Як партії Івано-Франківської міської ради за гроші спонсорів рекламувались

На місцевих виборах 2020 року до Івано-Франківської міської ради пройшли 3 партії: “Свобода”, “Європейська солідарність” і “Батьківщина”. Це рівно двічі менше, ніж минулого разу. Кожна з цих партій має сторінку в соціальній мережі й використовувала її для просування своєї ідеології під час передвиборчої кампанії. А що після виборів?
Журналісти проаналізували, як змінився рівень витрат на рекламу у соцмережах партійних осередків вже після виборів.
“Свобода”
Більшість депутатів у міській раді Івано-Франківська – “свободівці”: 28 із 42. При цьому жодного рекламного допису на сторінці місцевого осередку немає ще з часів Президентських виборів у 2019-му. Та й державного фінансування партія не має, адже представники “Свободи” до Верховної Ради не пройшли. Немає коштів – немає реклами, тут все логічно. Тому одразу переходимо далі.
“Європейська солідарність”
Після місцевих виборів “Європейська солідарність” запускала рекламу 5 разів. Загалом на просування пішло до півтисячі доларів.
Отже, минулого року – з нагоди акції до Дня святого Миколая. “Гуляла” вона соцмережею з 22 до 24 грудня, охопила до семи тисяч користувачів і коштувала партії менше, ніж $ 100.
Наступна з’явилась 26 січня й тривала до 27. Це був анонс онлайн-події до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Її переглянули 4-5 тисяч користувачів Facebook, вартість теж близько $ 100.
Далі – звіт про подію. Цей допис просувався на день довше, ніж сам анонс, відповідно й охоплення трохи зросло – на 1 тисячу користувачів. Бюджет незмінний – в районі $ 100.
Наступна реклама знову стосувалася онлайн-події. Черговий анонс просувався значно довше, відносно попередніх дописів – з 19 по 23 березня – але охопив до 5 тисяч користувачів.
Станом на середину грудня, крайнім у 2021 році був допис про подаровані кисневі концентратори. Протягом 26 – 30 березня допис переглянули від 150 до 175 осіб. На відміну від інших, рекламу демонстрували виключно в Івано-Франківській області.
За інформацією руху “Чесно”, протягом 2021 року “Європейська солідарність” мала отримати від держави 99,7 мільйонів гривень. Проте, як йдеться у відповіді на запит, Івано-Франківський осередок “не є розпорядником бюджетних коштів або одержувачем бюджетних коштів”. Тож і звітувати їм немає про що, зазначили в осередку.
“Батьківщина”
Після місцевих виборів у 2020-му на сторінці Івано-Франківського осередку “Батьківщини” реклама з’являлася двічі: власне, після самих виборів і в жовтні 2021.
Перший допис був цілком інформативним, адже сповіщав громаду про результати виборів. Протягом 28 – 29 жовтня його переглянули близько 6 – 7 тисяч користувачів. Бюджет – менше $ 100.
Наступний – такий-собі політичний “лайк-тайм”: “Якщо вважаєте, що ціна на газ для населення має бути нижчою за рахунок газу власного видобутку ставте лайк”. Цей допис просувався лише в Івано-Франківській області двічі: 13 – 15 і 15 – 17 жовтня. В результаті його переглянули від 6-ти до 8-ми тисяч користувачів. Бюджет – до 100$ кожна.
Зрештою, “Батьківщина” торік мала отримати з державного бюджету 65,5 мільйонів гривень, тож цілком може собі це дозволити. Але на запит журналістів, Івано-Франківський осередок повідомив, що в 2021 році бюджетних коштів для своєї діяльності не отримував зовсім.
Перевірити хто, скільки отримав і на що витратив наразі неможливо, адже жодна зі згаданий партій за останні півроку звітів до Єдиного державного реєстру звітності політичних партій не подавала. Нагадаємо, в березні 2020 року Верховна Рада, посилаючись на боротьбу з наслідками пандемії COVID-19, фактично дозволила партіям не подавати фінансові звіти, зробивши їх на період карантину не обов’язковими. І партії успішно цим користуються. Так, звіти за 2020 рік подали лише 89 партій, тоді як в Україні зареєстровано близько 380 політсил.
Юлія Марціновська
Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.
Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)
Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!
Маєш, що додати? Додай!
Хочеш закинути нам тему? Закинь!


Новини
Усі новиниГостомельські чиновники, які роздали мільйони підставним особам, поскаржились на тиск і принтер
Керівництво Гостомельської селищної військової адміністрації (СВА), реагуючи на звинувачення у роздачі бюджетних коштів на відбудову населеного пункту підставним ФОПам і компаніям, заявило, що в усьому винні тиск правоохоронців і завантаженість принтера. Про це очільники СВА заявили під час пресконференції.
Гостомельські проплати на відбудову “зачистили” після того, як ними зацікавилися журналісти
Інформація про проплати Гостомельської селищної військової адміністрації зникла з державного порталу публічних фінансів після того, як журналісти виявили серед контрагентів низку підставних отримувачів коштів. Про це повідомляє Bihus.Info.
У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова
За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.