Важливо
Новини

Як партії Івано-Франківської міської ради за гроші спонсорів рекламувались

FacebookTwitterTelegram

На місцевих виборах 2020 року до Івано-Франківської міської ради пройшли 3 партії: “Свобода”, “Європейська солідарність” і “Батьківщина”. Це рівно двічі менше, ніж минулого разу. Кожна з цих партій має сторінку в соціальній мережі й використовувала її для просування своєї ідеології під час передвиборчої кампанії. А що після виборів?
Журналісти проаналізували, як змінився рівень витрат на рекламу у соцмережах партійних осередків вже після виборів.


“Свобода”

Більшість депутатів у міській раді Івано-Франківська – “свободівці”: 28 із 42. При цьому жодного рекламного допису на сторінці місцевого осередку немає ще з часів Президентських виборів у 2019-му. Та й державного фінансування партія не має, адже представники “Свободи” до Верховної Ради не пройшли. Немає коштів – немає реклами, тут все логічно. Тому одразу переходимо далі.

“Європейська солідарність”

Після місцевих виборів “Європейська солідарність” запускала рекламу 5 разів. Загалом на просування пішло до півтисячі доларів.

Отже, минулого року – з нагоди акції до Дня святого Миколая. “Гуляла” вона соцмережею з 22 до 24 грудня, охопила до семи тисяч користувачів і коштувала партії менше, ніж $ 100. 

Наступна з’явилась 26 січня й тривала до 27. Це був анонс онлайн-події до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Її переглянули 4-5 тисяч користувачів Facebook, вартість теж близько $ 100.

Далі – звіт про подію. Цей допис просувався на день довше, ніж сам анонс, відповідно й охоплення трохи зросло – на 1 тисячу користувачів. Бюджет незмінний – в районі $ 100.

Наступна реклама знову стосувалася онлайн-події. Черговий анонс просувався значно довше, відносно попередніх дописів – з 19 по 23 березня – але охопив до 5 тисяч користувачів. 

Станом на середину грудня, крайнім у 2021 році був допис про подаровані кисневі концентратори. Протягом 26 – 30 березня допис переглянули від 150 до 175 осіб. На відміну від інших, рекламу демонстрували виключно в Івано-Франківській області.

За інформацією руху “Чесно”, протягом 2021 року “Європейська солідарність” мала отримати від держави 99,7 мільйонів гривень. Проте, як йдеться у відповіді на запит, Івано-Франківський осередок “не є розпорядником бюджетних коштів або одержувачем бюджетних коштів”. Тож і звітувати їм немає про що, зазначили в осередку. 

“Батьківщина”

Після місцевих виборів у 2020-му на сторінці Івано-Франківського осередку “Батьківщини” реклама з’являлася двічі: власне, після самих виборів і в жовтні 2021.

Перший допис був цілком інформативним, адже сповіщав громаду про результати виборів. Протягом 28 – 29 жовтня його переглянули близько 6 – 7 тисяч користувачів. Бюджет – менше $ 100.

Наступний – такий-собі політичний “лайк-тайм”: “Якщо вважаєте, що ціна на газ для населення має бути нижчою за рахунок газу власного видобутку ставте лайк”. Цей допис просувався лише в Івано-Франківській області двічі: 13 – 15 і 15 – 17 жовтня. В результаті його переглянули від 6-ти до 8-ми тисяч користувачів. Бюджет – до 100$ кожна.

Зрештою, “Батьківщина” торік мала отримати з державного бюджету 65,5 мільйонів гривень, тож цілком може собі це дозволити. Але на запит журналістів, Івано-Франківський осередок повідомив, що в 2021 році бюджетних коштів для своєї діяльності не отримував зовсім.

Перевірити хто, скільки отримав і на що витратив наразі неможливо, адже жодна зі згаданий партій за останні півроку звітів до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій не подавала. Нагадаємо, в березні 2020 року Верховна Рада, посилаючись на боротьбу з наслідками пандемії COVID-19, фактично дозволила партіям не подавати фінансові звіти, зробивши їх на період карантину не обов’язковими. І партії успішно цим користуються. Так, звіти за 2020 рік подали лише 89 партій, тоді як в Україні зареєстровано близько 380 політсил.

Юлія Марціновська

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   Гостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер

   Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції. 

   Новини

   Гостомельські проплати на відбудову “зачистили” після того, як ними зацікавилися журналісти

   Інформація про проплати Гостомельської селищної військової адміністрації зникла з державного порталу публічних фінансів після того, як журналісти виявили серед контрагентів низку підставних отримувачів коштів. Про це повідомляє Bihus.Info.

   Новини

   У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

   За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.