Важливо
Ми вплинули

“Золоті” маски та інші розпили по-запорізьки: як юристи і журналісти зберегли 3,5 млн для бюджету

FacebookTwitterTelegram

“Оптом дорожче” – планують тендерні махінатори. “Штраф і тендерний бан” – відповідають викривачі. Юристка Bihus.Info Єлизавета Середіна та журналісти “Наші гроші. Запоріжжя” вже кілька років співпрацюють у боротьбі з запорізькими корупціонерами. На їхньому рахунку збережені мільйони, сотні тисяч штрафу, тендерні бани і пильний моніторинг медичних закупівель під час COVID-19.

Карантинні часи приваблюють любителів тендерів немов “золота жила”. Та на заваді порушників – кооперація журналістів “Наші гроші. Запоріжжя” з юристами Bihus.Info. Перші щодня викривають махінації на тендерах, другі – штурмують заявами Антимонопольний комітет, Держаудитслужбу і Поліцію. Наприклад, нещодавно запорізькі чиновники намагались закупити медзасоби на чверть мільйона з націнкою до 70%, та завдяки оперативній реакції і тиску юристці Bihus.Info Єлизаветі Середіній вдалося зупинити розпил.

“Сайт запорізьких викривачів – один з тих, які я відвідую щодня. Особливо зараз, під час пандемії коронавірусу, вони активно моніторять тендери і публікують матеріали щодо ймовірних правопорушень”, – розповідає Єлизавета. – “Після публікації журналісти зазвичай пишуть мені, я аналізую матеріал, дивлюсь, чи дійсно є ознаки порушення закону і в який орган варто звернутись з відповідною заявою”.

Єлизавета, як і інші юристи платформи “Свої люди”, також постійно консультує викривачів щодо змін в законодавстві чи у сфері закупівель, і допомагає зібрати необхідні докази в той формат.

“Буває так, що журналісти фіксують махінації, проте правоохоронцям потрібно сформулювати це трохи по-іншому. І тут на допомогу приходить мова юристів”, – пояснює Єлизавета.

Серед спільних здобутків Bihus.Info та “Наші гроші. Запоріжжя” за 2018-2020 роки – розірвання договорів на мільйони, штрафи, накладені Антимонопольним комітетом України за антиконкурентні дії на недобросовісних учасників торгів на підставі заяв юристів. В тому числі:

 • зупинено розпил 1,8 млн грн на капітальному ремонті дорожнього покриття в смт Новомиколаївка. На тендері фірма-переможець «змагалася» з порожніми архівами свого конкурента. Після звернення юристів до Держаудитслужби та проведеного нею моніторингу, тендер скасували. Також ДАС пообіцяла врахувати факти викладені в нашому зверненні у подальшій перевірці замовника тендеру.
 •  105 тис грн штрафу для ТОВ «НВП «Контактсіч-Аква» та ПВП «МІФ» за спотворення результатів тендеру на реконструкцію каналізації вартістю 3,63 млн грн. Проаналізувавши конкурсні документи компаній-учасниць, антимонопольники виявили, що відповідачі:
  а) перебували у господарських відносинах та у ході аукціону не грали на пониження;
  б) фактично знаходились за однією адресою, хоча й декларували перебування на одній вулиці, проте – у різних будинках;
  в) при підготовці тендерних пропозицій діяли синхронно, зокрема, використовували однакові IP-адреси;
  г) ділили деяких працівників, які працювали одразу на обидві компанії та надали на розгляд замовнику схожі за оформленням документи. У результаті, обидві компанії отримали штрафи і втратили можливість брати участь у конкурентних публічних закупівлях протягом наступних трьох років.
 • Зупинили розпил 246 тис грн на закупівлі медзасобів у посередника зі значною переплатою. Йдеться про тендер «Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», який замовив ФОПу Свириденко Оксані Віталіївні різноманітні медичні вироби на 20-70% дорожче від цін виробника. При цьому, таку продукцію інші лікарні купували значно дешевше безпосередньо в українського виробника.
 • Зупинили розпил 1,6 млн грн на тендері по закупівлі послуг з капітального ремонту елементів вуличного освітлення. Кирилівська селищна рада за результатами тендеру 5 грудня повідомила про намір укласти угоду з ПП «Полтава-паритет» на проведення ремонтних робіт вартістю 1,6 млн грн. При цьому, єдиний конкурент переможця на тендері «Полтавапрофенерго» у складі своєї тендерної документації подала одну з довідок, в якій вказано учасником «Полтава-паритет», але зі своєю печаткою. Після нашого звернення тендер скасували.

“Наразі кілька десятків тендерів з публікацій НГ. Запоріжжя після наших звернень перебувають в процесі моніторингу ДАС або дослідження АМКУ. Так що в недалекому майбутньому чекаємо на нові штрафи та розірвані договори”, – зазначає Єлизавета. 🙂

Таким чином, юристи допомагають відповісти на питання “А що після викриттів?” – допомагають в оформленні заяв і запитів, і якщо потрібно, супроводу в суді. Окрім того, вони можуть проаналізувати матеріали журналістів до публікації, щоб знайти всі неточності та помилки. Це може врятувати як від публікації неякісного матеріалу, так і уникнути позовів до суду від фігурантів розслідування. 

Отримати кваліфіковану і безкоштовну юридичну допомогу кожен викривач може на платформі “Свої Люди” – svoi.bihus.info.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Нацгвардія заплатила 54 млн компанії нардепа від колишньої ОПЗЖ – за квартири для військових

   У липні-вересні 2022 року Національна гвардія України купила житло для військовослужбовців у структури, бенефеціаром якої є народний депутат від вже забороненої партії “Опозиційна платформа за життя” Дмитро Ісаєнко. Усього за 26 квартир заплатити 54 мільйони гривень.

   Новини

   “Екоцид від окупантів”: як через російську агресію у Чорному морі гинуть тисячі дельфінів

   За останні півроку у Чорному морі загинули тисячі дельфінів, ймовірно — одна п’ята від їхньої загальної кількості. Мертві тіла знаходять поблизу Одещини та окупованого Криму, а також на узбережжях сусідніх країн. Головною причиною експерти називають гідролокатори на російських кораблях, які дезорієнтують тварин. Внаслідок цього вони не можуть знайти їжу та гинуть від голоду або викидаються на узбережжя. Українські експерти вже обмірковують план з відновлення їхньої популяції після завершення війни, а правоохоронці займаються кримінальним провадженням, що стосується екоциду.