Фігурантам справи, в якій допитували Коломойського, обрали запобіжні заходи
Наприкінці вересня Вищий антикорупційний суд України обрав запобіжні заходи фігурантам справи про 13 млрд “Укрнафти”, в якій допитували Ігоря Коломойського і проводили обшуки у його помешканні.
Про це йдеться у матеріалі Аліси Юрченко для Bihus.Info.
Кримінальне провадження про розкрадання в державно-приватній нафтовидобувній компанії “Укрнафта” стосується подій 2015 року. Тоді менеджмент нафтовидобувної компанії віддав тисячі тонн нафти приватним фірмам з орбіти Ігоря Коломойського: ТОВ «Котлас», ТОВ «Торговий дім «Прикарпаттянафтотрейд», ТОВ «Галнафта», ТОВ «Гарант-УТН», ТОВ «Техтрейд Груп». Між собою співробітники називають ці фірми “група “Система”.
“Укрнафта” віддала їм свою нафту без оплати. Тобто ресурс передала, а понад 10 мільярдів грн за нього не отримала. Хоча за законодавством мала право постачати нафту лише після повної оплати.
Далі фірми з орбіти Коломойського переробили сировину на НПЗ Коломойського. І продали пальне на заправках Коломойського. Тобто олігарх, вочевидь, заробив. А “Укрнафта” отримала мінус 10,7 мільярдів (ще один епізод справи стосується операцій на 2,6 мільярди грн).
Нагадаємо, мажоритарний пакет акцій ПАТ “Укрнафта” належить державі, міноритарний — структурам Коломойського і партнерів. Попри це, як вважається, олігарху вдавалося утримувати фактичний контроль над підприємством через лояльний менеджмент. “Безоплатні” контракти укладені в момент, коли держава спробувала змінити ситуацію і оголосила конкурс на нового керівника “Укрнафти”.
Кримінальне провадження розслідують детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Ще у 2019 році вони підготували проєкти підозр фігурантам. Однак їх не підписав головний антикорупційний прокурор Назар Холодницький. Після призначення керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) Олександра Клименка це провадження (і ще низка інших, зокрема, щодо бізнесової діяльності Коломойського) отримали “друге дихання”.
На початку вересня детективи НАБУ повідомили про підозру 8 особам: трьом колишнім співробітникам “Укрнафти” і 5 директорам приватних фірм, які з нею не розрахувались.
Потім провели обшук за місцем проживання Ігоря Коломойського у його курорті “Буковель”.
Потім Коломойський і сам приїхав на допит в НАБУ у супроводі адвоката Олександра Лисака.
На питання журналістки Bihus.Info про те, як пройшов допит, олігарх відповів лаконічним “Як бачите”. За даними редакції, це був вже не перший допит мільярдера у НАБУ цієї осені. Наразі підозру йому не оголошували.
Крім того, наприкінці вересня Вищий антикорупційний суд обрав запобіжні заходи підозрюваним у справі. Ключовий із них зараз — Олексій Кущ, колишній комерційний директор “Укрнафти”, який у 2015-му році виконував обов”язки голови правління підприємства.
Після безоплатної передачі нафти приватним фірмам з орбіти Коломойського Олексій Кущ, за даними слідства, виїхав з України, став на консульський облік у Словаччині і повернувся лише у 2022 році, під час повномасштабного вторгнення росії.
У якості запобіжного заходу детективи просили для нього тримання під вартою чи заставу у 100 мільйонів гривень. Слідчий суддя ВАКС Андрій Біцюк погодився лише на заставу, і не 100, а 40 мільйонів. Ухвала діє до 27 листопада 2022 р.
Крім того, у судовому реєстрі містяться ухвали щодо обрання запобіжних заходів ще трьом фігурантам справи. Тодішній начальниці відділу контролю за обліком та поставками нафти ПАТ «Укрнафта» обрано заставу 1,5 млн грн (слідство просило 50 млн). Начальниці відділу продажу нафти і нафтопродуктів ПАТ «Укрнафта» — заставу 744 тис грн (слідство просило 50 млн), ексдиректору ТОВ «Гарант-УТН» — заставу 5 млн грн (слідство просило тримання під вартою або 50 млн грн застави).
Нагадаємо, паралельно з активізацією кримінальних проваджень Ігорю Коломойському і його партнерам вдалося виграти низку господарських і адміністративних судів. Забрати в державного Приватбанку готель “Мир”. Списати 4-мілярдний борг іншої їхньої фірми перед тим самим Приватом. Виграти суд за право не платити державі 3 млрд дивідендів з вже згаданої “Укрнафти”.
Крім того, Ігор Коломойський, імовірно, має підстави радіти вересневому призначенню першим заступником керівника Фонду держмайна колишнього співробітника його авіакомпанії Дмитра Кліменкова. Фонд держмайна — це і приватизація, і вплив на важливі державні підприємства, і, імовірно, майбутній отримувач частини російських активів. Принаймні, влада вже оголосила про такі плани.
4 жовтня 2022 р. Ігор Коломойський прибув у київський офіс Національного антикорупційного бюро України. Олігарх приїхав кортежем із супроводом.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниBihus.Info дізнались першу версію цін ще одного постачальника продуктів армії
Редакція Bihus.Info отримала видаткові накладні і копію контракту, укладеного Міністерством оборони на постачання продуктів військовим у 2023 році із ТОВ “Гарна справа”.
Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука
Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.
Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів
Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.