Важливо
Новини

Керівництво “Укренерго” знало про наближення “зеленої” кризи, але пов’язані з ними компанії заробляли на цьому мільйони

FacebookTwitterTelegram

Керівники національної енергетичної компанії “Укренерго”, яка повинна слідкувати за ситуацією на ринку електроенергії в Україні, знали про наближення кризової ситуації пов’язаної із “зеленою енергетикою”, але компанії з їхніх орбіт робили на цьому бізнес. Про це йдеться в сюжеті Анни Калюжної для телепрограми “Наші гроші з Денисом Бігусом”.

“Зелену енергетику” (розбудова, наприклад, сонячних та вітрових електростанцій) розвивають в усьому світі. Україна приєдналася до Європейського енергетичного співтовариства і взяла на себе “зелені” зобов’язання ще у 2011-му. Але від початку українська система розвитку видобутку екологічної електроенергії була заточена скоріше на отримання прибутків для окремих, найбільших “гравців”. Так, наприклад, держава за законом гарантувала викуп у виробників всієї “зеленої електроенергії” за високим тарифом – 15 євроцентів для промислових сонячних станцій і 10 євроцентів для промислових вітрових станцій. Цей тариф втричі вищий за німецький і французький. При цьому, наприклад, німецькі “зелені станції” виробляють більше половини усієї електроенергії країни, а українські – не виробляють і 10%. 

Ще у 2018 році тодішній голова енергетичного комітету Верховної Ради Олександр Домбровський заявляв, що гроші на виплати виробникам електроенергії з відновлюваних джерел енергії (далі ВДЕ) починають закінчуватись, і треба терміново запроваджувати систему аукціонів – коли за право отримувати від держави доплати за “зеленим тарифом” компаніям доводилось би змагатись, знижуючи ціни. Але при цьому Рада попереднього скликання відтягнула ухвалення системи аукціонів аж до квітня 2019 року. І дала всім охочим час добудувати станції зі збереженням старого високого “зеленого тарифу” до 2020 року. В цей час свої сонячні електростанції розбудовували люди з орбіти п’ятого президента Петра Порошенка, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, нардепів Ігоря Котвіцького, Максима Єфімова і Юлії Льовочкіної.

Але найбільшим бенефіціаром “зеленки” є Рінат Ахметов. Він сукупно має близько 1ГВт потужностей. Більшість з них, він розбудував у 2019 році, якраз у “пільговий період” до аукціонів.


Через стрімкий майже втричі стрибок кількості “зелених станцій” (від близько
2 000 МВт до близько 6 000 МВт) гроші на виплати почали закінчуватись і нині у держави утворився борг перед “зеленими” у 12 млрд грн.

В свою чергу, ця ситуація “зачепила” традиційних виробників електроенергії, зокрема – атомні електростанції. Держава вже вивела в резерв 3 блоки АЕС. Натомість зростати почала частка видобутку “брудної” теплової енергії, виробленої ТЕС. Саме ТЕС в Україні використовуються для так званого балансування сонячних і вітрових станцій, які, як би не парадоксально це звучало, і повинні були замінити ці ТЕС. Найбільшим їхнім власником є ДТЕК вже згаданого олігарха Ріната Ахметова.

В ДП “НЕК Укренерго”, компанії, яка має слідкувати за ситуацією з енергетикою в країні, ще у 2017-му заявляли, що українська енергосистема може “потягнути” обмежену кількість електроенергії від “зелених станцій” – близько 3 000 Мвт (в подальшому цю цифру скоригували до 4 700 Мвт), але при цьому підключитися дозволили на понад 6 000 Мвт і ніяк не обмежували “географію” цих підключень. В результаті найбільші станції будували на півдні країни (що логічно, враховуючи кількість сонячних днів на рік в порівнянні з іншими регіонами). Тож вже у 2018-му Служба безпеки України почала писати листи до Кабміну з інформацією про загрозу будівництва в уже перевантаженому південному енерговузлі.

В самому “Укренерго”  заявляють, що законодавство не дозволяє їм відмовляти в підключеннях. І переконують, що неодноразово писали листи до Міненерго, в профільний комітет Верховної Ради, і завжди заявляли про проблему. Але при цьому, як з’ясували журналісти, люди з орбіти керівництва самого “Укренерго” заробляли на зведенні найбільших “зелених станцій”. 

Так, однією із компаній, яка підключала “Нікопольську СЕС” (належить олігарху Рінату Ахмєтову і фігурувала у згаданому листі СБУ) до мереж була фірма з орбіти тодішнього керівника “Укренерго” Всеволода Ковальчука – “Хорос”.

На момент підключення станції, комерційним директором “Хоросу” був Олександр Межевець. До цього він був підлеглим Всеволода Ковальчука в Укренерго. А в 2013 році  “Хоросом” керував Дмитро Кузнік. Він же був в керівництві двох інших компаній, які заснував сам Ковальчук.
Судячи з усього, це не єдиний бізнес, що веде до керівництва “НЕК Укренерго” пов’язаний із ВДЕ. Вже згаданий Олександр Межевець крім “Хороса” керував компанією “Проенерджі”. Компанії повідомляють в себе на сайті, що вони партнери, і їхній офіс юридично знаходиться за однією адресою в Києві – на Лук’янівській, 23.

Ця компанія, як і “Хорос” часто обслуговувала “Укренерго”, а також займалась розробкою проектів для підключення “зелених” станцій. За нашими даними, вони розробляли проекти для ТОВ “Атлас Воловець енерджи”, ТОВ “Віндкрафт Україна”, ТОВ “Віндкрафт Каланчак”, ТОВ “Вінд енерджі Україна”.
Компанії заплатили “Проенерджі” сукупно більше 10 млн грн.  При цьому “Воловецька ВЕС” згадувалась у висновках регіональних фахівців “Укренерго”, як така, що несе загрозу енергосистемі. 

Попри те, що журналістам вдалося встановити ще ряд компаній, що були пов’язані з керівництвом “Укренерго” і при цьому будували “зелені станції” або ж постачали на них необхідне обладнання, вже екскерівник ДП Всеволод Ковальчук свою причетність до них спростував.
Вирішувати кризову ситуацію взялися вже за президента Володимира Зеленського. Так, з найбільшими інвесторами у “зеленку” вдалося домовитися про зниження “зеленого тарифу” і про те, що починаючи з серпня нові сонячні станції зможуть приєднатись до мережі і претендувати на виплати від держави вже лише через ауцкціон. А от вітровим станціям, які вже почали будуватися, дали додатковий час для добудови зі збереженням фіксованого “зеленого тарифу”. І серед тих, хто зароблятиме на ньому найбільше –  Тилігульська ВЕС (понад 500Мвт) Ріната Ахметова та Чаплинська і Каланчацька ВЕС(сукупно 600Мвт) бізнес-партнера екскерівника СБУ Валерія Хорошковського Карла Стурена. Ці станції нині ще в процесі будівництва. 

Щонайменше 1,5 млн т вугілля різних марок (зокрема газове вугілля, яке є в Україні), перепродали державній компанії Центренерго фірми, пов’язані з олігархом Ігорем Коломойським. Походження цього вугілля - переважно російське.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.

      Ми вплинули

      Очільник Київського метрополітену Брагінський написав заяву про звільнення після сюжету Bihus.Info

      Начальник комунального підприємства "Київський метрополітен" Віктор Брагінський написав заяву про звільнення після розслідування журналістів Bihus.Info про статки його рідні.

      Новини

      В очільника “Київського метрополітену” знайшлася незадекларована “колишня” дружина зі статками на мільйон доларів

      Журналісти Bihus.Info з’ясували, що офіційно колишня дружина директора КП “Київський метрополітен” Віктора Брагінського, не маючи співмірних доходів, стала власницею активів вартістю в мільйон доларів, а сам Брагінський декларує дивні грошові подарунки від рідні. Про це йдеться в сюжеті Bihus.Info.