Важливо
Новини

У Кличка роками віддають мільярдні тендери компаніям з “кубла” смотрящого за містом

FacebookTwitterTelegram

Народний депутат Гео Лерос передав журналістам Bihus.Info копії документів, що могли міститися на комп’ютері з офісу так званого “смотрящого” за Києвом Дениса Комарницького, де у жовтні минулого року силовики проводили обшуки, що стосувалися нібито розкрадань на київських тендерах.

Серед документів – “меморандуми” і “понятійні угоди”. Це домовленості між “поважними людьми” щодо тих чи інших бізнесових справ. Ці домовленості не мають юридичної ваги і регулюються виключно авторитетністю сторін, які їх підписуються. “Понятійки” стосуються реалізації тих чи інших будівельних об’єктів в Києві, частина з них пов’язана з найбільшими тендерами Києва. Основними фігурантами у документах виступають Денис Комарницький – соратник екс-мера Києва Леоніда Черновецького, якого нині ЗМІ називають “смотрящим” за Києвом, його “попередник”, соратник і зараз нардеп від “ОПЗЖ” Вадим Столар, син ексмера Степан Черновецький і цілий ряд відомих київських забудовників.

Серед знайдених журналістами документів – табличка з переліком з 38-ми компаній, які ймовірно контролюються Денисом Комарницьким і записані на підставних осіб, які в цій табличці позначені як “наші”. В цей перелік внесено ряд компаній, які за останні 4 роки регулярно отримували від комунальних підприємств Києва великі підряди на будівництва та реконструкції, фактично монополізувавши право на отримання цих підрядів від “Спецжитлофонду”, “Житлоінвестбуду-УКБ” та “Дирекції шляхо-транспортних споруд”.

Таблица ПОЛНАЯ ТОВ объекты 06.08.2019 (1) Watermark

Це, зокрема, компанія “Еко-Буд-Трейд”. У 2017-му вона виграла тендер на понад 6 мільярдів гривень на добудову Подільсько-Воскресенського мосту – легендарного київського довгобуду.

Тоді журналісти Bihus.Info з’ясували, що компанія оформлена на підставну особу і пов’язували цю фірму з нинішнім заступником мера, а на той час директором КП “Спецжитлофонд” Вячеславом Непопом. Між тим співвласником “Еко-Буд-Трейд” є Максим Половко. В згаданому документі він позначений як “наш”. Крім того, він раніше проживав у київській квартирі, що належить дружині Дениса Комарницького.

Серед документів журналісти знайшли також ще одну “понятійку”, що стосується “Еко-Буд-Трейду”. В ній йдеться про те, що у 2018 році Комарницький ймовірно мав намір передати “Еко-Буд-Трейд” Вадиму Столару та скандальному екснардепу і забудовнику Максиму Микитасю. Останні, відповідно до документа, повинні були сприяти виграшам іншими компаніями Комарницького київських тендерів. При цьому, в файлі міститься детальний перелік тендерів, які потрібно було “виграти”. Вибіркова перевірка показала, що в подальшому київські комунальники оголошувати ці самі торги (слово в слово) і перемоги діставалися якраз компаніям з орбіти Комарницького.
У переліку компаній також зазначена “Варда Спецбуд Монтаж”. Її номінальний власник також маркований як “наш”. Ця фірма за останні роки отримала від київських комунальників підрядів на майже 2 мільярди гривень. 

Ще одна фірма з “флешки” Комарницького – “Скайбуд Груп”, яка на тих же комунальних підрядах отримала понад мільярд гривень. 

Окремо варто сказати про ще одного “улюбленця” київських комунальників – “БК Роял Хаус”. Фірма лише за рік зуміла “натендерити” на майже 1,3 мільярди гривень. ЗМІ раніше пов’язували її з орбітою олігарха Ігоря Коломойського. Цієї компанії немає у вищезазначеній таблиці, але її засновником був Олександр Степенко – людина, що в табличці значиться як “наш”. Нині ж компанію записали на іншого бенефіціара, але він при цьому значиться партнером брата Степенка в ще одній фірмі.

Показово, що ці компанія протягом кількох років “приходили” на тендери від ряду київських комунальних підприємств разом і створювали нібито конкуренцію, почергово забираючи ті чи інші підряди на будівництва, ремонти та реконструкції ліцеїв, шкіл, лікарень, інфраструктурних об’єктів. Окрім цього, значна частина цих компаній в різні часи фігурувала в різних кримінальних провадженнях і судових матеріалах, що стосувалися зловживань на цих самих тендерах. Втім, це чомусь ніяк не впливало на подальше отримання підрядів.

Більше того, ці компанії не є самостійними будівельними фірмами, вони виступають як звичайні “прокладки”, які, отримавши бюджетні кошти і залишивши частину собі, передають їх по ланцюжку далі – аж до реальної підрядної структури.

Загалом, компанії з “флешки” за останні чотири роки отримали від київських комунальників підрядів на майже 13 мільярдів гривень. 

Мер Києва Віталій Кличко в коментарі Bihus.Info заявив, що Комарницького і Столара знає багато років, але не зустрічається з ними. При цьому мер також заявив, що не знає хто стоїть за генпідрядником будівництва мосту і йому невідомо про тендерні “успіхи” окремих компаній:  “Лобіювання ніякого я не робив, але якщо є такі факти, я б хотів аби вони однозначно були у правоохоронних органах, аби ті могли дати висновки по цим питанням”, – сказав Кличко.

Ім’я Кличка в документах відсутнє, але періодично в “понятійках” згадується можливість “забезпечення політичної підтримки мера”. У одному з документів – драфті “понятійки”, що готувалася у травні 2018-го йдеться про 230 гектарів біля музею “Пирогово” в Києві, які планується забудувати житловими комплексами. Серед сторін в угоді Андрій Іванов – бізнес-партнер відомого бізнесмена і забудовника Василя Хмельницького, Степан Черновецький – син ексмера Леоніда Черновецького та Вадим Столар. У “понятійці” йдеться про те, що Андрій Іванов та Степан Черновецький планують забудувати цю земельну ділянку, а Вадим Столар повинен допомогти у вирішенні питань з усіма інстанціями: “Забезпечити прийняття Київрадою детального плану території до кінця року; Забезпечити рішення Київради про дозвіл будувати багатоповерхівки (не менше 9 поверхів); Забезпечити видачу містобудівних умов; Затвердити знижені орендні ставки на землю”. За ці послуги Столару нібито пропонують 15 мільйонів доларів.

Цікаво, що оточення Черновецького намагалося вивести цю земельну ділянку під будівництво ще у 2007 році. Тоді Київрада віддала землю ряду фіктивних кооперативів, але рішення оскаржили в судах і земля повернулася місту. Через півроку після появи “понятійки” між Столаром, Черновецьким та Івановим, у грудні 2018 року, Департамент містобудування КМДА видав містобудівні умови – документ, який дає старт забудовам в Києві, на одну з ділянок в межах цих 230 гектарів. Цікаво, що саме ця ділянка в “понятійці” значилася першою на черзі для виведення. Більше того, зазначена в МУО висотність майбутнього будівництва збігається з “побажанням” у “понятійці” – орієнтовно 9 поверхів.

У наданих редакції “Bihus.Info” документах містяться і прайси на окремі “послуги”, необхідні для забудовників. Зокрема, наприклад, затвердження детального плану території (першочерговий етап для будівництва) оцінюється в 40 тисяч доларів, внесення правок у містобудівний кадастр – у 50 тисяч, перенесення судового засідання коштує 10 тисяч доларів, рішення Вищого господарського суду – 60 тисяч.

Дениса Комарницького почали називати “новим смотрящим” за Києвом восени 2019-го, після виборів до Верховної Ради. Ряд журналістів, активістів та експертів заявляли, що команда Комарницького працювала з нардепом від “Слуги народу” та відомим ресторатором Миколою Тищенком під час парламентських перегонів.

В подальшому прізвища Комарницького, Тищенка та на той момент помічника президента Андрія Єрмака згадувалися в контексті так званої “війни за Київ”, коли тодішній очільник Офісу президента Андрій Богдан намагався перерозподілити впливи в місті за рахунок послаблення позиції мера Кличка і введення іншої, можна припустити – “своєї” людини на посаду голови Київської міської державної адміністрації. Ймовірний союз Кличка і Єрмака в протистоянні цим намірам Богдана закінчився відставкою останнього. За даними наших джерел це могло позначитися на зростанні впливу в Києві Дениса Комарницького, який нібито нині залучений до активної мерсько-передвиборчої кампанії Тищенка. Останній вважається креатурою Єрмака і “засвітився” в скандальній історії з рестораном “Велюр”.


Отримані журналістами документи також можуть свідчити про співпрацю Комарницького та його людей з оточенням нардепа та кандидата в мери Києва Миколи Тищенка та з орбітою ще одного кандидата в мери, вже від “Батьківщини”, Віталія Нестора. Більше про це в повній версії матеріалу за посиланням. 

Колишній депутат Київради і соратник Леоніда Черновецького, а нині так званий “смотрящий” за Києвом Денис Комарницький у 2017 році домовився з менеджеркою біглого ексміністра Олександра Клименка щодо виведення з-під арешту і подальшого продажу ряду об’єктів у Конча-Заспі. Про це свідчать документи, що найвірогідніше містилися на комп’ютері юриста Комарницького, копію котрого журналістам передав народний депутат Гео Лерос.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Морякам скасували іспити для підтвердження дипломів

   Володимир Зеленський підписав закон, яким суттєво спрощує процедуру поновлення документів для моряків. Раніше усі українські моряки, щоб поновити документи, мали проходити іспит кожні 5 років. Тепер його залишили тільки для тих, хто вперше отримує документи чи хоче підвищити кваліфікацію. Документи діючим морякам продовжуватимуть за наявності у них робочого стажу. 

   Новини

   Незаконна забудова від матері прокурорки: юрист проєкту “Свої Люди” допоміг журналістці отримати дані для розслідування

   Журналістка “Четвертої влади” Алла Максимчук та юрист проєкту “Свої Люди” Віталій Гусак добились розкриття інформації щодо плати за користування ділянкою матір’ю прокурорки. Отримати дані стосовно фігурантки скандальної забудови юристу і журналістці допомогло звернення до Омбудсмена. 

   Блоги

   Коментар VS інтерв’ю: в чому різниця і які правові ризики для журналістів

   Коментар та інтерв’ю – поширені форми спілкування з героями матеріалів як для розслідувачів, так і для журналістів з інших сфер. Та попри схожість за формою, з точки зору закону між цими поняттями є суттєва різниця. Юристки Bihus.Info Тетяна Дмитрюкова і Марія Музичка пояснюють правові нюанси і можливі наслідки для журналістів.