Обіцяти не значить голосувати: проект “Гра Слів” (Bihus.Info) проаналізував, наскільки голосування нардепів збігаються з програмами політсил

Проект “Гра Слів” (Bihus.Info) представив аналіз 4-річного виконання передвиборчих обіцянок парламентськими політсилами. Серед фракцій, найбільше власних передвиборчих обіцянок виконали «Народний фронт», «Самопоміч» і «Блок Петра Порошенка», найменше – «Опозиційний блок».
У рамках проекту команда Bihus.Info дослідила понад 600 голосувань за майже 4 роки роботи Верховної Ради 8 скликання.
«Ми проаналізували 6 передвиборчих програм 2014 року шістьох парламентських сил на конкретні обіцянки і подивилися, чи проголосували вони у сесійній залі за законопроекти, які реалізовували б ці передвиборчі програми», – розповіла Аліса Юрченко, шеф-редактор телепрограми «Наші гроші з Денисом Бігусом», автор і ведуча програми про політичні обіцянки «Гра слів», на презентації дослідження в Українському кризовому медіа-центрі.
Найбільшу кількість програмних тез, хоча б частково реалізованих чинним парламентом у вигляді законів, наразі мають “Народний фронт” (94% програмних положень), “Самопоміч” (83%) та “Блок Петра Порошенка” (77%). Найкращу дисципліну під час голосувань за ініціативи, що відповідають партійній програмі, продемонстрували “Народний фронт” (середня підтримка – 85% фракції), БПП (74%) та “Самопоміч” (73%).
Абсолютний антилідер за обома показниками – фракція “Опозиційного блоку”. Вона підтримала лише 50% законопроектів, положення яких відповідають передвиборчим зобов’язанням “Опоблоку”.
У своїй передвиборчій програмі “Опозиційний блок” обіцяв “викорінити корупцію” і “ліквідувати тендерну мафію в країні”. Однак надалі фракція не дала жодного голосу за законодавство, яке регулює запуск системи електронних торгів ProZorro, Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, Національного антикорупційного бюро, Нацагентства з питань запобігання корупції та спецконфіскацію.
Разом з тим серед коаліційних фракцій (БПП і НФ) найчастіше з’являлися ініціатори законопроектів, які скасовують чи обмежують прогрес вже прийнятих ініціатив. Представники БПП щонайменше 5 разів, а “Народного фронту” як мінімум двічі намагалися “відкотити” чинні положення законодавства з числа тих, які відповідають програмним обіцянкам політсил.
Це, зокрема, вдале скасування конкурсів на посади “губернаторів”, перша і друга спроби скасувати кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, відтермінування кримінальної відповідальності за брехню в деклараціях, ідеї ліквідувати ІІІ групу ФОП і суттєво скоротити перелік активів та витрат, що підлягають декларуванню посадовцями.
«Одна з ініціатив реалізована – це скасування конкурсів на посади голів обласних державних адміністрацій, які у нас були і були прописані у новому законі про державну службу», – зазначила Аліса Юрченко. Реалізована і одна з ініціатив «Народного фронту» – щодо електронного декларування для громадських активістів-антикорупціонерів.
Журналісти також зазначили, що для усіх політичних сил, попри ідейні розбіжності, спільними були три обіцянки – децентралізація, захист малозабезпечених і боротьба з корупцією. Для 5 із 6 політичних сил, боротьба з корупцією і реформа правоохоронних органів були одним із ключових блоків у передвиборчій програмі.
Втім, відсутність системної підтримки законопроектів, що відповідають програмам, на думку журналістів, можна пояснити тим, що велика частка депутатів не знає, що саме написано в їх програмах. «Третина з опитаної вибірки народних обранців не пам’ятають жодного пункту з передвиборчої програми своєї політичної сили, або пам’ятають дуже абстрактно», – зазначила Валерія Іванова, журналіст Bihus.Info.
Повну версію результатів дослідження дивіться у презентації.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новини5 перевірок за 2 тижні: Антимонопольний досліджує тендери на 10 млн за заявами юристів Bihus.Info
За перші два тижні 2021-го Антимонопольний комітет України (АМКУ) розпочав вже 5 перевірок за заявами юристів проєкту “Тисни” (Bihus.Info). Загальна сума тендерів, які перевіряють антимонопольники, - майже 10 мільйонів гривень.
Юрист проєкту “Свої люди” допоміг журналістці добитись від держорганів інформації щодо пільгових кредитів
Після скарги журналістки Алли Максимчук та юриста Віталія Гусака до Омбудсмена, Рівненська міськрада і Держмолодьжитло нарешті погодились надати документи щодо отримувачів бюджетних кредитів в Рівному.
“На правах анонімності”: як захистити журналістські джерела від розкриття
Чи має право журналіст залишити в таємниці того, хто надав інформацію? В яких випадках розкриття джерела є обов’язковим і як захищені права журналістів під час обшуків - пояснює юристка Bihus.Info Єлизавета Середіна.