ЄСВ за перший квартал 2021-го: що змінюється для підприємців

З 1 січня 2021 року вступили в дію нові правила щодо ЄСВ, відповідно до змін до закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Тож вже за перший квартал 2021 (за який потрібно сплатити ЄСВ до 19 квітня), деякі категорії підприємців зможуть платити менше або ж не платити ЄСВ взагалі. Які саме – розібрався юрист Bihus.Info Євген Воробйов.
Сплата ЄСВ лише в ті місяці, коли був дохід
Для кого діє?
Для ФОПів на загальній системі оподаткування, осіб, які провадять незалежну професійну діяльність (лікарі, нотаріуси, адвокати, артисти, архітектори, які не є ФОПами чи працівниками, повний перелік категорій тут) та членів фермерського господарства.
Що змінюється?
Відтепер всі вищеназвані категорії мають сплачувати мінімальний розмір ЄСВ виключно за ті місяці, в які було отримано дохід (прибуток). Наприклад, якщо у першому кварталі 2021 року (січень, лютий, березень), ФОП отримав дохід лише у березні, то замість трьох місяців, ЄСВ можна платити лише за один. Тож цей ФОП має заплатити 1320 грн (мінімальна з/п 6000 грн × 22%) замість 3960 грн (саме стільки заплатять ті підприємці, що отримували дохід в кожному з місяців.
Варто зауважити, що для ФОПів на спрощеній системі оподаткування все залишається без змін.
Звільнення від сплати ЄСВ тих, хто одночасно отримує пенсію або має інвалідність
Для кого?
Для всіх ФОПів на будь якій системі оподаткування та самозайняті особи, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони одночасно отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку пенсійного віку (в більшості з 60 років, градацію за законом дивіться тут), та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.
Що змінюється?
Якщо вищезазначені категорії одночасно отримують пенсію за віком чи за вислугою, досягли пенсійного віку, чи є людьми з інвалідністю – відтепер вони не мають платити ЄСВ.
Звільнення від “подвійної” сплати ЄСВ для ФОПів і самозайнятих
Для кого?
Для підприємців, які обліковуються як ФОПи з ознакою провадження незалежної професійної діяльності.
Що змінюється?
Раніше податківці вимагали сплачувати ЄСВ два рази, тобто окремо як фізична особа підприємець та окремо як самозайнята особа. Наприклад, якщо ви одночасно ФОП з видом діяльності “Діяльність у сфері права” та самозайнята особа (наприклад: адвокат, у якого вид діяльності теж “Діяльність у сфері права”), то самозайнята особа звільняється від сплати ЄСВ, залишається тільки обов’язок сплати ЄСВ за ФОП, з урахуванням змін, про які ми говорили вище.
Водночас, залишається відкритим питання щодо ситуацій, коли прибуток отримано за іншим кведом діяльності.
Звільнення від сплати ЄСВ для ФОПів, за яких заплатив роботодавець
Для кого?
Для ФОПів і осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та водночас мають основне місце роботи.
Що змінюється?
Такі підприємці відтепер не мають платити єдиний внесок за місяці звітного періоду, за які роботодавець вже сплатив страховий внесок за них (у розмірі не менше мінімального страхового внеску, 1320 грн). Окремим плюсом є те, що ці працівники не зобов’язані повідомляти контролюючий орган про основне місце роботи, де за нього сплачується страховий внесок. Податківці самостійно перевіряють реєстр застрахованих осіб (більш детально тут).
Окремо варто зазначити, що у зв’язку з пандемією коронавірусу від сплати ЄСВ звільнено всіх ФОПів першої групи спрощеної системи оподаткування на період з грудня 2020 року по травень (включно) 2021 року.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.
Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані
У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії.