Важливо
Новини

Як і за скільки піаряться політики Кіровоградщини у соцмережах

FacebookTwitterTelegram

COVID-19, “добрі справи”, “Велике будівництво” і акценти на промахах опонентів. Політичні сили витрачають на піар і рекламу мільйони гривень, значна частина яких припадає на соціальні мережі. Традиційно найактивніша фаза цього процесу припадає на передвиборчий період. Але і між виборами політики охоче нахвалюють себе і “топлять” конкурентів. 

Ми промоніторили медіаполе Кіровоградщини і за допомогою сервісу “Бібліотека реклами Фейсбук” проаналізували витрати політичних сил за останні два роки на рекламу у соцмережі, визначивши їхні ключові меседжі, які повинні формувати або ж змінювати думку виборців. 

НА ЧОМУ ПІАРЯТЬСЯ ПАРТІЇ?

З політсил, що представлені у парламенті, на Кіровоградщині більш-менш активно ведуть і просувають у соцмережах сторінки «ОПЗЖ, «За майбутнє», «Європейська солідарність», «Батьківщина» та «Слуга народу».

 

Loading…

Місцева «Слуга народу» з початку роботи оновленої Верховної Ради напіарилась на майже 70 тис. грн. Реклама зі сторінки завмерла по завершенню президентської і парламентської виборчих кампаній, але знову «воскресла» у період місцевих виборів. «Слуги» піарили своїх кандидатів та районні осередки. Власне, більша частина рекламного бюджету, судячи з сервісу “Бібліотека реклами Фейсбук”, припала саме на виборчі дописи.

У вже поствиборчий період «слуги» доносять до своєї аудиторії інформацію про законодавчі ініціативи та інфраструктурні здобутки.

Наприклад, як мінімум за 200 доларів зі сторінки осередку рекламували допис про відкриття спортмайданчика у Голованівську. Найбільше орієнтуються «слуги» на аудиторію жінок віком 25-44 років.

Лідером за витратами на рекламу виявилась сторінка обласної організації партії «За майбутнє». Політсила заснована соратником олігарха Ігоря Коломойського Ігорем Палицею. На Кіровоградщині її лідером є колишній нарфронтівець Олександр Горбунов.

За нашими підрахунками, зі сторінки запускали реклами на близько 86 тис. грн. Активність спостерігалася під час місцевих виборів і, власне, більша частина рекламних вливань припали саме на цей період. 

Зокрема, просували дописи в стилі «ЗА Майбутнє Кіровоградщини! Ти теж? Став Like!» та про ремонти доріг і закладів соцсфери, кошти на які залучались в тому числі за сприяння Олександра Горбунова, коли той був нардепом Верховної Ради 8-го скликання.

З початку 2021 року «За майбутнє»  Кіровоградщини оплачує рекламу парламентських ініціатив політсили чи анонси ефірів Ігоря Палиці. Цільовою аудиторією цих рекламних оголошень переважно є жінки віком 45-64 роки.

Витрати на рекламу обласної «Батьківщини» за нашими підрахунками у середньому склали понад 23 тис. грн.

Біло-червоні просували партійні меседжі про негативні наслідки впровадження ринку землі, піарили своїх кандидатів на місцевих виборах та рекламували привітання лідерки політсили Юлії Тимошенко з Днем Незалежності України.

Привітання Тимошенко, до слова, обійшлося у суму від 100 до 200 доларів (алгоритми сервісу не дозволяють визначити точніше). Його транслювали на переважно жіночу аудиторію віком 45-64 років.

За нашими підрахунками з вересня 2019 року зі сторінки обласної організації «ОПЗЖ» проплатили рекламних дописів на понад 20 тис. грн. Цікавою є тенденція рекламних оголошень. На початку 2020-го місцеві «ОПЗЖ»-шники доносили своїй аудиторії меседжі, що «історією з коронавірусом влада відволікає від закриття медзакладів». А вже навесні сторінка запустила не одну рекламну кампанію дописів про те, як партійці допомагають лікарням масками та засобами дезінфекції.

У період місцевих виборів сторінка очікувано рекламувала власних кандидатів та інтерв’ю нардепа від «ОПЗЖ» Сергія Ларіна, який значиться головою обласного осередку політсили. Ексголова Кіровоградської ОДА, який свого часу перейшов працювати в адміністрацію президента Януковича і продовжує жити в Києві, досі впізнаваний в області. Власне, його персона на кожних виборах і «робить» показники політсилі.

Нині ж «ОПЗЖ» активно форсить інтерв’ю іншого свого партійця, заступника голови Кіровоградської ОДА Вадима Волканова. Той критикує голову Кіровоградської ОДА Марію Чорну. 

Примітно, що вказані публікації виходять у виданні CBN, яке входить до медіагрупи з орбіти очільника області часів президентства Петра Порошенка Сергія Кузьменка. Аби побільше мешканців Кіровоградщини прочитало заяви Волканова, на рекламу вкинули суму до 100 доларів. Цільовою аудиторією є жінки віком 45-65+ років та чоловіки 35-64 років.

Сторінка обласної організації «Європейської Солідарності» рекламується найменше, витрати, судячи з даних із сервісу “Бібліотека реклами Фейсбук”, за досліджуваний нами період склали близько 8 тис. грн. Місцеві ініціативи не просувають зовсім, натомість у 2020 році просували допис про благодійність Фонду Порошенка. Потенційною аудиторією стали жінки віком 35-64 років, які проживають у Кіровоградській, Дніпропетровській, Черкаській, Полтавській та Миколаївській областях.

РОЗРЕКЛАМОВАНІ НАРДЕПИ

Судячи з нашого дослідження, найбільше політики вкладають саме в піар персональних сторінок, а не партійних осередків. Рекламні дописи про нардепів, які обиралися до Верховної Ради як мажоритарники, чи в складі партійних списків, але при цьому вони пов’язують, принаймні таргетованою рекламою, себе з Кіровоградщиною, ми виявили на сторінках Олега Тарасова та Ігоря Мурдія («Слуга народу»), Олеся Довгого (безпартійний), Сергія Ларіна («ОПЗЖ»).

За даними інструменту “Бібліотека реклами Фейсбук” нардепу Олегу Тарасову просування дописів про свої парламентські ініціативи обійшлось у понад 101 тис. грн. При чому, рекламуватись він став лише цього року. Переважно просуваються дописи про законодавчі зміни в аграрній сфері чи просто рекламується сторінка. А нещодавно за суму від 600 до 700 доларів проплатили поширення дописів про зустріч Тарасова у Кропивницькому з представниками освітніх закладів, на яку він запросив колишнього Члена Сейму Литовської Республіки Гінтараса Степонавічюса. У постах йдеться про можливу співпрацю і ні слова про доволі гучний литовський корупційний скандал.

Дописи транслюються на всеукраїнську аудиторію, а не суто на Кіровоградщину та орієнтуються переважно на жінок віком 18-24 та 55-64 років і чоловіків 18-24 років.

Зі сторінки нардепа Ігоря Мурдія у поствиборчий період проплатили лише два оголошення. І ні, не про профільну діяльність нардепа. Тут йдеться скоріше про антирекламу екснардепа та колишнього члена наглядової ради «Укрзалізниці» Сергія Лещенка. Аби жіноча аудиторія переважно віком 45-65+ почитала про срібну кнопку Ютубу, яку отримав Лещенко, а також про його зарплату та збитки УЗ, на рекламу вкинули суму до 100 доларів.

Олесь Довгий давно й активно веде сторінку у Фейсбуці. У середньому витрати у поствиборчий період на рекламу за нашими підрахунками можуть складати понад 13 тис. грн. Рекламують дописи про адреси приймалень нардепа, його діяльність на окрузі, а також піар на розподілі для громад держсубвенції соцекономрозвитку. Щоправда, як неодноразово відзначала Громадська мережа ОПОРА, вже не перший рік є проблема з вказаною субвенцією, адже вона перетворилась у персональні піар-проекти лояльних до влади нардепів. Рекламу таргетують на мешканців Кіровоградщини віком 45-64 роки.

Нардеп Сергій Ларін, як вище згадувалось, підтримує електоральні симпатії місцевих виборців «ОПЗЖ» і продовжує транслювати свою рекламу на Кіровоградщину. Теми для піару незмінні з часів правління «Партії регіонів», коли він тут працював. Зокрема, проплачуються дописи з вітанням обласному театру, який ремонтували за його каденції в області, а також нагадування про програми СтопРадон чи Соціальний магазин, які по суті були піар-проектами «Партії регіонів». Ще однією «фішкою» з минулого стала 10-та річниця перемоги області в танцювальному конкурсі Майдан’s.

А нещодавно Ларін поставив на рекламу статтю видання «Страна.юа» про те, що у Новомиргороді  дитяча стрітбольна команда назвалась «Гітлерівцями». Курйозна ситуація, схоже, вписалась у повістку «ОПЗЖ» і на рекламу витратили до 100 доларів.

Аудиторія, на яку транслюють такі дописи, це переважно жінки віком 55-64 років.

А ЩО ПО МІСЦЕВИМ?

З непарламентських партій, які подають ознаки життя і запускають рекламу у Фейсбуці, на Кіровоградщині є «Радикальна партія Ляшка» та «Пропозиція».

Наприклад, зі сторінки обласного осередку радикалів витратили близько 100 доларів на рекламу у період місцевих виборів. Єдине оголошення у 2021 році стосується вручення представником політсили, екснардепом, а нині замом голови Кіровоградської облради Дмитром Ліньком грамот для вчителів. Таке важливе досягнення транслювали на аудиторію 50-100 тис. людей.

Партія «Пропозиція», від якої на другий строк обирався міський голова Кропивницького Андрій Райкович, піариться на міському бюджеті. Інфраструктурні здобутки у вигляді ремонтів доріг чи закладів бюджетної сфери, ретранслюють у рекламних роликах. Хоч за розподіл коштів на ці об’єкти голосують не лише партійці «Пропозиції», а й депутати інших політсил, представлених у міськраді. 

Після місцевих виборів за нашими підрахунками зі сторінки могли витратити близько 40 тис. грн. Аудиторія, на яку транслюється реклама, порівняно молода – жінки і чоловіки віком 18-34 роки.

Зі сторінки міського голови Кропивницького Андрія Райковича також активно рекламують місцеві ремонтні роботи та відеоролики-дайджести міських подій. Щоправда, без лейбла «Пропозиції». З початку нової каденції міського голови, на рекламу з його акаунту могли витратити близько 14 тис. грн.

Очільниця Кіровоградської ОДА Марія Чорна, призначена на посаду у травні, рекламувала «Велике будівництво», закликала до вакцинації, а також піарила привітання до Дня міста і Дня Незалежності. Витрати склали до 100 дол.

Підсумовуючи відзначимо, що з часу завершення виборчих перегонів партії зменшили вливання у рекламу в соцмережах. Натомість народні депутати продовжують вкладати у розвиток персонального бренду, розвиваючи свої сторінки. Точні видатки на рекламу мають зазначатися у партійних звітах. Але з початку карантину нардепи полегшили собі життя, дозволивши на цей період не публікувати звіти. 

Анастасія Зубова

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.