COVID-19: профілактика, симптоми і алгоритм дій – пояснення вірусолога
Що робити при перших симптомах коронавірусу? Чи достатньо в Україні апаратів штучної вентиляції легень та чи існує специфічне лікування? Ми поставили ці питання лікарці, директорці програми “Громадське здоров’я” міжнародного фонду “Відродження” Вікторії Тимошевській.
Чи є препарати для профілактики коронавірусу?
Специфічної профілактики від коронавірусу немає. Це збереження здорового глузду, раціональне харчування з достатнім вмістом овочів, білків, жирів, вуглеводів. Це спокійний сон, бажано 7-8 годин. І уникати піддаватися паніці. Специфічних розчинів, якими можна закапувати в ніс, заприскувати в ротову порожнину НЕМАЄ. Єдине, з профілактичних засобів з точки зору поведінки – це має бути або самоізоляція, або обмеження пересування, носіння захисної маски або респіратора. Респіратор насправді рекомендується виключно медичним працівникам, які працюють або контактують з потенційно хворими або підтвердженими хворими, а для простих людей, як ми з вами – варто просто носити захисні маски.
Чи є ліки від коронавірусу?
Ні в Україні, ні в Європі на сьогоднішній день, на жаль, немає зареєстрованого препарату, який би був специфічною терапією від коронавірусу. Все, що сьогодні пропонують лікарі в світі своїм пацієнтам – це симптоматична терапія, це кисень, це знеболююче, це препарати, які впливають на дихальну систему.
Чи допомагає при коронавірусі декаметоксин?
Це відома речовина, яка використовується в деяких засобах. Вона має певні противірусні і антибактеріальні властивості. Вона не досліджувалася саме на цьому коронавірусі COVID-2019 і тому це неправдива інформація. Жоден з фармвиробників, хто виробляє препарати з вмістом декаметоксину не радять, якщо ми про міжнародні. В жодній настанові або рекомендаціях, ні Всесвітньої організації охорони здоров’я, ні Асоціації пульмонологів європейської чи американської – використання декаметоксину як профілактичного засобу немає. Це похідна з препаратів, так званих антисептиків, які скоріше використовуються для антисептики, ніж для лікування.
Чи допомагають при коронавірусу препарати на основі трав і спирту?
Будь-які кризові ситуації, на жаль, стають часом для шахраїв або для людей, які можуть, трошки маніпулюючи інформацією, подавати неправдиву інформацію як якесь рішення проблеми. У світі відомо, що є низка фітопрепаратів, які мають певну потенційну дію. І в нас в Україні, так само як і в Китаї, багато є препаратів, які є витяжкою на базі рослинних засобів. Це лікарські засоби з рослинним походженням. Препарати, які ви сказали, знову таки витяжка – не є лікуванням від коронавірусу. Наявність навіть там речовин, які були екстраговані або отримані з трави певної, не є доведеними в лікуванні коронавірусу.
Скільки в Україні апаратів штучної вентиляції легень?
Сьогодні Міністерство охорони здоров’я намагається пріоретизувати наявність апаратів для штучної вентиляції легенів в інфекційних лікарнях і в лікарнях загального профілю.
Якщо говорити про цифри, ми говоримо про те, що сьогодні в країні є обладнання в кількості 4600-4800 апаратів штучної вентиляції легенів. Очевидно, не всі вони переведені в режим готовності до надання допомоги хворим на коронавірус. Очевидно, що частина з цих апаратів розрахована допомагати в ургентній – тобто травми, гострі якісь стани, операції, пологи, стани, які загрожують життю. Але якщо карантинні заходи спрацюють, якщо ми будемо відповідальні, якщо ми будемо бачити, що природній цикл вірусу буде йти на спад – у нас є всі шанси вижити.
Що робити при перших симптомах? (температура, кашель, ускладнене дихання/задишка та ін.)
За перших симптомів не варто йти в аптеку, не варто бігти до лікарні і одразу говорити і вимагати – давайте мені тест. Потрібно подзвонити своєму сімейному лікарю, в сімейного лікаря є алгоритм, які запитання вам потрібно задати, щоб зрозуміти, наскільки високий в вас ризик захворювання COVID-2019, вимірювати температуру, зберігати спокій, пити достатньо рідини і бути на постійному контакті зі своїм сімейним лікарем. Температура до 38.5 не є показом госпіталізації. Показом до госпіталізації є дві речі або два симптоми – задишка, запаморочення і різкий біль в грудній клітині.
Нагадаємо, у своєму блозі Денис Бігус розповів про фармацевтичні компанїі, що в розпал пандемії в Україні рекламують неіснуючі ліки від коронавірусу.
У розпал поширення коронавірусу в Україні почали з’являтися новини про існування ліків для профілактики та лікування СOVID-2019. Але наукових підтверджень ефективності цих препаратів не існує, а Всесвітня організація охорони здоров’я постійно наголошує, що специфічного лікування коронавірусу досі немає. Про недобросовісні фармкомпанії та дезінформацію покупців йдеться в новому випуску “Неведись” проєкту Bihus.Info.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниКиїврада створює комісію для перевірки “Київміськбуду” після розслідування Bihus.Info
Проект відповідного рішення наразі очікує підпису мера Києва Віталія Кличка. В документі, який опубліковано на сайті Київміськради, йдеться про тимчасову контрольну комісію Київської міськради для перевірки інформації з журналістських розслідувань щодо діяльності “Київміськбуду”.
Олексій Азаров контролює шахти в рф і не має санкційних обмежень в ЄС
Син підозрюваного у держзраді Миколи Азарова Олексій має російське громадянство і з травня 2021 р. контролює російську шахту “Ростовская” через довірену особу - Дмітрія Казантаєва. До повномасштабного вторгнення рф в Україну серед контрагентів цієї шахти були європейські компанії.
“Київміськбуд” платив мільярди гривень підрядникам, наближеним до свого ж керівника
Мільярди гривень на підрядні роботи компанія “Київміськбуд”, що на 80% належить територіальній громаді Києва, виплачував фірмам, наближеним до власного президента Ігоря Кушніра. Про це йдеться у розслідуванні Bihus.Info.