Новини

Державні поліграфісти витратили 300 млн грн на захист, який не захищає

1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Журналісти програми «Наші гроші» підробили захисні елементи на акцизних марках. […]

Журналісти програми «Наші гроші» підробили захисні елементи на акцизних марках. За ці елементи, зовні схожі на QR коди, державне підприємство «Поліграфічний комбінат Україна» заплатив близько 300 млн грн. Платить за ці марки і кожен українець, який купує підакцизну продукцію. Про це йдеться в сюжеті Надії Бурдєй.


З 1 вересня 2013 року поліграфкомбінат почав друкувати нові марки  акцизного податку. Змінився не лише зовнішній вигляд, а й вартість акцизів зросла втричі. Спочатку Міндоходів планувало, що виготовлятиме ці документи скандально відомий своїми корупційними оборудками консорціум ЄДАПС. Однак, як з’ясували журналісти, підприємство не лише винайшло захист, але й  запатентувало «винахід».  Тоді Міндоходів відмовилось від марки ЄДАПСа і в терміновому порядку звернулось до іншого виробника – державного «ПК Україна». Вже у вересні,  держпідприємство почало друкувати марки за ту ж саму ціну, яку пропонував корупційний ЄДАПС. Сьогодні марка на пляшку алкоголю коштує – 27 коп.,  а для пачки тютюну  – 14 коп. Відтак, марки подорожчали майже втричі: для алкоголю з 10 коп/шт  – до 27 коп/шт, а для тютюнових виробів – з 5 коп/шт до 14 коп/шт..

Відповідно до калькуляції, яку опублікував поліграфічний комбінат – більша частина від вартості марок – це витрати на нові голограми та  «захисні елементи». Працівники комбінату запевняють, що завдяки новому захисту – марки не можливо підробити.

Захисний  елемент має назву «seal vector». Його розміри – 5*5 мм, нанесення одного такого захисту коштує аж  6 коп.  Втім, що зашифровано під цим кодом – закрита інформація. 

«Це прописано в технічному описі марок акцизного податку, яка затверджена постановою КМУ і має гриф «Для службового користування». Тобто всі ці захисні елементи – приховані і використовуються лише при проведенні експертизи», –  розказує Сергій Дораш, начальник відділу контролю за виробництвом та обігом акцизного податку Державної фіскальної служби України.

Втім, як з’ясували журналісти «Наших грошей»,  податківці і самі не можуть прочитати, що зашифровано у захисному коді, бо не мають програм для його зчитування. «Поки ще тривають розробки цього приладу, який дасть змогу перевіряти. В майбутньому. Так, за допомогою цього квадратику можна буде перевіряти», – зізнається Сергій Дораш. 

Тобто, ПК «Україна» почав друкувати нові марки – рік тому. Витратив на них близько 300 млн грн. Втім, захист акцизів суттєво не покращився, адже програми для сканування кодів – і досі немає. Тож, податкова сьогодні не може відрізнити справжній код від фальсифікату. 

Втім, журналісти програми «Наші гроші»  знайшли цей прилад і прочитали зашифровану інформацію. Під захисним елементом розробник «заховав»: дату й область виробництва. 

Жодних кодів, жодних шрифтів і навіть назви виробника.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.