«Наші гроші» спростували звинувачення ДП ПК «Україна» у дискредитації репутації

Державний ПК «Україна» звинуватив журналістів телевізійного проекту «Наші гроші» у […]
Державний ПК «Україна» звинуватив журналістів телевізійного проекту «Наші гроші» у лобіюванні інтересів консорціуму «ЄДАПС» та умисному «плямуванні» репутації державних поліграфістів.
Перш ніж відповісти (по пунктах!) на звинувачення ПК «Україна», нагадаємо:
У 2013 році Кабмін запровадив нову систему захисту акцизних марок – аби уникнути фальсифікату. Вартість марок планували підвищити, а друкувати їх мав Консорціум «ЄДАПС». Та журналісти з’ясували, що у «ЄДАПСу» була закладена корупційна складова. Як результат, консорціум відсторонили. Друк марок віддали державним поліграфістам, які створили власний дизайн і додаткову систему захисту. Звісно ж, ніякої корупційної складової вже ніби й не було, але ціна марок меншою не стала. Держава виділила на друк ПК «Україна» ті ж 316 мільйонів гривень, які були заплановані з корупційним відсотком «ЄДАПСу».
Марки друкували з вересня 2013 року, а влітку 2014-го розслідування програми «Наші гроші» показало, що той захист, на який витрачали 300 мільйонів державних гривень щороку, захистом назвати складно. По суті, це був звичайний штрих-код нового зразка, який зчитувала спеціальна програма до мобільного телефону. Наше розслідування встановило, що:
1. Код легко передрукувати-скопіювати, причому зчитування копії дає той самий результат, що й оригіналу.
2. Код не містить жодного унікального ідентифікатора. Це, власне, закодовані слова «тютюн вітчизняний», область України та місяць виробництва. Захисна сила такого коду – не більша, ніж ті ж слова, просто надруковані на пачці цигарок.
3. Хоча серед додатків до мобільних телефонів є сотні програм для зчитування штрих-кодів, саме цей код зчитувався окремою програмою, написаною спеціально для нього лише для телефону Iphone 5.
4. Ця програма та збільшувальні скельця для сканування відсутні і у податківців, і у МВС. Тож навіть якби цей код містив якісь дані про оригінальність товару, його все одно ніхто не зміг би зчитати.
5. Кому саме ПК «Україна» перераховує гроші за цей захист – таємниця.
Ця інформація стала підставою стверджувати, що державні поліграфісти намарно витратили третину мільярда гривень. Розслідування програми «Наші гроші», нагадаємо, було влітку. Після нього Кабмін скасував друк цього захисного коду. А наприкінці року з’явився звіт Держфінінспекції, в якому йшлося про збитки, завдані державі виплатами ПК «Україна» компанії УНІТ за нанесення цього коду. І програма «Наші гроші» нещодавно зробила оновлення літнього сюжету – вже із запитаннями до головних фігурантів. Саме ці запитання змусили ПК «Україна» пригадати літнє розслідування, та із запізненням у 8 місяців його «спростовувати».
А тепер про спростування сюжетів програми «Наші гроші» телеканалу ZIK.
«Інформація, поширювана у цих сюжетах, не відповідає дійсності, є спотвореною і перекрученою!» – зазначено у заяві державного підприємства (ПК «Україна»).
«Ефективність застосування графічного захисного елементу підтверджено висновком експертизи… Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром МВС. Експертами встановлено, що графічний захисний елемент марок акцизного податку з закодованою графічною інформацією неможливо скопіювати або відтворити», – йдеться у звинуваченні.
На жаль, навіть папір із печаткою НДЦ МВС ніяк не змінює реальності. Радимо переглянути сюжет ще раз.
Аби скопіювати «графічний захисний елемент» («картинку»), достатньо відсканувати цю картинку та якісно її надрукувати в новому місці. Що й було продемонстровано.
«Технологія графічного захисного елемента відноситься до фізично неклонованих функцій (PUF, Physical Unclonable Function) та ефективно використовується (перелік країн) в боротьбі з підробками. Фізично неклоновані функції – це функції, які інтегруються в фізичну структуру продукту під час виробничого процесу, та внаслідок наявності безлічі випадкових компонентів функцію неможливо змоделювати або відтворити», – стверджують у коментарі ПК «Україна».
Це НАДРУКОВАНИЙ код. Щоб його «фізично клонувати», треба код просто «відксерити».
А насправді PUF (за Вікіпедією) – це, наприклад, шар скла з випадковими неоднорідностями. Неможливо створити точно такий самий шар із точно таким розташуванням атомів. Картки з магнітною стрічкою – теж воно. Там лежить неоднорідний шар з фериту барію. З атомів, які двічі однаково не нанесеш. Уся мета PUF в тому, що кожен екземпляр унікальний. Знайдіть, будь ласка, серед справжніх PUF щось надруковане чорнилами. Той код, який ми бачимо на акцизі, стане PUF тільки якщо аналізувати не його вміст, а розміщення атомів на поверхні.
«Таким чином, підкреслюємо, що на марках акцизного податку ніколи не друкувався будь-який штрих-код або QR-код, – наголошено у заяві поліграфкомбінату. – Натомість у відеосюжетах програми «Наші гроші» у посиланнях, які розміщують засоби масової інформації, подано суб’єктивні висновки журналістів, які не мають права видавати власні оціночні судження за достовірну інформацію».
Ось це надруковано на марках Мал.1. Ось тут містяться qr-коди. Знайдіть відмінності.
«Цікавим є те, що як експерта в сюжеті було залучено Андрія Тимошенка, який займає посаду директора з виробництва ТОВ «СП «Голографія», що входить до складу Консорціуму «ЄДАПС». Проте в сюжеті не надано інформації щодо особи Андрія Тимошенка», – йдеться у заяві далі.
Жодної інтриги. В Україні, на жаль, є аж цілих дві структури, які компетентні у питаннях друку акцизів та документів. Це «ЄДАПС» з його корупційними скандалами та ПК «Україна» – теж з його корупційними скандалами. Якщо друкувати щось доручать «ЄДАПСу» і він туди включить корупційний елемент – технічним експертом буде ПК «Україна»…
«Інформація щодо будь-яких перевірок захисного графічного елементу невідомих листів із зображенням марок акцизного податку за допомогою невідомого приладу, здійснених журналістами «Наших грошей» та фахівцями Консорціуму «ЄДАПС», є нічим іншим, як фальсифікацією та свідомою спробою дискредитації репутації Поліграфкомбінату «Україна», що легко спростовується висновками уповноважених органів та будь-якими експертами в галузі захищених документів», – заявляють працівники комбінату.
За висновками уповноважених органів, у нас в країні і корупції з 2010-го по 2014 рік майже не було, а бачте, як зрештою вийшло. Власне, наш експеримент можна повторити, доки з продажу не зникли цигарки із цим «захистом» (Кабмін же його скасував:). «Невідомий прилад», яким ми проводили сканування марки, – той самий Iphone5, наданий податківцями. З програмою, яку замовляло Міндоходів. Це, що важливо, ледь не єдиний Iphone з такою програмою. А вони мали б бути в усіх податківців. Але «не завезли».
«Нагадаємо, до 2012 року в Україні існувала приватна монополія Консорціуму «ЄДАПС» на виробництво документів суворої звітності, при цьому Поліграфкомбінат «Україна» виконував роботи з виготовлення бланків документів на субпідряді у Консорціуму «ЄДАПС».
І програма «Наші гроші» нагадує. До 2012 року в Україні існувала приватна монополія «ЄДАПС», яка коштувала країні міль-яр-ди! А позбутися цієї монополії вдалось шаленими зусиллями. Не в останню чергу – журналістів. І це робилося не для того, щоби державна поліграфія мала змогу красти те, що до неї крав «ЄДАПС».
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.