченко на своїй сторінці у Facebook. У відповідь секретар Полтавської міськради Олександр Шамота назвав цю інформацію «вкидом» і заперечив її. За його словами, такий проект був відхилений ще за мерства Олександра Мамая. Нині ж нібито обговорювався все той же проект з одним поверхом і підземним паркінгом.

І цей “пінг-понг” міг би продовжуватися вічно, але…

Коли влітку 2020-го забудовник почав зводити вже другий поверх “одноповерхової будівлі”, історією зацікавилися вже нардепи. Місцевий депутат Юліан Матвійчук та нардепи Дмитро Нальотов і Марина Бардіна написали звернення до Міністерства культури та до Державної будівельно-архітектурної інспекції (ДАБІ), а секретар міської ради Олександр Шамота подав заяву до поліції і навіть попросив допомоги у президента України. 

Галас був небезпідставний – у різний час порушення виявляли працівники і Мінкультури, і ДАБІ. Зокрема вони встановили, що будівництво дійсно і вже давно ведеться не за проєктом, який «Мальва» подавала для видачі дозволів на роботи. Наприклад, виявилося, що майстерня, яку мав би реконструювати забудовник, згоріла під час пожежі, її залишки зруйнували, а замість стін, які в проєкті “існуючі і знесенню не підлягають”  облаштували нові бетонні.

До того ж, ця земельна ділянка в центрі в принципі не призначена для житлового будівництва. Будівлі громадського призначення тут з’явитися можуть, житлового – ні.

Відтак, стало питання – а що ж саме “реконструює” забудовник.

“Будівля буде висотою 12 метрів. Це чотири поверхи, якщо по 3 метри. Там, я думаю, буде дитяча поліклініка”, – пояснив Сергій Морозов та зауважив, що має для цього будівництва всю необхідну документацію. Він її не приховує, а тому надав прокуратурі, де зараз знаходяться матеріали кримінального провадження за позовом міської ради.

При цьому, його дивують закиди, що будівля буде вища, ніж дозволялося, адже містобудівні умови та обмеження (МУО), які він отримав у міськраді від головного архітектора Полтави, не забороняють будувати до 15 метрів у висоту.

Але диявол, як кажуть, криється в деталях. По-перше, в первинному проєкті все ж йдеться про одноповерхову споруду. І ось тут увага.

Бо проблема цього будівництва не стільки у висоті будівлі, скільки у тому, що в МУО міська влада дозволила забудовнику проводити на комунальній ділянці “реконструкцію”,  а не “нове будівництво”, що стало причиною приписів ДАБІ. Щодо подальшої долі цих приписів Сергій Морозов сказав, що “сплатив всі штрафи” та спитав: “Ви ж знаєте, що мені підпалили будівлю, яка там стояла?”.

Треба відзначити, ЗМІ про цю пожежу не повідомляли, але за даними з судового реєстру, вона сталася 13 вересня 2019 року. За словами забудовника, до цієї пожежі проєкт дійсно передбачав реконструкцію існуючої на ділянці майстерні, однак потім реконструювати було фактично нічого. Саме тому нібито довелося замовляти новий проєкт. Вірогідно, саме завдяки пожежі одноповерхова споруда в первинному проєкті перетворилася на чотирьохповерхову, про яку і говорить Морозов зараз. Як зручно. 

При цьому забудовник завіряє, що будівля, яка передбачається цим новим проєктом, не буде порушувати задум творців Круглої площі, а навпаки буде гармонійно вписуватись і доповнювати його.

Поки забудовник вкотре змінює свої ж ідеї, будівельники зводять вже третій поверх. А “аферисти” знову взялися продавати тут квартири. Навіть не так, в мережі знову розмістили оголошення про продаж квартир в “поліклініці” чи “офісі” і ці самі квартири вже нібито і розпродали. 

Щось в цій історії не так, правда?

Вийти на самого себе

Сайт “Лун” – один з найбільших і найвідоміших (ні, це не реклама) сайтів оголошень з продажу нерухомості. Саме тут нещодавно знову з’явилося оголошення про продаж квартир на Соборній. Дуже і дуже детальне оголошення – в описовій частині зазначається, що біля Кадетського будують «малоповерховий житловий комплекс у форматі клубного будинку» і він буде «виділятися на фоні інших будівель району архітектурними формами, панорамним склінням і контрастним оформленням фасадів». Крім того, потенційним покупцям обіцяють охоронюваний підземний паркінг, наземну парковку для гостей, закриту охоронювану територію, відеонагляд, цегляні утеплені стіни та індивідуальне опалення.

В цьому оголошення є рендери, планування всіх майбутніх квартир і навіть аерообліт території. А ще тут вказано забудовника. Нагадаємо, на думку самого Морозова – “аферистів”. Тож, забудовником вказана компанія «Євробуд СМ». На “Лун” додали і її сайт – «eurobud.pl.ua». 

Що за фірма? Керівницею «Євробуд СМ» з березня 2017 року значиться Наталія Возна. Її сторінка у Facebook натякає на те, що жінка є скоріше формальною директрисою. Бо, наприклад, у біографії відзначає, що тимчасово не працює. Втім, справжнього власника знайти не дуже складно. Достатньо глянути, хто керував фірмою до Возної. Так на початку 2017 року керівником значився Віталій Безпалько. Нині чоловік записаний власником іншої фірми – ТОВ «ЗАВОД-БЕТОН». Згідно з реєстрами, ця фірма використовує спільний контактний номер (0532610715) з фірмою «ЗАВОД БЕТОННИХ ВИРОБІВ», керівником і підписантом якої значиться… сам Сергій Морозов, а засновником – Ярослав Гірний, який, до слова, вже 5 років знаходиться у розшуку МВС.

Ще раніше, у 2016 році, керівником «Євробуд СМ» був Максим Гірний – це брат розшукуваного Ярослава Гірного. Він значиться керівником та засновником фірми ТОВ «Завод Євробетон», яка проводила підготовчі роботи на ділянці з будівництвом біля Кадетського. А також певний час був керівником фірми ТОВ «ЄВРОБУД МС» (ні, ми не наплутали з літерами, так – це просто дуже схожі назви фірм) після…так, знову таки Сергія Морозова.

Вам не здається, що “аферисти”, які, за словами Морозова, продають «повітря замість квартир» – це люди, підозріло близькі до самого Морозова? 

Щоб перевірити зв’язок підприємця з  фірмою “Євробуд СМ”, ми вирушили в її офіс  по вулиці Ковпака, 37. Знайти офіс забудовника виявилось не дуже легко, адже це промзона і єдине, що тут кидається в очі це напис “Металобаза”. Там ми і запитали, де розміщується “Євробуд СМ”.

В офісі нас зустріла працівниця, яка представилася Мариною. Марина заявила…що ніяких квартир і житлового будинку біля Кадетського не буде. Але при цьому підтвердила – фактичним власником компанії є…Сергій Морозов.

До слова, за цією ж адресою зареєстровані фірми ТОВ “Полтава-Бетон СМ”, ТОВ “Полтавський ЗБК”,  ТОВ “КУА “ЕВМ”,ТОВ “Полтавський ЗБВ “ЕВМ”. А зовсім поруч, по вулиці Ковпака, 37Б, фірми ТОВ “Полтавський ЗБІ ” ЕВМ”, ТОВ “Євробуд МС”, ТОВ “Завод Бетонних виробів”, ТОВ “Завод євробетон”. І всі вони прямо чи опосередковано також пов’язані з діяльністю Сергія Морозова.

Остаточно переконатися в тому, що Морозов має безпосереднє відношення до фірми нам дозволила телефонна розмова з ним. Справа в тому, що зв’язалися ми з підприємцем за номером, який і розміщено на сайті “Євробуд СМ”. Ще раз – це сайт, на який і посилаються на “Лун”.

Але попри це Морозов лишився “невблаганним”. Підприємець переконує – ніяких квартир немає і не буде. Більше того, Морозов каже – не укладав ніяких угод з “Лун” на рекламу (що дивує, бо там же розміщені оголошення й про інші об’єкти “Євробуд СМ”) і не знає, чому біля оголошення про будівництво житлового будинку на Соборності, 40 розміщено номер його відділу продажу.

– Подзвоніть до них і спробуйте купити квартиру.

– Ну, ми ж з вами говорили з того номеру, що в них вказаний для купівлі квартир.

– Ви говорили з відділом продажу.

– Але ж я з вами говорила.

– Так.

 

До слова – на тому ж “Лун” нині зазначено – всі квартири станом на сьогодні день вже продані. 

Попри те, що Морозов називає ці оголошення аферою, і навіть після нашого дзвінка – вони продовжують “висіти” в інтернеті, а отже ніхто на “аферистів” не поскаржився. 

І тут варто було б все підсумувати і дати якийсь висновок. Висновок про брехню і плутанину, якими просякнута вся ця історія. Висновок про абсолютно безпорадність контролюючих органів і тих, хто дружно робить вигляд, що взагалі не розуміє що відбувається. І висновок про культурну спадщину, якої…Та якої вже майже й не лишилося. І це “майже” – лише питання часу.

Авторка – Ксенія Омельченко. 

Матеріал створено в рамках спільного з Bihus.Info проєкту “Лабораторія викриттів 2.0”

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.