Важливо
Новини

Журналісти проаналізували 7 років діяльності Арсена Авакова на посаді міністра внутрішніх справ

6664848823231838646023645071253437564321792n.jpg
FacebookTwitterTelegram
Журналісти проаналізували 7 років діяльності Арсена Авакова на посаді міністра внутрішніх справ України і помітили, що на фоні низки провалених гучних справ та постійної критики з боку опонентів і суспільства, родинний бізнес родини Авакових за цей час не лише повернув втрачене за період президентства Януковича, а й суттєво збільшив свої активи. Про це йдеться в сюжеті Анастасії Усенко для Bihus.Info.

До політичної діяльності Арсен Аваков займався виключно бізнесовою. У 90-х Аваков спільно з партнерами створив у Харкові свій перший бізнес – компанію “Інвестор” та банк “Базис”. І саме цим бізнесом Аваков займався до початку політичної кар’єри. Шлях у політику Арсен Аваков розпочав у 2005 році. Після підтримки кандидата в президенти Віктора Ющенка під час Помаранчевої революції, Аваков отримав посаду губернатора Харківської області. 

Після перемоги Віктора Януковича у 2010-му, у Арсена Авакова почалися проблеми. Він програв мерські вибори в Харкові Геннадію Кернесу, а правоохоронці взялися за розслідування земельних схем в області у часи, коли її очолював Аваков. Майбутній міністр внутрішніх справ перебрався до Італії, де, попри міжнародних розшук, зумів пробути аж до кінця 2012-го. Тоді в Україні пройшли позачергові парламентські вибори і Аваков отримав мандат нардепа, пройшовши в Раду від опозиційної “Батьківщини”, що дозволило йому повернутися з Італії.

Частина бізнес-активів родини Авакових на той момент їм вже не належала або ж була знищена. Але після отримання Аваковим посади міністра внутрішніх справ у 2014-му, активи почали потроху повертатися. Через суд у власність родини міністра повертається банк “Базис”, який двома роками раніше втратив ліцензію і знаходився в процесі ліквідації. На “Базисі” було оформлено ряд дорогих об’єктів нерухомості у Харкові, Харківській області та в Києві, які мали бути продані задля повернення коштів вкладникам. Втім, після відновлення контролю Авакових над банком, об’єкти нерухомості “перекочували” у власність іншої юридичної особи, яка за всіма ознаками була підконтрольна оточення міністра. По суті – нерухомість просто вивели задля збереження.

Тоді ж родинній компанії Авакових “Інвестор” вдалося повернути майже 20 гектарів землі в престижному районі Харківської області, на якій раніше знаходився державний санаторій і які ще з 2000-их компанія “Інвестор” орендувала у держави, а згодом приватизувала. У 2011 році у прокуратурі зазначили, що приватизація землі відбулася незаконно і рішенням суду землю повернули державі. Однак у 2014 Вищий господарський суд змінив власне ж рішення і повернув землю. Ділянка опинилася у власності компанії дружини міністра Інни Авакової, яку в подальшому переписали на людину з оточення нині нардепа від “ОПЗЖ” Олександра Фельдмана.

Родині вдається повернути і великий газовий актив – компанію “Енергія-95”, яка володіла ліцензією на розробку Денисівського газоконденсатного родовища і річна виручка якою оцінювалася в орієнтовно мільярд гривень.

В той же період Міністерство внутрішніх справ значно розширюється. Рішеннями Кабміну у його підпорядкування потрапляють Національна гвардія України, Державна служба з надзвичайних ситуацій, а пізніше на базі МВС формується і Головний сервісний центр. Трохи згодом тут також розпочнеться одна з найбільших реформ в історії України – створення Національної поліції. 

Саме реформована структура у 2016-му почала розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета, якість і результат якого нині викликають велику кількість питань.
Тоді ж, у 2016 році, родина та бізнес-оточення Авакова, повернувши всі старі активи, взялися за створення нових. В цей період реєструються компанії, які нині займаються “зеленою енергетикою”. Компанії системно отримували ліцензії, ставали власниками великих земельних ділянок і будували станції. Наприклад, компанія “Трихати Еліос” зараз є власником 40 гектарів землі у Миколаївській області. В різний період її контролювали давній бізнес-партнер Авакових Геннадій Гаєвой, екснардеп від “Партії Регіонів” Вілен Шатворян, відомий також тіньовим впливом на різні сектори – від грального бізнесу до морських портів, та соратник Авакових і екснардеп Ігор Котвіцький. Загалом, енергетичні компанії з орбіти Авакових згенерували орієнтовно півмільярда гривень доходу. Також у 2016-му були опубліковані відео нібито з кабінету заступника міністра внутрішніх справ Сергія Чеботаря. На відео чоловіки схожі на Чеботаря та сина міністра Олександра Авакова обговорюють закупівлю рюкзаків для Національної гвардії за завищеними цінами через підприємця Володимира Литвина. Ця історія в результаті стала так званою “справою рюкзаків Авакова” і нею займалися детективи НАБУ. І Чеботар, і Аваков-молодший були фігурантами цієї справи, але в результаті вину на себе взяв сам Литвин. Ексочільник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назар Холодницький у коментарях журналістам Bihus.Info зазначив, що у прокуратури не було оригінального носія відеозаписів, на яких були зафіксовані перемовини Авакова та Чеботаря про закупівлі. Камера була знищена як речовий доказ у іншому кримінальному провадженні.І вже у наступному, 2017 році Олександр Аваков офіційно став одноосібним власником родинної компанії “Інвестор” і почав скуповувати дорогу нерухомість. Це, зокрема, квартири і паркомісця в ЖК “Альпійський” та квартира в елітному ЖК “Джек Хаус” в Києві.

Структури Авакова-молодшого при цьому стають власниками бізнес-центру на Інститутській – в центрі Києва, і – разом з Ігорем Котвіцьким – частки в готелі “Голосіївський”. Готель офіційно обійшовся партнерам у мільйон гривень, що не могло бути його ринковою вартістю, навіть зважаючи на те, що будівля стара і знаходиться не в центрі міста. Зараз, ймовірно, “Голосіївський” має шанси стати привабливішою інвестицією за рахунок ухвалення закону про легалізацію азартних ігор, який дозволяє відкривати гральні заклади в українських готелях.

З гральним бізнесом у оточення Авакова давній зв’язок. Ще 2016, коли гральний бізнес в Україні був заборонений, журналісти встановили, що одна з діючих гральних мереж була тісно пов’язана з вже згаданим заступником Арсена Авакова Сергієм Чеботарем. Самому міністру також приписували “дахування” нелегальних гральних закладів. Крім цього, наприкінці 2020 року в гральний бізнес зайшла родина вже згаданих Шатворянів. Дружина Вілена Шатворяна – Юліанна – стала однією з власників компанії ПРАТ “Патріот”, яка займається організацією азартних ігор.

Окрім зв’язків з вищеназваними особами, орбіта родини Авакових може бути значно ширшою і стосуватися не лише бізнесу, але й політики. Так, на початку 2021-го журналістам вдалося зафіксувати регулярні візити Олександра Авакова до офісного центру “Царський” в Києві. В моменти, коли Аваков-молодший перебував там, сюди ж приїжджав, наприклад, Давид Ростомян – бізнесмен і син Вачагана Ростомяна, який став відомим після втечі Віктора Януковича з України.

Тоді стало відомо, що на родину Ростомянів оформили будинок на Оболонській набережній у Києві, який належав президенту-втікачу. Нерухомість не потрапила під арешт та була виставлена на продаж за понад мільйон доларів. Крім того, ще у 2016 році журналісти встановили, що родина Ростомянів здавала в оренду земельну ділянку під Києвом дружині очільника СБУ Василя Грицака.

Розвиток бізнесу разюче контрастував зі справами в Міністерстві внутрішніх справ. Критики діяльності Арсена Авакова ставало все більше. До існуючих справ додалося чимало скандалів – вбивство поліцейськими Кирила Тлявова у Переяславі, справа Катерини Гандзюк, згвалтування у поліцейському відділку Кагарлика, стрілянина у Броварах, фактичний провал справи Шеремета. Цікаво, що жодна з цих історій в результаті так і не змусила Арсена Авакова піти у відставку. Про своє звільнення Аваков заявив лише влітку 2021-го і не озвучив жодної причини такого рішення.

Народні депутати від “Слуги народу” Юрій Камельчук та Олександр Кабанов в новий політичний сезон входять зі свіжими придбаннями - Камельчук добудовує маєток під Києвом, а дружина Кабанова нещодавно стала власницею величезної квартири на Оболонській набережній в Києві. 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Новини

      Гостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер

      Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції. 

      Новини

      У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

      За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

      Ми вплинули

      Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

      У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.