Важливо
Блоги

Житло на колесах та одинокі вовки: типові деклараційні порушення і що з ними робити

FacebookTwitterTelegram
1 квітня для українських чиновників закінчився строк подання електронних декларацій за 2020 рік. За інформацією НАЗК, за період кампанії декларування до Реєстру надійшло майже 800 тис декларацій. Які ж найпоширеніші помилки та порушення в деклараціях вчиняють посадовці? І що робити, якщо ви помітили таке порушення? Пояснює юристка Bihus.Info Єлизавета Середіна. 
  • В декларації не вказані члени сім’ї суб’єкта декларування

За законом, декларант має вносити в декларацію: а) всіх, хто має з ним спільний побут (наприклад, якщо в одному будинку живуть мама, дідусь і дядько декларанта – всі вони мають бути вказані), б) а також чоловіка/дружину і дітей до 18 років (навіть, якщо чоловік/дружина і діти живуть окремо). 

Але оскільки разом з членами родини треба декларувати також все їхнє майно, доходи, видатки тощо, – посадовці інколи «забувають» про наявність у них цивільної дружини/чоловіка. А також про купу майна, що їй, або йому, належить.

“Якщо ви точно знаєте, що декларант має з кимось спільний побут, однак не вказує в декларації цю людину – сміливо пишіть про порушення до НАЗК, – говорить юристка Єлизавета Середіна. – В яких ще випадках варто повідомляти антикорупційників – пояснюємо далі”.

  • Незаповнений розділ 3 декларації «Об’єкти нерухомості»

Поширеною помилкою є відсутність у розділі 3 бодай якоїсь нерухомості. Цей розділ не може бути абсолютно порожнім, оскільки це фактично означає, що декларант не користується житлом і ніде не проживає.

Декларанти кажуть «чому я маю декларувати місце реєстрації, це взагалі не моя квартира або я там не живу, тільки прописаний» або «ну, в розділі 2 вказав же».

Насправді ж, в розділі мають 3 мають бути зазначені всі об’єкти нерухомого майна, що належать декларанту, а також ті, де він/вона зареєстровані та фактично проживають. 

Тобто, якщо декларант не має житла у власності, в розділі 3 як мінімум мають бути вказані місце прописки та/або фактичного проживання (наприклад, готель чи орендоване житло).

  • Безцінні квартири: немає вартості майна на дату набуття

Коли посадовець заповнює розділ 3, він/вона має зазначити вартість нерухомості на дату набуття або за останньою грошовою оцінкою. Звісно ж, ніхто не змушує спеціально робити оцінку майна для декларації. І навряд декларант знає ціну орендованої квартири. 

Вартість може бути невідома, якщо майно старе, набуто за безкоштовної приватизації, орендоване. Однак, якщо це майно відносно нове – правочин обов’язково оформлюється у нотаріуса. І в самому документі (купівля-продаж, дарування, спадщина) зазначається вартість майна. В цьому випадку незазначення вартості може бути умисним способом приховати велику суму, джерела походження якої декларант не може пояснити. Заробітна плата – 15 тис грн в місяць, заощаджень немає, а купує квартиру на 200 кв м. Якщо він вказує справжню вартість – то одразу питання, звідки кошти? А якщо пише «Не відомо» – то і питань немає, бо ми не знаємо справжню вартість майна.

  • Житловий будинок є, а землі під ним немає

Буває і так, що посадовець вказує в декларації будинок, а земельну ділянку, на якій розташовується цей будинок, не зазначає. Це порушення, оскільки земля і розміщений на ній житловий будинок фізично пов’язані між собою. Неможливо мати у користуванні житловий будинок та, як мінімум, не користуватися земельною ділянкою, на якій він розташовується. 

  • Невідповідність рівня доходів видаткам та рівню життя

Наприклад, ви бачите, що особа, яка все життя працює на держслужбі і отримує мінімальну зарплату, раптом декларує автомобіль за 3 мільйони чи квартиру в елітному районі Києва на 300 квадратів. При цьому, задекларований дохід не дозволяє придбати таке майно, подарунків від близьких осіб, спадщини тощо він/вона не отримував/ла. Це вже може свідчити про незаконне збагачення. На жаль, на практиці такий кейс важко довести. Сума для складу злочину має бути дуже великою (6,8 млн грн у 2020 році), та і недобросовісні посадовці зазвичай записують майно на сестер/дружин/тещ. У будь-якому випадку на невідповідність способу життя посадовця рівню його доходу треба звертати увагу та повідомляти про невідповідність Національне агентство з питань запобігання корупції. 

  • Неподання або невчасне подання декларацій або форми змін

Хоч на подання електронних декларацій є повних 3 місяці, чимало посадовців люблять відкладати це на останній момент. В результаті хтось запізнюється і подає декларації вже після 1 квітня, а хтось і взагалі забуває про цей обов’язок. Несвоєчасне подання без поважних причин – тягне адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн, а при повторному порушенні – від 1700 до 5100 грн штрафу з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком на 1 рік. 

Також адмінпорушенням є запізнення з подачею “форми змін”, яка подається коли витрати, дохід або подарунки перевищують 105,1 тис грн у 2020 році та 113,5 тис грн у 2021 році упродовж 10 днів. У самій декларації видно дату її подання і дату, коли був отриманий дохід/подарунок або придбано актив. Порушення 10-денного терміну подачі форми змін підпадає під адміністративну відповідальність.

Звичайно, це не всі порушення та помилки під час заповнення декларації. Варто також звертати уваги на так звані “червоні прапорці”, які самі по собі не є порушеннями, але їх наявність вже потребує особливої уваги та додаткового аналізу електронної декларації.

До них належать такі фактори, як:
– наявність видатків, що в кілька разів перевищують активи і доходи, а також, якщо посадовець вказав, що не знає вартості якогось потенційно дорогого майна, бо “Член сім’ї не надав інформацію”;
– великі об’єми готівки;
– наявність дуже дорогих автівок чи нерухомості (неспіврозмірна з доходами);
– нерухомість за кордоном чи повітряні транспортні засоби;
– ситуація, коли активи посадовця в кілька разів перевищують його доходи;
– коли у посадовця є гараж, але немає авто;
– коли декларант має фінансові зобов’язання по відношенню не до банків, страхових чи лізингових компаній або пенсійних фондів або наявність зобов’язань, що в кілька разів перевищують активи і доходи (може свідчити про фіктивні боргові операції);
– коли подарунки, призи та благодійна допомога складають >75% доходу, або наявні призи/виграші у лотерею на великі суми;

 

У будь-якому випадку, якщо ви проаналізували декларацію посадовця та помітили щось дивне – повідомте про це Національне агентство з питань запобігання корупції. Навіть якщо даних для початку повної перевірки буде недостатньо – НАЗК все одно враховує надану вами інформацію для майбутніх перевірок.

А якщо вам потрібна допомога з заявою до НАЗК – пишіть юристам Bihus.Info на пошту [email protected] і вони розберуться в усіх порушеннях та проблемних питаннях і допоможуть повідомити антикорупційні органи. 

 

Верховний суд ухвалив остаточне рішення за позовом активіста Дмитра Сінченка до президента щодо ненадання записів розмов активістів акції “Ні капітуляції!”. Суд частково задовольнив вимоги позову і визнав, що відзив Офісу Президента щодо відсутності в ОП записів розмов активістів, не доводить відсутність у президента цієї інформації.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Метрополітен замовив ремонт тунелів за 1,5 мільярди балерині – ціни завищені, контракт засекречений

      КП «Київський метрополітен» під керівництвом Віктора Брагінського віддав підряд на капітальний ремонт «червоної гілки» столичного метро вартістю 1,5 млрд грн компанії, оформленій на родичку бізнес-партнера Брагінського. Жінка викладає класичну хореографію в академії танцю. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.