Важливо
Блоги

6 корупційних правопорушень, з якими ви можете зіштовхнутися: як їм протидіяти

FacebookTwitterTelegram
Уявіть депутата, який отримує хабар від бізнесмена за підтримку якогось законопроєкту. Це корупція? Так, 100 %. А коробка цукерок, яку батьки дарують вчительці з проханням поставити дитині хороший бал за семестр? 
Звичайна побутова ситуація, щоб називатися таким гучним словом «корупція», чи не так? Насправді й та, й інша ситуація — це корупційні правопорушення. 
Ми часто толеруємо корупцію, тому що не знаємо, як і куди про неї можна повідомити. Тож знання про це — наша основна зброя. EdEra, НАЗК та юристи Bihus.Info розглянули 6 поширених корупційних ситуацій. У цій статті пояснимо, як діяти у кожній з них.

Прилаштувати дитину в дитячий садок 

Батьки, що живуть у густонаселених районах, знають, що чергу у дитячий садок треба займати завчасно. Охочих — багато, а державних садків — обмаль. Уявіть ситуацію: ви приходите записуватися, але у садочку вам повідомляють, що не можуть точно сказати, коли дійде черга вашого малюка. Натомість пропонують зробити «благодійний внесок», щоб нібито її прискорити. Або взагалі кажуть, що місць немає, і лише після «внеску» зможуть домовитися, щоб дитину взяли в садочок. 

Так, цей «благодійний внесок» — хабар (так будемо називати в цьому матеріалі неправомірну вигоду).

Що робити? У цій ситуації варто написати скаргу до місцевого управління освіти або звернутися до правоохоронних органів (наприклад, поліції). 

Записати дитину у державний садочок можна одразу після отримання свідоцтва про її народження. Багато батьків це роблять у перші місяці життя малечі, адже так це збільшить шанси потрапити у саме той садок, який вони захочуть. Записатися у чергу можна на Порталі дошкільної освіти міста Києва. Після того відшукайте потрібний вам садок та станьте в чергу. Коли настала ваша черга, потрібно буде сходити в садок на прийом до директора та підписати необхідні документи. Все.

На жаль, у Києві недостатня кількість місць у державних садочках, тому влада шукає різні шляхи розв’язання цієї проблеми. Один із них — програма «Гроші ходять за дитиною», яка передбачає компенсацію містом певних витрат у садочках будь-якої форми власності (навіть у приватних садочках). Механізм «Гроші ходять за дитиною» створено для підтримки та гарантії прав киян обирати дитячий садок будь-якої форми власності. Обов’язковою умовою є фіксація місця реєстрації дитини у Реєстрі територіальної громади міста Києва. 

Важливо, що приватний дитячий садок повинен отримати ліцензію на провадження освітньої діяльності. Список таких закладів у Києві можна перевірити тут.

Заплатити за водійське посвідчення

Чи можна отримати водійські права самостійно та безкоштовно? Чимало людей вважають, що в Україні це утопія. І дійсно, в автошколах часто пропонують за хабар допомогти зі складанням теоретичної та практичної частини іспитів. А тих, хто хоче отримати права чесно, можуть навмисне «завалити» на тестах. Звісно, допоки такі люди не заплатять. Цей вид корупції особливо небезпечний! Адже некваліфіковані водії, які купили посвідчення, можуть спричинити ДТП та травмувати інших учасників дорожнього руху.

Що робити? Якщо у вас вимагають хабар, щоб без проблем скласти іспити на права, сміливо звертайтеся до поліції. Якщо розумієте, що вас «завалюють» на іспитах, бо ви не заплатили, подавайте скаргу до Територіального сервісного центру МВС, де проводиться іспит, а також відразу звертайтеся до правоохоронних органів. При цьому потрібно задокументувати факт вимагання хабаря. Це можна зробити за допомогою диктофону чи прихованої камери. Але зауважте: щоб аудіо- або відеозапис визнали доказом, спочатку  потрібно повідомити правоохоронцям, що ви збираєтеся фіксувати вимагання коштів.

Хабар за складання іспитів в університеті

Уявіть, що ви активно готуєтеся до сесії та плануєте скласти всі іспити чесно. Але ваша староста пише у чат групи, що викладач просить скинутися йому «на пляшку хорошого коньяку». У такому разі всій групі він поставить автомати. Індивідуально приймати іспит задарма він відмовляється. Більшість ваших одногрупників ця угода влаштовує, але є ті, хто хоче скласти іспити чесно.

Що робити? У цій ситуації ви можете повідомити про корупцію антикорупційного уповноваженого свого університету або звернутися до поліції. І так само варто одразу записувати пропонування хабаря на відео чи аудіо, щоб мати докази, з якими згодом можна звернутися до поліції. 

Кейс з досвіду НАЗК

Східноукраїнський університет ім. В. Даля, вересень 2016 року. Одна зі студенток закладу освіти пропускає заняття, не складає іспити, не пише і не захищає магістерське дослідження. За це мають відрахувати, чи не так? 

Але ні. В.о. заступника декана одного з факультетів пропонує студентці університету корупційну угоду: дівчина переказує їй на особисту картку свою стипендію, а представниця адміністрації заплющує очі на всі порушення. Загалом з вересня 2016 р. до грудня 2017 р. в. о. заступника декана отримала від студентки понад 27 тис. грн. А самій дівчині у січні 2018 р. дали диплом магістра з відзнакою. 

Але корупційну схему викрили. В.о. заступника декана визнали винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України. Вона отримала покарання у вигляді штрафу з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій строком на 1 рік і 3 місяці. За такі дії НАЗК внесло в.о. заступника декана Східноукраїнського університету ім. В. Даля до Реєстру корупціонерів.

Корупція у публічних закупівлях

Чи цікавилися ви коли-небудь, що та за скільки закуповує ваш заклад освіти? Припустімо, ви помітили, що в університетських вбиральнях часто немає мила. Водночас адміністрація вашого університету їздить на крутих автівках, тож, найімовірніше, зарплати у них немаленькі. Але чому ж тоді університет економить на речах першої потреби? 

Ви клікаєте на сайт Prozorro, щоб зрозуміти, як ваша альма-матер закуповує мило. Виявляється, що компанія, яка постачає його (як і багато інших товарів) належить сину вашого ректора. Ба більше — закуповують мило за фантастичною ціною — 500 грн за штуку. Тут і конфлікт інтересів, і завищені ціни на товари. 

Що робити? Переплати на закупівлях можуть кваліфікувати як розтрату державного майна. Про це повідомляйте до поліції. А щодо конфлікту інтересів звертайтеся до НАЗК

Якщо ви бачите явні ознаки змови на тендері (наприклад, коли участь у закупівлі беруть два пов’язані між собою учасники або учасник та уповноважена особа у тендерному комітеті замовника перебувають між собою у змові), варто писати звернення до Антимонопольного комітету України. А якщо ви помітили сильне завищення цін на тендері — можна звернутися із заявою до Державної аудиторської служби України. 

Кейс з досвіду Bihus.Info

Минулого року журналісти видання Bihus.Info виявили конфлікт інтересів в ексначальника управління економічної контррозвідки СБУ Миколи Беззубенка. Він очолював управління СБУ, що контролює сфери охорони здоров’я та бюджету. Журналісти з’ясували, що його дружина — власниця низки юридичних компаній. Адвокати цих фірм обслуговують та захищають у судах великих гравців фармацевтичного та медичного ринку, постійних учасників державних тендерів та імпортерів (тобто тих, чиї порушення має за потреби розслідувати її чоловік). Згодом НАЗК підтвердило наявність конфлікту інтересів і передало висновок до суду.

Кейси з публічних закупівель під час пандемії COVID–19

Захисні костюми. Рік тому МОЗ закупило костюми для українських медиків і потрапило в корупційний скандал. Прозорі закупівлі для МОЗ забезпечує державне підприємство «Медичні закупівлі України». Водночас МОЗ вирішує, що саме купувати, а ДП проводить публічні закупівлі й визначає, у кого купувати. На початку пандемії 2020 р. МОЗ доручив «Медичним закупівлям» придбати захисні костюми для лікарів. ДП оголосило конкурс і обрало переможця — українську компанію, з якою й уклало договір на закупівлю костюмів по 242 грн. Спецодяг вже активно відшивали на фабриках і планували у квітні розвезти по лікарнях. Але у МОЗ заявили, що українські костюми не підходять за якістю, і провели власну закупівлю. Вдвічі дорожчі костюми купили у китайської компанії — по 488 грн за штуку. Ці костюми приїхали в Україну аж 17 травня, коли виявили вже понад 18 тис. випадків COVID–19 і більше ніж 5 тис. хворих медиків.

Апарати ШВЛ. Представники громадськості мають особливо ретельно контролювати медичні закупівлі. Наприклад, минулого року госпіталь МВС планував придбати апарати ШВЛ на 51 млн грн. Однак журналісти Bihus.Info помітили, що договір уклали з новоствореною фірмою. До того ж ціна була вищою ніж ринкова: вартість одного апарату ШВЛ становила 1,23 млн грн, тоді як інші лікарні закуповували їх по 800 тис. грн. Після публікації Bihus.Info госпіталь передумав купувати вже проплачені апарати. 51 млн грн пролежав на рахунку новоствореної фірми три тижні. Після цього платіж повернувся до медзакладу. Журналістам Bihus.Info пояснили: відмовилися від закупівлі нібито через обіцянку волонтерів безплатно надати медичному закладу 30 апаратів ШВЛ.

Хабар прокурору для «спокійного» ведення бізнесу

Правоохоронні органи часто вимагають хабарі у підприємців. Звісно, бувають ситуації, коли власники бізнесів свідомо порушують закон й шукають можливості комусь заплатити, щоб на це заплющили очі. Проте така практика призводить до того, що місцеві правоохоронці (наприклад, прокурори) самі приходять до підприємця та вимагають у нього хабар, щоб нібито не заважати його діяльності. Водночас власник бізнесу діє цілком законно. Такі дії аж ніяк не сприяють комфортному веденню бізнесу в Україні.

Що робити? У таких ситуаціях варто звертатися до Державного бюро розслідувань. Саме воно займається корупційними злочинами, які скоїли правоохоронці. До цієї установи ви також можете звернутися, коли поліціянти вимагають у вас хабар. Як і в попередніх випадках, варто відразу фіксувати всі пропозиції хабаря на відео або аудіо, щоб точно мати докази корупції. Також в ідеалі варто одразу звернутися до правоохоронних органів та проводити всі подальші дії та зйомки вже за їхнього погодження.

Новий ЖК на місці заповідника

Усі ми любимо відпочинок на природі. Але уявіть, що ви як завжди приїжджаєте на вихідні у ліс, а там вас зустрічає паркан і техніка для вирубування дерев. На паркані напис, що тут буде новенький «екологічний» житловий комплекс. Ви розумієте, що це заповідна територія і будувати на ній — незаконно. Цілком можливо, що цільове призначення частини цього лісу могли змінити за хабар, а забудовнику — видати дозвіл на зведення ЖК. Ви вже зібрали ініціативну групу небайдужих громадян і готові боротися. Але як правильно діяти?

Що робити? У такому разі потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування. Там варто дізнатися, чи проводили громадські слухання щодо забудови цієї ділянки. Якщо територія була рекреаційною чи навіть заповідною, то місцева влада має враховувати позицію громади щодо забудови ділянки. До того ж якщо ви помічаєте незаконну вирубку лісу, звертайтеся до Державної екологічної інспекції України. Цей орган проведе перевірку законності руйнування зеленої зони.

Кейс з досвіду Bihus.Info

Збільшити свої шанси на успіх у боротьбі з незаконними забудовами можна завдяки юристам. До прикладу, восени 2019 р. журналісти Bihus.Info повідомили, що компанії з орбіти ексочільника ОП Андрія Богдана і девелопера Андрія Вавриша забудовують 30 га рекреаційної зони. З цією інформацією юристи Bihus.Info звернулися до Головного управління Держгеокадастру у Київській області, щоб ініціювати перевірку дотримання вимог земельного законодавства під час використання земельних ділянок, на яких зводять ЖК «О2 Residence». І саме SAGA DEVELOPMENT — забудовник цього житлового комплексу.  А згодом Державне бюро розслідувань відкрило справу і провело обшук компанії Вавриша.

 

Корупція буває дуже різноманітною і може траплятися як на побутовому рівні, так і серед найвищого чиновництва. І першій, і другій — не місце в українському суспільстві! Аби зменшити масштаби корупційних схем в Україні або й повністю їх викорінити, українці мають перестати толерувати хабарництво та знати, як та куди правильно повідомляти про корупцію.

Саме для цього НАЗК та студія онлайн-освіти EdEra за підтримки фонду «Відродження» створили інтерактивний курс «Впливай — викривай!». Завдяки цьому курсу кожен та кожна зможе спробувати себе у ролі викривача корупції та бути готовим/-ою її побороти в реальному житті!
Усі матеріали курсу вже доступні для навчання на платформі EdEra.

А якщо ви викрили корупцію і потребуєте юридичної допомоги — звертайтесь до юристів платформи «Свої Люди» від Bihus.Info. Вони допомагають активістам і викривачам – якісно і безкоштовно.

Громадська організація “Канцелярська сотня” оголошує тендер на надання послуг зі створення посібника та відеокурсу з особливостей фінансування політичних партій.    

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Гостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер

      Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції. 

      Новини

      У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

      За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

      Ми вплинули

      Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

      У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.