#МикитасьГейт: як сюжет Bihus.Info перетворився на 100-мільйонну проблему і загрозу арешту ексдепутата

Справа ексочільника “Укрбуду” Максима Микитася – одна з найдинамічніших корупційних історій України. Нещодавно антикорупційна прокуратура добилась стягнення 80 мільйонів застави в бюджет, і тепер екснардепу загрожує арешт – бо нову заставу у 100 мільйонів він досі не вніс. Крім того, слідство встановило ще 2-х фігурантів схеми, таким чином кількість підозрюваних збільшилась до 8.
А почалося все з журналістського розслідування Максима Опанасенка для Bihus.Info. Наприкінці 2017-го року Максим з’ясував, що керівництво Нацгвардії та Укрбуд екснардепа Микитася провели вкрай невигідний обмін. Будівельна компанія отримала землю в центрі столиці під забудову, проте військові замість квартир на столичному Печерську отримали квартири на околиці Києва.
Як пізніше встановили детективи Національного антикорупційного бюро, внаслідок додаткової угоди між Нацгвардією і забудовником, збитки держави склали близько 81 млн грн. Станом на 30 квітня 2020-го року підозри в цій справі отримали восьмеро фігурантів – серед яких екснардем Максим Микитась і колишній очільник Нацгвардії Юрій Аллєров.
Тож ми вирішили розпитати автора, як почалася ця резонансна історія, і чи вірить він, що Микитась нарешті сяде.
Максиме, давай почнемо зі свіжого. Як думаєш, чому Вищий антикорупційний суд не дав дозвіл на арешт Микитася?
Гадки не маю. Але, насправді, я вболіваю не за те, щоб Микитась сидів під арештом, а за те, щоб він сплатив державі максимальну кількість коштів в тій чи іншій формі. Не бачу жодного сенсу у витратах на його утримання за гратами. А от у виплатах у бюджет – бачу.
Чи спілкуєшся ти з прокурорами в цій справі?
Ні, як і вони зі мною.
А як взагалі сталось, що 80 млн попередньої застави стягнули в бюджет?
Все просто. В нього було зобов’язання – не зустрічатися зі свідками. Він його порушив. Навіть двократно, бо зустрівся з двома з них. Чому таке зобов’язання? Щоб він не міг ніяким чином вплинути на їхні свідчення.
Розкажи, як ти взагалі вирішив зайнятись цією темою?
До смішного банально. Житловий комплекс, в якому Нацгвардії мали дістатися квартири (і які там так і не дісталися), будувався в самому центрі Києва. Я часто бував поруч. І ще на якомусь початковому етапі звернув увагу на паспорт об’єкту над будпарканом. Замовником там значилося МВС і мені якось не дуже вірилося, що для МВС збудують ЩОСЬ на ПЕЧЕРСЬКУ. Так і сталося.
На момент виходу сюжету, Микитась очолював Укрбуд?
Скоріше, він продовжував плодити “Укрбуди”:) Ні, на момент виходу Микитась вже був народним депутатом. Ну але продовжував рулити “Укрбудом” і всіма його компаніями-посіпаками.
НАБУ проявило ініціативу чи наші юристи дотисли?
НАБУ. На відміну від багатьох інших історій, де фігуранти отримали кримінальні справи, в цій наші юристи навіть просять не вписувати їх, бо там дійсно круто спрацювали силовики.
А як щодо інших фігурантів, що з ними?
Аналогічно, проходять по справі. Перелік підозрюваних зараз навіть розширився до 8-ми людей. Ще парочка ексчиновників отримали підозри буквально минулого тижня.
Слідство каже, що ексочільник Нацгвардії Аллєров отримав 125 тис дол готівкою і квартиру на додачу. Ти спілкувався з ним під час зйомок? Знав, що він особисто брав хабарі?
Там була класично-дивна ситуація. Він погодився на інтерв’ю, але за день до нього передзвонив і сказав. що захворів. І що ми можемо поспілкуватися з кимось з його підлеглих. Я запропонував перенести розмову на пізніше, бо питання стосуються безпосередньо Аллєрова. Він так і не погодився. Тому питання щодо квартири, власницею якої стала його донька, ставив телефоном. Відповідь була лаконічною “ноу комментс”. В тому, що в цій справі не обійшлося без “подяки” сумнівів не було.
Взагалі, чи є якийсь умовний портрет корупціонера? Ну коли дивишся на людину і такий в голові “ну, цей точно краде”?
…ага, високі крадуть більше, товстенькі – менше, лисі – взагалі не беруть хабарі:D Жартую. Ні. Найчастіше ти дивишся не на людину навіть, а на посаду. Бо є посади, які традиційно асоціюються з крадіжкою. Люди постійно змінюються, а місце лишається. І ти просто починаєш шукати на чому в цей раз.
Чи спілкувався ти з військовими, які постраждали в цій історії?
Ні. Насправді, доволі важко визначити постраждали конкретні військові чи ні. У військових є питання квартирної черги, їм передають житло. Ця черга рухається не просто повільно, а дууууууже повільно. А тому квартири в новобудові, навіть нехай на “Червоному хуторі” – це квартири, а не чарівне нічого. В цій історії скоріше більше постраждала держава, яку тупо прокинули.
Як думаєш, чи є шанс, що Микитася все ж посадять?
“Надія майорить”. Насправді, ніт. Хоча, це було б ефектно. Ну але повторюся – який сенс утримувати його коштом платників податків? Я за максимальні стягнення в бюджет, а не за витрати.
Що порадиш розслідувачам, які зневірюються, бо всі фігуранти на свободі? 🙂
Якби не нудило від фрази “лупати цю скалу”, то порадив би це і робити. Але це вже прямо якесь не дуже культурне кліше. Якщо ловиш кайф від своєї роботи і докладаєш максимуму зусиль для фіналізації процесу – не зневіришся. Просто працювати.
Спеціалізована антикорупційна прокуратура оскаржить рішення Вищого антикорупційного суду, який відмовився арештувати екснардепа Максима Микитася. Це сталося після того, як Микитась не вніс 100 мільйонів гривень застави, щоб уникнути арешту.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.