Обіцяти не значить голосувати: проект “Гра Слів” (Bihus.Info) проаналізував, наскільки голосування нардепів збігаються з програмами політсил

Проект “Гра Слів” (Bihus.Info) представив аналіз 4-річного виконання передвиборчих обіцянок парламентськими політсилами. Серед фракцій, найбільше власних передвиборчих обіцянок виконали «Народний фронт», «Самопоміч» і «Блок Петра Порошенка», найменше – «Опозиційний блок».
У рамках проекту команда Bihus.Info дослідила понад 600 голосувань за майже 4 роки роботи Верховної Ради 8 скликання.
«Ми проаналізували 6 передвиборчих програм 2014 року шістьох парламентських сил на конкретні обіцянки і подивилися, чи проголосували вони у сесійній залі за законопроекти, які реалізовували б ці передвиборчі програми», – розповіла Аліса Юрченко, шеф-редактор телепрограми «Наші гроші з Денисом Бігусом», автор і ведуча програми про політичні обіцянки «Гра слів», на презентації дослідження в Українському кризовому медіа-центрі.
Найбільшу кількість програмних тез, хоча б частково реалізованих чинним парламентом у вигляді законів, наразі мають “Народний фронт” (94% програмних положень), “Самопоміч” (83%) та “Блок Петра Порошенка” (77%). Найкращу дисципліну під час голосувань за ініціативи, що відповідають партійній програмі, продемонстрували “Народний фронт” (середня підтримка – 85% фракції), БПП (74%) та “Самопоміч” (73%).
Абсолютний антилідер за обома показниками – фракція “Опозиційного блоку”. Вона підтримала лише 50% законопроектів, положення яких відповідають передвиборчим зобов’язанням “Опоблоку”.
У своїй передвиборчій програмі “Опозиційний блок” обіцяв “викорінити корупцію” і “ліквідувати тендерну мафію в країні”. Однак надалі фракція не дала жодного голосу за законодавство, яке регулює запуск системи електронних торгів ProZorro, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро, Нацагентства з питань запобігання корупції та спецконфіскацію.
Разом з тим серед коаліційних фракцій (БПП і НФ) найчастіше з’являлися ініціатори законопроектів, які скасовують чи обмежують прогрес вже прийнятих ініціатив. Представники БПП щонайменше 5 разів, а “Народного фронту” як мінімум двічі намагалися “відкотити” чинні положення законодавства з числа тих, які відповідають програмним обіцянкам політсил.
Це, зокрема, вдале скасування конкурсів на посади “губернаторів”, перша і друга спроби скасувати кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, відтермінування кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях, ідеї ліквідувати ІІІ групу ФОП і суттєво скоротити перелік активів та витрат, що підлягають декларуванню посадовцями.
«Одна з ініціатив реалізована – це скасування конкурсів на посади голів обласних державних адміністрацій, які у нас були і були прописані у новому законі про державну службу», – зазначила Аліса Юрченко. Реалізована і одна з ініціатив «Народного фронту» – щодо електронного декларування для громадських активістів-антикорупціонерів.
Журналісти також зазначили, що для усіх політичних сил, попри ідейні розбіжності, спільними були три обіцянки – децентралізація, захист малозабезпечених і боротьба з корупцією. Для 5 із 6 політичних сил, боротьба з корупцією і реформа правоохоронних органів були одним із ключових блоків у передвиборчій програмі.
Втім, відсутність системної підтримки законопроектів, що відповідають програмам, на думку журналістів, можна пояснити тим, що велика частка депутатів не знає, що саме написано в їх програмах. «Третина з опитаної вибірки народних обранців не пам’ятають жодного пункту з передвиборчої програми своєї політичної сили, або пам’ятають дуже абстрактно», – зазначила Валерія Іванова, журналіст Bihus.Info.
Повну версію результатів дослідження дивіться у презентації.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.