Важливо
Новини

Віртуальні обіцянки за сотні тисяч: як запорізькі “слуги” рекламують себе у Facebook

FacebookTwitterTelegram

З серпня по вересень 2020-го, запорізькі “Слуги” витратили на рекламу у Facebook понад 18 тисяч доларів або ж майже півмільйона гривень (482 133 гривень). За аналогічний період 2021-го ця сума виявилася меншою майже в 17 разів – 1 149 доларів (приблизно 30 000 гривень). Це вкотре доводить, що політики зацікавлені у активній взаємодії з виборцями, навіть якщо йдеться про спілкування у соцмережі, в основному перед виборами. Після виборчих перегонів активність суттєво знижується, а часом і припиняється зовсім.

Це лише один з висновків, який напрошується після аналізу витрат запорізької “Слуги народу” на рекламу у Facebook. Другий висновок стосується вже самого контенту, який політична сила і окремі її представники просувають і за який платять сотні тисяч гривень. Якщо коротко, то політики вперто продовжують використовувати методи і технології 90-х – критику опонентів і тотальний нарцисизм – з тією лише різницею, що плоди цих методів тепер транслюються в онлайні, а не лише через телеефір.

Втім, про все по черзі. А поки коротко про те як саме ми аналізували Facebook-рекламу. Тут все доволі просто – нам в цьому допомогли інформація про вартість оплачених постів, яка міститься в “Бібліотеці реклами Facebook” та дані наших колег з Руху “Чесно”. 

Тож, скільки і на що саме витратили запорізькі “слуги”?

Місцеві вибори

Сторінка “Слуга Народу – Запоріжжя” була створена у квітні 2019-го, напередодні парламентських виборів. За весь час його існування на рекламу тут було витрачено близько 48 тисяч доларів або ж приблизно 1.3 мільйони гривень. 

Зі старту сторінка очікувано рекламувала кандидатів в нардепи, постила комедійні ролики з закликом голосувати або ж відео з критикою тодішньої влади. Партійці використовували технології, які мали б продемонструвати близькість “слуг” до народу. 

Парламентські вибори пройшли – і реклама у Facebook “завмерла”. Щоб знову ожити у серпні 2020-го, за два місяці до виборів вже наступних – місцевих.

У серпні місцева “Слуга народу” витратила скромних 348 доларів на 9 рекламних постів. Втім, далі фінансові вливання збільшилися. У вересні ця сума складала вже трохи більше 3 тисяч доларів. Найбільше витрат очікувано було у жовтні – аж 15 тисяч доларів. 

Що рекламували? Спочатку речі доволі стандартні, якщо не сказати – банальні. Наприклад, привітання до Дня прапора. Привітання від Віталія Тишечка, який був кандидатом на посаду міського голови. Але чим ближчим ставав жовтень, тим більше з’являлося оплачених постів з піаром кандидатів і закликами до виборців прийти і проголосувати. 

Також кандидати просували рекламу і через власні сторінки. Вже згаданий Віталій Тишечко витратив на агітацію 2,26 тисяч доларів. Здебільшого він рекламував власні “подвиги”, присвячував пости темам благоустрою і зустрічей з громадою, але часом з’являлася і реклама (чи правильніше було б сказати “антиреклама”) “проти” опонентів. Так, наприклад, “слуга” активно критикував свого суперника Володимира Буряка. 

Заради справедливості варто зазначити, що подібним не гребували й кандидати від інших політсил. Наприклад, Віталій Рябцев, який балотувався в мери від “Батьківщини”, часто рекламував дописи з “чорними” тезами щодо Володимира Буряка, Віталія Тишечка та загалом проти інших партій.

Поствиборче затишшя

Здається цілком логічним, що пік агітації і реклами припадає саме на період виборів. Втім, це справедливо лише в тому разі, якщо ми не говоримо про поширення через партійну чи особисті сторінки політиків у Facebook важливої для тієї чи іншої громади інформації, інформації про проблеми і шляхи їх вирішення або ж навіть просто спілкування зі своїм виборцем у соцмережі. Адже плата за поширення у Facebook не “заточена” виключно під вибори, цей інструмент може використовуватися постійно – для донесення важливого на якомога ширшу аудиторію.

Але одразу ж після виборів сторінка місцевих “слуг” не витрачалась аж до травня 21-го. Тоді було витрачено 125 доларів. Далі, у червні, ця сума трохи зросла – до 718 доларів. 

Декілька разів “слуги” просто рекламували запорізьку Facebook-сторінку, а також просували тезу щодо заборони на використання пластикових пакетів і закон про деолігархізацію. 

Вже у листопаді реклама стосувалася досягнень – оновленої дороги до Кирилівки, реконструкції будинку культури, благоустрою міста. Ну але знову таки – ці дописи заточені не так на донесення важливої інформації, як на піар причетних до цих позитивних змін – нардепів Геннадія Касая та Павла Мельника. Не забули згадати і про секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва. До слова, його рекламували також і з всеукраїнської сторінки 29 вересня – тоді, коли Володимир Буряк склав свої повноваження та покинув крісло міського голови, а сам Куртєв почав виконувати його обов’язки. 

Що ж, всі висновки ми озвучили ще на початку. Зараз же лишається тільки сподіватися на те, що всі витрати політсили на рекламу у Facebook будуть відображені у партійному фінансовому звіті. Про це чомусь часто “забувають”, особливо зараз, коли Верховна Рада дозволила партіям не подавати свої звіти доки в Україні триває оголошений Урядом карантин. 

Вероніка Хорольська

Ця аналітика створена завдяки підтримці американського народу через Агентство Сполучених Штатів з міжнародного розвитку (USAID) у рамках проєкту, який реалізовується ГО «Канцелярська Сотня» за підтримки проєкту USAID «ВзаємоДія». Зміст є виключною відповідальністю авторів і необов’язково відображає погляди USAID чи Уряду Сполучених Штатів.

Будь як СБУ! Слідкуй за нами :)

Підписуйся на нашу розсилку. Лише найлютіше. Лише раз на тиждень!

І не забудь підписатись на наш YouTube та Телеграм

Маєш, що додати? Додай!

  Хочеш закинути нам тему? Закинь!

   Ми вплинули

   Після сюжету Bihus.Info суд арештував активи підставної особи Козака-Медведчука

   Личаківський районний суд Львова арештував активи, записані на кілька київських компаній, бенефіціаркою яких фіктивно, в інтересах екснардепів Віктора Медведчука і Тараса Козака, є Ольга Куць. Про це Bihus.Info дізналося з Держреєстру речових прав на нерухоме майно та текстів судових ухвал, з якими мали нагоду ознайомитися журналісти.

   Новини

   Журналісти знайшли, на кого Медведчук і Козак записали активи на сотні мільйонів

   Журналісти Bihus.Info знайшли жінку, на яку оточення колишнього нардепа Віктора Медведчука записало частки в кількох київських компаніях з активами на сотні мільйонів гривень. У розмові з журналістами власниця визнала, що була і продовжує бути підставною особою. Про це йдеться в розслідуванні Максима Опанасенка для Bihus.Info.