Новини

Маска, паспорт, пес: інструкція, як не порушити карантинні заборони від юристів Bihus.Info

FacebookTwitterTelegram

З 6 квітня в Україні діють нові правила карантину. Зокрема, знаходитись без масок в громадських місцях не можна, парки відкриті лише для власників домашніх тварин, а за прогулянку втрьох можна отримати штраф. Як розібратись в нових правилах і не отримати штраф у 17-51 тис грн – розповідають юристи Bihus.Info.

1. Де можна знаходитись БЕЗ маски?
Вдома. Вийшов за поріг – вдягай маску або респіратор. Чому? Бо в новій редакції постанови КМУ №211 йдеться про заборону знаходитись без маски в “громадських місцях”. Проте, щодо визначення “громадського місця” тривають дискусії, оскільки єдине визначення міститься у так званомуий “антитютюновому законі”, а саме громадське місце частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони. Проте це визначення застосовується тільки для цього закону. Тому, поки у профільній постанові немає ані уточнення, ані посилання на закон з визначенням, це питання, за словами юристів буде дискусійним.

2. Чи можу я пройтись по вулиці з другом?
Так, але тільки вдвох і в масках (дивись пункт 1). Нова редакція постанови забороняє переміщення групою осіб більш ніж дві особи (крім випадків службової необхідності та супроводження дітей). Проте самоізоляція зараз – краще прогулянок.

3. А в парк можна?
Ні, з 6 квітня заборонено парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон. Однак, є виключення – для вигулу домашніх тварин однією особою та у випадку службової необхідності.

4.  А куди ще не можна?
Заборонено також відвідувати спортивні та дитячі майданчики, установи і заклади, що надають паліативну допомогу, соціальний захист та соціальні послуги.

5. Чи правда, що дітям до 14-ти можна виходити лише з батьками?
Не зовсім. Особам, які не досягли 14 років, не можна знаходитись в громадських місцях без супроводу. Однак, крім батьків, їх можуть супроводжувати: інші повнолітні родичі, усиновлювачі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-піклувальники. Зауважте, що няня до цього переліку не входить.

6. Чи правда, що без паспорта не можна виходити з дому?
Без посвідчення особи перебувати на вулиці – заборонено. Це може бути паспорт, водійські права, загранпаспорт, тимчасове посвідчення, тощо. Це потрібно для того, щоб перевірити, чи не маєте ви знаходитись на самоізоляції чи обсервації.

7. А якщо я порушив карантин і зустрів Поліцію, який штраф мені загрожує?
Кодекс про адміністративні правопорушення доповнено новою статтею 44-3, за порушення якої поліція має право скласти протокол і виписати штраф від 17 до 51 тисяч гривень. А далі долю протоколу вирішує суддя. Водночас, поліцейські теж можуть обмежитись попередженням. Однак, ризикувати не варто.

8. Чи можу я оскаржити штраф, якщо не згоден?
Так. Механізм працює таким чином: у поліції є 24 години на складання протоколу, який потім вони передають до територіального  суду за місцем вчинення адміністративного правопорушення. З суду вам надходить повістка на ту адресу, яку ви повідомили поліції. За неявки в суд, розгляд перенесуть, однак другий раз рішення можуть винести без вас – при цьому суд може як визначити штраф, так і закрити справу за малозначності порушення.

Однак, навіть якщо суд винесе рішення про штраф, у вас буде ще 10 днів на подачу апеляційної скарги.

9. Чи можна займатись спортом на свіжому повітрі?
Заборони бігати чи тренуватись немає. Однак, варто пам’ятати про масочний режим і заборону відвідувати парки і спортивні майданчики.

10. Які ще обмеження запровадив Кабмін?
Відтепер люди старше 60-ти років мають залишатись на самоізоляції вдома. Проте, якщо про цих людей нема кому піклуватись, вони можуть виходити у магазини, розташовані в радіусі 2 км від місця ізоляції.


Що змінюється для журналістів? Як зазначає адвокат проєкту “Тисни” (Bihus.Info) Євген Воробйов: “Поки не оголошено надзвичайний стан – немає додаткового (прямого) обмеження для журналістів. Оскільки стаття 34 Конституції передбачає право на свободу думки і слова. Крім цього гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів також охороняються ст. 25 Закону України “Про інформацію”. Проте, як і всі громадяни, журналісти повинні виконувати правила карантину: мати при собі паспорт, посвідчення журналіста та редакційне завдання, щоб мати докази, що необхідність у зйомці виникла у зв’язку з виконанням службових обов’язків. А ось, якщо ВРУ, наприклад, своїм розпорядженням обмежує відвідування сесії, то це повинно бути оформлено законом. В іншому випадку подібні заборони можуть бути оскаржені“.

ВАЖЛИВО: Якщо вам перешкоджають у вашій професійній діяльності, як журналіста чи активіста – звертайтесь до платформи “Свої Люди“. Це мережа юристів, що допомагають боротись з корупцією та захищати свої права.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Поліція розслідує захоплення прибережної зони в Миколаєві – юристи проєкту “Свої Люди”

   Юристи проєкту “Свої Люди” спільно з журналістами Центру журналістських розслідувань добились відкриття 5 справ щодо передачі в приватну власність земельних ділянок біля річки в Миколаєві.

   Блоги

   Житло на колесах та одинокі вовки: типові деклараційні порушення і що з ними робити

   1 квітня для українських чиновників закінчився строк подання електронних декларацій за 2020 рік. За інформацією НАЗК, за період кампанії декларування до Реєстру надійшло майже 800 тис декларацій. Які ж найпоширеніші помилки та порушення в деклараціях вчиняють посадовці? І що робити, якщо ви помітили таке порушення? Пояснює юристка Bihus.Info Єлизавета Середіна. 

   Блоги

   Аваков хоче штрафувати за “нав’язливе спілкування” і саджати за публікацію фото без дозволу

   Міністерство внутрішніх справ хоче запровадити кримінальну відповідальність за “переслідування”. Офіційно це пояснюють боротьбою проти домашнього та статевого насилля, однак формулювання законопроекту виписані так, що під кримінал може потрапити будь-хто, включно з журналістами. Про це Bihus.Info стало відомо із копії відповідного законопроекту, поданого Аваковим до Кабміну.