Новини

«Наші гроші» спростували звинувачення ДП ПК «Україна» у дискредитації репутації

1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Державний ПК «Україна» звинуватив журналістів телевізійного проекту «Наші гроші» у […]

Державний ПК «Україна» звинуватив журналістів телевізійного проекту «Наші гроші» у лобіюванні інтересів консорціуму «ЄДАПС» та умисному «плямуванні» репутації державних поліграфістів.

Перш ніж відповісти (по пунктах!) на звинувачення ПК «Україна», нагадаємо:

У 2013 році Кабмін запровадив нову систему захисту акцизних марок – аби уникнути фальсифікату. Вартість марок планували підвищити, а друкувати їх мав Консорціум «ЄДАПС». Та журналісти з’ясували, що у «ЄДАПСу» була закладена корупційна складова. Як результат, консорціум відсторонили. Друк марок віддали державним поліграфістам, які створили власний дизайн і додаткову систему захисту. Звісно ж, ніякої корупційної складової вже ніби й не було, але ціна марок меншою не стала. Держава виділила на друк ПК «Україна» ті ж 316 мільйонів гривень, які були заплановані з корупційним відсотком «ЄДАПСу».

Марки друкували з вересня 2013 року, а влітку 2014-го розслідування програми «Наші гроші» показало, що той захист, на який витрачали 300 мільйонів державних гривень щороку, захистом назвати складно. По суті, це був звичайний штрих-код нового зразка, який зчитувала спеціальна програма до мобільного телефону. Наше розслідування встановило, що:

1. Код легко передрукувати-скопіювати, причому зчитування копії дає той самий результат, що й оригіналу.

2. Код не містить жодного унікального ідентифікатора. Це, власне, закодовані слова «тютюн вітчизняний», область України та місяць виробництва. Захисна сила такого коду – не більша, ніж ті ж слова, просто надруковані на пачці цигарок.

3. Хоча серед додатків до мобільних телефонів є сотні програм для зчитування штрих-кодів, саме цей код зчитувався окремою програмою, написаною спеціально для нього лише для телефону Iphone 5.

4. Ця програма та збільшувальні скельця для сканування відсутні і у податківців, і у МВС. Тож навіть якби цей код містив якісь дані про оригінальність товару, його все одно ніхто не зміг би зчитати.

5. Кому саме ПК «Україна» перераховує гроші за цей захист – таємниця.

Ця інформація стала підставою стверджувати, що державні поліграфісти намарно витратили третину мільярда гривень. Розслідування програми «Наші гроші», нагадаємо, було влітку. Після нього Кабмін скасував друк цього захисного коду. А наприкінці року з’явився звіт Держфінінспекції, в якому йшлося про збитки, завдані державі виплатами ПК «Україна» компанії УНІТ за нанесення цього коду. І програма «Наші гроші» нещодавно зробила оновлення літнього сюжету – вже із запитаннями до головних фігурантів. Саме ці запитання змусили ПК «Україна» пригадати літнє розслідування, та із запізненням у 8 місяців його «спростовувати».

А тепер про спростування сюжетів програми «Наші гроші» телеканалу ZIK.

«Інформація, поширювана у цих сюжетах, не відповідає дійсності, є спотвореною і перекрученою!» – зазначено у заяві державного підприємства (ПК «Україна»).

«Ефективність застосування графічного захисного елементу підтверджено висновком експертизи… Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС. Експертами встановлено, що графічний захисний елемент марок акцизного податку з закодованою графічною інформацією неможливо скопіювати або відтворити», – йдеться у звинуваченні.

На жаль, навіть папір із печаткою НДЦ МВС ніяк не змінює реальності. Радимо переглянути сюжет ще раз.


Аби скопіювати «графічний захисний елемент» («картинку»), достатньо відсканувати цю картинку та якісно її надрукувати в новому місці. Що й було продемонстровано.

«Технологія графічного захисного елемента відноситься до фізично неклонованих функцій (PUF, Physical Unclonable Function) та ефективно використовується (перелік країн) в боротьбі з підробками. Фізично неклоновані функції – це функції, які інтегруються в фізичну структуру продукту під час виробничого процесу, та внаслідок наявності безлічі випадкових компонентів функцію неможливо змоделювати або відтворити», – стверджують у коментарі ПК «Україна».

Це НАДРУКОВАНИЙ код. Щоб його «фізично клонувати», треба код просто «відксерити».

А насправді PUF (за Вікіпедією) – це, наприклад, шар скла з випадковими неоднорідностями. Неможливо створити точно такий самий шар із точно таким розташуванням атомів. Картки з магнітною стрічкою – теж воно. Там лежить неоднорідний шар з фериту барію. З атомів, які двічі однаково не нанесеш. Уся мета PUF в тому, що кожен екземпляр унікальний. Знайдіть, будь ласка, серед справжніх PUF щось надруковане чорнилами. Той код, який ми бачимо на акцизі, стане PUF тільки якщо аналізувати не його вміст, а розміщення атомів на поверхні.

«Таким чином, підкреслюємо, що на марках акцизного податку ніколи не друкувався будь-який штрих-код або QR-код, – наголошено у заяві поліграфкомбінату. – Натомість у відеосюжетах програми «Наші гроші» у посиланнях, які розміщують засоби масової інформації, подано суб’єктивні висновки журналістів, які не мають права видавати власні оціночні судження за достовірну інформацію».


Ось це надруковано на марках Мал.1. Ось тут містяться qr-коди. Знайдіть відмінності.

«Цікавим є те, що як експерта в сюжеті було залучено Андрія Тимошенка, який займає посаду директора з виробництва ТОВ «СП «Голографія», що входить до складу Консорціуму «ЄДАПС». Проте в сюжеті не надано інформації щодо особи Андрія Тимошенка», – йдеться у заяві далі.

Жодної інтриги. В Україні, на жаль, є аж цілих дві структури, які компетентні у питаннях друку акцизів та документів. Це «ЄДАПС» з його корупційними скандалами та ПК «Україна» – теж з його корупційними скандалами. Якщо друкувати щось доручать «ЄДАПСу» і він туди включить корупційний елемент – технічним експертом буде ПК «Україна»…

«Інформація щодо будь-яких перевірок захисного графічного елементу невідомих листів із зображенням марок акцизного податку за допомогою невідомого приладу, здійснених журналістами «Наших грошей» та фахівцями Консорціуму «ЄДАПС», є нічим іншим, як фальсифікацією та свідомою спробою дискредитації репутації Поліграфкомбінату «Україна», що легко спростовується висновками уповноважених органів та будь-якими експертами в галузі захищених документів», – заявляють працівники комбінату.

За висновками уповноважених органів, у нас в країні і корупції з 2010-го по 2014 рік майже не було, а бачте, як зрештою вийшло. Власне, наш експеримент можна повторити, доки з продажу не зникли цигарки із цим «захистом» (Кабмін же його скасував:). «Невідомий прилад», яким ми проводили сканування марки, – той самий Iphone5, наданий податківцями. З програмою, яку замовляло Міндоходів. Це, що важливо, ледь не єдиний Iphone з такою програмою. А вони мали б бути в усіх податківців. Але «не завезли».


«Нагадаємо, до 2012 року в Україні існувала приватна монополія Консорціуму «ЄДАПС» на виробництво документів суворої звітності, при цьому Поліграфкомбінат «Україна» виконував роботи з виготовлення бланків документів на субпідряді у Консорціуму «ЄДАПС».

І програма «Наші гроші» нагадує. До 2012 року в Україні існувала приватна монополія «ЄДАПС», яка коштувала країні міль-яр-ди! А позбутися цієї монополії вдалось шаленими зусиллями. Не в останню чергу – журналістів. І це робилося не для того, щоби державна поліграфія мала змогу красти те, що до неї крав «ЄДАПС».

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.