У Кличка роками віддають мільярдні тендери компаніям з “кубла” смотрящого за містом
Народний депутат Гео Лерос передав журналістам Bihus.Info копії документів, що могли міститися на комп’ютері з офісу так званого “смотрящого” за Києвом Дениса Комарницького, де у жовтні минулого року силовики проводили обшуки, що стосувалися нібито розкрадань на київських тендерах.
Серед документів – “меморандуми” і “понятійні угоди”. Це домовленості між “поважними людьми” щодо тих чи інших бізнесових справ. Ці домовленості не мають юридичної ваги і регулюються виключно авторитетністю сторін, які їх підписуються. “Понятійки” стосуються реалізації тих чи інших будівельних об’єктів в Києві, частина з них пов’язана з найбільшими тендерами Києва. Основними фігурантами у документах виступають Денис Комарницький – соратник екс-мера Києва Леоніда Черновецького, якого нині ЗМІ називають “смотрящим” за Києвом, його “попередник”, соратник і зараз нардеп від “ОПЗЖ” Вадим Столар, син ексмера Степан Черновецький і цілий ряд відомих київських забудовників.
Серед знайдених журналістами документів – табличка з переліком з 38-ми компаній, які ймовірно контролюються Денисом Комарницьким і записані на підставних осіб, які в цій табличці позначені як “наші”. В цей перелік внесено ряд компаній, які за останні 4 роки регулярно отримували від комунальних підприємств Києва великі підряди на будівництва та реконструкції, фактично монополізувавши право на отримання цих підрядів від “Спецжитлофонду”, “Житлоінвестбуду-УКБ” та “Дирекції шляхо-транспортних споруд”.
Це, зокрема, компанія “Еко-Буд-Трейд”. У 2017-му вона виграла тендер на понад 6 мільярдів гривень на добудову Подільсько-Воскресенського мосту – легендарного київського довгобуду.
Тоді журналісти Bihus.Info з’ясували, що компанія оформлена на підставну особу і пов’язували цю фірму з нинішнім заступником мера, а на той час директором КП “Спецжитлофонд” Вячеславом Непопом. Між тим співвласником “Еко-Буд-Трейд” є Максим Половко. В згаданому документі він позначений як “наш”. Крім того, він раніше проживав у київській квартирі, що належить дружині Дениса Комарницького.
Серед документів журналісти знайшли також ще одну “понятійку”, що стосується “Еко-Буд-Трейду”. В ній йдеться про те, що у 2018 році Комарницький ймовірно мав намір передати “Еко-Буд-Трейд” Вадиму Столару та скандальному екснардепу і забудовнику Максиму Микитасю. Останні, відповідно до документа, повинні були сприяти виграшам іншими компаніями Комарницького київських тендерів. При цьому, в файлі міститься детальний перелік тендерів, які потрібно було “виграти”. Вибіркова перевірка показала, що в подальшому київські комунальники оголошувати ці самі торги (слово в слово) і перемоги діставалися якраз компаніям з орбіти Комарницького.
У переліку компаній також зазначена “Варда Спецбуд Монтаж”. Її номінальний власник також маркований як “наш”. Ця фірма за останні роки отримала від київських комунальників підрядів на майже 2 мільярди гривень.
Ще одна фірма з “флешки” Комарницького – “Скайбуд Груп”, яка на тих же комунальних підрядах отримала понад мільярд гривень.
Окремо варто сказати про ще одного “улюбленця” київських комунальників – “БК Роял Хаус”. Фірма лише за рік зуміла “натендерити” на майже 1,3 мільярди гривень. ЗМІ раніше пов’язували її з орбітою олігарха Ігоря Коломойського. Цієї компанії немає у вищезазначеній таблиці, але її засновником був Олександр Степенко – людина, що в табличці значиться як “наш”. Нині ж компанію записали на іншого бенефіціара, але він при цьому значиться партнером брата Степенка в ще одній фірмі.
Показово, що ці компанія протягом кількох років “приходили” на тендери від ряду київських комунальних підприємств разом і створювали нібито конкуренцію, почергово забираючи ті чи інші підряди на будівництва, ремонти та реконструкції ліцеїв, шкіл, лікарень, інфраструктурних об’єктів. Окрім цього, значна частина цих компаній в різні часи фігурувала в різних кримінальних провадженнях і судових матеріалах, що стосувалися зловживань на цих самих тендерах. Втім, це чомусь ніяк не впливало на подальше отримання підрядів.
Більше того, ці компанії не є самостійними будівельними фірмами, вони виступають як звичайні “прокладки”, які, отримавши бюджетні кошти і залишивши частину собі, передають їх по ланцюжку далі – аж до реальної підрядної структури.
Загалом, компанії з “флешки” за останні чотири роки отримали від київських комунальників підрядів на майже 13 мільярдів гривень.
Мер Києва Віталій Кличко в коментарі Bihus.Info заявив, що Комарницького і Столара знає багато років, але не зустрічається з ними. При цьому мер також заявив, що не знає хто стоїть за генпідрядником будівництва мосту і йому невідомо про тендерні “успіхи” окремих компаній: “Лобіювання ніякого я не робив, але якщо є такі факти, я б хотів аби вони однозначно були у правоохоронних органах, аби ті могли дати висновки по цим питанням”, – сказав Кличко.
Ім’я Кличка в документах відсутнє, але періодично в “понятійках” згадується можливість “забезпечення політичної підтримки мера”. У одному з документів – драфті “понятійки”, що готувалася у травні 2018-го йдеться про 230 гектарів біля музею “Пирогово” в Києві, які планується забудувати житловими комплексами. Серед сторін в угоді Андрій Іванов – бізнес-партнер відомого бізнесмена і забудовника Василя Хмельницького, Степан Черновецький – син ексмера Леоніда Черновецького та Вадим Столар. У “понятійці” йдеться про те, що Андрій Іванов та Степан Черновецький планують забудувати цю земельну ділянку, а Вадим Столар повинен допомогти у вирішенні питань з усіма інстанціями: “Забезпечити прийняття Київрадою детального плану території до кінця року; Забезпечити рішення Київради про дозвіл будувати багатоповерхівки (не менше 9 поверхів); Забезпечити видачу містобудівних умов; Затвердити знижені орендні ставки на землю”. За ці послуги Столару нібито пропонують 15 мільйонів доларів.
Цікаво, що оточення Черновецького намагалося вивести цю земельну ділянку під будівництво ще у 2007 році. Тоді Київрада віддала землю ряду фіктивних кооперативів, але рішення оскаржили в судах і земля повернулася місту. Через півроку після появи “понятійки” між Столаром, Черновецьким та Івановим, у грудні 2018 року, Департамент містобудування КМДА видав містобудівні умови – документ, який дає старт забудовам в Києві, на одну з ділянок в межах цих 230 гектарів. Цікаво, що саме ця ділянка в “понятійці” значилася першою на черзі для виведення. Більше того, зазначена в МУО висотність майбутнього будівництва збігається з “побажанням” у “понятійці” – орієнтовно 9 поверхів.
У наданих редакції “Bihus.Info” документах містяться і прайси на окремі “послуги”, необхідні для забудовників. Зокрема, наприклад, затвердження детального плану території (першочерговий етап для будівництва) оцінюється в 40 тисяч доларів, внесення правок у містобудівний кадастр – у 50 тисяч, перенесення судового засідання коштує 10 тисяч доларів, рішення Вищого господарського суду – 60 тисяч.
Дениса Комарницького почали називати “новим смотрящим” за Києвом восени 2019-го, після виборів до Верховної Ради. Ряд журналістів, активістів та експертів заявляли, що команда Комарницького працювала з нардепом від “Слуги народу” та відомим ресторатором Миколою Тищенком під час парламентських перегонів.
В подальшому прізвища Комарницького, Тищенка та на той момент помічника президента Андрія Єрмака згадувалися в контексті так званої “війни за Київ”, коли тодішній очільник Офісу президента Андрій Богдан намагався перерозподілити впливи в місті за рахунок послаблення позиції мера Кличка і введення іншої, можна припустити – “своєї” людини на посаду голови Київської міської державної адміністрації. Ймовірний союз Кличка і Єрмака в протистоянні цим намірам Богдана закінчився відставкою останнього. За даними наших джерел це могло позначитися на зростанні впливу в Києві Дениса Комарницького, який нібито нині залучений до активної мерсько-передвиборчої кампанії Тищенка. Останній вважається креатурою Єрмака і “засвітився” в скандальній історії з рестораном “Велюр”.
Отримані журналістами документи також можуть свідчити про співпрацю Комарницького та його людей з оточенням нардепа та кандидата в мери Києва Миколи Тищенка та з орбітою ще одного кандидата в мери, вже від “Батьківщини”, Віталія Нестора. Більше про це в повній версії матеріалу за посиланням.
Колишній депутат Київради і соратник Леоніда Черновецького, а нині так званий “смотрящий” за Києвом Денис Комарницький у 2017 році домовився з менеджеркою біглого ексміністра Олександра Клименка щодо виведення з-під арешту і подальшого продажу ряду об’єктів у Конча-Заспі. Про це свідчать документи, що найвірогідніше містилися на комп’ютері юриста Комарницького, копію котрого журналістам передав народний депутат Гео Лерос.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниНАБУ і САП повідомили про підозру судді Печерського суду Ільєвій з сюжету Bihus.Info
Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура повідомили про підозру у зловживанні службовим становищем судді Печерського районного суду і фігурантці сюжету Bihus.Info Тетяні Ільєвій. Про це повідомляє “Слово і діло” з посиланням на джерела в правоохоронних органах.
Нардеп Ісаєнко з’явився на засіданні парламентського комітету у мерчі будівельної групи, зв’язок із якою спростовує
Народний депутат від вже забороненої партії “Опозиційна платформа за життя” Дмитро Ісаєнко з’явився на засіданні парламентського комітету у кофті з мерчем будівельної групи Perfect Group, причетність до якої нардеп офіційно не визнає.
СБУ підтвердила розслідування Bihus.Info: у дружини і родичів ексрозвідника Семочка є паспорти рф
Служба безпеки України підтвердила наявність громадянства рф, чинних російських паспортів рф та російських податкових номерів у дружини та родичів колишнього замголови Служби зовнішньої розвідки Сергія Семочка. Про це Bihus.Info стало відомо із відповіді СБУ на депутатське звернення.