Важливо
Новини

Воєнні злочини РФ в Україні: перший масштабний обстріл цивільного кварталу в Одесі та його наслідки

FacebookTwitterTelegram

21 березня, майже через місяць після повномасштабного вторгнення РФ на територію України, стався перший великий обстріл житлового кварталу в Одесі. Російські військові, знаходячись у Чорному морі, відкрили вогонь з корабельної артилерії по десятках приватних будинків на узбережжі, а також по житловому комплексу та базі відпочинку, які розташовані поруч.

Загиблих немає, з травмованих — одна людина. Поліція відкрила кримінальне провадження за статтею про воєнний злочин, а місцева влада почала задокументовувати завдані Росією збитки.

Перший серйозний обстріл Одеси з такою кількістю пошкоджених будівель стався між 5 та 6 годинами ранку 21 березня. За даними місцевої влади, військові кораблі Російської Федерації (ймовірно їх було два) підійшли ближче до одеського узбережжя та відкрили вогонь по приватним будинкам, а також фасадній частині новобудови зі сторони моря.

Внаслідок обстрілу в будівлях були зруйновані віконні рами, вибите скло, уламками пошкоджено стіни та стелі. У деяких приміщеннях почалися пожежі. Один зі снарядів влучив у газопровід та пошкодив його. Невеликі вирви можна було побачити й на асфальті поблизу будівель. 

В Одеській військовій адміністрації подію підтвердили, однак без деталей. 

“У результаті ранкового ворожого обстрілу з корабельної артилерії постраждали декілька домоволодінь в Одесі. Жертв немає”, — так ситуацію прокоментував речник ОВА Сергій Братчук. 

Після корабельної атаки на місце події виїхали поліцейські, рятувальники та комунальні служби. Поряд з пошкодженими будинками також перебували їх власники, які розчищали від уламків власні домівки. 

Одним з тих, чия квартира зазнала ушкоджень, був 27-річний Ігор, який проживає на другому поверсі у новобудові. Під час обстрілу хлопець знаходився вдома. За декілька хвилин до корабельної атаки у нього на телефоні спрацював застосунок зі сповіщенням про повітряну тривогу. А вже через 15 хвилин пролунали перші постріли. 

“Підійшов до вікна та побачив, що у воді вибухають снаряди. Можливо, через те, що був сонний, не надав цьому значення. Стояв, дивився. Потім вирішив повернутися до ліжка, і вже через 5-7 секунд уламки залетіли до квартири. Тоді я зібрав свої речі та побіг до паркінгу”, — зазначає хлопець.

Стрільба, за словами Ігоря, тривала не більше 20 хвилин. Уламки снарядів пошкодили у його квартирі вікна, стіни, стелю та деяку техніку. На питання про те, чому одразу після сповіщення не побіг до укриття, зазначає: сирена лунає кожної ночі, по декілька разів, тож постійно бігати в укриття виснажує. Однак після події усвідомив ризики такої поведінки. 

Під час обстрілу вдома перебував й 80-річний Анатолій. Він проживає у приватному будинку на схилі, трохи нижче новобудови. Чоловік полюбляє рибалку, тож іншого місця для життя, крім узбережжя, для себе не уявляє. Від тяжких наслідків під час атаки російських кораблів його врятувала кухня, яку пенсіонер називає бункером, оскільки зробив її сам з металевого контейнера.

“Після першого пострілу я вискочив зі спальні та побіг на кухню. Пролунав другий постріл та вибух. Подумав, що третій буде мій — так воно й вийшло”, — додає чоловік та показує рани на руці та животі. 

Каже, болю не відчув, однак крові було багато. Чоловік сховався за холодильник та чекав на завершення обстрілів. Коли все стихло, перев’язав руку ганчіркою та очікував на рятувальників та швидку. Медики зупинили кров та обробили рани. Госпіталізації чоловік не потребував, оскільки подряпини були неглибокі.

Частина будинку Анатолія зруйнована: немає даху, вікон, дверей, деяких стін та частини меблів. На фасаді — сліди від уламків снарядів, а подвір’я усипане залишками будівлі. Куди переїжджати — чоловік поки не знає. 

Ірини, власниці ще одного зруйнованого будинку поблизу узбережжя, під час ворожого обстрілу вдома не було. Жінка розповідає, що 24 лютого, одразу після широкомасштабного вторгнення РФ на територію країни, переїхала до більш безпечного місця. У цьому будинку її сім’я проживала останні два роки та тільки нещодавно завершила ремонт.

“Вранці подзвонили сусіди. Сказали, що були обстріли, щось з наших будинком й потрібно приїхати. Ми одразу зрозуміли, що є проблеми. Приїхали, а тут те, що ви й самі бачите”, — додає жінка. 

Ірина каже — зруйнована частина будівлі: коридор, ванна кімната та спальня. Що з іншою частиною не знає, бо без рятувальників до помешкань заходити заборонили: балки ледь тримаються, а також існує загроза від залишків снарядів.

“Не знаю, що вціліло. Там все завалено. Мабуть, снаряд потрапив в будинок й вже там розірвався, оскільки видно, що всередині все розкурочено. І це не один снаряд. Мабуть, їх було декілька. Ще один пройшов через літню кухню (будинок поблизу ред.) і вийшов наскрізь через стінку поряд з газовим балоном. Буквально у 20 сантиметрах”, — додає Ірина. 

Після події мер Одеси Геннадій Труханов дав публічний брифінг для журналістів. За його словами, з початку повномасштабної війни в Україні, це перший обстріл цивільного кварталу Одеси.

“На щастя, ніхто не постраждав, але є травмована людина. Зруйновані будинки. Це до того, що наші вороги кажуть, що обстрілювати мирні квартали, мирних жителів та мирне місто вони не будуть. Одеська родина, яка чудом вижила під обстрілами, бо забігла до підвалу, вже не за сводками, а на власні очі побачила, що таке стрільба по нас з російських військових кораблів”, — зазначив Труханов. 

Одеська влада задокументувала наслідки обстрілу та склала протокол завданої шкоди. Аварійні комунальні служби відновили газопостачання, а також світло, тепло та воду у будинках. Допомоги, за словами Труханова, ніхто у влади не просив, однак чиновники вже почали розробляти механізм її надання, коли в цьому буде потреба. 

За даними деяких Telegram-каналів, один з кораблів після обстрілу отримав відсіч від українських військових та відходив від одеського узбережжя вже з клубами диму. Що з кораблем та чи правда, що його “підбили” — Геннадій Труханов зазначив, що не володіє такою інформацією. Стан корабля не коментували й в ОВА.

Національна поліція за фактами обстрілу цивільного кварталу в Одесі відкрила кримінальне провадження за ч. 1 ст. 438 (порушення законів та звичаїв війни) Кримінального кодексу та внесла усі відомості до Єдиного реєстру судових розслідувань. На місці події докази злочину збирала слідчо-оперативна група підрозділів поліції. За цим фактом наразі триває слідство. 

За словами медіаюристки Людмили Опришко, розслідування справ про порушення законів та звичаїв війни, як правило, є тривалими. Адже потрібно встановити не лише факти правопорушень, а й осіб, які їх вчиняли. 

“Якщо конкретних виконавців визначити доволі складно, хоча й можливо, про що свідчить, наприклад, справа про збиття “Боїнга” MH-17, то осіб, які давали відповідні накази встановити значно легше. Саме вони повинні стати першими обвинуваченими”, — додає експертка. 

Важливим є й те, наголошує юристка, що у цій категорії справ не застосовуються строки давності звільнення від відповідальності.

Ольга Івлєва

Russian war crimes in Ukraine: the first large-scale shelling of a civilian neighborhood in Odesa and its aftermath

The first large-scale shelling of a residential neighborhood in Odesa occurred on March 21, almost a month after the start of Russia’s full-scale invasion of Ukraine. The Russian military, while in the Black Sea, opened fire with ship-based artillery on dozens of private homes on the coast, as well as a nearby apartment complex and recreation center.

There were no fatalities and one person was injured. Police have opened criminal proceedings under the war crime article, and local authorities have begun documenting the damage caused by Russia.

The first major shelling of Odesa, which damaged many buildings, took place between 5 and 6 a.m. on March 21. According to local authorities, Russian Federation warships (there were probably two of them) came close to the coast of Odesa and opened fire on private houses as well as the exterior of a new residential building that faced the sea.

As a result of the shelling, window frames were destroyed in the buildings, windows were shattered, and debris damaged the walls and ceilings. Fires broke out in some buildings. One of the shells hit a gas pipe and damaged it. Small craters could also be seen on the ground near the buildings.

 

The Odesa Military Administration confirmed the incident but did not elaborate on it.

“As a result of this morning’s enemy shelling from naval artillery, several households in Odesa were damaged. There were no casualties,” was how the Military Administration of Odesa spokesperson Serhiy Bratchuk commented on the situation.

The police, emergency workers, and utility services went to the scene after the shelling. Besides the damaged houses, there were also their owners, clearing their own houses from the debris.

One of those whose apartment was damaged was 27-year-old Ihor, who lived on the second floor of the new residential building. The young man was at home when the shelling happened. A few minutes before the naval attack, an application on his phone went off, notifying him of the air-raid alert. And 15 minutes later, he heard the first shots.

“I went to the window and saw shells exploding in the water. Probably because I was sleepy, I didn’t pay much attention to it. I just stood there and watched. Then I decided to go back to bed, and in 5-7 seconds fragments flew into the apartment. Then I gathered my things and ran to the parking lot,” said the young man.

The shooting, according to Ihor, lasted no more than 20 minutes. Shell fragments damaged windows, walls, ceiling, and some equipment in his apartment. When asked why he did not run to the shelter immediately upon hearing the alarm, he said that the alarm sounds every night, several times, so it was exhausting to run to the shelter every time. However, after the incident, he acknowledged the risks of such behavior.

Eighty-year-old Anatoliy was also at home when the shelling took place. He lives in a private house on the hillside, just below the new developments. He loves fishing, so he cannot imagine any other place to live except the coast. His kitchen, which the pensioner calls a bunker because he made it himself out of a metal container, saved him from dire consequences when Russian warships attacked.

“After the first shot, I jumped out of the bedroom and ran into the kitchen. There was a second shot and an explosion. I thought the third would be mine, and so it was,” the man added and showed the wounds on his arm and stomach.

 

He says he felt no pain but there was a lot of blood. He hid behind a fridge and waited till the shelling stopped. When everything calmed down, he bandaged his arm with a rag and waited for the rescuers and ambulance. The medics stopped the blood and treated the wounds. The man did not need hospitalization because the grazes were shallow.

Part of Anatoliy’s house was destroyed: the roof, windows, doors, some walls, and part of the furniture were gone. There are traces of shell fragments on the façade and the yard is strewn with the remains of the building. The man does not know yet where to go.

Iryna, the owner of another house on the seashore that was destroyed, was not at home at the time of the shelling. The woman said that she had moved to a safer location on February 24 immediately after the beginning of the large-scale invasion of Ukraine by the Russian Federation. Her family had lived in this house for the past two years and had recently completed renovations.

“The neighbors called in the morning. They said there had been shelling, there was something wrong with our house and we needed to visit. We knew right away there was a problem. We arrived, and we found what you can see for yourselves,” the woman added.

“I don’t know what survived. Everything has collapsed there. Apparently, a shell hit the house and exploded there, because you can see that everything inside was torn apart. And it wasn’t just one shell. There must have been several. Another one went through the summer kitchen (a nearby building – editor) and went through the wall next to the gas cylinder. Literally 20 centimeters away,” added Iryna.

After the event, the mayor of Odesa Hennadiy Trukhanov gave a public briefing to journalists. According to him, since the beginning of the full-scale war in Ukraine, this is the first shelling of a residential area in Odesa.

“Fortunately, no one was killed, but there is an injured person. Houses have been destroyed. The point is that our enemies say that they will not shell peaceful neighborhoods, civilians, and a peaceful city. The family from Odesa, who miraculously survived the shelling because they ran into the basement, saw with their own eyes, not from the news, what the Russian warships shooting at us was like,” Trukhanov said.

Odesa authorities documented the aftermath of the shelling and drew up a protocol for the damage caused. Emergency utility services resumed gas supply, as well as power, heat, and water in the houses. According to Trukhanov, no one has asked for help from the authorities, but officials have already begun to develop a mechanism for providing it when it is needed.

According to some Telegram channels, one of the ships received a response from the Ukrainian military after the shelling and was leaving the Odesa coast after catching fire. Regarding the ship and whether it was indeed hit, Hennadiy Trukhanov claimed not to possess such information. The military administration also did not comment on the condition of the warship.

The National Police has opened criminal proceedings on the shooting of a residential neighborhood in Odesa under part 1 of article 438 (violation of laws and customs of war) of the Criminal Code and entered all information into the Unified Register of Judicial Investigations. The evidence of the crime was collected at the scene by the investigative and operational group of police units. An investigation is underway.

According to media lawyer Liudmyla Opryshko, investigations into cases of violations of the laws and customs of war tend to be generally protracted. After all, it is necessary to establish not only the facts of the offenses but also the perpetrators.

“If it is difficult to identify the exact perpetrators, although possible, as evidenced, for example, by the case of the shooting down of Boeing MH-17, the persons who gave the orders are much easier to identify. They should become the first ones charged,” added the expert.

The lawyer emphasized that in this category of cases, there is no statute of limitations for exemption from liability.

24 лютого 2022 р. Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну. З перших годин під російськими обстрілами опинилася Харківська область, що має кордон з РФ. Місто Харків — теж під постійними ударами окупантів. Житловий масив Харкова, який має назву Салтівка, —  одна із найгарячіших точок у місті. Bihus.Info розповідає, як весь цей час живуть його мешканці.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Новини

   У справі депутата-втікача Трубіцина засвітився захисник з орбіти Татарова

   За даними порталу Судова влада України, адвокат компанії “Креденс” Андрій Арсірій є одним із захисників у справі обвинуваченого в корупції київського депутата Владислава Трубіцина. У коментарі Bihus.Info і адвокат, і депутат заявили, що не пам’ятають один одного.

   Ми вплинули

   Партнера сина Королевської по фінансовій піраміді затримали у Казахстані

   У Казахстані затримали ймовірного організатора фінансової піраміди HitBeat Music. До ради директорів проєкту входив Ростислав Солод - син екс-нардепів Наталії Королевської і Юрія Солода (ОПЗЖ), він же - депутат Краматорської міської ради від тієї ж, уже забороненої партії. 

   Ми вплинули

   Дружину нардепа Торохтія призначили в ДП “Антонов”, “Укроборонпром” почав перевірку

   У лютому 2023-го дружина нардепа фракції “Слуга народу” Богдана Торохтія Аліна Левченко стала радницею т.в.о. генерального директора ДП “Антонов” на платній основі. Раніше Левченко працювала в аграрній сфері, а також мала бутік люксового одягу і студію дизайну інтер’єрів.