Важливо
Блоги

Мерседеси по 50 тисяч гривень: чому в Україні не працює автоматична оцінка майна

FacebookTwitterTelegram
У 2020 році були запроваджені зміни до законодавства про оцінку майна та встановлено новий порядок оцінки майна для нотаріальних операцій. За задумом, тепер не потрібно звертатися до оцінщиків та платити їм гроші, адже оцінку можна зробити самому через автоматичну систему-модуль Фонду державного майна України

Нова система передбачає спрощений спосіб оцінки майна, мета якого – зробити оцінку, по-перше, безкоштовною – адже не треба платити гроші оцінщикам, а по-друге, об’єктивною – завдяки автоматичній системі-модулю ФДМУ, що робить неможливою заниження вартості. Здавалося б, корисна система як для громадян, так і для чиновників. Та чому ми досі бачимо в деклараціях посадовців елітні квартири та величезні будинки за…50 тис грн? А громадяни продовжують укладати договори за заниженою ціною, попри наявність спрощеної системи і автоматичної оцінки?

Під час аналізу електронних декларацій посадовців ми часто знаходимо велику кількість нерухомого та рухомого майна за дуже низькими цінами. Квартири площею 200 кв. м та елітні Мерседеси та Ягуари в деклараціях коштують 50 тис грн (або 150 тис грн). 

Справа в тому, що в Україні діє норма щодо граничних розмірів розрахунку готівкою. Відповідно до Постанови правління НБУ «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» (№148 від 2017 року), фізичні особи протягом одного дня мають право здійснювати розрахунки готівкою із суб’єктами господарювання та між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі до 50 000 гривень включно.

Платежі на суму більше 50 000 гривень здійснюються шляхом переказу коштів з поточного рахунку на поточний рахунок або внесення та/або переказу коштів на поточні рахунки (у тому числі на депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).

Тобто, розрахунки до 50 тис грн можна проводити готівкою, більше – обов’язково через банк. Через це на практиці бувають випадки, що в договорі сторони пишуть символічні 50 тис грн, а насправді розплачуються реальною сумою готівки. Крім того, сума, яка записана в договорі впливає також на суму податку, який має заплатити людина. Чим менше сума в нотаріально посвідченому договорі – тим менше сплачується податків.

Крім того, раніше Закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» передбачав порогову суму фінансової операції, що підлягає фінансовому моніторингу – у розмірі 150 тис грн.

Всі операції, що перевищували цю суму підлягали обов’язковому фінансовому моніторингу – тобто додатковим обтяжуючим перевіркам. Тому раніше ми могли бачити в деклараціях чиновників суму в 150 тис грн за квартиру чи автівку. На сьогоднішній день сума обов’язкового фінансового моніторингу складає 400 тис грн.

Таким чином, в деклараціях з’являються елітні автівки та житлові будинки за 50 чи 150 тис грн. І потім, коли антикорупційні органи намагаються перевірити таку неринкову вартість майна, посадовці показують договори, де стоїть така сума. І те, що всі чудово розуміють, що неможливо купити Range Rover за таку ціну, ніяк не впливає на те, що на цьому антикорупційна перевірка закінчується. Адже у декларації 50 тис грн, і у договорі купівлі-продажу теж стоїть 50 тис грн, все сходиться.

Ця проблема виникає ще на початкових етапах. Оцінщики, які умисно оцінюють майно на потрібну низьку суму, сторони договору, які спеціально занижують суму в договорі, щоб уникати непотрібних проблем – все це призводить до того, що НАЗК не може нічого зробити із відвертою “брехнею” в деклараціях.

Що мало змінитись?

В 2020 році було внесено зміни до законодавства та встановлено новий порядок оцінки майна для нотаріальних операцій. За спрощеною системою оцінку можна зробити самому через автоматичну систему-модуль Фонду державного майна України – без участі оцінщика.  

З липня 2020 року визначення оціночної вартості майна мало здійснюватися автоматично, на підставі завантажених даних про нерухомість. Ці дані можуть вноситися до Єдиної бази будь-якою особою через мережу Інтернет. Оцінка перевіряється спеціальним модулем, і це унеможливлює заниження вартості (як це раніше могли робити недобросовісні оцінщики). 

Чи працює в реальності ця система?

Нова система була створена для спрощення процедури оцінки та ліквідації корупційної схеми в сфері складання звітів про оцінку майна. Але за півроку “роботи” нової системи проблема 50 тис грн не була вирішена. Запуск системи анонсували на липень 2020 року, але станом на лютий 2021 року вона досі не працює. Самостійно зробити оцінку все ще неможливо.
Отже, люди досі звертаються до оцінювача, який швидко робить звіт із “потрібною” ціною на майно. Ну а про небажання чиновників декларувати реальну вартість майна, варто і говорити. Тож допоки система повністю не запрацює та поки не буде чітко розмежовано повноваження оцінювачів та врегульовано, у яких випадках можна до них звертатися, а коли треба самостійно зробити оцінку на сайті Держмайна, – проблема заниженої та неринкової вартості майна буде все ще проблемою.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Four Months of Russian Strikes on Odesa: Nine Dead, Including Two Children

   The full-scale war in Ukraine, initiated by the Russian Federation on February 24, has been going on for four months now. The “official” and top-priority plans that the Russian federal channels voiced in the first weeks now seem to have been forgotten even by the invaders themselves, whose actions increasingly demonstrate Russia's real intent — the destruction of Ukraine.

   Новини

   Чотири місяці російських ударів по Одесі: дев’ятеро загиблих, серед них – дві дитини

   Повномасштабна війна в Україні, яку 24 лютого розпочала російська федерація, триває вже чотири місяці. Про “офіційні” і першочергові плани, які федеральні канали озвучували в перші тижні, нині, здається, забули навіть самі окупанти, які своїми діями все відвертіше демонструють реальний задум росії - знищення України. 

   Новини

   “They act like bandits in the 90s, only instead of iron and blowtorch they have firearms”: Invaders Kidnap Activists in the Luhansk Region and Cut Off the Region from Communications

   The Russian-Ukrainian war began on February 20, 2014, when Russian mercenaries invaded Crimea and the Donbas. The invaders "annexed" the peninsula to Russia and formed pseudo-republics in the Donetsk and Luhansk regions. Eight years later, Russia restored its forces on the borders and launched a full-scale war against Ukraine. In the territories that were occupied by Russian troops after February 24, the occupiers committed atrocities, pillaged, raped and tortured people.