Важливо
Ми вплинули

“Золоті” маски та інші розпили по-запорізьки: як юристи і журналісти зберегли 3,5 млн для бюджету

FacebookTwitterTelegram

“Оптом дорожче” – планують тендерні махінатори. “Штраф і тендерний бан” – відповідають викривачі. Юристка Bihus.Info Єлизавета Середіна та журналісти “Наші гроші. Запоріжжя” вже кілька років співпрацюють у боротьбі з запорізькими корупціонерами. На їхньому рахунку збережені мільйони, сотні тисяч штрафу, тендерні бани і пильний моніторинг медичних закупівель під час COVID-19.

Карантинні часи приваблюють любителів тендерів немов “золота жила”. Та на заваді порушників – кооперація журналістів “Наші гроші. Запоріжжя” з юристами Bihus.Info. Перші щодня викривають махінації на тендерах, другі – штурмують заявами Антимонопольний комітет, Держаудитслужбу і Поліцію. Наприклад, нещодавно запорізькі чиновники намагались закупити медзасоби на чверть мільйона з націнкою до 70%, та завдяки оперативній реакції і тиску юристці Bihus.Info Єлизаветі Середіній вдалося зупинити розпил.

“Сайт запорізьких викривачів – один з тих, які я відвідую щодня. Особливо зараз, під час пандемії коронавірусу, вони активно моніторять тендери і публікують матеріали щодо ймовірних правопорушень”, – розповідає Єлизавета. – “Після публікації журналісти зазвичай пишуть мені, я аналізую матеріал, дивлюсь, чи дійсно є ознаки порушення закону і в який орган варто звернутись з відповідною заявою”.

Єлизавета, як і інші юристи платформи “Свої люди”, також постійно консультує викривачів щодо змін в законодавстві чи у сфері закупівель, і допомагає зібрати необхідні докази в той формат.

“Буває так, що журналісти фіксують махінації, проте правоохоронцям потрібно сформулювати це трохи по-іншому. І тут на допомогу приходить мова юристів”, – пояснює Єлизавета.

Серед спільних здобутків Bihus.Info та “Наші гроші. Запоріжжя” за 2018-2020 роки – розірвання договорів на мільйони, штрафи, накладені Антимонопольним комітетом України за антиконкурентні дії на недобросовісних учасників торгів на підставі заяв юристів. В тому числі:

 • зупинено розпил 1,8 млн грн на капітальному ремонті дорожнього покриття в смт Новомиколаївка. На тендері фірма-переможець «змагалася» з порожніми архівами свого конкурента. Після звернення юристів до Держаудитслужби та проведеного нею моніторингу, тендер скасували. Також ДАС пообіцяла врахувати факти викладені в нашому зверненні у подальшій перевірці замовника тендеру.
 •  105 тис грн штрафу для ТОВ «НВП «Контактсіч-Аква» та ПВП «МІФ» за спотворення результатів тендеру на реконструкцію каналізації вартістю 3,63 млн грн. Проаналізувавши конкурсні документи компаній-учасниць, антимонопольники виявили, що відповідачі:
  а) перебували у господарських відносинах та у ході аукціону не грали на пониження;
  б) фактично знаходились за однією адресою, хоча й декларували перебування на одній вулиці, проте – у різних будинках;
  в) при підготовці тендерних пропозицій діяли синхронно, зокрема, використовували однакові IP-адреси;
  г) ділили деяких працівників, які працювали одразу на обидві компанії та надали на розгляд замовнику схожі за оформленням документи. У результаті, обидві компанії отримали штрафи і втратили можливість брати участь у конкурентних публічних закупівлях протягом наступних трьох років.
 • Зупинили розпил 246 тис грн на закупівлі медзасобів у посередника зі значною переплатою. Йдеться про тендер «Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», який замовив ФОПу Свириденко Оксані Віталіївні різноманітні медичні вироби на 20-70% дорожче від цін виробника. При цьому, таку продукцію інші лікарні купували значно дешевше безпосередньо в українського виробника.
 • Зупинили розпил 1,6 млн грн на тендері по закупівлі послуг з капітального ремонту елементів вуличного освітлення. Кирилівська селищна рада за результатами тендеру 5 грудня повідомила про намір укласти угоду з ПП «Полтава-паритет» на проведення ремонтних робіт вартістю 1,6 млн грн. При цьому, єдиний конкурент переможця на тендері «Полтавапрофенерго» у складі своєї тендерної документації подала одну з довідок, в якій вказано учасником «Полтава-паритет», але зі своєю печаткою. Після нашого звернення тендер скасували.

“Наразі кілька десятків тендерів з публікацій НГ. Запоріжжя після наших звернень перебувають в процесі моніторингу ДАС або дослідження АМКУ. Так що в недалекому майбутньому чекаємо на нові штрафи та розірвані договори”, – зазначає Єлизавета. 🙂

Таким чином, юристи допомагають відповісти на питання “А що після викриттів?” – допомагають в оформленні заяв і запитів, і якщо потрібно, супроводу в суді. Окрім того, вони можуть проаналізувати матеріали журналістів до публікації, щоб знайти всі неточності та помилки. Це може врятувати як від публікації неякісного матеріалу, так і уникнути позовів до суду від фігурантів розслідування. 

Отримати кваліфіковану і безкоштовну юридичну допомогу кожен викривач може на платформі “Свої Люди” – svoi.bihus.info.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Верховний суд остаточно вирішив стягнути “жомовий мільйон” Киви в дохід держави

   Рішенням Касаційного цивільного суду ВС активи Киви визнали “незаконно набутими”, а отже такими, що мають бути стягнені в дохід держави. Це – перше подібне рішення КЦС ВС у справах конфіскації необгрунтованих активів в історії України.

   Новини

   ВРАЖА ТЕХНІКА #6: як розпізнати окупантські ППО і АРТУ

   За ці два місяці ми звикли говорити “ППО” в позитивному ключі. Наше ППО збило російський літак. Наше ППО захистило місто від російських ракет. Але російської армії теж є ППО - і це загроза для наших літаків і перешкода для наших ракет. А тому ворожі комплекси протиповітряної оборони мають бути знайдені і знешкоджені, так само як танки, бтри/, РЗСО та решта техніки окупанта.