Новини

Як в Сумах чиновники “про запас” приватизують собі житло

FacebookTwitterTelegram

Нині в Україні більше 650 тисяч людей стоять у черзі на поліпшення житлових (коли квартира надається державою у безстрокове користування з правом подальшої її приватизації (дані держстату). У цю чергу потрапляють пільгові категорії населення так як матері-одиначки, багатодітні сім’ї, діти-сироти, випускники інтернатів тощо. Ці люди роками чекають на отримання власного помешкання.

12 років черги

У багатолюдному гуртожитку на вул. Труда знайшла собі місце сім’я Тетяни Нені. Жінка живе у кімнаті площею 16 метрів квадратних разом із 4-ма маленькими дітьми. Попри маленьке житло, Тетяна намагається робити його комфортним і зручним для кожного із її родини, тому тут вмістилися і ліжка, і столи, і гральний майданчик для наймолодших.

На поверсі Тетяни – ще 12 таких же кімнат. Усі мешканці користуються одним туалетом, однією кухнею та ванною. Умови тут не для слабких, та сім’я Тетяни до них звикла. Насправді ж, у родини не було вибору – багатодітна мати-одиначка вже 12 років стоїть у черзі на поліпшення житлових умов і все ніяк не може отримати квартиру, яка їй належить за законом.

–          Я стою за номером 2443 на пільговій черзі, хоча раніше стояла 5318. За 12 років черга здвинулася тільки наполовину. Я мрію мати хоч щось, але своє, щоб мої діти знали, що вони приходять до себе додому, у свою квартиру. – Тетяна Неня

Так само у «тісній» любові живе Алевтина Огієнко на Хіммістечку. На 16 квадратних метрах однокімнатної квартири прописано 7 людей, і двоє з них – стоять у черзі на отримання житла від держави. Алевтина – кругла сирота, вийшла заміж і єдине місце – де вона змогла поселитися з чоловіком і дітьми стала квартира свекра.

–          Я стою у черзі на отримання житла як сирота протягом 10 років. Ми з чоловіком постійно знімаємо квартири, бо тут нас прописано семеро, і це занадто. Знімати квартири – дорого, краще би я їх витратила на своє житло, своїх дітей. Образливо, що є закон, згідно з яким я маю отримати цю квартиру, але поки я чекаю, бо що мені ще робити? – Алевтина Огієнко.

Позачергове право

Кардинально інша історія з державними службовцями. Українські прокурори згідно із законом України, за необхідності забезпечуються службовим житлом, тобто житловим приміщенням, яке перебуває у державній чи комунальній власності і надається особі лише на період її роботи в органі.

Відтак, у Сумах в 2010 році службове житло отримав Олександр Рубан – нині начальник управління представництва інтересів громадянина або держави в суді та при виконанні судових рішень. А вже у 2013 році – прописав у цій квартирі дружину та сина і приватизував її.

Це двокімнатна квартира із лоджіями житловою площею у 110 квадратних метри на околиці Сум у новобудові, приблизною вартістю понад 400 тисяч гривень. Рік тому ця квартира була мало подібна до тієї, в якій живуть, оскільки двері та ручка припали ремонтним пилом, дзвоник не працював, до нас ніхто не вийшов.

Втім, у реєстрі речових прав на нерухоме майно ми знайшли нерухомість дружини Олександра – Ольги Рубан: трикімнатна квартира, яку вона придбала у 2015 році. Ми застали жінку на місці, і вона підтвердила – її чоловік живе саме тут.

–          Нам потрібен Рубан Олександр Петрович.

–          На роботі.

–          А взагалі він тут мешкає?

–          Тут мешкає.

А вже 6 лютого 2019 року прокурор Рубан подарував свою колись службову квартиру пані Людмилі Кропп. Коментувати цю історію Олександр Рубан не захотів і, не дослухавши питання, одразу ж поклав слухавку.

Ще один прокурор, який приватизував службове житло – Андрій Коновалов. Це квартира площею у 107 житлових квадратних метри у тій же новобудові, що і його колеги Олександра Рубана. Вартість квартири прокурор вказує у своїй декларації – 405 718 тисяч гривень. Двері квартири нам не відчинили, але сусідка запевнила – Андрій Коновалов у цій квартирі точно не живе.

–           Я шукаю Андрія Коновалова, він у цій квартирі живе?

–          Ні-ні, таких там точно немає.

–          А хто там живе, підкажете?

–          Ні, цього я вам говорити не буду. Але Андрія там немає сто відсотків.

Пізніше з’ясувалося, що Андрій Коновалов ще у 2017 році звільнився із Сумської прокуратури і пішов на пенсію за вислугою років. Ми зв’язалися із прокурором, втім він був небагатослівний:

–       Скажіть, будь ласка, яка була офіційна причина зняття з квартири статусу службової?

–       Звертайтеся до відділу кадрів у прокуратурі.

–       Ваші сусіди сказали, що Ви у цій квартирі точно не мешкаєте. То навіщо вона Вам і де Ви зараз мешкаєте, якщо не тут?

–       Дівчино, я не хочу нічого коментувати з цього питання. До побачення.

Окрім цієї нерухомості, у дружини Андрія Коновалова є житловий будинок в Охтирці площею 66 квадратних метрів, земельна ділянка в селі Сад (там же, де і квартира), і у Буринському районі земельна ділянка навпіл із чоловіком.

Квартирна справедливість

 Черга на поліпшення житлових умов, як у випадку Тетяни та Алевтини,  і отримання службового житла, у випадку прокурорів, – це різні черги. І поки одні одразу отримують житло і безпроблемно його приватизують, для інших питання житла стоїть гостро і довго.

 –          За даними на 2017 року, є офіційна інформація про 657 тисяч громадян, які потребують поліпшення житлових умов і стоять у чергах. 10% з цих громадян – це молоді громадяни, тобто майже 60 тисяч молодих українців гостро потребують поліпшення житлових умов, – голова правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергій Комнатний.

Поки службовці залишають пустими 3-кімнатні квартири у новобудовах, багатодітні сім’ї тісняться у гуртожитку і мріють хоча б про власний куточок. І допоки одні працюють на варті справедливості, ця справедливість працює, чомусь, тільки на їх користь. 

 

Розслідування Альони Бояринової для проєкту “Лабораторія викриттів”.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   “Слугу народу” у 2020-му на мільйони фінансували продавець з ринку, кандидат від Порошенка і бухгалтерки з “хрущовок”

   Журналісти Bihus.Info проаналізували фінансовий звіт політичної партії “Слуга народу” за 3 квартал 2020-го, який нещодавно було оприлюднено на сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Аналіз показав, що партію на мільйони гривень фінансували люди, які про це або не знали, або найімовірніше не мали змоги вносити настільки великі суми на партійний рахунок. 

   Ми вплинули

   СБУ оголосила підозру Медведчуку за вугільним епізодом з плівок Bihus.Info

   Спецслужба висунула нову підозру Медведчуку за епізодом про зрив поставок вугілля з Південно-Африканської Республіки та організацію закупівлі палива на окупованих територіях України. Про ці події йшлося у третій частині т.зв. “прослушки Медведчука”, опублікованій Bihus.Info.

   Новини

   У Харкові ПЛР-лабораторія від благодійників простоювала, поки на тестах заробляло оточення Терехова

   У розпал пандемії коронавірусу, коли по всій країні не вистачало лабораторій для аналізу ПЛР-тестів,  у Харкові новеньке обладнання від благодійників порошилося на складі. Замість обіцяної мером комунальної лабораторії - тестування замовляли приватним. А потім обладнання взагалі віддали приватникам в оренду за символічну плату.