Новини

Журналіст «Наших грошей» Надія Бурдей: Аваков дуже довго мовчав, намагався якось зам’яти справу з землями Чоботаря

1.jpg
FacebookTwitterTelegram

Надія Бурдєй поспілкувалася з журналістами “Главкому”. Міністерство внутрішніх справ продовжують […]

Надія Бурдєй поспілкувалася з журналістами “Главкому”.

Міністерство внутрішніх справ продовжують переслідувати скандали буквально за тиждень у відставку пішли замміністра Сергій Чоботар та очільник ДАІ Олександр Єршов. Якщо згадати, що відставлений після скандальної рятувальної операції в Непалі екс-керівник Держслужби з надзвичайних ситуацій Зорян Шкіряк також належав до сфери МВС, очільнику цього відомства Арсену Авакову є над чим замислитись.

Чоботар з усіх звільнених, мабуть, відзначився в негативному сенсі більше всіх. Нагадаємо, що 28 квітня біля будинку в селі Лісники Київської області, який, за твердженням журналістів, належить родині чиновника, невідомі напали на знімальну групу проекту «Наші гроші», побили оператора, пошкодили відеотехніку та втекли. Розслідування журналістів виявило, що нападниками виявились зять Чоботаря Олег Поліщук та його бізнес-партнер Сергій Гаврилко. Опоненти Авакова в Верховній Раді по гарячих слідах зареєстрували постанову про відставку міністра, але відставлений був лише Чоботар, якого Аваков все ж не кинув і таки лишив біля себе… радником. Екс-замміністра стверджує, що не має нерухомості у Лісниках, а журналісти мали за мету дискредитацію команди міністерства. І дійсно – розслідування показало, що земля під маєтком офіційно записана на його доньку Чоботаря Оксану.

Але на цьому сімейство не заспокоїлось – Обухівський райвідділ міліції порушив кримінальну справу за фактом «втручання в приватне життя» за позовом дружини Чоботаря – Варвари. Журналістів «Наших грошей» почали викликати на допити (поки що в якості свідків).

 

«Главком» поспілкувався з Надією Бурдей, журналісткою «Наших грошей», якій третій день доводиться ходити в Обухівський районний відділ міліції. За словами Надії, допити виглядають абсурдно, бо заяву Варвари Чоботар прочитати журналістам не дають, правоохоронці ж переказують її зміст в усній формі. Наразі журналісти наполягають, щоб справою займались органи прокуратури, бо МВС шукає способи, як відбілити свою репутацію після скандалу з земельними ділянками Чоботаря. Тож довіряти правоохоронцям в цій ситуації, на думку постраждалих медівників, підстав немає.

Обухівський районний відділ міліції порушив кримінальну справу по факту «втручання в особисте життя» Варвари Чоботар. Що хочуть почути від журналістів?

Нам зателефонували з Обухівського відділу міліції тиждень тому, повідомили про кримінальне провадження за фактом втручання в особисте життя, запросили мене, оператора та стажера на допити. Все це було телефоном. Ми попросили надіслати нам повістку або документ, який би підтверджував, що проти нас порушене кримінальне провадження. Нам повістку відразу не надіслали. Ми звернулись до юристів і отримали її лише через тиждень. Тож, перший допи був в понеділок 18 травня. Заяву Варвари Чоботар нам не дали почитати, просто переказали її суть. Ніби Варвара Чоботар написала заяву про те, що наша знімальна група незаконно збирала конфіденційну інформацію біля її будинку, який знаходиться в селі Великі Дмитровичі. У відділку міліції наполягали на тому, щоб ми давали свідчення. І ми разом юристом розповіли по суті, як насправді все відбувалось: що ми спочатку знімали в Лісниках, потім поїхали у Великі Дмитровичі, де знімали цей будинок. Потім вже після скандалу Сергій Чоботар возив журналістів в цей будинок показувати, як він живе. Ми також намагались потрапити на цю зустріч, але нам відмовили.

Які саме ЗМІ Чоботар впустив дивитись цей будинок?

Знаю, що точно були «Еспрессо ТВ», «5 канал»…

Тобто ЗМІ лояльні до влади?

Так. Ми також хотіли потрапити, у нас було багато питань до нього після нападу на нас, були документи про те, що земельні ділянки і будинок, біля якого стався напад, належать родині Чоботаря. Та нас не запросили. Але вже 29-го квітня на нас написали заяву, що начебто біля цього будинку ми незаконно збирали конфіденційну інформацію. Що саме мала на увазі пані Чоботар, я не знаю, бо не бачила тієї заяви. Як не маю уявлення, як вона пояснить, як з вулиці можна збирати конфіденційну інформацію.

Як вас допитували, що хотіли дізнатися?

В нас позиція з юристом була така, що Міністерство внутрішніх справ себе дискредитувало. А оскільки справа стосується заступника міністра МВС Чоботаря, то ми написали в заяві, що не довіряємо міліції і хочемо, щоб справу розглядала прокуратура. Якщо вони самі будуть збирати докази, то вони просто нічого не знайдуть та змушені будуть закрити цю справу. Знімати знадвору законом України не заборонено – це було б порушенням наших прав, якби нам забороняли. Ми доволі часто їздимо до різних державних службовців. Але таке свавілля – вперше.

В понеділок був перший допит. Коли наступні?

Сьогодні, 20 травня, за нашою заявою буде допит в прокуратурі, а коли наступний – я не знаю. Можливо, справу дійсно передадуть прокуратурі. Оскільки доказів у них немає, можливо, цю справу закриють, можливо, нас будуть допитувати далі.

Чи відчували ви спроби тиску на вашу групу, яка намагалась зробити розслідування про землі Чоботаря?

Так, відчуваємо. На телеканал Zik приїжджали міліціонери, які хотіли подивитись редакцію всередині – скільки кімнат всередині нашого корпункту Наскільки мені відомо, охоронець їх не пустив.

Чи пропонували вам зі сторони Чоботаря або міліції якось іншим чином вирішити цю справу? Щоб, наприклад, не робити її публічною.

Нічого не пропонували. Пан Чоботар, навпаки, зробив помилку: він дуже довго публікував недостовірну інформацію в різних виданнях, що ці земельні ділянки не належать його родині. Можливо, він не знав, що ця інформація є у відкритих реєстрах. Він сам себе таким чином дискредитував. Можливо, він сподівався на свій статус, на якісь зв’язки, що ця справа вирішиться.

Вас зараз допитують як свідка?

Так, зараз у нас статус свідків. У них мають бути докази для того, щоб змінити мій статус на підозрюваного. Але станом на понеділок їх не було. Реальних доказів того, що ми винні, не може бути.

Коли останній раз ви спілкувались з Варварою Чоботар?

З Варварою ми не спілкувались. Ми посилали запит в МВС про те, що хочемо поспілкуватися з паном Чоботарем. Якщо він пише, що ми публікуємо недостовірну інформацію, то ми хочемо об’єктивно висвітлити цю тему. Хочемо з’ясувати, чому він називає державні акти – недостовірною інформацією.

Як думаєте, наскільки може затягнутись ця справа?

Мені здається, надовго. Напевно, вони готують якусь контратаку. Є докази, які оприлюднені в сюжеті, але також на сайті МВС висить заява стосовно Чоботаря, де написано, що все це не об’єктивно, що його цькують. Та спершу має бути проведене розслідування і якби ми справді подавали недостовірну інформацію, з нас мали б вимагати спростування, та цього ніхто не робив. Вони розмістили заяву Чоботаря навіть після його відставки, хоча міністр Аваков говорив, що зараз прокуратура проводить розслідування. Було б об’єктивно та чесно розмістити таку заяву, якби вона відповідала дійсності, після проведення розслідування.

Чому МВС не проводить розслідування?

Пан Аваков намагався якось зам’яти цю справу. Він дуже довго мовчав. Вчора було оприлюднене розслідування про керівника ДАІ Олександра Єршова, і Аваков у цьому випадку зробив заяву вже одразу, бо зрозумів, що крісло під ним так і хитається. А коли розпочалась справа про пана Чоботаря, Аваков два тижні мовчав, нічого не говорив – ні про побиття, ні про земельні ділянки…

Ви розраховуєте на те, що влада може якось втрутитись в цю ситуацію? Тут же замішані не тільки Чоботар, Аваков, а навіть Турчинов..

Насправді я думаю, що зараз ця справа набула публічності і сподіваюсь, що хоча б 171-шу статтю – перешкоджання журналістській діяльності – вони спростувати не можуть. На відео чітко видно, як Олег Поліщук, зять Чоботаря, намагається забрати камеру в нашого оператора. Він перешкоджав журналістській діяльності.

Ми одразу викликали міліцію, писали заяву ще на місті, потім цю заяву передали в прокуратуру. Скажу, що МВС себе абсолютно дискредитувало в даному випадку. Зараз цю справу розглядає прокуратура і думаю, що ми дійдемо до суду і я надіюсь, що виграємо.

Зараз ми спілкуємось з людьми, які нападали. Тобто Сергій Гаврилко також приходить на допити, але він каже, що нікого з нас раніше не бачив. В мене дуже великі сподівання на відбитки пальців, залишені ними на автомобілі. Троє нападників самостійно відкривали наше авто. Коли ми вперше приїхали, за нами ганявся зять Сергія Чоботаря – Олег Поліщук. Коли ми приїхали вдруге, він під’їхав на своєму білому Volkswagen, без номерів. Він також був в групі нападників.

Авто без номерів…

Так. Вони відкрили самостійно двері, залізли до салону, придушили оператора, намагаючись забрати в нього камеру. Якщо ці відбитки зараз нікуди не зникнуть – то довести, що це були Поліщук, Гаврилко і особа, яку ми не впізнали – буде дуже легко.

Де камера зараз?

У нападників.

Чому вона досі не передана у міліцію?

Зараз Поліщук та Гаврилко, наскільки мені відомо, перебувають в статусі свідків. Поліщук навіть не ходить на допити, пояснюючи це хворобою. Гаврилко каже, що нас вперше бачить, а третя людина також не ходить на допити.

Ви наполягаєте на тому, щоб відбитки зняли якомога скоріше?

До кінця тижня мають зробити експертизу і має стати відомо, чи ці відбитки можна ідентифікувати. Але в прокуратурі вже сказали, що відбитки дуже слабкі. Якщо відбитки збереглись, то статус Поліщука та Гаврилка зміниться зі свідків на нападників.

Коли ви обирали тему сюжету, то з яких переконань вибрали саме Чоботаря?

Наша журналістська група вирішила, що потрібно робити сюжети про посадовців МВС, розібратись, хто є хто. Ось вчора вийшов сюжет про пана Терещука (начальник Київської міліції, – «Главком»), який робила моя колега. Мені ж попався Чоботар. Він був заступником міністра, це посада, яка вимагає відповідальності перед громадськістю, а він працював ще при Януковичі.

Чоботаря також пов’язують з секретарем РНБО Олександром Турчиновим…

Там, де знаходиться будинок родини Чоботарів, була довга тяганина за ці земельні ділянки. Це реліктовий ліс, там рослини, які занесені до Червоної книги. У 2007 році Лісниківська сільська рада прийняла рішення зарезервувати ліс для того, щоб в подальшому зробити з нього заказник місцевого значення. Цю землю взагалі не можна було чіпати. Але після 2012 року, стало відомо, що родина Чоботаря там раніше почала будуватись на зарезервованій землі. Це є незаконно. Є рішення Держземінспекції про те, що будівництво на цій території – це порушення земельного законодавства. Чоботар намагався відкликати цей лист – ми тому і поїхали перевірити, чому він відкликає листи Держземінспекції. Виходить, що в Чоботаря там три ділянки, у Турчинова – там не одна ділянка, скільки точно – поки не можу сказати. Якась з ділянок належить сестрі його дружини.

Чоботар в своєму інтерв’ю журналістам, яких він запросив до себе додому, казав, що на посаду заступника міністра МВС його запросив саме Олександр Турчинов.

За вас обіцяв заступитись парламентський комітет з питань свободи слова та інформації. Вони вже якось відреагували?

Сьогодні (20 травня) буде засідання комітету, де буде підніматись питання стосовно того, що проти нас порушено кримінальне провадження стосовно втручання в особисте життя і нападу на нашу знімальну групу. Пройшло більше двох тижнів, а люди, яких ми упізнали як нападників, досі перебувають у статусі свідків.

 

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Про наслідки розслідувань, головне поза кадром і добрі новини!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

    Хочеш закинути нам тему? Закинь!

      Ми вплинули

      Після сюжету Bihus.Info нардеп Юрчишин звернувся до Мінекономіки з проханням доповнити список “розкішних” авто

      Народний депутат Ярослав Юрчишин подав депутатське звернення щодо оновлення списку дорогих авто, які підлягають оподаткуванню. Йдеться про список, опублікований Мінекономіки, прогалини в якому дозволяють частині власників коштовних автомобілів уникнути сплату транспортного податку. Про це у своєму розслідуванні розповіли журналісти Bihus.Info.

      Ми вплинули

      НАЗК розпочало моніторинг способу життя нардепів Качного та Кісільова після сюжету Bihus.Info

      Національне агентство з питань запобігання корупції розпочало моніторинг способу життя народних депутатів Ігора Кісільова та Олександра Качного. Йдеться про користування майном, яке важко пояснити офіційними доходами. Про це майно раніше розповіли в сюжеті журналісти Bihus.Info Наталія Лазарович, Ольга Матвєєва та Вадим Коршенко.

      Ми вплинули

      “Піраміда дронів”: затримано підозрюваних, які ошукали українців на 45 млн під приводом продажу дронів для ЗСУ

      У кримінальному провадженні, яке розслідується за злочинною схемою із  “закупівлі” БПЛА для ЗСУ, фігурантам справи були оголошені підозри. Інтереси постраждалих волонтерів в даному провадженні представляє адвокат проєкту “Свої Люди” (Bihus.Info) Юрій Мельник.