Важливо
Ми вплинули

PUSH!: 161 мільйон економії, справи проти депутатів і повернення розпиляної землі – як працюють юристи Bihus.Info

FacebookTwitterTelegram
Завдання журналістів-розслідувачів – викривати корупціонерів та їхні схеми, показувати правду, розповідати глядачам про приховані зв’язки. Втім, досить часто в коментарях до сюжетів зустрічаються питання “А що далі?”, “От ви показали, і що це змінить?”. На цю відповідь в команді Bihus.Info традиційно відповідають юристи, які дотискають розслідування журналістів до реальних результатів.
До 7-го Дня народження Bihus.Info ми зібрали головні здобутки юридичного проєкту “Тисни”, і попросили юристів розповісти про кейси, якими вони пишаються найбільше. Чи є це відповіддю на “що далі?” – хай вирішить прискіпливий глядач, але день народження – гарний час поговорити про результати. Отже, трохи статистики за 3 роки роботи юристів “Тисни”:
  • 295 відкритих проваджень, перевірок і моніторингів за заявами команди “Тисни”,
  • 161 235 716 гривень, збережених від розпилу на тендерах,
  • Відкриті кримінальні провадження по тендерах на суму 264 459 290 грн,
  • 3 237 000 грн – штрафи, накладені АМКУ на махінаторів, 
  • 4 обвинувальні акти передані до суду,
  • 2 підозри (екснардепу Скуратовському за брехню в декларації та посадовцям зі Слов’янська, що 5 років пиляли бюджет за схемою з “альтернативним” опаленням)
  • 1 вирок в суді (по якому фірма “Юнайтед Тобако”, що займалась збутом підробних марок акцизного податку сплатила в бюджет більше 3 мільйонів гривень)

“Найприємніше в роботі – те відчуття, коли за моєю заявою відкривають провадження, починають перевірку, чи недобросовісний учасник тендеру отримує штраф”, – ділиться юристка Єлизавета Середіна. – “Коли після мого звернення про завищені ціни на тендері, замовник зменшує ціну договору, тим самим зберігаючи гроші для державного бюджету. В такі моменти я відчуваю, що не дарма працюю, намагаючись змінити країну на краще”.

“Якими кейсами я пишаюсь найбільше?

Перший – це історія про суддю Качура, що розпочалась з сюжету Марини Ансіфорової «Судді Привату: 8 квартир, круті Інстаграми і фіктивне розлучення».

Як з’ясувала Марина, суддя Окружного адмінсуду Києва Ігор Качур близько 8 років проживав в будинку площею 1000 м2 в селі Іванковичі під Києвом. Однак, цей житловий будинок не з’являвся в жодній електронній декларації посадовця. Кожен ранок з цього будинку суддя виїжджав на роботу на задекларованому суддею авто Toyota Venza, що ще раз підтверджує факт користування суддею будинком.

Також наша команда знайшла в Качура незадекларовану земельну ділянку вартістю 2,5 млн грн, ну і вишенька на торті – 8 квартир.  Після моєї заяви щодо цих фактів, НАБУ відкрило 4 кримінальних провадження за ст. 366-1 КК України щодо можливого недостовірного декларування. Станом на кінець жовтня, по всім цим 4 провадженням велося розслідування. Однак, після рішення КСУ, ці провадження мають закрити.

Друга історіяконфлікт інтересів СБУшника Миколи Беззубенка. Журналістка Леся Іванова з’ясувала, що дружина Миколи Беззубенка є власницею низки юркомпаній, які захищають у судах великих гравців фармринку. При тому що сам Беззубенко – керує управлінням СБУ, що має контролювати фармринок.

Окрім того, родина Беззубенків володіє чималою кількістю дорогої нерухомості та автопарком, котрі не відповідають їхнім офіційним доходам. З цією інформацією я звернулась до НАЗК, які підтвердили порушення і скерували до Нацполіції матеріали для 14 адміністративних протоколів щодо Беззубенка. 

Третя історія – це економія 3 мільйонів на ремонту скверу в Дніпрі.

Журналісти «БюроUA Днепр» з’ясували, що в квітні 2020 Комунальне підприємство «Дирекція територій і об’єктів рекреації» Дніпровської міськради провело тендер на ремонт скверу вартістю 2,95 млн грн. Водночас, за даними журналістів, тендер розіграли пов’язані учасники зі спільними номерами телефонів, які до того ж разом засновували інші фірми. Ці обставини свідчили про наявність антиконкурентних узгоджених дій, що призвело до спотворення результатів закупівлі. Я направила дві заяви: до АМКУ та до замовника. АМКУ розпочало дослідження тендеру на предмет виявлення порушень. А замовник, отримавши нашу заяву, сам розірвав вже укладений договір. Таким чином, було збережено 2 950 000  грн бюджетних коштів.

“Аналітична робота журналістів в колаборації з юристами завжди призводить до спільних перемог”, – впевнена юристка Тетяна Дмитрюкова. – “Якісний матеріал плюс висвітлення плюс юридичний супровід – і є та сама рушнійна сила для змін – у вигляді кримінальних справ, перевірок, економії бюджету і розтрати нервових клітин корупціонерів.

Серед кейсів, що найбільше запам’ятались – наша спільна робота з моніторингу і контролю антиковідних закупівель. Зі старту пандемії такі закупівлі перебувають під пильною увагою журналістів, які постійно виявляють завищення цін і зокрема спроби “запхати” в перелік антиковідних закупівлі по інших видах товарів. 

З хороших новин – разом з журналістами «Наші гроші.Львів» ми зупинили закупівлю наддорогих респіраторів на 4,2 млн грн на Закарпатті, а потім добились нової закупівлі з економією у 3 мільйони.

Крім того, разом з журналістами «Миколаївського центру журналістських розслідувань» ми сприяємо поверненню відчуженої землі на березі Чорного моря у власність держави”.

“З гучних справ, через які особливо сумним є рішення Конституційного, – історія про СБУшника на Тундрі Віталія Герсака, – розповідає юрист Андрій Сербін. – “В лютому 2020 журналісти з’ясували, що родина очільника СБУ Миколаївської області Віталія Герсака має коштовну нерухомість, багато землі та елітний автопарк. З цією інформацією я звернувся до НАЗК, які в свою чергу виявили недостовірні відомості на 800 тис грн та надіслали висновок до НАБУ”.

З більш результативних історій – нещодавно нам вдалося добитись повернення 11 га землі, яку захопили охоронці Медведчука на Трухановому острові. Після розслідування Валерії Іванової, ми звернулись до поліції, прокуратури та департаменту архітектурно-будівельного контролю КМДА. Прокуратура Києва в свою чергу звернулась до суду. А вже 3 листопада Господарський суд міста Києва задовольнив позов і повернув землю та вихід до Дніпра киянам.
А ще одну з наших справ з обвинувальним актом скеровано до суду у Слов’янську. Йдеться про схему, яку викрили журналісти сайту “Наші гроші”. За цією схемою група пов’язаних підприємств у Слов’янську 5 років опалювала школи, дитсадки та інтернат дорожче, ніж того вимагає закон. Цю інформацію ми передали до поліції, вони провели розслідування та передали матеріали за обвинуваченням начальника відділу освіти Слов’янської міської ради до суду.

“Моя ключова задача – захищати журналістів від позовів фігурантів, тож перемогою тут є навпаки відхилені позови”, – пояснює адвокат Bihus.Info Євген Воробйов. – “Цього року їх було чимало – враховуючи невдалу судову реформу, фігуранти часто використовують суди, аби показати “ось, дивіться, ми виграли в суді, це брехня”. Проте, ми ж знаємо, які в нас в країні проблеми з судами, тому нерідко доводиться йти в апеляцію, щоб довести свою правоту. Добре, що ми впевнені в роботі журналістів, а вони серйозно ставляться до фактчекінгу своїх матеріалів.
Серед гучних справ – нам вдалося виграти суди у Турчинова, СБУшника Герсака, фірми “КТЛ Україна” з сюжету про брата Єрмака, ексголови Держрезерву Мосійчука.
А ще я пишаюсь, що за моїми заявами НАБУ і САП повідомили про підозри 7-м посадовцям Укрзеленбуду, які розпиляли 78 млн грн. Ну і разом з командою ми дотисли вирок – повернення до бюджету 3 мільйонів компанією “Юнайтед Табако” в історії з підробними акцизами.
Юристи + журналісти – це сила. Знайти юридичну допомогу і перетворити власні матеріали на провадження, перевірки та вироки, а також отримати консультацію чи допублікаційну перевірку – можна на платформі svoi.bihus.info.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

      У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії. 

      Ми вплинули

      Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

      У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів. 

      Новини

      “Слуга народу” Торохтій під час війни відпочиває за кордоном та їздить новим авто за 7 мільйонів

      Журналісти зафіксували, як народний депутат Богдан Торохтій використовує придбаний у березні 2023-го Mercedes-Benz EQS, та знайшли докази виїзду на море за кордон під час воєнного стану.